Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych

Okładka książki Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych Jarosław Gibas
Okładka książki Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych
Jarosław Gibas Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Onepress
2023-09-06
2023-09-06
narcyzm zaburzenia narcystyczne manipulacja toksyczne relacje

Bardzo dobra pozycja książkowa. Autor na wstępie wyjaśnił pokrótce kim jest i od razu przeszedł do konkretów. W tej książce nie pozostawiono suchej nitki po narcyzach. Choć i przedstawiono rodzaje narcyzmu w pozytywnych barwach. Prawdopodobnie w dorosłym życiu każdy spotkał się już z każdym rodzajem narcyza, który został scharakteryzowany w książce.
Uważam, że autor chwilami podszedł nieco agresywnie generalizując narcyzów poprzez wrzucając wszystkich do jednego wora (oprócz narcyzmu zdrowego i adaptacyjnego) i definiując jako zło, któremu nie można okazywać litości. Większość ludzi spotkała się z narcyzem, który jest nieszkodliwy w postaci ciągłego mówienia o sobie - co mogło to wynikać poprzez tłamszenie tej osoby przez rodziców w okresie dziecięcym, ale i też z narcyzem, który swoją egzystencją i podłością utrudnia życie wszystkim dookoła. To nie są dwa takie same przypadki. Trzeba zachować pewną równowagę. Nie może być tak, że jak ktoś próbuje np. pilnować swojej zasługi w pracy żeby nikt inny sobie jej nie przywłaszczył jako narcyzm.
Dzięki tej książce można nauczyć się jak reagować, gdy narcyzm osoby z otoczenia, próbuje zabrać Ci energię do życia, ale i również jak krzywdzić innych, bo przecież każdy z nas ma w sobie choćby odrobinę narcyzmu.
Narcyz, gdyby żył na pewno byłby w niebo wzięty wiedząc, że została napisana na jego cześć książka :)
Podsumowując: Polecam gorąco i będę się zabierał za kolejne książki Pana Jarosława.

Uważam, że autor...

„…Czasem wymiana spojrzeń w określonej sytuacji może zdziałać więcej niż podpisany krwią kontrakt wojenny…”

Zapytam Was odrobinę przekornie, w myśl za pisarzem. Ile osób na świecie chce być ważnych? Chyba zbyt wiele. Niestety dostrzegamy na każdym kroku adorację osób z wielkim ego. To te miłe powitania i spijanie sobie z dziubków są „cudowne” aż do obrzydzenia.

Na samym początku trzeba chyba pomyśleć o Mitologii, która przytacza tą właściwą historię. Narcyz urodę odziedziczył po matce. Sława jego piękna zataczała coraz szersze kręgi. Faktem jest to, że odwraca wzrok od źródła, a traci swoją miłość, którą ulokował niestety w migoczącej iluzji. To co Nam zostało to przepiękne kwiaty. Mitologia przemyca wiele wskazówek, ale jakie odnajdziemy tutaj konsekwencje? Czy jest to samouwielbienie?

Historycznie np. możemy odwołać się do władców tj. do Nerona, który stał się zagrożeniem dla Rzymu, Aleksandra Wielkiego, którego interesowały podboje i Henryka VIII, który po części przedłożył chęć posiadania potomstwa i władzę, ponad kobiety – swoje żony, które traktował przedmiotowo.

„Są takie książki na rynku literackim, do których podchodzimy zupełnie inaczej. Coraz częściej w opracowaniach i artykułach psychologicznych termin „narcyzm” zestawia się ze słowem epidemia, co ma świadczyć o tym, że jest to zjawisko powszechne”. To prawda. Publikację idealnie i szybko się czyta. Napisana jest konkretnie, w sposób przemyślany. Łatwo można uporządkować myśli i pojęcia związane z człowiekiem i psychologią.

Autorem książki jest Jarosław Gibas. Na swoim koncie ma liczne szkolenia video z obszaru inteligencji emocjonalnej, socjologii relacji, psychologii transpersonalnej oraz mindfulness. Prywatnie to entuzjasta motocykli. Mieszka z żoną i psem w Katowicach. To pierwsza jego publikacja, którą miałam okazję przeczytać i już wiem, że nieostatnia.

Rodzaje narcyzmu są szeroko analizowane i opisane. Narcyzm może być wspaniały, wrażliwy, ukryty, społeczny, uwodzicielski, podejrzliwy, epizodyczny, ale też i zdrowy. Epidemia zaś np. często występuje u celebrytów, którzy pięknie pozują na ściance. Media też i te społecznościowe, stały się takim narzędziem. Gdzie tu ochrona tej własnej wartości? Być może przydatne jest to zarządzanie, ale NAPIĘCIEM. Jak to dziwnie i zarazem śmiesznie bywa w tym życiu. Jeden jest stworzony wyłącznie do pracy, a drugi do zabawy. Co by tu wybrać – rozum, serce czy wygodę?

Publikacja jest trafnie podzielona. Przedstawia rodzaje narcyzmu, jego rozpoznanie i to, jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych. Mamy też tą przestrzeń medialną, wydawniczą i społeczną. Podane są też relacje w pracy, bo np. „narcyz siedzi naprzeciwko nas za biurkiem i utrudnia nam życie…”.

Czy to oznacza, że nagle na świecie przybyło narcyzów, i to w niewyobrażalnej dotąd liczbie? Gdzie w tym momencie i jakie znaczenie mają media społecznościowe?

Wystarczy przerzucić kilka telewizyjnych kanałów, by trafić na narcyza wśród polityków czy celebrytów, albo posurfować po Internecie, by natknąć się na influencerów (modne pojęcie),których narcyzm stał się skutecznym narzędziem budowania własnej marki. Czy teraz lansuje się to, co nienormalne?

„… Problem zaczyna się wówczas, kiedy narcyz spogląda na nas nie z ekranu telewizyjnego czy z telefonu, ale na przykład zza biurka szefa w pracy. Jego tak łatwo wyłączyć się nie da. Jeszcze trudniej jest z narcyzem, z którym łączą nas więzy rodzinne, miłosne lub przyjacielskie.

Życie w towarzystwie narcyza, a właściwie dowolny rodzaj interakcji z kimś takim, zawsze ma swój koszt. Rachunek ten opłacamy stresem, zmęczeniem, energetycznym wyczerpaniem, w końcu własnym zdrowiem…”. Te długie zdania są bardzo prawdziwe, dla Czytelnika.

Zawarte w książce informacje pozwalają odróżnić, z jakim rodzajem narcyzmu możemy mieć do czynienia, po jakich cechach i stosowanych strategiach rozpoznać narcyza, w jakich środowiskach się go spodziewać, wreszcie ― jak sobie z nim radzić. Równie istotne jest to, że przy okazji sprawdzimy, czy sami (nawet nieświadomie) nie sięgamy po narcystyczne zachowania, czym po prostu krzywdzimy innych. Zachęcam do użycia słownika i robienia własnych notatek. Dla mnie to taka zabawa, która pomaga w rozwijaniu pasji czytania.

Gorąco polecam publikację dla osób, które interesują się psychologią, relacjami i życiem, które jest niezmiernie interesujące każdego dnia.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Onepress – Sensus
Premiera: 06.09.2023 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Przygotowanie okładki: Jan Paluch
Liczba stron: 320
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Na samym...

Wbrew pozorom tych osobowości jest wokoło nas więcej niż mogłoby się wydawać. Dzięki tej książce z łatwością uda się nam namierzyć narcyza i zdobyć umiejętności, jak sobie z nim radzić, przed nim się bronić. Typów narcystycznej osobowości jest znacznie więcej niż myślałam, więc ta lektura była dla mnie bardzo wciągająca. Media społecznościowe i telewizja sprawiają, że zdajemy sobie sprawę, jak powszechnym zjawiskiem jest narcyzm, zapanowała narcystyczna epidemia.

To wydanie składa się z 6 części. Zaczynamy od poznanania historii narcystycznych zachowań, a także skąd wzięła się nazwa “Narcyz”. Pamiętacie słynny mit? Kojarzycie znane osobowości, które utożsamiano z narcyzami na przełomie dziejów? Autor ułatwia nam identyfikację typu narcystycznej osobowości, jest ich aż 13! Między innymi narcyzm zdrowy, społeczny czy wspaniały. Każdy z nich różni strategia działania i sposoby powodowanych krzywd. Niektórzy są bardziej narażeni na bycie ofiarami, lektura pozwoli na sprawdzenie, czy przypadkiem sami narcyzami nie jesteśmy. Cenny jest rozdział, gdzie dowiemy się, jak obronić się przed narcyzem i jakie skutki mogą wywołać nasze działania. Pod koniec książki znajduje się mnóstwo pytań i możliwość postawienia diagnozy, a przede wszystkim cenię przesłanie, aby bronić za wszelką cenę zdrowia psychicznego, gdy z narcyzmem mamy do czynienia, bo kontakt z nim skutkuje wyczerpaniem i stresem.

Na pewno sięgnę po pozostałe książki Jarosława Gibasa, socjologa, który w swej pracy koncentruje się na inteligencji emocjonalnej i rozwoju samoświadomości.

“Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych” - to fascynująca lektura, uwielbiam zagłębiać się w różne psychologiczne aspekty, więc tym bardziej tę wiedzę chłonęłam jak gąbka. Całość napisana jest w prosty i przystępny sposób. Czyta się naprawdę przyjemnie, mimo że starcie z narcyzem to przykre doświadczenie. Znajdziemy tu narzędzia, które nas wesprą, dodadzą otuchy i siły.

Serdecznie polecam!

To takie ważne aby rozpoznać w kimś narcyza i nie dać się zmanipulować, ale jeszcze ważniejsze rozpoznać go w sobie. Książka dość delikatnie prowadzi ścieżką rozpoznania tych cech ale i nie bycia tym faktem przytłoczonym, tylko podaje co z tym można zrobić. Polecam.

Audiobook. To kolejna książka autorstwa J. Gibasa, która wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Autor tym razem zabrał się za kolejną odsłonę "mrocznej triady": Narcyzm. Książkę rozpoczyna wprowadzenie, w którym Gibas wywodzi definicję narcyzmu z mitologii. Następnie ukazany zostaje podział tego zjawiska na najczęściej występujące kategorie wraz z opisami możliwych symptomów. Zwieńczeniem książki są sposoby radzenia sobie z narcyzmem u innych oraz test, który pozwala czytelnikowi w przybliżeniu stwierdzić czy sam nie jest czasem "nosicielem" narcyzmu. Dużym plusem książki jest to, że jej lektorem jest sam autor, który bez wątpienia oprócz daru literackiego ma też dar lektorski, dzięki któremu książka jest tak dobra w odbiorze. Samo zjawisko narcyzmu jest bardzo powszechne i momentami łapałem się na tym, że pewne jego aspekty dotyczą również mnie (co jest w zasadzie normalne, biorąc pod uwagę fakt, że niemal każdy jest w jakimś sensie narcyzem). Bardzo zaciekawiły mnie motywacje, którymi kieruje się ów Narcyz. Dotąd nie byłem świadomy, że zespół cech narcyza może być umotywowany aż tak bezwzględnymi powodami. Nie bez kozery autor stawia w jednym szeregu narcyzm, psychopatię i makiawelizm. Oczywiście apogeum jest połączenie tych 3 cech w jednej osobie. Najsensowniejszą radą - podobnie jak w pozostałych elementach "mrocznej triady" jest jak najszybsze uciekanie od tego zjawiska. Gdy uciec się nie da to trzeba w jakiś sposób z nim walczyć - i w tej książce znajdziemy do tej walki narzędzia.
Reasumując - książka jest bez wątpienia warta polecenia. Gibas trzyma w niej poziom i zaliczyłbym ją do jednej z jego lepszych. Myślę, że opis zjawiska narcyzmu można potraktować również jako swego rodzaju ciekawostkę i do samej książki podejść w celu poszerzenia swojej wiedzy. Jej lektura pozwoli czytelnikowi na przybliżenie tego zjawiska i da mu do ręki gotowe narzędzia jak sobie z nim radzić. Jest też swego rodzaju uświadomieniem i przestrogą dla osób, których narcyzm dotyczy w znaczącym stopniu. Wielu ludziom otworzy ona oczy na własne zachowanie, zwłaszcza względem innych i być może będzie początkiem wytężonej pracy nad sobą.

Narcyz to osoba, którą chyba każdy z nas ma nie tylko w swoim otoczeniu, ale także i codziennie widzi w telewizji. Narcyzami są politycy, aktorzy, piosenkarze… Ale czy bycie taką osobą jest dobre?

Książka a właściwie poradnik jest podzielona na sześć części, dzięki którym poznamy zjawisko narcyzmu, dowiemy się czym ono jest, jakie ma cechy i jak żyć z nim oraz osobami, które ‘chorują’ na niego. Kto to jest ten narcyz? Już spieszę z krótką odpowiedzią. Narcyz jest to osoba, która myśli, że jest lepsza od innych, ważniejsza. Chce, by inni ciągle go podziwiali, ciągle o nim mówili w superlatywach. Nie rozumie potrzeb innych ludzi i bardzo często swoim zachowaniem manipuluje nimi. Czy po tym co wyżej napisałam już teraz możesz wskazać osobę, która przejawia te cechy?

Poradnik jest napisany w sposób przystępny dla każdego. Nie znajdziecie w nim zwrotów naukowych, dzięki czemu każdy będzie w stanie zrozumieć to co autor chce przekazać. Mnie zaskoczyło to, ile jest oraz jakie są rodzaje narcyzmu. Nawet nie wiedziała, że takie istnieją, a jednak… Zachęcam do przeczytania tej książki, bo żadna recenzja, czy opinia o niej nie przekaże tylu informacji, co zrobił autor.

Przystępnie wyjaśnione zjawisko.

Przystępnie wyjaśnione zjawisko.

Tęczowy refleks w lustrze

"Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych" to fascynujące i aktualne opracowanie, które rzetelnie przygląda się problemowi narcyzmu w dzisiejszym społeczeństwie. Autor, Jarosław Gibas, socjolog i entuzjasta dużych motocykli, prezentuje czytelnikowi kompleksowe spojrzenie na narcyzm, zaczynając od analizy jego powszechności w mediach społecznościowych, polityce, aż po jego wpływ na życie zawodowe, rodzinne i uczuciowe.

Gibas w zrozumiały sposób przystępuje do analizy tego, co sprawia, że narcyzm stał się tak powszechny i zauważalny w dzisiejszym świecie. Czy to rzeczywiście epidemia narcyzmu, czy może bardziej uwydatnienie się tego zjawiska dzięki technologii i mediom społecznościowym? Autor nie tylko stawia pytania, ale również dostarcza czytelnikowi narzędzi do zrozumienia, jak rozpoznać narcyza i jakie strategie wykorzystuje, by manipulować otoczeniem.

Książka nie pozostaje jedynie na poziomie analizy narcyzmu u innych, ale kładzie nacisk na to, jak radzić sobie z narcyzami w różnych obszarach życia. Gibas przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak chronić się przed wpływem narcyza, jak nie pozwolić mu na wywarcie negatywnego wpływu na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. To ważne przesłanie, zwłaszcza w kontekście relacji zawodowych czy osobistych, gdzie narcyzm może prowadzić do stresu i wyczerpania.

Jednym z atutów książki jest także spojrzenie czytelnika na samego siebie. Autor skłania do refleksji nad własnymi zachowaniami, sprawdzić, czy nie sięga on nieświadomie po narcystyczne tendencje. To ważny element, który wzbogaca treść i sprawia, że czytelnik zaczyna analizować nie tylko otaczający go świat, ale i własne postawy.

Warto także podkreślić, że Gibas przedstawia te zagadnienia w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika, niezależnie od jego doświadczenia w dziedzinie psychologii czy socjologii. Książka jest napisana w przystępny sposób, niepozbawiona lekkości, co sprawia, że czytanie staje się zarówno edukacyjne, jak i przyjemne.

Dodatkowym atutem jest obecność informacji o autorze na końcu książki, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć perspektywę, z jakiej Gibas podchodzi do tematu narcyzmu. Jego doświadczenie jako socjologa, dziennikarza i nauczyciela sprawia, że ma solidne podstawy do analizy tego zjawiska.

Podsumowując, "Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych" to książka nie tylko dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć narcyzm u innych, ale również dla tych, którzy pragną rozwijać swoją świadomość własnych zachowań i relacji z otoczeniem. Gibas dostarcza czytelnikowi nie tylko teoretycznej wiedzy na temat narcyzmu, ale również praktycznych narzędzi do radzenia sobie z tym zjawiskiem w codziennym życiu.

Tęczowy refleks w lustrze

Polecam tę książkę gorąco, ponieważ Jarosław Gibas porusza problem, z którym większości z nas przyszło bądź przyjdzie się zmierzyć w przyszłości. Problem narcyzmu jest bardzo duży i warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Narzędzia, które autor nam daje są wartościowe i naprawdę mogą się przydać. Jak na pewnego rodzaju poradnik sam opis na okładce jest dość mocny. Dzięki czemu wiadomo, że książka nie należy do lekkich i przyjemnych, a raczej do takich, które mają nam otworzyć oczy.

Pełna recenzja książki dostępna jest naszej stronie:

Jak zawsze świetna, jak zawsze potrzebna. Lektura zastanawiająca, dała mi dużo do myślenia.
Pomogła wyłapać narcystycznych ludzi z mojego otoczenia i zrozumieć dlaczego czuje się przez nich źle.Zwracam teraz większą uwagę na to jak i co ludzie do mnie mówią, ale również jak ja odzywam się do nich. Uświadamia, że narcyzi są wszędzie i karmią się twoimi emocjami. Jest to moim zdaniem druga po Autoterapii najlepsza książka jaką czytałam tego autora.

• Audiobooki
  • Do kupienia
  • 2023 audio
  • Psychologia/Poradniki
  • Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Narcyz. Jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych