Mężczyzna bez twarzy

Świat Książki
2023-11-22
2023-11-22
Szymon Kołodziejski

Eve Black to jedyna ocalała z ataku na jej rodzinę. To niedoszła ofiara „Mężczyzny bez twarzy”, który na swoim koncie ma kilka brutalnych morderstw.
Po latach zmagań z traumą decyduje się spisać swoje przeżycia związane z poszukiwaniem mężczyzny odpowiedzialnego za śmierć jej rodziców i siedmioletniej siostry.
Książka okazuje się bestsellerem, co utwierdza bohaterkę w przekonaniu, że nigdy nie zrezygnuje z prób schwytania mordercy.
Jim Doyle ochroniarz z supermarketu jako jeden z wielu również czyta tę książkę. Co w tym dziwnego? Jim to „Mężczyzna bez twarzy”, który daje się wciągnąć w sprytną grę psychologiczną z Eve.
Jakie konsekwencje będzie miało rozpoczęcie tej gry? Czy Jim może nadal czuć się bezpieczny?
To nieprzewidywalny, oryginalny kryminał. Fanom gatunku zapewni dużo emocji.

Ciąg dalszy recenzji na:

Książka okazuje się bestsellerem, co utwierdza bohaterkę w...

Kompletnie inna niż wszystkie, ciekawie przedstawiona historia w oryginalny sposób. A autorka po raz kolejny mnie nie zawiodła, jestem pod wrażeniem i polecam

Najsłabsza książka, jaką przeczytałam w tym roku.
Bardzo fajny pomysł na fabułę, jednak wykonanie do niczego. Bardziej pamiętnik lub reportaż niż kryminał. Do tego strasznie słabe podejście do zarysowania bohaterów.
Raczej nie polecam... ;)

Najsłabsza książka, jaką przeczytałam w tym roku.
Raczej nie polecam... ;)

Książka rozwija się powoli, ma bardzo ciekawe tempo. Dodatkowo podobał mi się zabieg tzw. książki w książce. Jednak zakończenie już tak od połowy było przewidywalne :) I ja wiem, że pewnie tak miało być ale fakt, że spodziewałam się tego jak będzie wyglądało zakończenie i później okazało się, że moje przewidywania sie sprawdziły mnie wręcz zszokował.
Fajne czytadło na jeden wieczór

Fajne czytadło na...

#18/52 #mężczyznabeztwarzy #CatherineRyanHoward
Moja koleżanka z pracy dostała tę książkę w prezencie, a ja zaciekawiona tytułem przeczytałam opis i stwierdziłam, że też chcę ją przeczytać. Teraz zazdroszczę koleżance, że jeszcze ma przeczytanie jej przed sobą. Ta książka jest tak dobra, że jeśli lubicie thrillery to musicie ją przeczytać. Nie spodziewałam się, że czytanie książki w książce może być aż tak ciekawe, dobry pomysł. Znakomita powieść kryminalna, która wciąga od pierwszych stron i aż szkoda, że ma ich tylko 288, bo przeczytałam ją jednym tchem. Już pobrałam na czytnik inną książkę tej autorki i mam nadzieję, że będzie tak samo świetna jak "Mężczyzna beż twarzy".

#18/52 #mężczyznabeztwarzy #CatherineRyanHoward

"Mężczyzna bez twarzy" autorstwa Catherine Ryan Howard to thriller, który wplata nas w mroczną sieć dwóch opowieści. Narracja Evy Black o poszukiwaniu mężczyzny, który zniszczył jej życie, wciąga od pierwszych stron, podsycając tajemnicę i niepewność. Jim Doyle, ochroniarz z supermarketu, staje się kluczową postacią, a narastająca w nim wściekłość rysuje obraz mężczyzny bez twarzy. Autorka zręcznie buduje napięcie, prowadząc przez labirynt emocji i zaskakujących zwrotów akcji. Howard stworzyła niezapomnianą opowieść, gdzie dwie historie splatają się w niebezpiecznym tańcu prawdy i pościgu.

W drugiej części "Mężczyzny bez twarzy" Catherine Ryan Howard przemyca elementy psychologicznego thrillera, ukazując, jak Jim Doyle, ochroniarz z własnym mrocznym sekretem, wchodzi w grę z Evą Black. Autorce udaje się utrzymać tempo, podtrzymując zainteresowanie nieprzewidywalnymi zwrotami akcji.

Przenikliwość w opisie postaci i ich psychiki nadaje tej powieści głębokość. Howard eksploruje granice obsesyjnej zemsty i moralnych dylematów, co sprawia, że czytelnik zaczyna współczuć zarówno ofierze, jak i oprawcy. Z każdą stroną zaskakuje nowymi detektywistycznymi zagadkami, składającymi się na pełną napięcia intrygę.

Nie brakuje także wątków emocjonalnych, które nadają historii dodatkowego wymiaru. Autorka precyzyjnie rysuje obrazy traumy i wytrwałości, co sprawia, że "Mężczyzna bez twarzy" nie tylko wstrząsa, ale również skłania do refleksji nad ludzką naturą.

Poprzez sprawnie skonstruowany fabularny kolaż, Howard nie tylko zapewnia dreszczyk emocji, ale również kładzie nacisk na tematy uniwersalne, takie jak sprawiedliwość, zemsta i granice ludzkiej psychiki. W "Mężczyźnie bez twarzy" nie istnieje jednoznaczny podział na bohaterów i złoczyńców, co sprawia, że historia staje się bardziej złożona i angażująca.

Dodatkowym atutem jest finezyjne układanie napięcia, które towarzyszy nam na każdym kroku. Czerpiąc z najlepszych tradycji gatunku, Howard zaskakuje nieliniowym prowadzeniem fabuły, umiejętnie podsycając atmosferę zagadki.

Język autorki jest precyzyjny i sugestywny, malując obrazy pełne intensywnych emocji. Opisowe fragmenty są równie istotne, jak dialogi, tworząc kompleksową całość. W efekcie przenosimy się do mrocznego świata postaci, czując pulsujące napięcie.

"Mężczyzna bez twarzy" to nie tylko kryminał, lecz także eksploracja ludzkiej psychiki i moralnych rozterek. Catherine Ryan Howard udowadnia swoje mistrzostwo w konstruowaniu opowieści, która wciąga, zaskakuje i zostaje w pamięci jeszcze długo po zakończeniu lektury. To książka, która sprawi, że czytelnik z utęsknieniem będzie wypatrywał kolejnych pozycji tej utalentowanej autorki.

Podsumowując, Catherine Ryan Howard stworzyła inteligentny i wciągający thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. "Mężczyzna bez twarzy" to lektura dla miłośników gatunku, którzy cenią subtelne zagadki, psychologiczne zakręty i nieoczekiwane zwroty akcji.

Książka Eve Black, fikcyjnej ofiary tytułowego mordercy, zawarta w książce Catherine Howard, jest nudna. Eve przedstawia kolejne ofiary, sięgając do ich historii przed napadem w sposób zupełnie nieangażujący. Natomiast autorka stworzyła historię bez finezji i bezmyślnie. Jim musiałby być kretynem, by nie wiedzieć, że Eve jest pod ochroną policjantów w swoim starym domu. I jak kretyn pozwala się zaskoczyć.

Sięgając po thriller Catheriny Ryan Howard pt. “Mężczyzna bez twarzy” założyłam, że będzie to szybka lekturka, przy której będę się dobrze bawić. Nie spodziewałam się, że zachwyci mnie i ciekawą formą, i, a może przede wszystkim, niesamowicie ciekawymi dla fanów kryminałów tematami, jakie sobą niesie!

Historia zaczyna się w momencie, gdy Jim, ponad 60letni ochroniarz w galerii handlowej przyuważa w rękach klientki książkę zatytułowaną “Mężczyzna bez twarzy”. To debiutancka, nowa książka Eve Black, kobiety, która osiemnaście lat temu jako jedyna przeżyła napad na jej rodzinę. Byli oni piątą, ostatnią rodziną, którą zaatakował Mężczyzna bez twarzy, złoczyńca, który nigdy nie został schwytany. Eve ma nadzieję, że dzięki tej publikacji w końcu uda się odnaleźć nowe dowody, a dzięki nim znaleźć sprawcę. Szkopuł w tym, że Mężczyzną bez twarzy jest Jim.

Zacznijmy od formy - mamy tu książkę w książce! Jim czyta “Mężczyznę bez twarzy”, a my razem z nim - to osobna czcionka, osobne rozdziały, osobna narracja. Bardzo ciekawe rozwiązanie fabularne! Bo czy obserwowane kogoś czytającego książkę może być ciekawe? Oj może! Szczególnie gdy książkę opowiadającą o zbrodni czyta ten, kto ją popełnił. Wspomniałam też o tematach, a tych jest sporo i wszystkie są warte rozważenia. Przede wszystkim jednak mam wrażenie, że autorka trochę obala tu mit popularności seryjnych morderców, przygląda się im i zastanawia dlaczego to zbrodnia jest tym o czym tak lubimy czytać, słuchać, oglądać… Dla fanów kryminałów to temat najbardziej podstawowy, a przynajmniej taki powinien być, bo przecież powinniśmy rozumieć dlaczego właśnie po takie utwory sięgamy tak chętnie. Oceniam 8/10 i gorąco zapraszam po więcej na blog: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2023/12/mezczyzna-bez-twarzy-catherine-ryan.html

Historia zaczyna się w momencie, gdy Jim, ponad 60letni ochroniarz w...

to intrygujący thriller, którego bohaterką jest Eve Black, która jako dziecko przeżyła makabryczne wydarzenia, podczas których zginęli jej rodzice i młodsza siostra. Książka opowiada o jej nieustannej walce o sprawiedliwość, gdy lata później postanawia napisać książkę o tajemniczym mordercy znanym jako 'Mężczyzna bez twarzy', którego chce odnaleźć by pomścić swoich bliskich.

'Mężczyzna bez twarzy' to poruszająca powieść, której bohaterką jest Eve Black, jedyna ocalała z brutalnej napaści na jej rodzinę. Decyduje się ona napisać książkę, dzieląc się swoimi przeżyciami i obiecując, że nigdy nie zrezygnuje z poszukiwań sprawcy. Opowieść przenosi czytelnika między wydarzeniami sprzed lat a teraźniejszością, gdzie Eve staje się "Dziewczyną, która przeżyła krwawy szał mężczyzny bez twarzy". Książka ukazuje nie tylko dramat ofiar, ale także psychologiczny portret samego mordercy, Jim'a Doyle'a.

• Ebooki
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Mężczyzna bez twarzy