rozwińzwiń

Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji

Okładka książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji Jeff Hawkins
Okładka książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji
Jeff Hawkins Wydawnictwo: Znak Horyzont popularnonaukowa
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2023-04-17
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-17
Data 1. wydania:
2021-03-18
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324088317
Tłumacz:
Aleksandra Ożarowska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
36
22

Na półkach:

„Czytam, żeby wy nie musieliście”, niestety dla mnie to była książka z takiej serii.
Pierwsza część – naukowa, jest całkiem spoko. Absolutnie nie znam się na neurologii, dlatego przebrnąć przez tę część było nie lada wyzwaniem. Chociaż mam przyznać, że autor naprawdę starał się żeby w „ludzkim języku” wytłumaczyć skomplikowane naukowe pojęcia. Po tym jak skończyłam z nauką, pomyślałam, że teraz to już mam z górki!
Niestety w kolejnych rozdziałach zaskoczyła mnie życiowa pozycja autora i jego filozofia. Chciałam porzucić czytanie. Jednak mam coś takiego, że jeśli już zamierzam powiedzieć o książce albo artykule, że mi się nie spodobał, to koniecznie muszę przeczytać wszystko. Żeby później mieć czyste sumienie.
Więc z czystym sumieniem, mogę powiedzieć, że książka jest przereklamowana.

Na końcu dodam :
Jeśli większość naukowców ma taką życiową pozycje jak Jeff Hawkins, to możemy być pewni, że w historii ludzkości powstanie jeszcze nie jedna „bomba atomowa”.

„Czytam, żeby wy nie musieliście”, niestety dla mnie to była książka z takiej serii.
Pierwsza część – naukowa, jest całkiem spoko. Absolutnie nie znam się na neurologii, dlatego przebrnąć przez tę część było nie lada wyzwaniem. Chociaż mam przyznać, że autor naprawdę starał się żeby w „ludzkim języku” wytłumaczyć skomplikowane naukowe pojęcia. Po tym jak skończyłam z nauką,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
512
378

Na półkach:

Książka ciężkostrawna mimo wielu prób i zabiegów autora.
Można by ją zdecydowanie skrócić, bez pomijania żadnych informacji.

Książka ciężkostrawna mimo wielu prób i zabiegów autora.
Można by ją zdecydowanie skrócić, bez pomijania żadnych informacji.

Pokaż mimo to

avatar
3762
3704

Na półkach:

Część pierwsza - biologiczna - świetna, część druga o sztucznej inteligencji momentami ciekawa, część trzecia teoretyzowanie i wizjonerstwo najsłabsza, siłą rzeczy niesprawdzona, to tylko jedna z hipotez za to mocno propagowana. To co według autora jest mocną stroną tej teorii, mi się wydało największą słabością. Autor przekonuje, że badania siłą rzeczy koncentrują się na badaniu wycinka mózgu, jednej cesze, wpływu danego bodźca, neuroprzekaźnika, a on nie badając snując teorie może zająć się całością funkcjonowania mózgu, a do tej teorii posiłkuje się wyszukanymi badaniami które pasują do tezy, no tak, w ten sposób teoria robi się coraz bardziej szczelna i lepiej brzmiąca skoro podpiera się tylko dobranymi cudzymi badaniami, ale czy jest prawdziwa - to się dopiero okaże.

Część pierwsza - biologiczna - świetna, część druga o sztucznej inteligencji momentami ciekawa, część trzecia teoretyzowanie i wizjonerstwo najsłabsza, siłą rzeczy niesprawdzona, to tylko jedna z hipotez za to mocno propagowana. To co według autora jest mocną stroną tej teorii, mi się wydało największą słabością. Autor przekonuje, że badania siłą rzeczy koncentrują się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
264
256

Na półkach: ,

"Tysiąc mózgów w twojej głowie" to książka, która mobilizuje do wyjścia ze strefy komfortu. Angażuje do przemyśleń, sprawia, że momentami uznajemy autora za szaleńca, który naczytał się zbyt dużo książek fantastycznych i naoglądał filmów mocno oderwanych od rzeczywistości. Jeśli ktoś dotrwa do końca, da tym samym szansę niejako wybronienia się i wyjaśnienia, skąd tak odważne rozważania i pobudzenie do nieoczywistych przemyśleń.

"Tysiąc mózgów w twojej głowie" to książka, która mobilizuje do wyjścia ze strefy komfortu. Angażuje do przemyśleń, sprawia, że momentami uznajemy autora za szaleńca, który naczytał się zbyt dużo książek fantastycznych i naoglądał filmów mocno oderwanych od rzeczywistości. Jeśli ktoś dotrwa do końca, da tym samym szansę niejako wybronienia się i wyjaśnienia, skąd tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
9

Na półkach:

Aktualna, poruszająca wiele wątków inteligencji na bardziej złożonym poziomie niż inne książki. Mocna pozycja, bardzo polecam.

Aktualna, poruszająca wiele wątków inteligencji na bardziej złożonym poziomie niż inne książki. Mocna pozycja, bardzo polecam.

Pokaż mimo to

avatar
312
28

Na półkach: , , ,

Pierwsza część o budowie i działaniu mózgu jest trochę skomplikowana i miejscami męcząca, ale drugą część o rozważaniach nad sztuczną inteligencją, świadomością maszyn oraz korzyściach i zagrożeniach z tego płynących czyta się już lepiej. Autor jako osoba niereligijna skupia się bardziej na rzeczowych niż duchowych rozważaniach, które są bardzo interesujące. Niektórych jednak może irytować uznanie przez autora wiary w życie pozagrobowe za fałszywe przekonanie, podczas gdy w innym miejscu stwierdza, że według niego życie pozaziemskie jest czymś powszechnym. Obu tych rzeczy nie da się jednak udowodnić, nie wiemy więc czy martwienie się zachowaniem dziedzictwa ludzkości dla innych form życia w kosmosie ma sens. Ciekawe są również rozważania o genach oraz różnicach między starym i nowym mózgiem, można odnieść wrażenie, że w zestawieniu z inteligentnymi maszynami to człowiek pozostanie największym zagrożeniem.

Pierwsza część o budowie i działaniu mózgu jest trochę skomplikowana i miejscami męcząca, ale drugą część o rozważaniach nad sztuczną inteligencją, świadomością maszyn oraz korzyściach i zagrożeniach z tego płynących czyta się już lepiej. Autor jako osoba niereligijna skupia się bardziej na rzeczowych niż duchowych rozważaniach, które są bardzo interesujące. Niektórych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
13

Na półkach:

Nie wiem jak ocenić tą książkę.
Pierwsza część jest tylko dobra, dotycząca samej budowy mózgu, dwie pozostałe to personalne filozofowanie autora i wróżenie ze szklanej kuli na temat przyszłości i rozwoju, które nie robi już tak dobrego wrażenia, momentami może nawet lekka odklejka się mu załącza. Czyli jako całość książka jest nierówna.
Fajnie będzie za 50 lat przeczytać to jeszcze raz i sprawdzić co się pokryło, a co się okazało totalnie nietrafione, o ile jeszcze tu będę.

Nie wiem jak ocenić tą książkę.
Pierwsza część jest tylko dobra, dotycząca samej budowy mózgu, dwie pozostałe to personalne filozofowanie autora i wróżenie ze szklanej kuli na temat przyszłości i rozwoju, które nie robi już tak dobrego wrażenia, momentami może nawet lekka odklejka się mu załącza. Czyli jako całość książka jest nierówna.
Fajnie będzie za 50 lat przeczytać to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
28

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka, opisująca rozwój ewolucyjny ludzkiego mózgu. Nie jest to książka naukowa. W dużej mierze autor snuje pewne przypuszczenia jak może być, co nie zmienia faktu że jest ciekawie napisana. Są poruszane tematy od budowy mózgu, ewolucji, sztucznej inteligencji i wiele innych. Polecam dla zainteresowanych tematyką. Jak dla mnie książka jest uzupełnieniem wiedzy z innych książek i materiałów.

Bardzo ciekawa książka, opisująca rozwój ewolucyjny ludzkiego mózgu. Nie jest to książka naukowa. W dużej mierze autor snuje pewne przypuszczenia jak może być, co nie zmienia faktu że jest ciekawie napisana. Są poruszane tematy od budowy mózgu, ewolucji, sztucznej inteligencji i wiele innych. Polecam dla zainteresowanych tematyką. Jak dla mnie książka jest uzupełnieniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach:

Nie umiem ocenić merytorycznie, ale bardzo mi się podobała. Dziękuję, za łatwy, wręcz bym powiedziała cierpliwy sposób pisania. Dzięki dostosowaniu przekazu do odbiorcy, my, małe żuczki, mogliśmy czegoś się dowiedzieć i przynajmniej na tym poziomie zrozumieć. Jest to książka obalającą pewne mity, rozbudzająca wyobraźnie i poczucie świadomości. Bardzo dziękuję i chętnie przeczytam kolejne pozycje.

Nie umiem ocenić merytorycznie, ale bardzo mi się podobała. Dziękuję, za łatwy, wręcz bym powiedziała cierpliwy sposób pisania. Dzięki dostosowaniu przekazu do odbiorcy, my, małe żuczki, mogliśmy czegoś się dowiedzieć i przynajmniej na tym poziomie zrozumieć. Jest to książka obalającą pewne mity, rozbudzająca wyobraźnie i poczucie świadomości. Bardzo dziękuję i chętnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
216
216

Na półkach:

Autor przedstawia rewolucyjną teorię na temat działania i fizjologii ludzkiego mózgu oraz inteligencji. Możecie zadać sobie pytanie - mamy XXI wiek, czego jeszcze możemy nie wiedzieć o mózgu? Otóż niesamowicie dużo! Aktualne podejście bazuje na tradycyjnym modelu, że mózg analizuje to, co widzi, słyszy, czuje. Jeff Hawkins twierdzi, że mózg nie analizuje bodźców, tylko tworzy nieskoniecznie wiele predykcji i porównuje, która z nich zgadza się z otrzymanym bodźcem. A to zmienia nie tylko zasady gry, ale grę samą w sobie!

Tysiąc mózgów vel nitki spaghetti neuronów to fascynująca podróż przez teorie i badania grupy naukowców, którzy mozolnie, ale z sukcesami na koncie, zmieniają naszą wiedzę o świecie. Mimo, że autor stara się przełożyć język medyczny na język zrozumiały dla przeciętnego czytelnika, charakter książki jest bardzo naukowy - lektura ta wymaga dużego skupienia i czasu. Ale warto. Naprawdę. Wasz mózg będzie zdumiony i zaskoczony przedstawionymi informacjami.

Podsumowując, "to, co postrzegamy w każdym momencie, jest symulacją świata, a nie światem rzeczywistym.". Brzmi jak science-fiction? A to tylko science w czystej postaci.

Autor przedstawia rewolucyjną teorię na temat działania i fizjologii ludzkiego mózgu oraz inteligencji. Możecie zadać sobie pytanie - mamy XXI wiek, czego jeszcze możemy nie wiedzieć o mózgu? Otóż niesamowicie dużo! Aktualne podejście bazuje na tradycyjnym modelu, że mózg analizuje to, co widzi, słyszy, czuje. Jeff Hawkins twierdzi, że mózg nie analizuje bodźców, tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    378
  • Przeczytane
    57
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    12
  • Chcę w prezencie
    4
  • 2023
    4
  • 2024
    3
  • Mózg
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Naukowa Dżungla
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne