Źródło: By Alice Boughton - Ten image pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem ppmsc.03242.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6898192
Amerykański dramaturg, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1936.
Urodził się w hotelu Barrett na Broadwayu na Times Square, w Nowym Jorku. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się kawiarnia Starbucks (ulica Broadway numer 1500, północno-wschodni róg 43. ulicy i Broadwayu). Na zewnętrznej ścianie kawiarni widnieje tablica upamiętniająca narodziny O’Neilla: "Eugene O’Neill, 16 października 1888 – 27 listopada 1953.
Był synem irlandzkiego aktora Jamesa O’Neilla i Elli O’Neill. Jak większość Irlandczyków O’Neill rozpoczął naukę w szkole rzymskokatolickiej z internatem. Wakacje letnie spędzał w stanie Connecticut w miejscowości Nowy Londyn.
Studiował na Uniwersytecie w Princeton, spędził kilka kolejnych lat na morzu. W tym czasie chorował na depresję i popadał w alkoholizm po śmierci członków najbliższej rodziny. Rodzice O’Neilla oraz jego starszy brat Jamie zmarli w ciągu trzech kolejnych lat. Życie rodzinne O’Neilla przedstawia jego autobiograficzna sztuka Zmierzch długiego dnia.
Pisarstwo było dla O’Neilla formą ucieczki od smutnej rzeczywistości. Pomimo depresji uwielbiał morze, na którym pracował przez kilka lat i które wkrótce stało się wiodącym tematem jego sztuk. Miejscem akcji wielu z nich jest właśnie pokład statku.
Podczas pobytu w sanatorium w latach 1912-1913, gdzie wracał do zdrowia po przebytej gruźlicy, zdecydował, iż zostanie zawodowym dramaturgiem. Wcześniej pracował dla New London Telegraph, publikując tam swoją poezję oraz pisząc reportaże.
W drugiej dekadzie dwudziestego wieku był częstym gościem w Greenwich Village. Poznał wtedy założyciela Komunistycznej Partii Pracy, dziennikarza Johna Reeda i jego żonę, pisarkę Louise Bryant. W filmie Czerwoni (z 1981),o życiu Johna Reeda, postać O’Neilla zagrał Jack Nicholson.
Czytanie dzieł O'Neilla nie jest oczywiście tożsame z ich odbiorem z pozycji widza scenicznego, dlatego też ocena surowego tekstu nie do końca może być miarodajna.
Wyobrażam sobie przykładowo, że tak dobrze napisana komedia (niestety jedyna w tym zbiorze),jak "Daleko od Sodomy" ma dużo większy potencjał artystyczny, kiedy odgrywana jest w teatrze na żywo.
Tak czy owak, osoby zainteresowane sztuką teatralną powinny koniecznie zaznajomić się z tym grubym tomem.
PS
Ocena na podstawie pięciu wybranych sztuk: Cesarz Jones, Włochata małpa, Pożądanie w cieniu wiązów, Żałoba przystoi Elektrze, Daleko od Sodomy.
Na początku odrzucił mnie specyficzny slang, którym posługują się bohaterowie sztuki i chciałem nawet odłożyć książkę i zaprzestać czytania.Jak dobrze, że tego nie uczyniłem. Sztuka okazała się być pełna melancholii i niechcianej nostalgii, czyli to co uwielbiam najbardziej w literaturze. Biedny Smitty... Pozostał sam ze swoimi bolesnymi wspomnieniami na pokładzie pełnym księżycowego światła.