Relacje w świecie wysoko wrażliwych

Okładka książki Relacje w świecie wysoko wrażliwych Magdalena Kopenhagen, Joanna Kozłowska
Okładka książki Relacje w świecie wysoko wrażliwych
Magdalena KopenhagenJoanna Kozłowska Wydawnictwo: Znak Koncept nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak Koncept
2023-08-23
2023-08-23

Spodziewałam się po tej książce czegoś lepszego. Tak po prostu. Jest to dla mnie nieco bardziej rozwinięty artykuł niż książka. Dla jednych będzie atutem, że w większości to rozmowa, że wszystko jest wytłumaczone w sposób przystępny dla laika. Osobiście wolałabym coś nieco dosadniejszego, tłumaczącego dlaczego tak się może dziać, co tym kieruje. Zostaje sporo niedopowiedzeń czego nie lubię, niektóre zostały potraktowane po macoszemu - przeczytasz o tym w innej książce, ale nie widzę zbyt wiele sensu w zakupie kolejnej skoro autorka nie przekonała mnie tą.

To moja pierwsza książka o WWO i byłam bardzo zaintrygowana, sięgając po nią. W poradnikach i tego typu literaturze nie przepadam, niestety, za formą, którą mamy "w pierwszej części" książki, czyli za dialogiem między autorami. Później czytało mi się ją lepiej. Mimo wszystko treść była bardzo interesująca, być może zagłębię jeszcze temat wysokiej wrażliwości.

Jest to moja pierwsza pozycja, zahaczająca o tą tematykę także podejście było dość sceptyczne. Nie mniej, myślę że książka dość ciekawa, dla osób wrażliwych, WWO, które "wchodzą" dopiero w temat, poznania siebie.
Pozycja ta, porusza ważne kwestie z mojego punktu widzenia.
Na minus niestety, gdy omawiane są konkretne problemy, brakuje porady w jaki sposób sobie z nimi poradzić. (aczkolwiek wiaodmo, że ciężko o ogólna poradę, gdy pomimo podobieństw, problem każdego z nas jest mimo wszystko inny)
Nie mniej, myślę że mogę tą książkę polecić innym wrażliwym :)

Pozycja ta, porusza ważne kwestie z mojego punktu widzenia.

Na półkach: , , , , , ,

Na tę książkę trafiłam przypadkowo.
Jestem WWO. Za mną lektura jednej pozycji na ten temat, autorstwa Elaine Aron, która niejako spopularyzowała termin "osoby wysoko wrażliwe". Z pewnością wpływ na mój odbiór i ocenę ma to, z jak wieloma zdaniami mogłam się zgodzić. W licznych fragmentach odnalazłam siebie, swoje doświadczenia, obawy i zachowania. Autorki poruszają kilka tematów związanych z relacjami, jakie tworzą osoby wysoko wrażliwe - dotyczyły one relacji przyjacielskich, romantycznych, rodzinnych oraz zawodowych. Wszystkie czytało się naprawdę dobrze. To wartościowa pozycja na jeden wieczór.

Na tę książkę trafiłam przypadkowo.

„WWO mają układ nerwowy, który potocznie mówiąc, jest bardziej reaktywny, przez co dużo łatwiej go przeciążyć. (…) Wysoko wrażliwy mózg cechuje się nadmiernymi analizami i przeżywaniem sytuacji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych – nawet podczas odpoczynku.”
Życie pełne jest różnorodnych interakcji z innymi ludźmi. To one nadają życiu smak, ale także bywają prawdziwym wyzwaniem. Dla wielu osób, zwłaszcza tych o wysokiej wrażliwości, te wyzwania mogą być szczególnie trudne.
Wysoka wrażliwość może być wadą, może być zaletą. Z racji tego, że jest to mocno indywidualne, myślę, że nie ma co oceniać jej w kategorii uniwersalnego dobra lub zła. Wysoka wrażliwość to CECHA układu nerwowego. A my mamy wpływ na to, czy będzie nam ona w życiu bardziej pomagała czy przeszkadzała. To MY nadajemy jej INDYWIDUALNE znaczenie.
Dlatego książka "Relacje w świecie wysoko wrażliwych" stanowi cenne narzędzie w jej zrozumieniu i pracy nad trudnościami wynikającymi z wysokiej wrażliwości.
Co znajdziesz w książce:
• Strategie stawiania granic i radzenia sobie z wyrzutami sumienia.
• Zrozumienie lęku przed bliskością i sposoby na jego przezwyciężenie.
• Analizę mechanizmów działających w relacjach zawodowych i osobistych.
• Praktyczne wskazówki dotyczące budowania zdrowych związków i efektywnej pracy.
W moim odczuciu cenne źródło wiedzy, które łączy naukową wiedzę z praktycznymi poradami. Osobiście cenię sobie tę kombinację. Gorąco polecam!

"Relacje w świecie wysoko wrażliwych" to genialna książka, którą pomaga zrozumieć świat osób wysoko wrażliwych. Ta książka ułatwi zrozumienie siebie i osób nas otaczających ich reakcji na zaistniałe sytuację. Wyjaśnia, dlaczego niektóre osoby daną sytuację postrzegają w zupełnie inny sposób niż my. Dzięki tej książce nasze relacje z innymi osobami (partnerem/partnerką, żoną/mężem, przyjaciółką/przyjacielem, koleżanką/kolegą) staną się łatwiejsze i bardziej zrozumiałe dla obu stron dialogu. Serdecznie polecam książkę Magdaleny Kopenhagen i Joanny Kozłowskiej

Jedna z lepszych książek z gatunku samorozwoju jaką ostatnio przeczytałam. Otwiera oczy na pewne zachowania wynikające z bycia WWO.

Moim zdaniem pozycja jest przereklamowana.
Część z rozmowa dwóch autorek mogłaby być lepiej zredagowana.
Część dot. relacji w związkach napisana jest już lepiej.
Nadal jednak uważam, że są na rynku lepsze pozycje na temat WWO.

Moim zdaniem pozycja jest przereklamowana.
Część z rozmowa dwóch autorek mogłaby być lepiej zredagowana.
Część dot. relacji w związkach napisana jest już lepiej.
Nadal jednak uważam, że są na rynku lepsze pozycje na temat WWO.

Zabrakło mi w tej książce szerszego opisania relacji w związkach nietoksycznych. Oprócz tego książkę jest bardzo merytoryczna, wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Książka osposobie funkcjonowania osób wysoko wrażliwych. Zagadnienie przedstawione w ciekawy sposób, jako dialog między autorkami. Bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Duża dawka wiedzy przedstawiona w przystępny sposób na życiowych przykładach.

• Rozwój osobisty
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia/psychiatria
  • Otrzymane w prezencie

Dodaj cytat z książki Relacje w świecie wysoko wrażliwych