The Diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia

poradniki
Insignis
2024-02-15
2024-02-15

Steven Bartlett z niesamowitą pewnością siebie i niekiedy arogancją przedstawia zasady, które według niego są kluczem do sukcesu. A sukcesem tu jest nie tylko płaszczyzna na poziomie zarządzania ale również życia codziennego.

Inspirująca i pouczająca, zwięzła i rzeczowa. Książka o rozwoju osobistym jako lider. Ukierunkowana na sukces dzięki fundamentalnym zasadom, które stanowią podstawę do zmian.

Mieszanka teorii biznesu i psychologii nie daje w tym przypadku może nic rewolucyjnego ani odkrywczego ale całość w jasny i klarowny sposób ukazuje jak niewiele trzeba dać od siebie aby małymi krokami zdobyć sukces.

Napisać o tej książce, że jest skarbnicą wiedzy o biznesie to za mało. 33 złotych i fundamentalnych zasad, których przestrzeganie może doprowadzić nas do sukcesu? Brzmi jak plan. Jeśli słuchać to najlepszych. Autor jest znanym przedsiębiorcą, prowadzi popularny podcast, a teraz dzieli się zasadami biznesowymi i wskazówkami w książce. Książce bardzo przystępnej, motywującej i inspirującej. Nie pamiętam kiedy ostatni raz zostawiłam w książce tyle znaczników. Nie ma tam suchych statystyk i schematów, które przeczytamy i o których szybko zapomnimy, jest tam natomiast masa przykładów, anegdot i praktycznych rad. Nic tylko wcielać je w życie!

Co mnie zaskoczyło najbardziej w tej książce? To, że autor nie udaje, że jest nieomylny i wszechwiedzący. Wręcz przeciwnie, dzieli się zarówno swoimi sukcesami, jak i porażkami, co sprawia, że jego rady brzmią bardziej wiarygodnie. Próbuje nas przekonać, że błędy to nic złego, są dla nas ogromną lekcją, a nie nauczką.

Książka jest napisana z pasją, humorem i szczerością, co sprawia, że przeczytałam ją w 2 dni i żałowała, że nie jest dłuższa. Bez zastanowienia sięgnę po kolejną jego książkę.

Od czego zależy sukces albo porażka? Autor, przedsiębiorca, autor podcastu, gdzie przeprowadził wiele wywiadów twierdzi, że całość zależy od kilku zasad. I wszystkie je przedstawił w tej książce.

Zasady te można zaliczyć do każdej branży, z do życia ogólnie, odwołuje się do psychologii, i są takie same dla każdego bez wyjątku. A jakie one są i czy na pewno mogą pomóc osiągnąć sukces? Aby się o tym przekonać musicie sięgnąć po tą książkę.

Prosta, choć przyciągająca wzrok okładka. Lubię czytać książki rozwojowe, więc ta oczywiście mnie zaciekawiła. Bardzo szybko się ją czyta. Ma ogrom wiedzy, które skłaniają do myślenia i weryfikowania, a wszystkie przedstawione jest w przystępny sposób. To bardzo wartościowa książka, polecam się z nią zapoznać

"Najbardziej ryzykowne jest nie podejmowanie ryzyka"

"The Diary od a CEO" opisuje 33 zasady biznesu i życia, które są przydatne w każdej branży ale można je z powodzeniem stosować w codziennym życiu.

Steven Bartlett to brytyjski przedsiębiorca, inwestor, który mając dwadzieścia dwa lata, założył agencję reklamową a na środku siedziby firmy umieścił ogromną niebieską zjeżdżalnię, która w krótkim czasie stała się wizytówką firmy a obfotografowana setki razy znalazła się w wielu prestiżowych gazetach. Autor na podstawie swoich doświadczeń, badań naukowych oraz przytoczonych historii podpowiada jak wykorzystać swój potencjał aby osiągnąć sukces. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy go osiągnie ale dzięki wskazówkom zawartym w tej książce, można rozwinąć skrzydła na wielu płaszczyznach. Niektóre porady mogą wydawać się z pozoru kontrowersyjne jak na przykład rozdział o tym, że musisz ludzi wkurzyć. Po jego przeczytaniu wiem teraz skąd biorą się wszelakie dramy w mediach społecznościowych. Pomagają przyciągnąć uwagę i zbudować swoją markę co prawda nie każdemu ten sposób przynosi korzyść bo trzeba jednak zrobić to umiejętnie.

Na koniec dodam, że książka jest świetnie napisana, przystępnym językiem, przeplatana rewelacyjnymi cytatami i bez zbędnego gadania. Bardzo polecam ją wszystkim, którzy chcą się rozwijać a ze mną zostaje na dłużej i będę do niej wracać oczywiście jak skończy ją czytać mój mąż 😊

"Najbardziej ryzykowne jest nie podejmowanie ryzyka"

Kim do diabła jest CEO i dlaczego mam czytać o jakiś zasadach?!
CEO - Chief executive oficer, prezes zarządu, szef wszystkich szefów, osoba na szczycie piramidy hierarchii w firmie, osoba, od której decyzji zależy los pracowników. Każda korporacja wypracowuje swój system wartości, zazwyczaj właśnie pod dyktando CEO i to właśnie on dyktuje też strategie firmy. Steven Bartlett w bardzo obrazowy sposób, czerpiąc z własnego doświadczenia, a także doświadczenia rozmówców goszczących w jego podcaście „The diary of a CEO” sformułował 33 zasady użyteczne zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i w życiu. Te 33 zasady zostały oparte na badaniach psychologicznych i behawioralnych. Ci, którzy prowadzą biznes, dowiedzą się m.in. jak pozycjonować swoje towary, tak aby były atrakcyjne dla klientów, a klienci dowiedzą się, jak bardzo ich decyzje zakupowe są rozpracowywane i manipulowane przez marketingowców różnych marek. Czy wiecie, dlaczego w sklepach firmy z nadgryzionym jabłuszkiem stoły ustawione są tak daleko od siebie, w ogromnym salonie sprzedażowym? I dlaczego możecie trzymać telefon/tablet w rękach tak długo jak chcecie, testując jego możliwości? Albo czy wiecie czym jest habitacja? Czy znacie zasadę 5 sekund?

Muszę przyznać, że żałuję, że ta książka została napisana dopiero w 2023 roku, szkoda, że nie znałam niektórych zasad wcześniej, choć na pewno wykorzystam je teraz, prowadząc szkolenia dla moich współpracowników. Zapewne zastanawiacie się, dlaczego zaczęłam swoją recenzję od pytania, a nie jak każdy porządny recenzent od stwierdzenia, czy jak rozpoczynają niektórzy, od zdania wykrzyknikowego. Już śpieszę odpowiedzieć: jest to jedna z zasad, którą radzi zastosować autor, aby przyciągnąć uwagę, należy zadać kontrowersyjne pytanie. Jeśli doczytaliście do tego miejsca, to znaczy, że zasada działa.

Książka traktuje o 33 zasadach, każda z nich jest dokładnie omówiona na przykładach, często ilustrowana schematami czy wykresami. Dodatkowo warte podkreślenia kwestie są wyróżnione powiększoną czcionką i/lub czcionką mającą wyglądać jak pismo odręczne. Na końcu każdego rozdziału-zasady znajduje się podsumowanie – jedno, maksymalnie dwuzdaniowe, tak aby zasada zapadła w pamięć. Książkę można czytać „ciągiem”, lub sięgać do wybranej zasady, w zależności od potrzeb.
To na co zwraca uwagę autor, jest dynamika otaczającego nas świata, a więc i obowiązujące zasady zmieniają się dynamicznie, stąd bardzo ważna jest zasada 33 „uczenie się nie ma końca” (ta zasada jest bezpośrednio połączona z zasadami 1, 2 i 19). Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę autor przygotował obszerną bibliografię, a po zeskanowaniu kodu QR znajdującego pod zasadą 33 i zapisaniu się do newsletteru autora, dostajemy możliwość otrzymywania co miesiąc filmiku z kolejną zasadą.

Podsumowując: „The Diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia” to wartościowa lektura z pogranicza biznesu, psychologii i nauk behawioralnych, skierowana nie tylko do właścicieli firm, prezesów czy managerów, ale również do konsumentów, aby mogli stać się bardziej świadomymi konsumentami. Niezależnie czy rozpoczęliście już pracę zawodową, czy dopiero wkraczacie na ścieżkę kariery, ta książka pomoże wam lepiej „pozycjonować siebie” w firmie i być może ułatwi odniesienie sukcesu (koniecznie przeczytajcie zasadę 31 „skorzystaj z dźwigni postępu”).

Serdecznie polecam!

Kim do diabła jest CEO i dlaczego mam czytać o jakiś zasadach?!

Calkiem ok, na 33 zasad - wyróżniło się około 5. Momentami bylo czuć lekko pretensjonalny ton sprzedawania własnej marki ale to chyba typowe w tego typu publikacjach. Warto zapoznać się z całością tylko jeśli nie czytaliście zbyt wielu książek o tej tematyce.

No dobre jest.

No dobre jest.

"The diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia", autor: Steven Bartlett

Muszę przyznać, że prezentowana dziś książka naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Poradnik podzielony jest na cztery filary. Każdy z filarów zawiera kilka zasad.

Czego dowiecie się z tej książki? M.in. tego dlaczego warto podejmować wyzwania rzucane przez to, co nietypowe, dlaczego warto dbać o najgłębszy fundament swojego życia oraz czemu nie warto narażać na szwank opowieści o sobie. Z prezentowanego tytułu dowiecie się również czemu bezużyteczny absurd przemawia silniej niż praktyczna funkcjonalność, czemu oprawa liczy się bardziej niż obraz oraz czemu małe odchylenie dziś, powoduje wielkie odchylenie jutro. W książce znajdziecie też pewną bardzo sugestywną tabelkę, dzięki której uświadomicie sobie jak ważny jest czas. Wiem, że być może powyższe opisy brzmią dość enigmatycznie, ale książka jest naprawdę godna uwagi. Kiedy zaczniecie ją czytać, zrozumienie jak życiowe zasady tu przedstawiono.

Książkę polecam przedsiębiorcom, handlowcom, blogerom, pisarzom oraz każdemu kto chce osiągnąć sukces i potrzebuje trochę motywacji i pozytywnego ukierunkowania 👍

Szczerze polecam Wam ten tytuł. Ja na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę 👍

#współpracarecenzencka

"The diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia", autor: Steven Bartlett

"Aby dojść do rzeczy nadzwyczajnych, musisz narazić na ryzyko to, co zwyczajne. Jeżeli idziesz przez życie, unikając ryzyka, ryzykujesz, że życie przejdzie obok ciebie." O, właśnie! Czasem rzeczy oczywiste i proste gubią się w gąszczu zabiegania i ton spraw do załatwienia. Dobrze, gdy ktoś je przypomni, na światło dzienne wyciągnie na nowo, strzepując kurz z naszych zabrudzonych skrzydeł.
Uważam, że przedsiębiorczość to dziś jedna z cech, których nasze dzieci uczyć warto. Nie dlatego wcale, żeby materialnie świat pojmowały, ale wyzwalały kreatywność. Radziły sobie w życiu, ot co, nie zapominając o etyce i moralności, bo ten aspekt jakby się w niewyjaśnionych okolicznościach rozmywał. A gdy sami nie mamy jej w sobie to jak przekazać dalej? Literatura i tym razem po plecach nas klepie i mówi, wspólnie radę damy.
Z poradnikami mi raczej nie po drodze, chyba że są nietypowe i cudotwórczych rad nie dają, ale inspiracje. Wiatr w żagle. Motywację do spełniania marzeń. I mamy to właśnie! Przede wszystkim nie dajcie się zwieść, że jest tu typowo biznesowo. Co to, to nie. Tu jest żywo, życiowo, autentycznie. Są cytaty, historie, przykłady. Podoba mi się ta niewymuszoność i brak silenia się na moralizatorstwo. Przez tę prawdziwość lektura czyta się sama. Ja tak miałam.
Wszystkie historie to pokłosie spotkań Autora osobistościami świata kultury, biznesu z ludźmi, ale i przeprowadzonych ankiet, a co może być bardziej niż spojrzenie w oczy? Twórca wie o czym pisze, bo to przedsiębiorca o korzeniach brytyjsko-nigeryjskich, który od zawsze chciał się dowiedzieć co rządzi ludzkim zachowaniem i co dla innych oznacza sukces.
To książka o tym, że wszystko co robisz dzisiaj decyduje o tym jaka będzie Twoja przyszłość. Dostajemy 33 ogólne zasady, które działają zawsze i wszędzie. W życiu zawodowym i prywatnym. I do myślenia dają. Nie są to sztywne zalecenia, bo nie ma przecież jednej recepty na wszystko, ale ile tu kreatywnych impulsów!
Kanwą publikacji, wbrew pozorom, nie jest wcale konkretna strategia, która chwilowa, ale prawidła, które trwałe, pogrupowane w cztery Filary - "Ja", "Opowieść", "Filozofia" i "Drużyna". Przeczytamy o tym by wiadra we właściwej kolejności napełniać, nie sprzeciwiać się rozmówcy i pamiętać, że przekonań się nie wybiera. Autor mówi, pytaj i o to co fundamentalne dbaj zawsze. Nade wszystko unikaj tapet i miej świadomość, że tarcie może zwiększać wartość. Zadamy sobie pytanie co liczy się bardziej, oprawa czy obraz?
Efekt Złotowłosej przyswoimy i fakt, że małe odchylenie dziś powoduje wielkie odchylenie jutro na nowo odkryjemy. Staniemy na moment do góry nogami, bo o nieudanych próbach i presji jak o korzyściach przeczytamy. Otrzymamy wzór na systematyczność, który tak wygląda: śmierć, czas, dyscyplina. Wreszcie wylądujemy na prostolinijnej mądrości, że uczenie końca nie ma. Dowiecie się o niebieskiej zjeżdżalni przy siedzibie firmy, która okazała się najlepszym z możliwych chwytem marketingowym, eksperymencie rzodkiewkowo-ciasteczkowym i o tym co spektakularnego zdarzyło się 13 października 1972 w Andach.
Nie jestem w stanie przedstawić Wam całej obfitości tej książki, ale jeśli nie szukacie akurat literatury pięknej lub specjalistycznych wywodów, ale czegoś co czyta się lekko, zmienia perspektywę i nie jest banalne, to trafiliście w dziesiątkę!
Nauka, psychologia i historia wykazały, że żadne tabelki nie dają większych szans pozytywnego wpływania na ludzi bardziej niż fantastyczna opowieść. I rzeczywiście, Autor ma niesamowitą zdolność budowania opowieści, które wciągają w siebie, a nie nużą :) Do tego swobodny język, krótkie rozdziały i uniwersalne tematy sprawiają, że każdy znajdzie siebie.

Fundamenty sukcesu.

Jak myślicie - co decyduje o sukcesie w życiu? Szczęście? Fart? Zwykła zbieżność sprzyjających okoliczności i podjętych w odpowiedniej chwili decyzji? W jakimś stopniu może tak, a jednak chyba warto postawić w grze o sukces na nieco pewniejszego konia - na przykład na konkretne zasady, których przestrzeganie warunkuje sukces. Dokładnie takie, jakie Steven Bartlett opisuje w książce "The Diary of a CEO. 33 zasady biznesu i życia".

Warto zadać sobie na wstępie pytanie dlaczego właśnie TA KSIĄŻKA to słuszny wybór. Przecież tego rodzaju lektur jest wokół mnóstwo. No właśnie... Istotą książek takich jak ta autorstwa Bartletta - poza praktyczną treścią rzecz jasna - jest próba zaszczepienia czytelnikowi pewnego poczucia sprawczości. Kto bowiem ma w rękach cały ten przyszły sukces? Otóż my sami. I można osiągnąć go tylko pewną sprawczością, a więc działaniem.

U podstaw wszelkich sukcesów i porażek, z którymi się zetknął autor – zarówno jego karierze przedsiębiorcy, jak i podczas setek przeprowadzonych przez niego wywiadów w podcaście „The Diary of a CEO” – leży pewien zestaw zasad. Wytrzymują one próbę czasu, mają zastosowanie w dowolnej branży i nadają się do wykorzystania przez każdego, kto chce stworzyć coś wielkiego lub stać się kimś wielkim.

To fundamentalne zasady, które pomagają osiągać doskonałe wyniki. Są one zakorzenione w psychologii i naukach behawioralnych, czerpią z mądrości dziesiątek tysięcy osób, które autor ankietował na wszystkich kontynentach i w każdej grupie wiekowej, i pochodzą z rozmów z ludźmi odnoszącymi największe sukcesy na świecie. Te zasady sprawdzają się teraz i będą się sprawdzać za sto lat.

Chcąc pokrótce podsumować zawartą w książce wiedzę na pewno trzeba powiedzieć jedno: po tę lekturę NAPRAWDĘ WARTO SIĘGNĄĆ. Bartlett doskonale wie, o czym pisze, a jego porady mają mocne umocowanie w rzeczywistości. Co więcej, w trakcie czytania czysto intuicyjnie można poczuć, że wszystko o czym pisze autor po prostu ma sens - a to też o czymś świadczy.

Lektura jest czymś z pogranicza anatomii biznesu i psychologii. Mieszanka ta nie jest przypadkowa, albowiem bardzo wiele przeszkód siedzi po prostu w naszej głowie. Wystarczy zmienić np. takie trywialne rzeczy dotyczące szeroko pojętego podejścia jak "udało mi się" na "zrobiłem to", a wszystko nabierze nowych barw.

Steven Bartlett to nagradzany brytyjski przedsiębiorca, inwestor w ponad czterdziestu spółkach, prelegent, poczytny autor i twórca kontentu internetowego. Mając dwadzieścia dwa lata, założył agencję reklamową Social Chain, a w wieku dwudziestu siedmiu lat wprowadził ją na giełdę. Jest założycielem spółki thirdweb z siedzibą w San Francisco oraz nowatorskiej firmy marketingowej Flight Story. Pisano o nim w „Forbesie”, „Business Insiderze”, „Financial Timesie” i „Guardianie”. Został zaliczony do grona „30 Under 30” „Forbesa” (30 najbardziej wpływowych osób poniżej 30. roku życia) i jest najmłodszym zwycięzcą „Dragons’ Den”.

Dziękuję Insignis za egzemplarz recenzencki.

#thediaryofaceo #33zasadybiznesuiżycia #stevenbartlett #insignis #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #instabooks #instabookspoland

Fundamenty sukcesu.

• Biznes