Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej

Okładka książki Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej Amy Marlow-MaCoy
Amy Marlow-MaCoy Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Gaslighting Recovery Workbook
Sensus
2023-07-18
2023-07-18
Krzysztof Krzyżanowski
poradniki psychologia gaslighting

Nie będę wdawać się w szczegóły, ale miałam do czynienia z przemocą emocjonalną. Minęło sporo czasu, abym to dostrzegła, a następnie zrozumiała. Czytałam bardzo dużo o manipulacji w Internecie, na forach. Dowiedziałam się wiele z psychoterapii, a potem samodzielnie postanowiłam sięgnąć po książki. I tak w moje ręce trafiła książka Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej.

Książka zaczyna od klarownego wyjaśnienia, czym jest gaslighting. Autorka dokładnie analizuje techniki manipulacyjne, których sprawcy używają, aby zdezorientować ofiarę i podważyć jej poczucie rzeczywistości. Ten rodzaj przemocy psychicznej, choć subtelny, może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego ofiary.

Jednym z głównych celów książki jest pomoc czytelnikowi w zrozumieniu, co się z nim dzieje, gdy padnie ofiarą gaslightingu. Autorka podaje liczne przykłady sygnałów ostrzegawczych, jakie można zauważyć zarówno u sprawcy, jak i ofiary. Czytelnik otrzymuje narzędzia do identyfikacji manipulacji i taktyk stosowanych przez narcystycznego partnera lub toksyczną osobę.

Książka nie tylko analizuje problem gaslightingu, ale także oferuje konkretny plan działania. Autorka proponuje wyważone połączenie teorii, ćwiczeń i pytań skłaniających do refleksji. Czytelnik znajdzie tutaj praktyczne kroki i strategie, które są istotne w procesie zdrowienia.

Amy Marlow-MaCOY podchodzi do tematu z empatią i zrozumieniem dla ofiar gaslightingu. Książka jest nie tylko źródłem informacji, ale także przewodnikiem, który pomaga czytelnikowi przejść przez różne fazy zdrowienia. Ćwiczenia dotyczące samooceny i afirmacji są nieocenionym atutem, umożliwiając czytelnikowi praktyczne stosowanie zdobytej wiedzy.

To, co mnie najbardziej urzekło to jasny komunikat. Autorka stworzyła książkę w taki sposób, aby każdy wszystko zrozumiał od A do Z.

"Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej" to niezbędna pozycja dla wszystkich, którzy doświadczyli lub doświadczają gaslightingu. Książka ta stanowi cenne źródło wiedzy i wsparcia dla osób, które chcą wyjść z tego toksycznego cyklu i odzyskać równowagę psychiczną.

Książkę "Gaslighting" przesłuchałam jako audiobooka, a teraz planuję zakup książki drukowanej, bo chcę przerobić niektóre rozdziały jeszcze raz. Zaskoczyło mnie, ze jest tak bardzo konkretna, pełna świetnych ćwiczeń i wskazówek, jak radzić sobie w relacjach z osobą toksyczną. Jedna z lepszych książek poradnikowych, jakie czytałam.

Bardzo konkretna i dobrze merytorycznie przygotowana książka. Dodatkowym atutem są ćwiczenia, w tym czasie study.

Czy pojęcie gaslighting jest Wam znajome? Myślę, że zdecydowana większość z Was nie ma pojęcia, co kryje się za tym słowem, ja również go nie znałam do momentu, aż znalazłam w internecie tę książkę.

Od razu wiedziałam, że chcę ją przeczytać, bo poczułam, że mogę w niej znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Tak też się stało, nie zawiodłam się na tej książce i uważam, że jest to wartościowa pozycja godna polecenia.

Najpierw zaspokoję waszą ciekawość i wyjaśnię, czym jest ów gaslighting. To rodzaj przemocy emocjonalnej i psychologicznej, który wprowadza chaos w naszym życiu. Ofiara w wyniku manipulacji zaczyna kwestionować otaczającą ją rzeczywistość, swoją pamięć lub własny obraz świata.

A jak to wygląda w praktyce? Z tym zjawiskiem możecie się spotkać w relacjach zawodowych, partnerskich, a także rodzinnych. W zależności od rodzaju relacji gaslighting może przybierać różne formy.

W pracy możecie się spotkać z hipokryzją lub stać się kozłem ofiarnym. Gdy pracodawca lub przełożony oczekuje od Was, iż będziecie czytać w jego myślach macie do czynienia z przejawem gaslightingu.

W relacjach uczuciowych gaslighting może przybrać postać niewierności, gdzie partner zrzuca odpowiedzialność na drugą stronę za swoją zdradę. Może również dojść do zastraszania, gróźb w tym także do stalkingu.

Przyjaciele i rodzina też mogą stosować wobec nas tego typu manipulacje. Jednym z najpopularniejszych jest wzbudzanie poczucia winy, które jest skuteczną metodą wywierania presji. Gaslighter stara się zmusić ofiarę do postępowania zgodnie z jego oczekiwaniami.

Te i wiele innych przykładów znajdziecie w niniejszej książce. Działania te mogą wyrządzić wiele krzywd drugiemu człowiekowi i mieć na niego wpływ przez długi czas.

Autorka w swojej książce przywołuje szereg efektów ubocznych gaslightingu, są to między innymi: brak pewności siebie, niepokój, silny stres, niezdecydowanie, a nawet depresja.

Z książki możecie dowiedzieć się jakie osoby najczęściej stosują gaslighting wobec innych, a także jakie są ich cele.

Książka zawiera mnóstwo ćwiczeń, które mają na celu nam pomóc w zrozumieniu tego zjawiska i uleczeniu siebie po doświadczeniu tego typu przemocy. W tym celu autorka proponuje stosowanie medytacji, afirmacji, a także okazanie sobie współczucia i poprawienie relacji z samym sobą.

Oczywiście to nie wszystko, ale więcej już Wam nie zdradzę, jeśli temat Was zainteresował, to polecam sięgnąć po tę książkę. Jest ona napisana w bardzo przyjaznym tonie, liczy około dwustu stron, więc czyta się ją dosyć szybko.

Książka ta skłoniła mnie do przemyśleń nad różnymi życiowymi sytuacjami i pozwoliła spojrzeć na nie w inny sposób. Cieszę się, że miałam możliwość jej przeczytania. 😊 Z pewnością wrócę do niej jeszcze kiedyś.

"Gaslighting. Odzyskiwanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej" autor: Amy Marlow-MaCoy.

Z prezentowanej książki dowiecie się czym jest gaslighting. Zostały tu omówione symptomy gaslightingu, których można doświadczyć w relacjach z rodziną i przyjaciółmi, w pracy czy relacji uczuciowej.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej części opisane jest szczegółowo prezentowane zagadnienie oraz jego oddziaływanie. Druga część dotyczy powrotu do równowagi oraz pracy nad budowaniem poczucia własnej wartości. Trzecia część dotyczy zagadnienia dotyczącego wychodzenia z traumy.

Książka jest napisana przejrzystym i prostym stylem. W prezentowanym poradniku znajdziemy również wiele ciekawych i przydatnych ćwiczeń.

Książkę polecam zarówno osobom, które zostały dotknięte gaslightingiem jak i również każdemu, kto interesuje się psychologią, czy po prostu chce poznać to zagadnienie. W mojej ocenie ten poradnik będzie przydatną lekturą zarówno dla osób dopiero poznających to zagadnienie jak również dla tych, którzy interesują się ta tematyką. Szczerze polecam!

#współpracarecenzencka

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej części opisane jest...

Powrót do równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej.

Gdyby spojrzeć obiektywnym okiem na temat przemocy emocjonalnej w naszym kraju, można by nabawić się rozdwojenia jaźni. Z jednej strony uderzają nas piękne kampanie reklamowe i teksty na stronach MOPR-u czy Policji, w których mamy znakomicie wszystko wyjaśnione. Czym jest taka przemoc, że trzeba być świadomym, reagować, walczyć o siebie i – korzystać z pomocy.

W praktyce wygląda to znacznie gorzej. Jeśli ktoś nie wyzywa Cię codziennie, to przecież nie przemoc. Co drugi dzień jest okey. Przemoc emocjonalna traktowana jest jak eteryczna postać, zupełnie nieuchwytny byt. Nie da się udowodnić. Nie masz szans. Jedyne, co można zrobić, to uciec.

Ratuj się kto może
Gdy już w końcu zrobi się milion kroków do uwolnienia się z toksycznej relacji i przerabia się swoje demony na terapii, warto także pomyśleć o tym, co będzie potem. Pomóc w tym mogą chociażby książki (nie zastąpią nigdy terapii, ale mogą ją wspomóc),takie jak: „Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej” Amy Marlow MaCOY od wydawnictwa SENSUS. Chociaż rękami i nogami zapierałam się przed kolejnym poradnikiem, bo wszystkie dotyczące toksycznych związków puściłam dalej, to jednak ta przykuła moją uwagę. Jak to zrobić? Jak wrócić do zdrowia? Być sobą?

Zeszyt do ćwiczeń
Jeśli oczekujesz biernej lektury, to się zawiedziesz. Na szczęście – bardzo pozytywnie. Ten poradnik skupia się przede wszystkim na praktycznej stronie powrotu do zdrowia. Mamy oczywiście wyjaśnione samo zjawisko – nie tylko, na czym polega, ale nawet wypisane standardowe zwroty, jakimi toksyczne osoby się posługują. Powrót do zdrowia został tutaj podzielony na trzy fazy: przyjęcie do wiadomości faktów i okazanie sobie współczucia, budowanie poczucia własnej wartości i określenie granic. Potem zajmujemy się tematem wychodzenia z traumy, dbania o siebie i tworzenia zdrowych relacji. Nie ma tutaj nudy i użalania się nad sobą, zgrywania ofiary i nurzania w swoim błocie. Znajdziemy sporo praktycznych porad, oczywiście współczucia i empatii, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że to od nas zależy – czy będziemy żyć w przeszłości, czy się od niej uwolnimy. Wykonując liczne ćwiczenia umieszczone w tej książce i dbając o swój dobrostan, można zrobić kolejny krok do przodu. Myślę, że jest to bardzo cenna książka dla osób, które doświadczyły przemocy emocjonalnej. Ze mną zostaje.

Powrót do równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej.

"Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej" to książka, która pomaga zrozumieć tą formę przemocy emocjonalnej, umocnić poczucie własnej wartości, określać swoje granice czy budować i pielęgnować zdrowe relacje.

Czym tak właściwie jest gaslighting? To forma przemocy psychicznej, polegająca na manipulowaniu drugą osobą, tak aby zaczęła kwestionować rzeczywistość, to jak postrzega świat oraz swoją pamięć.

To naprawdę wartościowy poradnik, jest napisany zrozumiałym językiem. Podobało mi się to, że znajdziemy tutaj różnego rodzaju ćwiczenia. Teoria miesza się z praktyką.

Na początku autorka wyjaśnia czym jest gaslighting, jak on na nas oddziałuje oraz kim jest gaslighter, jak się zachowuje, jak manipuluje innymi. W drugiej części autorka zajmuje się tematem powrotu do równowagi emocjonalnej. Dzieli to na trzy fazy, w których należy zaakceptować fakty, zbudować poczucie własnej wartości i nauczyć się określać granice. W trzeciej części przeczytamy o tym jak wyjść z traumy, jak dbać o siebie i jak tworzyć zdrowe relacje.

To książka, która zasługuję na uwagę. Zwięzła i pełna wartościowych informacji.

czyli czym jest gaslighting i kim jest gaslighter. mamy tu dokładnie wyjaśnione mechanizmy zjawiska, jego wpływ i oddziaływanie na ofiarę 🔥

autorka dzieli się z nami masą wskazówek i narzędzi umożliwiających wyzwolenie się z gaslighting'u 👌🏼 dodatkowo wesprze nas konkretnymi krokami i strategiami, które pomogą nam wyjść na prostą 👍🏼

tu forma książki jest zdecydowanie na plus > teoria połączona z ćwiczeniami i refleksyjnymi pytaniami sprawia, że jest to bardzo praktyczna lektura 👌🏼

to wartościowy i przede wszystkim pomocny przewodnik 📖

tu forma książki jest zdecydowanie na...

Plotkowanie na Twój temat, poniżanie Cię, umniejszanie Ci, oczekiwanie że będziesz czytać w czyichś myślach, podwójne standardy względem Twojej osoby, wzbudzanie poczucia winy, czujesz się jak kozioł ofiarny. Znasz to? Jeśli tak, to ta pozycja jest dla Ciebie.
Ta książka jest jednym z najlepszych przewodników, które pomagają zrozumieć i poradzić sobie z manipulacyjną techniką gaslightingu. Autorka w sposób przemyślany i wyczerpujący przedstawia czytelnikowi różne aspekty tego rodzaju nadużycia, wzbogacając treść ćwiczeniami i pytaniami, które skłaniają do refleksji.
W książce znajdziesz informację odnośnie tego:
• Czym jest gaslighting
• Kim jest gaslighter
• Czemu to wszystko ma służyć i jakie przynosi skutki
• Jak wyrwać się ze szponów gaslightera, odzyskać pewność siebie
• Jak wrócić do równowagi i zdrowego funkcjonowania
• Jak skutecznie stawiać granice i jak ich skutecznie bronić
• Jak zadbać o siebie, żeby więcej nie paść ofiarą takiego nadużycia
• Jak budować świadome, wartościowe relacje.
Dużo ćwiczeń, dużo praktycznych wskazówek, dużo merytorycznej i wartościowej wiedzy. Polecam.

Czy wiesz, czym jest gaslighting? Jeśli nie wiesz, a chciałbyś się tego dowiedzieć to ta książka jest idealna dla Ciebie.

Książka przedstawi Ci, czym jest gaslighting, budowania poczucia własnej wartości, określania granic, wychodzenia z traumy i wiele, wiele więcej. Autorka chcę pomóc czytelnikowi i robi wszystko, aby zapamiętał, jak najwięcej (zadania zmuszające do przemyśleń).
Pierwszy raz spotykam się z taką książką (podzieloną na etapy) i nie wiedziałam, czy mi się spodoba taka forma. Jak już przeczytałam książkę, to byłam bardzo zadowolona z takiej formy i nie potrafiłam sobie wyobrazić, jakby ta książka wyglądała bez etapów.
Ta książka jest bardzo efektowna i w trakcie czytania, jak i po odczuwałam „zmianę”, zaczęłam rozważać różne sprawy i odczuwałam różne emocje.

• Psychologia
  • Nauka 📚
  • Za krótki opis
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Gaslighting. Odzyskanie równowagi po doświadczeniu przemocy emocjonalnej