Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji

Okładka książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji Jeff Hawkins
Okładka książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji
2023-04-17
2023-04-17
2021-03-18
Aleksandra Ożarowska

„Czytam, żeby wy nie musieliście”, niestety dla mnie to była książka z takiej serii.
Pierwsza część – naukowa, jest całkiem spoko. Absolutnie nie znam się na neurologii, dlatego przebrnąć przez tę część było nie lada wyzwaniem. Chociaż mam przyznać, że autor naprawdę starał się żeby w „ludzkim języku” wytłumaczyć skomplikowane naukowe pojęcia. Po tym jak skończyłam z nauką, pomyślałam, że teraz to już mam z górki!
Niestety w kolejnych rozdziałach zaskoczyła mnie życiowa pozycja autora i jego filozofia. Chciałam porzucić czytanie. Jednak mam coś takiego, że jeśli już zamierzam powiedzieć o książce albo artykule, że mi się nie spodobał, to koniecznie muszę przeczytać wszystko. Żeby później mieć czyste sumienie.
Więc z czystym sumieniem, mogę powiedzieć, że książka jest przereklamowana.

Na końcu dodam :
Jeśli większość naukowców ma taką życiową pozycje jak Jeff Hawkins, to możemy być pewni, że w historii ludzkości powstanie jeszcze nie jedna „bomba atomowa”.

Książka ciężkostrawna mimo wielu prób i zabiegów autora.
Można by ją zdecydowanie skrócić, bez pomijania żadnych informacji.

Książka ciężkostrawna mimo wielu prób i zabiegów autora.
Można by ją zdecydowanie skrócić, bez pomijania żadnych informacji.

Część pierwsza - biologiczna - świetna, część druga o sztucznej inteligencji momentami ciekawa, część trzecia teoretyzowanie i wizjonerstwo najsłabsza, siłą rzeczy niesprawdzona, to tylko jedna z hipotez za to mocno propagowana. To co według autora jest mocną stroną tej teorii, mi się wydało największą słabością. Autor przekonuje, że badania siłą rzeczy koncentrują się na badaniu wycinka mózgu, jednej cesze, wpływu danego bodźca, neuroprzekaźnika, a on nie badając snując teorie może zająć się całością funkcjonowania mózgu, a do tej teorii posiłkuje się wyszukanymi badaniami które pasują do tezy, no tak, w ten sposób teoria robi się coraz bardziej szczelna i lepiej brzmiąca skoro podpiera się tylko dobranymi cudzymi badaniami, ale czy jest prawdziwa - to się dopiero okaże.

"Tysiąc mózgów w twojej głowie" to książka, która mobilizuje do wyjścia ze strefy komfortu. Angażuje do przemyśleń, sprawia, że momentami uznajemy autora za szaleńca, który naczytał się zbyt dużo książek fantastycznych i naoglądał filmów mocno oderwanych od rzeczywistości. Jeśli ktoś dotrwa do końca, da tym samym szansę niejako wybronienia się i wyjaśnienia, skąd tak odważne rozważania i pobudzenie do nieoczywistych przemyśleń.

Aktualna, poruszająca wiele wątków inteligencji na bardziej złożonym poziomie niż inne książki. Mocna pozycja, bardzo polecam.

Pierwsza część o budowie i działaniu mózgu jest trochę skomplikowana i miejscami męcząca, ale drugą część o rozważaniach nad sztuczną inteligencją, świadomością maszyn oraz korzyściach i zagrożeniach z tego płynących czyta się już lepiej. Autor jako osoba niereligijna skupia się bardziej na rzeczowych niż duchowych rozważaniach, które są bardzo interesujące. Niektórych jednak może irytować uznanie przez autora wiary w życie pozagrobowe za fałszywe przekonanie, podczas gdy w innym miejscu stwierdza, że według niego życie pozaziemskie jest czymś powszechnym. Obu tych rzeczy nie da się jednak udowodnić, nie wiemy więc czy martwienie się zachowaniem dziedzictwa ludzkości dla innych form życia w kosmosie ma sens. Ciekawe są również rozważania o genach oraz różnicach między starym i nowym mózgiem, można odnieść wrażenie, że w zestawieniu z inteligentnymi maszynami to człowiek pozostanie największym zagrożeniem.

Nie wiem jak ocenić tą książkę.
Pierwsza część jest tylko dobra, dotycząca samej budowy mózgu, dwie pozostałe to personalne filozofowanie autora i wróżenie ze szklanej kuli na temat przyszłości i rozwoju, które nie robi już tak dobrego wrażenia, momentami może nawet lekka odklejka się mu załącza. Czyli jako całość książka jest nierówna.
Fajnie będzie za 50 lat przeczytać to jeszcze raz i sprawdzić co się pokryło, a co się okazało totalnie nietrafione, o ile jeszcze tu będę.

Nie wiem jak ocenić tą książkę.
Fajnie będzie za 50 lat przeczytać to...

Bardzo ciekawa książka, opisująca rozwój ewolucyjny ludzkiego mózgu. Nie jest to książka naukowa. W dużej mierze autor snuje pewne przypuszczenia jak może być, co nie zmienia faktu że jest ciekawie napisana. Są poruszane tematy od budowy mózgu, ewolucji, sztucznej inteligencji i wiele innych. Polecam dla zainteresowanych tematyką. Jak dla mnie książka jest uzupełnieniem wiedzy z innych książek i materiałów.

Nie umiem ocenić merytorycznie, ale bardzo mi się podobała. Dziękuję, za łatwy, wręcz bym powiedziała cierpliwy sposób pisania. Dzięki dostosowaniu przekazu do odbiorcy, my, małe żuczki, mogliśmy czegoś się dowiedzieć i przynajmniej na tym poziomie zrozumieć. Jest to książka obalającą pewne mity, rozbudzająca wyobraźnie i poczucie świadomości. Bardzo dziękuję i chętnie przeczytam kolejne pozycje.

Autor przedstawia rewolucyjną teorię na temat działania i fizjologii ludzkiego mózgu oraz inteligencji. Możecie zadać sobie pytanie - mamy XXI wiek, czego jeszcze możemy nie wiedzieć o mózgu? Otóż niesamowicie dużo! Aktualne podejście bazuje na tradycyjnym modelu, że mózg analizuje to, co widzi, słyszy, czuje. Jeff Hawkins twierdzi, że mózg nie analizuje bodźców, tylko tworzy nieskoniecznie wiele predykcji i porównuje, która z nich zgadza się z otrzymanym bodźcem. A to zmienia nie tylko zasady gry, ale grę samą w sobie!

Tysiąc mózgów vel nitki spaghetti neuronów to fascynująca podróż przez teorie i badania grupy naukowców, którzy mozolnie, ale z sukcesami na koncie, zmieniają naszą wiedzę o świecie. Mimo, że autor stara się przełożyć język medyczny na język zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, charakter książki jest bardzo naukowy - lektura ta wymaga dużego skupienia i czasu. Ale warto. Naprawdę. Wasz mózg będzie zdumiony i zaskoczony przedstawionymi informacjami.

Podsumowując, "to, co postrzegamy w każdym momencie, jest symulacją świata, a nie światem rzeczywistym.". Brzmi jak science-fiction? A to tylko science w czystej postaci.

• Mózg
  • Naukowa Dżungla

Dodaj cytat z książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji