Okładka książki Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Jak uleczyć ukryte rany z przeszłości, które wpływają na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie w życiu dorosłym Glenn R. Schiraldi
Glenn R. Schiraldi Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Adverse Childhood Experiences Recovery Workbook: Heal the Hidden Wounds from Childhood Affecting Your Adult Mental and Physical Health
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-03-23
2022-03-23
Sylwia Pikiel

To nie jest książka po porostu do poczytania i wyciągnięcia jakże odkrywczych wniosków, że to, czego doświadczymy w dzieciństwie ma znaczenie i rzutuje...
Książka jest przeznaczona przede wszystkim do pracy nad sobą. Każdy rozdział zakończony jest propozycją konkretnych ćwiczeń, które wymagają od czytającego szczerości wobec siebie i przeżywanych emocji, co dla osób, które 'pielęgnowały' swoją traumę często przez kilkadziesiąt lat, nie jest wcale takie łatwe i oczywiste. Autor jest rzeczowy, nie rozmienia uwagi czytelnika na z sufitu wzięte 'przykłady z życia', podczas pracy z tekstem skupiamy się tylko na sobie i ze sobą pracujemy.
Duży plus i automatyczna sympatia dla autora za brak kilkunastostronicowego rozdziału o nim samym. Jego sukcesie, cudownej, pięknej żonie, wspaniałych dzieciach, wyjątkowym psie i domu na wybrzeżu Florydy. Zaglądam czasem do różnych psychologicznych poradników i mam wrażenie, że ich autorzy zbyt często największą uwagę zwracają na siebie i własny sukces.
Książka bardzo dobra, bardzo polecam, ale przede wszystkim osobom gotowym i zdeterminowanym do samodzielnej, konkretnej pracy ze swoimi problemami.

Książka w moim odczuciu porusza niesamowicie ważny temat – traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa są negatywnymi wydarzeniami, które miały miejsce w naszym młodzieńczym okresie życia i które miały trwały i głęboki wpływ na naszą psychikę i rozwój emocjonalny. Mogą to być różnego rodzaju formy przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej, zaniedbania, porzucenia, niestabilności rodzinnej czy innych problemów domowych. To są doświadczenia, które zakłócają nasze poczucie bezpieczeństwa, powodują ból, lęk, poczucie winy, wstyd i często wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Jednak ważne jest, że traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa nie muszą determinować naszej przyszłości.

W książce znajduje się wiele wartościowych informacji o:
• Wpływie trudnych doświadczeń z dzieciństwa na psychikę, ciało i obecne funkcjonowanie
• Skutecznym regulowaniu silnych emocji na ścieżce zdrowienia
• Technikach i ćwiczeniach wspomagających przepracowanie trudnych doświadczeń
• Pracy ze szkodliwymi przekonaniami o sobie, o innych i o świecie, powstałymi pod wpływem trudnych doświadczeń
• Wstydzie, który nieraz staje się najtrudniejszą z emocji utrudniającą funkcjonowanie
• Miłości do siebie i akceptacji oraz.. wybaczeniu

Książka zawiera w sobie dużo ćwiczeń, ja osobiście bardzo cenie sobie takie poradniki, bo to daje możliwość skuteczniejszego wprowadzenia realnych zmian. Bardzo polecam, jako narzędzie do budowania większej samoświadomości i jako narzędzie do wspierania korzystnych zmian. Warto podejść do niej tak na serio, z zaangażowaniem.

Dzieciństwo to taki piękny okres. W końcu dostajemy wtedy dużo miłości, bezpieczeństwa i tak naprawdę wszystko to sielanka. Tylko czy to w rzeczywistości jest prawda? Pewnie w niektórych przypadkach tak, w końcu wymusza to sama definicja, ale w rzeczywistości wiele dzieci przeżywa trudne sytuacje, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Przemoc, alkoholizm, samotność, nadmierna do wieku odpowiedzialność... To tylko część traumatycznych wydarzeń, które mogą mieć miejsce. Pytanie brzmi: jak żyć po czymś takim? Jak sobie z tym poradzić? W końcu dzieci z czasem stają się dorosłymi – dorosłymi, którzy nadal tkwią w środowisku ekstremalnie trudnym, albo dorosłymi z własnymi demonami z przeszłości.

Ostatnio zafascynowała mnie książka "Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa". Pewnie zastanawiacie się, co oznacza, że zafascynowała... W końcu to określenie brzmi dość źle w odniesieniu, o czym jest ta książka. Właśnie, ta pozycja zwróciła moją uwagę, ponieważ wydaje mi się niesamowicie potrzebna. Czasami mam wrażenie, że traumę z dzieciństwa neguje się lub machnie na nią ręką, bo w końcu to już było, teraz jest teraz. Freud na pewno miałby też wiele do powiedzenia. Niemniej ta trauma kształtuje ludzi i potrafi niszczyć ich życie w późniejszych latach. Czasu nikt nie cofnie, ale można pomóc komuś albo wręcz samemu sobie poradzić z tymi metaforycznymi demonami z przeszłości. Niekiedy potrzebujemy czegoś, co pozwoli nam zamknąć rozdział i ruszyć nową ścieżką życia już ze spokojnym umysłem i nadzieją na szczęśliwą przyszłość. To pięknie brzmi, ale w rzeczywistości jest niesamowicie trudne.

W "Traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa" może odnaleźć ulgę, ale też rodzaj walki. Gdy czytałam tę książkę, miałam wrażenie, że ktoś ze mną rozmawia, że ktoś mnie słucha i pozwala być sobą. Ten niezwykły styl bardzo zachęca, ponieważ nie są to już wyłącznie słowa zapisane na kartkach, ale coś rzeczywistego i też przede wszystkim nasza historia. Tym bardziej że tempo książki wydaje mi się idealnie wymierzone. Oczywiście to moje subiektywne odczucia, ale też to świadczy o tym, że przynajmniej część osób odnajdzie się w lekturze tej książki.

W książce znajduje się trochę teorii, która wydaje się być w tym przypadku niezbędna, by zrozumieć niektóre psychologiczne mechanizmy. Ale tutaj podkreślę, że trochę to naprawdę trochę. To nie jest typowo naukowa pozycja, którą czyta się bardziej właśnie z naukowych powodów. To pozycja, która każdemu bez względu na wykształcenie, pozwala zrozumieć niektóre zależności i wykorzystać je w praktyce, ponieważ całość posiada też wiele przydatnych ćwiczeń. Widać skupienie na technikach wyobrażeniowych i relaksacyjnych. Przyznam się Wam, że mimo wielokrotnego zapewnienia, że one mogą działać, zawsze podchodzę do nich sceptycznie. Jednak w tym przypadku po prostu mnie to przekonywało.

"Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa" dały właśnie konkretne metody pracy z osobami po trudnych przejściach w dzieciństwie, które można użyć jako terapeuta, ale osoby potrzebującego tego mogą też próbować je we własnym zakresie. Zarazem książka poszerza moje perspektywy, dając wiele tematów do przemyśleń i zgłębienia w jeszcze innych książkach, a to zawsze cenię.

Książkę mogę z czystym sercem polecić każdej osobie, która przeżyła traumę w dzieciństwie. Ona da rodzaj pomocy, ale też pozwoli podjąć decyzję, czy lepszym wyborem nie byłoby udanie się do psychoterapeuty i dopiero pracowanie samodzielnie z różnymi technikami. W końcu myślę, że najlepsze byłoby równoległe działanie.

Ta książka ukazuje sposoby i skuteczne strategie na radzenie sobie z niską samooceną, wstydem, przygnębieniem, depresją, lękiem, traumą emocjonalną i innymi długofalowymi skutkami toksycznego stresu z okresu dzieciństwa.
Autor radzi jak sobie poradzić z traumatycznym dzieciństwem, lękami i innymi traumami z wczesnych lat natomiast według mnie oczywiste przedstawione w fabule ćwiczenia i wskazówki mogą pomóc, natomiast myślę, że również byłaby potrzebna pomoc specjalisty, bo sama książka może na wiele się nie zdać.
Ja nie jestem specjalistą po prostu to moje zdanie i osobiście twierdzę, że w dużej mierze bardziej będzie wskazana fachowa dłoń.
Wspomnienia są silne, są zarówno dobre, jak i złe, lecz są dostępne głęboko, najczęściej docieramy do nich podczas snu i w nieoczekiwanych momentach. Trudno jest zapomnieć o złych reminiscencjach, zwłaszcza o tych bardzo bolesnych.
„Mają one niebinarny charakter. Są przechowywane poniżej progu świadomości oraz silnie powiązane z emocjami i odczuciami”.
Niestety nie wszyscy wywodzimy się z pełnych, szczęśliwych rodzin, wręcz przeciwnie, rozwód nie ubywa, dzieci wychowują się również w patologicznych rodzinach, pełnych przemocy i uzależnień, i ltd. Ważne, że by dzieciaki miały odpowiednią pomoc dorosłych, niekoniecznie rodziców, przede wszystkim psychologa i innych. Dorastanie w takich domach może prowadzić do negatywnych modelów rodziny, nie mówię, że zawsze, ale powinno się mieć dobrego specjalistę.
„Negatywne doświadczenia z dzieciństwa mogą bezpośrednio prowadzić do rozregulowania pobudzenia stresowego. Mogą też powodować narastającą niechęć do własnej osoby, która z kolei wzajemnie oddziałuje z rozregulowanym stresem”.
Większość z nas cierpi z powodu ran zadanych w dzieciństwie.
Ten okres jest jednym z najważniejszych w sumie zwłaszcza ten wczesny, ponieważ każde dziecko powinno mieć zapewnioną obecność obojga rodziców, poczucie bezpieczeństwa, jak popatrzymy, to tak się dzieje na potęgę niestety na odwrót, co skutkuje moim zdaniem zadrami na całe życie i nie jest to łatwe i to z pewnością. Może to wywołać problem z zawieraniem relacji międzyludzkich, problemy na tle zdrowotnym...
„Tymczasem wiele osób dorosłych wciąż cierpi z powodu ran, jakie wywołały u nich zaburzenia więzi powstałe na skutek negatywnych przeżyć w okresie dojrzewania”.
Dziękuję, że dotrwaliście do końca mojego monologu.

Dzieciństwo — samo słowo tworzy obrazy niewinności, radości, optymizmu i zachwytu. Mogłoby się wydawać, że dzieciństwo to beztroski czas – czas bycia kochanym i szczególnie chronionym. Stabilność w świadomości, że jesteśmy chronieni przez rodzinę, pozwala nam budować trwałe i bezpieczne relacje w późniejszym życiu. To idealna definicja dzieciństwa. Jednak rzeczywistość bywa czasem inna a jej wpływ na resztę życia stoi w jaskrawym kontraście z tym wyidealizowanym oczekiwaniem.

Przeżycia, których doświadczamy we wczesnym okresie naszego życia, a zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, mają ogromny wpływ na to, jak wzrastamy i rozwijamy się, mają wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz nasze myśli, uczucia i zachowanie. Dwa ważne czynniki, o których należy pomyśleć, rozważając nasze samopoczucie psychiczne, to jakość naszych relacji przywiązania i nasze doświadczenie ACE.

Trauma z dzieciństwa osłabia stabilność i poczucie własnej wartości dziecka,podkopując je znacznie, często pozostając z dzieckiem aż do dorosłości. Trauma może również wpłynąć na osobę dorosłą, ponieważ doświadcza ona poczucia wstydu i poczucia winy, poczucia odłączenia i niezdolności do nawiązywania relacji z innymi, problemów z kontrolowaniem emocji, zwiększonego lęku i depresji, gniewu.

Krótko mówiąc, trauma z dzieciństwa tworzy pęknięty fundament dla osoby na całe życie. Sposób, w jaki jesteśmy wychowywani i poczucie bezpieczeństwa, jakie stwarza (lub niweczy),wszystko to wpływa na emocjonalną, a czasem fizyczną ścieżkę, którą obieramy jako dorośli.

Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACE) są przyczyną prawie wszystkich zaburzeń zdrowia psychicznego, w tym depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego (PTSD) i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Wspomnienia związane z ACE odciskają się w mózgu dziecka i mogą objawiać się psychicznie i fizycznie przez całą dorosłość — na długo po traumatycznym zdarzeniu. Jak więc zacząć leczyć głębokie rany ACE i budować siłę i odporność?

W książce dr Glenna R. Schiraldi prowadzącego a całym świecie szkolenia dotyczące różnych aspektów rezyliencji i traumy oprócz radzenia sobie z objawami, nauczymy się jak ujarzmić pierwotną przyczynę cierpienia, zmieniać sposób, w jaki nasz mózg reaguje na stres i świat zewnętrzny oraz jak złagodzić niepokojące wspomnienia. Korzystając z przedstawionych w tej książce praktyk opartych na wiedzy o traumie i budowania odporności, dowiemy się, jak toksyczny stres w dzieciństwie wpływa na nasze zdrowie, jak regulować stres i pobudzenie emocjonalne. Uświadomimy sobie, dlaczego tradycyjne podejście psychologiczne może nie skutkować oraz dowiemy się, kiedy i jak znaleźć odpowiedni rodzaj terapii. Ta książka to przewodnik, dzięki któremu będziemy w stanie dokonać fundamentalnych zmian i zastąpić niepotrzebne cierpienie troską o siebie, bezpieczeństwem i zadowoleniem.

Wspaniała książka dla wszystkich zainteresowanych lepszym zrozumieniem doświadczeń z dzieciństwa, doświadczeń życiowych i wpływu, jaki mają one na nasze życie. Książka dr Schiraldi oferuje wnikliwe informacje, które pozwolą lepiej zrozumieć nasze życiowe doświadczenia, zachowania, które mogą być związane z tymi doświadczeniami oraz praktyczne metody poprawy naszego sposobu myślenia w pozytywnym kierunku.

Jego książka została funkcjonalnie zaplanowana. Aby rozpocząć od wyjaśnienia i świadomości niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa, a następnie przedstawia praktyczne i skuteczne ćwiczenia, które odnoszą się do osobistych problemów. Ta książka będzie bardzo wartościowa dla osób poszukujących sposobu na dysponowanie pozytywnym postępem w zrozumieniu niekorzystnych doświadczeń z dzieciństwa oraz łatwych do zrozumienia i praktycznych metod śledzenia pozytywnych rezultatów. A dla profesjonalistów w tej dziedzinie, ten podręcznik dostarczy wielu potężnych narzędzi, które pomogą klientom w leczeniu.

Książka dr. Schiraldiego to pełen przydatnych informacji i profesjonalnych porad oraz praktycznych rozwiązań. Bez cienia wątpliwości, zeszyt ćwiczeń daje nadzieję i pomoc ocalałym, że mogą przezwyciężyć i wyleczyć się z głęboko ukrytych ran z dzieciństwa, które wciąż prześladują ich w wieku dorosłym – ran, których często nie potrafią pojąć i nie są w stanie zmienić.

To fantastyczna książka dla każdego, kto chciałby pracować nad stłumionymi traumami z dzieciństwa, które powstrzymują przed życiem pełnym miłości, pokoju i radości.

Czego możesz się spodziewać po tej książce? Trening zasad i umiejętności opisanych w tym zeszycie ćwiczeń prawdopodobnie znacznie zmniejszy cierpienie, pomoże osiągnąć szczęście oraz zdrowie psychiczne i fizyczne, a także ogólne funkcjonowanie. A dobra wiadomość jest taka, że ​​uzdrowienie i szczęście są z pewnością możliwe! Ten zeszyt ćwiczeń pokazuje ścieżki do osiągnięcia tych celów.

Trauma z dzieciństwa.

Doświadczenia z dzieciństwa kształtują mniej lub bardziej każdego z nas. Nieco trywializując z grubsza chodzi o to, że "czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał", jednak na płaszczyźnie psychologicznej rzecz w tym, że czego Jaś doświadczył, o tym Jan będzie pamiętał - i właśnie to ukształtuje jego dorosły sposób funkcjonowania (zarówno w obszarze społecznym, jak również na płaszczyźnie funkcjonowania owego przykładowego "Jana" jako samodzielnej jednostki). Co jednak jeśli doświadczenia z dzieciństwa wiążą się z traumą, która wpływa na całe dorosłe życie? Może to rodzić szereg dysfunkcji, które niszczą równowagę emocjonalną, skutkują lękiem i wycofywaniem się z relacji międzyludzkich lub z ich zaburzeniem. To trudny temat. Glenn R. Schiraldi porusza go na łamach omawianej książki nie omijając delikatnej przyczyny problemu oraz wskazując, w jaki sposób można właściwie przepracować to, co było dla nas trudne w okresie dzieciństwa.

Przyczyn traumy z okresu dzieciństwa może być bardzo dużo. Do najczęściej spotykanych należy funkcjonowanie w dysfunkcyjnej rodzinie, a przyczyną owej dysfunkcji może być przemoc (seksualna, fizyczna, emocjonalna),zaniedbanie (fizyczne lub emocjonalne),a także takie dysfunkcje podstawowej komórki społecznej jak rozwód, uzależnienie członka rodziny, czy zaburzenia emocjonalne któregoś z najbliższych, czemu musieliśmy się jako dzieci przyglądać (i w czym musieliśmy w sposób nieunikniony współuczestniczyć). Wszystko to może zostawić trwały ślad w dziecięcej psychice, co prowadzi do szeregu negatywnych implikacji w dorosłym życiu.

Schiraldi wyróżnia wśród zgubnych skutków traumy takie zjawiska jak permanentne poczucie wstydu u dorosłego już człowieka, towarzyszący mu na co dzień stres, skłonność do wycofywania się z relacji międzyludzkich, niewłaściwe ich nawiązywanie, strategię odwrotu i ucieczki w sytuacjach trudnych, wymagających działania. Dziecko przeżywające traumę może jako dorosły wycofywać się, uciekać od problemów i mieć poczucie, że nie jest w stanie im sprostać. W oczywisty sposób wiąże się to z brakiem właściwych wzorców z czasów dzieciństwa (przede wszystkim emocjonalnych),a skutkuje tym, że jako dorośli... po prostu nie wiemy jak w sposób właściwy funkcjonować. To bardzo istotny problem, z którym boryka się bardzo wielu dorosłych.

Toksyczny stres związany z negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa – przemocą fizyczną, emocjonalną lub seksualną, zaniedbaniem, porzuceniem czy innymi problemami rodzinnymi – oddziałuje na całe nasze dorosłe życie, a nawet na życie naszych dzieci. Jeśli nie zostanie przepracowany, zmienia mózg, funkcjonowanie organizmu i to, jak postrzegamy samych siebie. Może skutkować różnorodnymi dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak choroby autoimmunologiczne, zaburzenia lękowe i depresyjne czy zaburzenie stresowe pourazowe. Takich negatywnych zjawisk nie można pozostawić samym sobie. Od czego jednak zacząć proces leczenia ran powstałych w wyniku traum z okresu dzieciństwa?

Autor proponuje w tym zakresie szereg ćwiczeń i wizualizacji, których sens sprowadza się przede wszystkim do regulacji silnych emocji, towarzyszącego im stresu, wstydu oraz do zapanowania nad reakcjami naszego układu nerwowego (za pomocą wspomnianych wizualizacji i ćwiczeń wyobrażeniowych). Sensem tych działań jest podjęcie próby wewnętrznego dialogu, przepracowania trudnych emocji, wybaczenie sobie i innym oraz takie ukierunkowanie zadawnionych przeżyć, aby móc z nimi współistnieć w dorosłym życiu i aby nie oddziaływały one na nas w sposób destrukcyjny. Nie będzie to łatwy proces, jednak nie chyba innej drogi do normalności niż ta, którą proponuje Schiraldi.

Lektura jest ważna, wyjątkowa i przydatna każdemu, kto przeżył w dzieciństwie trudne chwile (niezależnie od ich konkretnej przyczyny). Pewne jest jedno - nieprzepracowana trauma równa się destrukcji, dysfunkcji i zaburza całą naszą emocjonalną równowagę. Trzeba ją w sposób właściwy przepracować, aby móc normalnie funkcjonować. Publikacja Schiraldiego daje na to szansę.

Z opisu Wydawcy:
Glenn Schiraldi, światowej sławy ekspert w zakresie traumy i rezyliencji, przedstawia praktyczne, zweryfikowane w badaniach naukowych metody, które pozwolą ci wydobyć się z zaklętego kręgu cierpienia i braku satysfakcji z życia, rozwinąć wewnętrzną siłę potrzebną do sprostania codziennym wyzwaniom oraz żyć tak, jak pragniesz. W tej książce znajdziesz narzędzia i techniki oparte na najnowszych odkryciach z dziedziny neuronauki, leczenia traumy i zaburzeń przywiązania. Dzięki nim poradzisz sobie z przytłaczającymi emocjami i bolesnymi wspomnieniami, a także zmienisz sposób, w jaki twój mózg reaguje na stres. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa nie muszą determinować twojej przyszłości. Stosując się do wskazówek autora i wykonując zaproponowane przez niego ćwiczenia, dokonasz fundamentalnych zmian w swoim życiu, zastępując cierpienie, niską samoocenę, poczucie winy i wstyd troską o siebie, poczuciem wewnętrznego bezpieczeństwa i radością z bycia sobą.

Gorąco polecam!

GWP - dziękuję.

#traumatycznedoświadczeniazdzieciństwa #trauma #trudnedzieciństwo #glennrschiraldi #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #wewnatrzinazewnatrz #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #ksiazkipsychologiczne #psychologia #bookstagram #bookreview #stres #wstyd #dysfunkcja #relacjemiedzyludzkie #dziecinstwo

Trauma z dzieciństwa.

• Psychologia