Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu

Okładka książki Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu Amit Goswami
Amit Goswami Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo Kobiece
2023-06-14
2023-06-14
Bartłomiej Kotarski

Okładka książki Pegasus: Jak szpieg, którego nosisz w kieszeni, zagraża prywatności, godności i demokracji Laurent Richard, Sandrine Rigaud
Pegasus: Jak s... Laurent Richard, Sa...
Okładka książki Homo przypadkiem Sapiens Tadeusz Bielicki, Konrad Fiałkowski
Homo przypadki... Tadeusz Bielicki, K...
Okładka książki SpełniONA. Czego pragną kobiety Beata Biały, Michał Lew-Starowicz
SpełniONA. Cze... Beata Biały, Michał...

Fizyka kwantowa, razem z wszelkimi tematami dotyczącymi astrofizyki, od zawsze przyciąga moją uwagę. Już kilka dobrych lat powolutku i bardzo nieprofesjonalnie wgłębiam się w ten temat, więc co nieco już wiem. Gdy zobaczyłam książkę dr Amit Goswami „Bóg jeszcze nie umarł” nie pomyślałam za wiele, ale gdy doczytałam podtytuł „Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu” naturalnie moje zainteresowanie gwałtownie wzrosło 🫣 Początek był obiecujący, bo rozpoczynamy rozdziałem zatytułowanym „Dla sceptyków” i tam Autor zabiera nas w hipotetyczne rozmowy na temat Boga z naukowym materialistą, filozofem świata zachodniego i chrześcijańskim teologiem. Dalej Autor stopniowo tracił moją uwagę. Ogółem peroruje on, że Bóg to tak naprawdę świadomość kwantowa. Jego sposób udowadniania tej tezy jest maksymalnie zawiły, dla mnie głównie niezrozumiały, nadmiernie napuszony - choć oczywiście mogę też uznać, że to ja jestem za głupia, czego nie wykluczam 😅 Żeby coś z tej książki wykoncypować trzeba znać nie tylko trochę fizyki kwantowej, ale też multum filozofii i psychologii, a także skomplikowanego słownictwa. A do tego najlepiej wszystkie poprzednie prace Autora, do których najczęściej się odwołuje, uzasadniając kolejne tezy 😅 Przykładowe zdanie z książki: „Wiele dowodów na istnienie archetypów ponadmentnych pochodzi z danych dotyczących wewnętrznej kreatywności transformującej podróże ludzkości.” 🧐😳 No ja jestem niestety na nie 😅 Może kiedyś do tego dorosnę 😭

Książka "Bóg jeszcze nie umarł" autorstwa Amita Goswamiego, wybitnego profesora fizyki kwantowej, odkrywa fascynujące i kontrowersyjne hipotezy dotyczące istnienia Boga. Goswami podejmuje odważną próbę połączenia naukowych dowodów i teorii z zakresu fizyki kwantowej z koncepcją transcendentalnej świadomości boskiej.

Wprowadzając czytelnika w świat swoich idei, autor rozpoczyna od dialogu z różnymi osobami, które wyrażają swoje wątpliwości wobec jego tez. Od naukowca kwestionującego związki między fizyką a duchowością po filozofa wyrażającego swoje zastrzeżenia co do zbytniej spekulacji, Goswami nie cofa się przed kontrowersjami.

W kolejnych rozdziałach, przenosi nas w rejony reinkarnacji, snów, postrzegania pozazmysłowego i uzdrawiania, łącząc te zjawiska z konceptami transformacji, kreatywności i przemiany. Wykorzystuje przy tym zaawansowane teorie kwantowe, aby podbudować swoje argumenty.

Kluczowym punktem jest koncepcja Boskiej istoty jako "świadomości Boga", nieokreślonej i poza zasięgiem ludzkiego poznania. Goswami podkreśla, że istnienie Boga jest związane z fundamentalnymi oddziaływaniami kwantowymi w strukturze rzeczywistości.

Mimo że książka jest krytyczna wobec niektórych dogmatów religijnych, Goswami podziwia idee, takie jak buddyzm, które wydają się harmonizować z jego własnymi przekonaniami. Wydobywa wspólne elementy między nauką a duchowością, dając czytelnikowi zastrzyk refleksji na temat miejsca człowieka we wszechświecie.

W swoim dziele, Goswami nie unika kontrowersji i prowokuje do głębszych przemyśleń na temat natury rzeczywistości i roli, jaką odgrywa Boska świadomość w naszym życiu. Przesłanie, które autor chce przekazać, wykracza poza tradycyjne horyzonty myślenia i wskazuje na możliwość zjednoczenia nauki i duchowości w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens istnienia.

Wprowadzając czytelnika w świat swoich idei, autor...

Czy Bóg istnieje?

Pytanie o dowody na istnienie Boga (lub w dowolnie inny sposób pojmowanego, bądź nazywanego Absolutu) od wieków nurtują ludzkość, zajmują nasze myśli i angażują najtęższe umysły tego świata w celu udowodnienia czegoś, czego udowodnienie graniczy z cudem. Jak dotąd nie próbowano jednak (chyba, że o czymś nie wiem) zastosowania na tym polu zdobyczy fizyki kwantowej - być może to jest właściwy kierunek? Przekonać możemy się o tym za sprawą niedawnego wznowienia książki pt. "Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu" autorstwa Amita Goswami'ego: według szeregu źródeł profesora, fizyka kwantowego, pioniera paradygmatu nauki zwanej "nauką w obrębie świadomości"... Sprawdźmy zatem, co NAUKOWIEC ma do powiedzenia na temat Boga oraz dowodów na Jego istnienie.

Od tysięcy lat ludzie poszukiwali dowodów na istnienie Boga, ponieważ nie wyobrażali sobie, by świat mógł trwać bez obecności bytu nadprzyrodzonego. Znalezienie istoty boskości długo było niemożliwe. Podobno aż do dziś, kiedy z pomocą ludzkości przyszła fizyka kwantowa. Amit Goswami przedstawia na łamach książki rzekomo niezbite dowody na istnienie Boga. Oto teoria ewolucji uwzględniająca hipotezę Boga… kwantowego i (znów rzekomo) potwierdzająca tezę Einsteina, że wszystko we wszechświecie dzieje się tak naprawdę w umyśle Boga...

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody lub też - tak jak w tym przypadku - dawka ciekawej kombinacji faktów i domysłów, z której można wyciągnąć bardzo interesujące wnioski. To, czy w nie uwierzymy, czy nie, to osobna sprawa, jednak na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe, czytelnicze (i absorbujące szare komórki!) doznania.

Ten przewodnik - przynajmniej według opisu - odsłania wszelkie nierozwikłane dotąd tajemnice biologii: kwestię pochodzenia człowieka, czy też luki w ewolucyjnym zapisie kopalnym. Dzięki zebranym przez autora informacjom możemy się (podobno...) dowiedzieć, jak współgrają ze sobą: genetyka, filozofia, religia, marzenia senne, telepatia, archeologia i wiele innych na pozór wykluczających się dziedzin.

„Bóg jeszcze nie umarł” to kompendium przeznaczone zarówno dla sceptyków, jak i dla ludzi wierzących. Na łamach książki zawarto naukowe (hmmm...) sposoby na pojęcie tajemnicy boskości i koncepcje odkrywania boskiej natury wszechświata za pomocą fizyki kwantowej... Tak przynajmniej stwierdzono w opisie lektury.

Wszystko to brzmi bardzo pięknie, a wizja autora jest zaiste ciekawa - można powiedzieć, że wizjonerska - a jednak... Czegoś mi w tym wszystkim brak. Czego? Przede wszystkim jakiegoś sensownego porządku merytorycznego - książka to zbiór tez ciekawych, a jednak przedstawionych tak chaotycznie, że aż nie przystoi to profesorowi i fizykowi kwantowemu (którym Goswami, według w zasadzie każdego sprawdzonego przeze mnie źródła, jest - no chyba, że źródła się mylą i tak jak w głośnym ostatnio przypadku pewnej "bollywoodzko-hollywoodzkiej aktorki" padamy właśnie ofiarą dziennikarskiej ignorancji i powtarzanych bezmyślnie fake newsów).

Kolejnym elementem książki, który warto poddać krytyce, jest zestawienie treści naukowych (fizyka kwantowa) z czymś, co można nazwać jedynie wróżeniem z fusów, do tej bowiem kategorii wypada zaliczyć takie dziedziny jak ezoteryka, astrologia i bliżej nieokreślona sfera duchowego pojmowania, która (z całym szacunkiem) z nauką nie ma zbyt wiele wspólnego, a jednak... służy do "naukowego" udowodnienia zawartych w książce tez... Zrozumcie mnie dobrze: nie mam ABSOLUTNIE NIC do w/w dziedzin pozanaukowych, które od zawsze traktuję jak niegroźną i zajmującą ciekawostkę, jednak ich zaprezentowane tutaj połączenie z "nauką" po prostu ze sobą nie gra.

Jestem po lekturze, niestety, bardzo sceptyczny. O ile zazwyczaj książki z tego typu kategorii i zakresu tematycznego traktuję z dystansem jako pewne ciekawostki i inne spojrzenie na daną tematykę, o tyle w tym przypadku gryzie mi się to wszystko ze sobą i czepiam się, bo "uwiarygadnia" to postać autora, który mieni się być autorytetem, naukowcem, profesorem... Nie podoba mi się taka linia narracji, bo książkowe wywody są w tym przypadku raczej domysłami i bardzo interesującymi tezami bez pokrycia, aniżeli "udowodnionymi" twierdzeniami. I coś takiego napisał PROFESOR i NAUKOWIEC??? Twardych dowodów Goswami, w mojej ocenie, nie przedstawia nam żadnych. A jednak twierdzi, że to robi... I to mi mocno nie pasuje.

Nie chodzi przy tym wcale o moje indywidualne podejście do spraw wiary i nauki - to nie ma znaczenia (i są to moje prywatne przekonania, które pozostawię dla siebie). Oceniam jedynie pewną książkę, a ta - pomimo faktu stawiania ciekawych hipotez - nie ma w mojej ocenie z naukowym procesem dedukcji nic wspólnego, lecz firmuje ją swym nazwiskiem ktoś, kto mieni się być naukowcem... W dodatku treść (czego bardzo żałuję, bo temat jest wręcz elektryzujący) jest tak chaotyczna, że aż bije to po oczach. Sorry, że to napiszę, ale kiedy sobie to wszystko podsumowuję, to przychodzi mi na myśl porównanie do Ericha von Danikena i do steku jego książkowych bzdur, jakimi polscy wydawcy raczyli nas w latach 90-tych... Może naprawdę się czepiam, ale naukowiec (którym Goswani mieni się być) raczej nie prowadziłby w scharakteryzowany przeze mnie sposób poważnego wywodu, który w dodatku ma dowodzić szalenie istotnej tezy o istnieniu Boga...

To wszystko to jednak tylko moja opinia. Sięgając po książkę możecie wyrobić sobie własną - i kto wie, być może ocenicie lekturę pozytywnie. To możliwe, bo książka ma ogromny potencjał i działa na wyobraźnię za sprawą obiecywanych na jej łamach dowodów. Może być tak, że ja jestem zwyczajnie zbyt głupi na to, aby je pojąć ;) Niestety nie do końca przekonuje mnie jednak "naukowa" książka, którą pisze profesor (kto temu facetowi, z całym szacunkiem dla jego siwych włosów, dał ten tytuł???...) operujący takim sposobem narracji, który nie ma z nauką zbyt wiele wspólnego :) Dla mnie może to być tylko pewna książkowa ciekawostka, którą można uznać za interesującą, a jednak szybko się o niej po wszystkim zapomina.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #bógjeszczenieumarł #cofizykakwantowamówionaszympochodzeniu #amitgoswami #fizykakwantowa (?) #ezoteryka #duchowość #czyżbykolejnyvondaniken (?) #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Czy Bóg istnieje?

Po książkę sięgnęłam gdyż miałam ochotę na cięższa literaturę. Chciałam przeczytać coś co zmusi mnie do analizowania materiału. Książka okazała się jednak zbyt chaotyczna, aby sprawiała czystą przyjemność. Wiem co autor chciał przekazać, lecz mógł to zrobić w kompletnie inny sposób. Za dużo odwołań i lawirowania wokół tego co było istotne. Książka męczyła mnie formą napisania, mimo że jestem zdecydowanie umysłem ścisłym i fizyka sama w sobie jest dla mnie interesująca.

Przyswoiłam tą książkę, ale wątpię że zostanie w mojej głowie na długo. Zdecydowanie nie zgadzam się z wizją Boga jaką przestawił Dr Amit, najbardziej wzburzył mnie rozdział poświęcony zdrowiu, w którym autor opisywał przypadki cudownych nowotworowych uzdrowień. Jeśli lubicie taką tematykę, możecie z czystej ciekawości zapoznać się z pozycją. Czas poświęcony na czytanie tej książki nie oceniam jako zmarnowany, lecz pozycja nie porwała mnie.

Książka "Bóg jeszcze nie umarł" napisana przez Amita Goswamiego, profesora fizyki kwantowej, prezentuje interesujące i intrygujące hipotezy dotyczące istnienia Boga. Autor korzysta z naukowych dowodów i teorii z zakresu fizyki kwantowej, aby udowodnić, że Wszechświat jest związany ze świadomością Boga.

Książka zaczyna się od dialogu autora z naukowcem, filozofem i osobą religijną, którzy podważają jego tezy, ale Goswami uparcie dąży do przekonania ich do swoich argumentów. W kolejnych rozdziałach porusza tematy reinkarnacji, snów, postrzegania pozazmysłowego i uzdrawiania, zestawiając je z takimi elementami, jak transformacja, kreatywność i przemiana.

Goswami prezentuje swoje założenia z zakresu fizyki kwantowej, wyjaśniając, że życie i istnienie człowieka opiera się na oddziaływaniu kwantów atomów. Przedstawia Boską istotę jako "świadomość Boga", niekonkretną, nie do pojęcia przez ludzki umysł. Cytuje prace z dziedziny fizyki, które wspierają jego tezy. Mimo podjętych polemik z dogmatami religijnymi, Goswami gloryfikuje idee (np. buddyzmu),które zdają się być bliższe jego własnym przekonaniom.

Książka wymaga od czytelnika zaangażowania, zwłaszcza jeśli nie jest zaznajomiony z fizyką kwantową. Autor używa specyficznego języka naukowego, co może utrudniać zrozumienie treści, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych z tematem. Mimo to, książka z pewnością zainteresuje miłośników nauk ścisłych i osób z otwartymi umysłami, gotowych do przemyśleń i weryfikacji swoich dotychczasowych przekonań.

Książka zaczyna się od dialogu autora z naukowcem, filozofem i osobą...

Dziś przychodzę do Was z recenzją ciekawej książki Amit Goswami „Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu?”

Moje odczucia ? Hm… książka świetna, ale jest jedno ale… Była bardzo ciężka do przebrnięcia. Nie mogę powiedzieć, że autor napisał złą książkę, co to to nie, ale chyba dla mnie była troszkę za ciężka… Jednak podjęłam ten „trud” z czystej ciekawości jakie rozważania autora kryją się za tytułem książki i przeczytałam ją, dlatego mogę Wam powiedzieć, że mimo wszystko była fenomenalna !

A oto powód, dla którego warto przeczytać tę książkę: autor świetnie połączył duchowość/religię z nauką – a co za tym idzie przedstawił naukowe dowody na istnienie Boga. Nie jest to do końca książka dla osób bardzo wierzących, bo mogą się oburzyć na autora, który nadaje nowe znaczenie Bogu, ale z drugiej strony nie popiera też ateistów. Jest to książka pokazująca, że nie ma racji ten kto zaprzecza w istnienie Boga, ale nie wiem czy każdej osobie religijnej przypadnie ona do gustu.

Pamiętam, że gdy przeczytałam mamie tytuł książki, usłyszałam: „coś Ty sobie wybrała za książkę?” Słyszałam w jej głosie oburzenie. Jednak ja byłam jej ciekawa i postanowiłam czasem czytać jej niektóre fragmenty. Po wszystkim stwierdziła, że jest to całkiem ciekawa, ale i trudna książka. Zauważyła, że nie ma tam negacji na istnienie Boga, a wręcz naukowe podejście do jego istnienia.

Sam autor mówi, że jest to przewodnik po tajemnicach fizyki kwantowej, biofizyki i biologii molekularnej w odniesieniu do ewolucjonizmu i kreacjonizmu.

Czy warto przeczytać tę książkę ? Moim zdaniem tak. Myślę, że każdy z nas w życiu miał jakieś zwątpienie nie tylko w istnienie Boga, ale życie, losu itp. Dlatego warto zagłębić się w tę pozycję choćby z ciekawości albo chociażby żeby stwierdzić, że autor nie ma racji. Jest to pozycja nie tylko dla wierzących, ale dla każdego z nas.

Co jeszcze jest ciekawe w tej książce ? Autor nie przekonuje nikogo na siłę. Przedstawia swój punkt widzenia.

Znajdziemy tu dużo nauki, przede wszystkim z dziedziny fizyki kwantowej, trochę o reinkarnacji, snach, medycynie alternatywnej ale też filozofii.

Na początku należy zastanowić się nad samą definicją boga, która według naukowców, opiera się na wyższej mocy, za pomocą której wytłumaczalne są zjawiska, nie mieszczące się w granicach nauki. Jednak jak widać naukowcy nie ustają w próbach wykazania naukowych podstaw wyjaśnienia zjawisk niewytłumaczalnych. Według nich są dwie koncepcje boga: jak boską sygnaturą kwantowa i druga, jako subtelny wymiar rzeczywistości. Dr Amit Goswam, fizyk kwantowy, w książce podjął się m.in. nierozwiązanych tematów związanych z biologią, pochodzeniem człowieka , bytem nadprzyrodzonym, boską naturą wszechświata i wiele innych. Książka podzielona jest kolejno na pięć części: wprowadzenie, dowody na przyczynowość odgórną, dowody na istnienie ciał subtelnych, , powrót do przyczynowości odgórnej oraz aktywizm kwantów...brzmi skomplikowanie? Troszkę tak, ale wcale takie nie jest. Autor ze szczególną dokładnością wyjaśnia nam problematyczne i nie do końca jasne zagadnienia, tak żeby dla laika były one zrozumiałe. Tak więc np. zawarta w dwóch rozdziałach tematyka odnosząca się do przyczynowości odgórnej to nic innego jak Bóg, rozumiany jak zjawisko, wywodzące się z aktywności mózgu... znajdziemy tu również wiele ciekawostek. Wiedzieliście, że Hindusi uważają Jezusa za Awatara? Książka jest na pewno warta uwagi. Samo połączenie genetyki, astronomii, filozofii, religii, psychologii, archeologii jest bardzo ciekawym zabiegiem...i jeżeli dodać do tego pierwiastek boski we wszechświecie, wychodzi z tego naprawdę interesująca lektura.

Jeżeli jesteście ciekawi, co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu oraz jak interpretuje i dowodzi istnienie Boga, zachęcam was do tej lektury

Czy kwestię istnienia boga da się rozstrzygnąć za pomocą dowodów naukowych? W niniejszej książce udowadniam, że tak. Co więcej, już do tego doszło, z korzyścią dla boga.

To pierwsze zdanie w książce. Zdanie, po którym jedni będą mieli ochotę zanurzyć się na wiele godzin w tym tekście, a inni najpewniej rzucą ją w najdalszy kąt. No bo, jak to? Istnienie boga/Boga ma być udowadniane metodą naukową. Czy to jakiś żart? Autor niejednej naukowej publikacji tak twierdzi.

Amit Goswami jest fizykiem jądrowym i członkiem Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Oregon od 1968 roku. Jest rewolucjonistą w rosnącej grupie naukowców renegatów, którzy w ostatnich latach zapuścili się w domenę duchowości, próbując zarówno interpretować pozornie niewytłumaczalne wyniki swoich eksperymentów i potwierdzać swoje intuicje dotyczące istnienia duchowego wymiaru życia.

Przyznam się bez bicia, nie wiem prawie nic o fizyce kwantowej i w ogóle fizyka była i jest moją piętą achillesową. Jednak, a może tym bardziej, z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po ten tytuł. Powiązanie nauki z religią wydawało mi się bardzo kuszące. Ale jednak, gdy zaproponowano mi ten tytuł, to gdzieś z tyłu głowy zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. A później – przecież nikt mnie nie pobije, nie mam pięciu lat. A wyjście ze strefy swojego komfortu już nieraz się sprawdziło, więc może i teraz…

Bóg jeszcze nie umarł to kolejna książka Gostwamiego, w której próbuje on łączyć duchowość ze światem nauki. Autor stawia tezę, że bóg/Bóg jest wyższą świadomością i stara się to udowodnić za pomocą aksjomatów fizyki kwantowej. Sporo przed nim, bo dwa wieki temu, Nietzsche napisał: „Bóg nie żyje” („Gott ist tot”) najpierw w Wędrowcu i jego cieniu, a później w Wiedzy radosnej i jeszcze w Tako rzecze Zaratustra. Jednak profesor Amit Goswami stwierdza, że absolut jeszcze nie umarł. Może wśród wątpiących w tym miejscu pojawić się pytanie – I kto ma rację? Myślę, że trzeba przeczytać książkę Goswamiego do końca. Sam siebie określa mianem „aktywisty kwantowego”, a jego prace (w tym i ta) koncentrują się w obrębie fizyki kwantowej i ludzkiego umysłu. A tytułowemu bogu/Bogu, nadaje własne znaczenie, które chyba nie do końca usatysfakcjonuje ludzi wierzących, ale będzie także prztyczkiem w nos dla ateistów.

W dalszej części, gdy opuścimy już te cięższe fizyczne tematy jest lepiej. Przynajmniej dla mnie, bo wkraczamy w tematykę, która bardziej do mnie przemawia. Sny, reinkarnacja, odmienne stany świadomości (czyż nie brzmi lepiej?) będą łączone z innymi elementami, np.: kreatywność, uzdrawianie, transformacja. Co jeszcze? W kolejnych rozdziałach będzie trochę o filozofii i filozofach; psychologii, medycynie alternatywnej, radiestezji, a nawet czakrach, no i nie zapominajmy o duszy, która jest (być może) najważniejsza.
W moim odczuciu profesor Goswami nie próbuje nikogo przekonać na siłę do swoich racji, ale ma specyficzny styl, do którego trzeba przywyknąć. Przedstawia jednak interesujące hipotezy, których ludzi z otwartą głową pobudzą do myślenia, a nawet do zweryfikowania własnych dotychczasowych poglądów.

Ta książka nie jest tylko dla tych, którym po drodze z fizyką. Jeśli interesujesz się Bogiem, życiem, ewolucją, wszechświatem, naturą – ta publikacja jest dla ciebie.

"Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu"
Goswami Amit
Kiedy odebrałam przesyłkę to szczerze mnie zaskoczyła i zaintrygowała okładka oraz tytuł. Jeszcze nie przeczuwałam, że to będzie aż takie wyzwanie. Ogólnie po jej zakończeniu mam ambiwalentny stosunek do niej...
Aby jakkolwiek zacząć tą przygodę autor zaznacza na wstępie, że musimy wziąć za pewniaka istnienie Boga - tutaj właśnie jest ten próg dla sceptyków najczęściej nie do przeskoczenia, ale niestety trzeba mieć podstawową wiedzę żeby w ogóle ową lekturę zacząć. Więc musimy zapoznać się z holograficznym wszechświatem, którego autorem jest Michael Talbot, ponieważ Amit rozwija temat i wprowadza nas w dalszą drogę. Autor ma dość specyficzną formę pisma oraz toku myślenia, a w efekcie każdy odmienny nurt myśleniowy jest uznawany za zarozumiały.
Wiecie co.... Pierwszy raz, nie będę jednak oceniać do końca tej książki czysto subiektywnie, a oprę się na faktach takich jak, że Amit Goswani jest profesorem fizyki kwantowej i napisał książkę o chwytliwym tytule. Udowodnić może nie udowodnił swoich racji, aczkolwiek wniósł jakieś tam ciekawsze lub mniej ciekawe informacje, które można rozważyć o ile w ogóle tego chcemy. To chyba pierwsza książka od roku czasu do której w stu procentach nie wrócę... A z innej strony, może to po prostu nie jest ten etap życia by po nią sięgać.
Mimo wszystko daję 5 na 10 za próbę podjęcia ciekawego tematu.

"Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu"
Goswami Amit

Potworny bełkot, niemający nic wspólnego ani z fizyką kwantową, ani z nauką w ogóle. Autor cynicznie wykorzystuje chwytliwe hasło "kwantowy" do propagowania niczym niepopartych tez. Żałosne.

• NAUKOWE
  • Fizyka Astronomia
  • Popularnonaukowe
  • E-półka
  • Bóg
  • 🎓 Popularnonaukowe, naukowe

Dodaj cytat z książki Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu