Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna

Trzeba mieć ogromne szczęście, aby nigdy nie być świadkiem ani uczestnikiem żadnego wypadku.

Od drobnych zwichnięć, poprzez oparzenia, złamania, aż do katastrof drogowych.
Wiele tragedii, mniejszych i większych, czyha na człowieka.
Czy da się ich uniknąć? Obawiam się, że wszystkich nie.
Ale można się przygotować.
Wiedza, teoretyczna i praktyczna, może okazać się zbawienna.

Książka Pawła Frankowskiego i Adama Chałudy to idealna pozycja dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak działać w sytuacjach kryzysowych.
Poradnik jest pełen wiedzy profesjonalnej i co ważne - praktycznej. Przedstawione są wskazówki działania zarówno w warunkach wojskowych, miejskich i survivalowych.

Czy ta książka jest dla wszystkich?
Obawiam się, że niestety nie.
Było by cudownie, gdyby każdy chciał ją przeczytać i skorzystać z zawartej w niej wiedzy.
Niestety w wielu miejscach, książka ta jest po prostu zbyt ciężka dla przeciętnego czytelnika. Być może, powodem jest właśnie ogrom rzetelnej i profesjonalnej wiedzy.... Ale właśnie - jeśli ktoś nie interesuje się tematem pomocy przedmedycznej i nie ma motywacji, aby się w tym kierunku szkolić, to polecałabym coś lżejszego z tej tematyki.

Pomimo że, książka ta (choć niewielka) zawiera w sobie ogrom wiedzy, a także podzielona jest na wygodne, przejrzyste rozdziały oraz krótkie, konkretne podrozdziały, to jednak w pewnych momentach może zniechęcić zawiłością, skomplikowanymi nazwami czy profesjonalizmem.
I co prawda, to właśnie te cechy czynią ją szczególnie cenną, ale niestety jednocześnie sprawiają, że ciężko przez nią przebrnąć.

Najogólniej mówiąc: książka idealna dla pasjonatów i zmotywowanych, aby nieść pomoc i działać.
Dla poczytania czegoś z tej tematyki na początek polecam coś lżejszego... chyba że lubisz wyzwania

Od drobnych zwichnięć, poprzez oparzenia, złamania, aż do katastrof drogowych.
Wiele tragedii, mniejszych i większych, czyha na człowieka.
Czy da się ich uniknąć? Obawiam się, że wszystkich nie.
Ale można się przygotować.
Wiedza, teoretyczna i praktyczna, może okazać się...

Czytając książkę chciałam sprawdzić jaki jest poziom mojej wiedzy na temat ratowania życia. No i się załamałam, że nie posiadam prawie żadnej wiedzy.
Jednak czytając krok po kroku każdy rozdział wiele się nauczyłam i zrozumiałam. Mało kto zastanawia się w jakich okolicznościach może się znaleźć np. jako uczestnik wypadku w domu, w pracy, na drodze, katastrofy i związanych z nimi zagrożeń życia typu urazy, zatrucia, hipotermia, krwotoki, oparzenia, odma.
Zanim przyjedzie karetka to na nas będzie spoczywać obowiązek pomocy i musimy wiedzieć co robić, w jakiej kolejności i w jaki sposób. Ważne, aby pomóc, a nie szkodzić.
Dokładnie jest napisane jak się zachować, z czego korzystać i jak sobie radzić mimo stresu, warunków pogodowych i często braku środków.
Dowiedziałam się, jak powinna być wyposażona apteczka między innymi cywilna, co powinna zawierać, jak często wymienia się jej zawartość. Jak ją przechowywać. Jakie rodzaje kursów czy szkoleń możemy przejść w Polsce, aby się lepiej przygotować.
Ciekawym rozdziałem jest omówienie mitów dotyczących pierwszej pomocy.
Zamierzam ją przeczytać kilka razy, aby utrwalić podstawową wiedzę i zapamiętać jak najwięcej. W końcu wypadki zdarzają się każdego dnia i o każdej porze. W takich sytuacjach nie mamy czasu na zastanawianie się musimy natychmiast działać.
Nie rozumiem, dlaczego nie przechodzimy takiego choćby jednodniowego szkolenia już w szkole średniej. Powinno to być obowiązkowe. To nie powinna byś sama sucha teoria tylko ćwiczenia i konkretne przypadki.

Umiecie udzielać pierwszej pomocy? Ja, wstyd się przyznać, niestety nie. Ale mam nadzieję, że dzięki książce "Pierwsza pomoc przedmedyczna" zdobędę choć trochę takiej wiedzy.
Niestety każdy z nas lub naszych bliskich może doznać obrażeń stanowiących realne zagrożenie życia lub zdrowia. A ten poradnik pomoże nam udzielić pierwszej, przedmedycznej pomocy.
Podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, w których znajdziemy m.in: sposoby tamowania krwotoków, jak zapewnić drożność dróg oddechowych, odma i oparzenia, hipotermia, wstrząs, a także możemy tu znaleźć spis rzeczy, które powinny być na wyposażeniu apteczki. Oraz mity dotyczące pierwszej pomocy. I właśnie ten rozdział przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo te mity naprawdę są szkodliwe.
W każdym z rozdziałów autorzy umieszczają też wskazówki, które pomogą nam przy pierwszej pomocy.
Książkę uzupełniają zdjęcia. I choć nie ma ich zbyt wiele i tak dodają jej autentyzmu.
Myślę, że będę do niej niejednokrotnie wracać. I zabierać ją ze sobą na wyjazdy, bo też nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza w niej zawarta może się przydać.
A że autorzy napisali ją przystępnym językiem, więc nawet taki laik jak ja, może odnieść z niej korzyści. To publikacja, której nie powinno zbraknąć w naszych biblioteczkach.

Podzielona jest na...

Paweł Frankowski i Adam Chałuda przygotowali kompendium na temat pierwszej pomocy - "Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna".

Jeżeli po przeczytaniu tytułu będziesz mieć wątpliwości, czy aby na pewno ta pozycja jest dla Ciebie, to od razu odpowiem, że jest. We wstępie Autorzy wyjaśniają, że książka ta "jest skierowana do wszystkich świadomych osób, które zdają sobie sprawę z tego, że wypadki się zdarzają każdego dnia o dowolnej porze i na ogół wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy".

"Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna" składa się z 14 rozdziałów, a zawarte w nich treści zaczynają się od informacji typu, jakie są różnice między ratownictwem cywilnym a wojskowym, różnice w wyposażeniu apteczki (cywilna, wojskowa, survivalowa),kiedy wezwać służby ratunkowe. Kolejne rozdziały dotyczą konkretnych sytuacji, w których trzeba udzielić pierwszej pomocy np. odma, hipotermia i inne. Ciekawym rozdziałem jest opis mitów, które często są w obiegu, a ich zastosowanie przy udzielaniu pierwszej pomocy może poważnie zaszkodzić poszkodowanemu. To tylko niewielka część tego, czego dowiesz się z tej pozycji.

Dodatkowo znajdziesz tutaj słowniczek, kartę ewakuacyjną oraz listę szkoleń i kursów.

Publikacja napisana jest przystępnym językiem, fachowa terminologia, która się pojawia jest wyjaśniona, więc nie ma problemu ze zrozumieniem treści. Informacji jest dużo, ale książkę czyta się bardzo szybko.

"Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna" nie sprawi, że staniemy się specjalistami w udzielaniu pierwszej pomocy, ale jeżeli kiedyś znajdziemy się w sytuacji, która będzie wymagała podjęcia czynności przedmedycznych, to może uda się wykorzystać wiedzę, którą znajdziecie w tej książce, a finalnie uratować komuś życie.

Ten poradnik powinien przeczytać KAŻDY, kto chciałby wkrótce rozpocząć kurs ratownika KPP lub pola walki, albo interesuje się survivalem na poważnie.

• G-literatura_popularnonaukowa
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Zielony
  • Broń, militaria, survival
  • Ebookpoint
  • Popularnonaukowe/Naukowe/Podręczniki

Paweł Frankowski Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor - Survival - Wojna Zobacz więcej