Tragedia człowieka

Okładka książki Tragedia człowieka Imre Madách
Okładka książki Tragedia człowieka
Imre Madách Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Az ember tragédiája
Instytut Wydawniczy PAX
1960-01-01
1960-01-01
literatura węgierska klasyka literatura dziewiętnastowieczna

Jeżeli kiedykolwiek natraficie na to dzieło (co ja zawdzięczam akurat mieszkającemu ze mną hungarofilowi),nie wahajcie się ani minuty i dajcie porwać się szalonej podróży z Lucyferem przez przeszłość i przyszłość człowieka. Napisany ponad 150 lat temu, dramat ten zachwyca dynamiką, wizjonerstwem (loty w kosmos, komunistyczne i naukowe rewolucje),dowcipem, ale i kuszącą metafizyką, która raz oddaje pierwszeństwo bezsensowności ludzkiej egzystencji, by za chwilę znów wzniecić płomień jakiejś przełomowej, lecz kruchej idei. Świetna odtrutka na Słowackiego i Mickiewicza, jednakowoż nie pozbawiona liryzmu i ducha epoki.

PS Jak półżartobliwie w posłowiu zauważył tłumacz, Bohdan Zadura, dobrze, że Madach zmarł w 1864 roku, bo inaczej, dramat ten zawierałby także Auchwitz, upadek muru berlińskiego i stocznie gdańską. W sumie, to jednak trochę szkoda.

Myślę, że gdyby wyrzucić z lektur szkolnych ze dwie fraszki i jakąś komedię, a nauczyciele przysiedliby z uczniami przez kilka zajęć na temat tego poematu to ta nasza piękna polska młodzież mogłaby jakąś wartość z tego wynieść. TO powinna być lektura!

• Literatura węgierska
  • Poezja