Szantażystka

Marta Ryczko Wydawnictwo: MANDO kryminał, sensacja, thriller
MANDO
2024-02-07
2024-02-07

Okładka książki Nowa Fantastyka 488 (05/2023) Simone Heller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Marcin Rusnak, Marta Ryczko, Szymon Stoczek, Wojciech Szyda, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Simone Heller, Reda...
Okładka książki Niewidoczne Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Marta Ryczko, Alicja Tempłowicz, Paula Wanarska, Agnieszka Żak
Niewidoczne Marta Magdalena Las...

1943

Początek był średni i miałam ochotę odłożyć tę książkę, ale później się rozkręciło i było naprawdę nieźle :)

Bardzo lubię czytać debiuty.
Dziś proponuję Wam kryminał "Szantażystka" autorstwa Marty Ryczko. Poznajemy w nim świat celebrytów, show- biznesu z jego ciemnymi stronami.
Komisarz Konrad Lis oraz dziennikarka Anna próbują równolegle rozwiązać zagadkę zaginięcia młodej kobiety.
Ta książka ma niesamowity klimat, wciągającą fabułę, trzyma w napięciu i niepewności do samego końca.
Akcja prowadzona jest dwutorowo. Dzięki temu, ciężko odłożyć lekturę na bok. Postacie są świetnie wykreowane, znajdziemy w książce sporo mrocznych sekretów, tajemnic, tropów i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Świat celebrytów przedstawiony został bez zbędnego koloryzowania, pojawiają się zatem skandale, kłamstwa i ciemne interesy.
Kryminał czyta się bardzo dobrze, przede wszystkim dzięki przyjemnemu stylowi autorki.
Jednym słowem "Szantażystka" to świetny debiut, który mogę polecić. Zwłaszcza, że ta poruszająca lektura skłania do refleksji nad ludzkimi motywacjami. Zachęcam, zatem do poznania tej pozycji. Bardzo dobrze się ją czyta.
Dziękuję Wydawnictwu Mando za egzemplarz do recenzji.

Bardzo lubię czytać debiuty.

Bardzo dobra historia. Początek ciężki, ale dla dalszych wydarzeń warto go przemęczyć.

Początek bardzo słaby, później się rozkręca lecz nic nadzwyczajnego.

Początek bardzo słaby, później się rozkręca lecz nic nadzwyczajnego.

Szantażystka to debiut kryminalny Marty Ryczko. Do przeczytania książki skłoniła mnie najpierw okładka (owszem sięgam po książki których okładki mi się spodobają 🤪),a następnie informacja, że jest to debiut Pani @marta_ryczko_autorka 📚. Książkę czytało się bardzo płynnie i przyjemnie, mimo dość często wykorzystywanego motywu szantażu i życia celebrytów, autorka potrafiła temat podjąć na tyle ciekawie, że do samego końca nie byłam pewna rozwiązania...nawet nie byłam blisko 😉. Podkomisarza Lisa polubiłam od razu, dziennikarka Ania również okazała się pozytywną postacią. Czy będzie kontynuacja? Mam nadzieję, że tak! 👍📚😊

Czytujecie portale plotkarskie ?
Jakie macie zdanie na ich temat ?

📚RECENZJA📚

Policjant rozpoczyna śledztwo, które okazuje się być bardziej zawiłym, niż mogłoby się wydawać.
Anna Kaczmarek, to młoda i ambitna dziennikarka, która przez tragedię, rezygnuje z dziennikarstwa śledczego, na rzecz pracy w portalu plotkarskim www.looknij.pl. Niefortunnym zbiegiem okoliczności, dziewczyna podsłuchuje rozmowę znanej aktorki, która staje się ofiarą agitacji. A z treści tej rozmowy, wynika że ukrywa straszliwy sekret. Dziennikarka zostaje zmuszona do rozwikłania zagadki, która doprowadza ją do miejsca z jej przeszłości o którym nie chce pamiętać.
Czy te dwie sprawy w jakiś sposób są ze sobą powiązane ? Czy możliwe, że zaginiona kobieta z małego miasteczka, ma związek ze światem warszawskich celebrytów?

"Szantażystka" jest historią wielowymiarową i zdecydowanie wartą uwagi. Mamy tu bowiem, małomiasteczkowy klimat z pełną zakłamania grą pozorów, przesyconą fałszywą moralnością - kontrastujący z życiem warszawskich celebrytów "od kuchni". Porusza wiele problemów dnia codziennego z którymi przychodzi się mierzyć, nie tylko "zwykłym" ludziom. Problematyka dorastania w rodzinie z problemem alkoholowym, życie z osobą chorą psychicznie, niszczące działanie bolesnych tajemnic z przeszłości w konfrontacji z życiem "na świeczniku".
Bogata w niedopowiedzenia i tajemnice z rewelacyjną podbudową psychologiczną, książka zdecydowanie zasługuje na uwagę.

"Szantażystka", to debiut literacki Pani Marty Ryczko. Uważam, że bardzo udany.
Ciekawy pomysł na fabułę, poruszana problematyka i zaskakujące zakończenie, nadają jej swoistej wyjątkowości, co powoduje, że czekam na kolejne powieści spod pióra autorki :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Mando

#recenzja #recenzjaksiazki #recenzjapowiesci
#opinia #ksiazka #opiniaoksiazce #kochamksiazki #kochamczytac #czytanietopasja #czytamzpasją

Czytujecie portale plotkarskie ?
Jakie macie zdanie na ich temat ?

📚RECENZJA📚

Po zagadkowym zniknięciu Izaury Chmielewskiej- synowej byłego posła sejmiku wojewódzkiego Kazimierza Chmielewskiego, podkomisarz Konrad Lis rozpoczyna intensywne śledztwo. Fakt spowinowacenia zaginionej ze znanym politykiem, z rozkazu komendanta, nadaje sprawie rangę najwyższego priorytetu....

Mężczyzna zgłasza zaginięcie żony. Izaura wyszła na spacer do lasu. Zdecydowanie zbyt lekko ubrana. W domu pozostawiła dwie córeczki. Podkomisarz Konrad Lis przyjmując zeznania czuje pod skórą, że świadek nie mówi mu wszystkiego. Przyjdzie mu się zmierzyć z naciskami z góry, ślepymi zaułkami i sekretami, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Tacy ludzie jak oni nie lubią się nimi dzielić.

Na trop zaginionej kobiety trafia również Ania. Kobieta pracuje dla jednego z plotkarskich serwisów. Na balu dla sportowców w damskiej toalecie podsłuchuje strzępki rozmowy, która nie pozwala jej przejść obojętnie. W Ani budzi się dziennikarka śledcza, którą kiedyś pragnęła zostać. Rzuca się w wir poszlak szukając rozwiązania sprawy.

"Szantażystka" to debiutancka powieść Marty Ryczko i przyznaje się, że po przeczytaniu książki sprawdzałam czy na pewno nic mi nie umknęło!

Dynamiczna i wciągająca historia zaginięcia młodej kobiety prowadzi nas przez dwa światy. Wielki świat celebrytów, czerwonych dywanów i błysku fleszy oraz małego zapomnianego miasteczka, gdzie wszyscy się znają, a swoje sekrety chowają w ciemnych kątach. To zestawienie nadaje realizmu powieści, pozwala zajrzeć w głąb i zrozumieć z czym muszą się zmierzyć ludzie po obu stronach.

Autorka prowadzi nas przez śledztwo dwutorowo. Stawia przed nami wiele pytań. Pozwala na błądzenie po zaułkach i samodzielne tropienie sprawcy. Pokazuje bohaterów, ich wady i słabe punkty, obnaża ich przed czytelnikiem. A mimo to nie udało mi się. Gdy już wszystko składa się w całość, a rozwiązanie wydaje się być na wyciągnięcie ręki następuje zwrot akcji.

Książka wciągnęła mnie na długie godziny (mimo spadków w tempie akcji). To świetna pozycja łącząca ze sobą wiele gatunków w naturalny i autentyczny sposób. To pełna napięcia i emocji pozycja, która zmusza do refleksji.

Czekam na kolejne książki! ❤️

Podkomisarz Konrad Lis z wydziału kryminalnego przyjmuje zawiadomienie o zaginięciu żony Maurycego Chmielewskiego, syna byłego posła sejmiku wojewódzkiego. Zwykli ludzie, tyle że z pieniędzmi i koneksjami. Konrad ma paskudne przeczucie, że ta sprawa zmierza w złym kierunku, w głowie roztrząsa wiele możliwości. Narasta w nim przeczucie, że ta rodzina coś ukrywa. Musi działać szybko. Nagłe zniknięcie kobiety uruchamia machinę poszukiwań. Czy idealne życie Chmielewskich to tylko pozory a prawda jest całkiem inna?

Ania Kaczmarek jest młodą dziennikarką ukazującą brzydką prawdę ukrytą pod warstwą kolorowego blichtru celebrytów. Od roku pracuje w redakcji internetowego tabloidu Looknij.pl. Redaktorka naczelna chce by pojechała na galę rozdania nagród dla najpopularniejszych sportowców i bankiet. Ma również nawiązać kontakt z aktorką Leną Ostrowską, która na pierwszym wystąpieniu po porodzie chce przyciągnąć uwagę mediów. Wciągnięta w wir pracy przypadkiem podsłuchuje rozmowę znanej aktorki z nieznajomą kobietą. Nie przypuszcza jak podejrzana rozmowa wpłynie na jej życie. Wie, że usłyszała coś ważnego i nie da za wygraną, dopóki nie dowie się o co dokładnie chodzi. Czuje determinację by za wszelką cenę rozwiązać zagadkę. Nigdy nie przyszłoby jej do głowy, że znajdzie się w takiej sytuacji. Kiedy kontaktuje się z nią podkomisarz Konrad Lis wie, że śledztwo, w które się wplątała to nie zabawa. Do jakiego odkrycia doprowadzi jej dziennikarskie śledztwo?

Marta Ryczko stworzyła poruszającą i trudną powieść na bardzo wysokim poziomie. Powieść niezwykle emocjonalna i poruszająca. Świetna, to w odniesieniu do tematu nieodpowiednie słowo. Zresztą nie ma takich słów, które by ją odpowiednio opisały. Mocna, okrutna, przerażająca, prawdziwy majstersztyk. Sztos! Książka trzyma w napięciu do samego końca. Niektóre książki i historie w nich zawarte zapamiętuje się na długo. Ta książka zdecydowanie do nich należy. Całość jest perfekcyjnie zaplanowana- nie ma tu miejsca na przypadkowe, nic niewnoszące postacie czy nieistotne dla fabuły miejsca i wydarzenia.

Bolesne tajemnice rodzinne, zagadki, które wydają się nie mieć rozwiązania. Trudno uwierzyć, że "Szantażystka" to debiut autorki. Jej styl, sposób narracji i to, jak buduje napięcie, aby czytelnik nawet przez chwilę nie pomyślał o odłożeniu lektury, to mistrzostwo! Autorka ma bardzo zrównoważony styl: akcja rozwija się od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do samego końca bez żadnych dłuższych luk w fabule, opisy są idealnie wyważone. Bohaterowie nietuzinkowi, ich rys psychologiczny dopracowany w każdym szczególe. Wprost idealna lektura! Mocna, mroczna, trzymająca w napięciu. To powieść, obok której nie sposób przejść obojętnie, a kiedy już po nią sięgniecie - przepadniecie i nie będziecie mogli oderwać się od niej aż do samego końca

Bardzo poprawna, niby wszystko jest jak należy według schematu powieści kryminalnej. Chyba jednak aż za bardzo, bo zupełnie nie poczułam emocji. A może to moja wina, może kryminały już mnie przede wszystkim szalenie nudzą, bo wydają mi się za bardzo do siebie podobne.

"Szantażystka"
Marta Ryczko

Ambitna dziennikarka Ania podczas wykonywania swojej dziennikarskiej pracy na gali dla sportowców , jest świadkiem dziwnej rozmowy dwóch celebrytek. Rozmawiają o wspólnej znajomej, która zaginęła.
Anna, chcąc aby jej praca ruszyła z kopyta, podejmuje się prywatnego śledztwa w sprawie zaginięcia Izaury. Zaginiona należy do wpływowej, politycznej rodziny.
Im bardziej Anna wgłębia się w śledztwo, tym więcej brudnych informacji wychodzi na jaw.

Bardzo dobry debiut Marty Ryczko.
Kryminał, w którym jest wiele teorii, mylnych tropów i masa wątpliwości.
Fabuła tocząca się w małym miasteczku, gdzie najwięcej tajemnic może skrywać własna rodzina. Wgłębia się również poniekąd w świat show biznesu. Połączenie tych różnych światów idealnie ze sobą współgra.
Zakończenie, mimo iż lekko przewidywalne i tak zaskakuje.
Gratulacje dla autorki i życzę powodzenia w świecie pisarskim.

Moja ocena : 7/10

"Szantażystka"