Energetyka po prostu

Znak
2023-10-11
2023-10-11
literatura polska energetyka

Okładka książki Układ Sił 28/2021 Marek Budzisz, Marek Aleksander Cichocki, Witold Repetowicz, Jakub Wiech, Jan Wójcik
Układ Sił 28/2021 Marek Budzisz, Mare...
Okładka książki Układ Sił 24/2020 Witold Repetowicz, Hugh White, Jakub Wiech
Układ Sił 24/2020 Witold Repetowicz, ...
Okładka książki Układ Sił 14/2019 Rafał Brzeski, Witold Repetowicz, Jakub Wiech
Układ Sił 14/2019 Rafał Brzeski, Wito...

Niestety, ale książka średnia, to taki wikipedyczny artykuł o energetyce i tyle. Nie jest ani przystępniej podany ani bardziej wnikliwy - nie polecam.

Fajnie zebrane tematy "energetyczne". Szybko się czyta, nie jest zbyt fachowa i skomplikowana, raczej takie wprowadzenie w temat.

Książka opisuje sposoby pozyskiwania energii, ich historię, kontekst polityczny i gospodarczy oraz wpływ na środowisko. Wszystko omawia na bardzo podstawowym poziomie, więc dla osób siedzących w temacie będzie raczej wtórna (chociaż zawiera kilka ciekawostek, o których można nie wiedzieć) - ale jako podręcznik wiedzy dla kompletnych nowicjuszy nadaje się idealnie. Jedynie wstęp fizyczny może trochę przytłoczyć, ale później jest już z górki.

My Polacy znamy się na wszystkim - na pogodzie, polityce, piłce nożnej, medycynie et cetera... wydaje nam się, że również na energetyce się znamy, ale czy na pewno? przeczytajcie książkę "Energetyka po prostu", bo jak sam autor napisał: "Niniejsza książka ma za zadanie wesprzeć proces kształtowania w polskim społeczeństwie świadomości energetycznej". Książka jest znakomitym uzupełnieniem podcastu Elektryfikacja, może pełnić rolę elementarza dla ciekawych.

Lekka i przyjemna, bez twardej wiedzy. Taki trochę michałek.

Lekka i przyjemna, bez twardej wiedzy. Taki trochę michałek.

Sięgnęłam po książkę autorstwa Pana Jakuba Wiecha pt. ''Energetyka po prostu'', gdyż zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej na główny temat zawarty w tytule, który od wielu lat wzbudza kontrowersję wśród społeczeństwa korzystającego z niej na co dzień.

Byłam, ciekawa co skłoniło autora do napisania książki i czym się kierował, zbierając do niej wszelkiego rodzaju istotne informacje, które na przełomie wieków, lat ulegając ciągłym zmianom i jak one wpływają na środowisko, w którym dane jest nam żyć i czy można z nimi bezpiecznie się czuć lub musimy zmagać z niekorzystnymi warunkami związanymi z energetyką.

Na samym początku warto dokładnie przeczytać wstęp, w którym to Pan Jakub Wiech dokładnie wyjaśnia, o czym będzie książka, z jakimi najważniejszymi zagadnieniami, pojęciami powinniśmy się zapoznać, zwraca uwagę specjalistom zajmującym się na co dzień zawodowo, że ich ona nie dotyczy, lecz do grupy czytelników, którzy mają mniejszy zasób wiedzy o energetyce i to wynika z jego uważnych obserwacji podczas spotkań z jego odbiorcami i rozeznaniu dotyczącym głównej tematyki, którą jest energetyka i jej zużywanie.

Muszę podkreślić to, że poruszył ważne aspekty dotyczące, jak w praktyce i teoretycznie prezentuje się nasza orientacyjna wiedza o energetyce, a da nam to wiele do myślenia, gdyż nie każdy z nas może dokładnie wyliczyć ceny za energię i tu pojawi się niemałe zaskoczenie.

Byłam mocno zdziwiona z tego powodu, jak to wygląda od innej praktycznej strony, kiedy zaprezentowane przykłady dają nam ciekawe odzwierciedlenie w rzeczywistości oraz nowych źródeł korzystania z energetyki.

Książka ta jest bardzo pomysłowo napisanym podręcznikiem, z którego można się dowiedzieć, na czym polega zrozumienie pojęcia energii z punktu widzenia od przypomnienia sobie wiedzy podstawowej z przedmiotu fizyki, które są nam na ogół znane lub mniej.

Ciekawostką tej książce są zamieszczone na końcu rozdziałów pytania i udzielone na nie odpowiedzi.

W książce tej podoba mi się opracowana i dobrana tematyczna bibliografia oraz źródła ilustracji.

Wydawnictwu Znak dziękuje za egzemplarz książki pt. ''Energetyka po prostu'' autorstwa Pana Jakuba Wiecha.

Warto przeczytać tę książkę.

Całkiem niezła pozycja z podstawowymi informacjami o historii, teraźniejszości i przyszłości energetyki. Warto się z nią zapoznać, aby uporządkować swoją wiedzę i nie dać się dezinformatorom negującym zmiany klimatu i konieczność postawienia elektrowni jądrowej w Polsce.

• Kupić
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Energetyka po prostu