Silna psychika. Poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy

Okładka książki Silna psychika. Poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy Zbigniew Ryżak
Zbigniew Ryżak Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2023-05-09
2023-05-09
9788383222059

Na początku wydawała mi się nudna i że nic nie wnosi,ale jednak im dłużej czytałem, tym mocniej trafiła do mojego stanu życia.W początkowych rozdziałach diagnozujemy na którym poziomie stresu w swoim życiu jesteśmy.To napisana konkretnie, z przykładami i badaniami książka o tym jak sobie radzić ze stresem,gdy pojawia się nagle, ale i wtedy gdy trwa dość długo i jesteśmy przeciążeni.Te rozdziały bardziej do mnie przemawiały.Porady konkretne, pokazujące jak warto się sobą zaopiekować i zadbać oto co istotne. Plusem jest też to że autor przedstawia jak ze stresu, który paraliżuje uczynić stres pomagający.
Książka podzielona na 5 części
1. Ale Ty masz silną psychikę
2.Gdzie teraz jestem ?
3.Jak być silnym gdy czujesz stres?
4.Gdy trzeba się wyciszyć
5.Jak być silnym gdy presja trwa długi czas?

Psycholog, trener szkoleniowo-wychowawczy i absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Zbigniew Ryżak przygotował nowoczesny "poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy".

Silny stres, natłok informacji a niekiedy kłopoty finansowe powodują wiele emocjonalnych zaburzeń i napięć w naszej psychice. By udźwigać ciężar zaistniałych napięć musimy zebrać w sobie siły i przeciwstawić się trudnym sytuacjom.

Poradnik "Silna psychika" został tak opracowany, że oprócz wielu przykładów oraz teoretycznej wiedzy czytelnik może wykonać kilka prostych zadań, które pomogą mu wzmocnić potęgę własnej psychiki.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział "jak być silnym gdy presja trwa przez długi czas". Wiele opisanych tutaj rozwiązań zaskakuje swoją prostotą oraz łatwością zrozumienia.

Wielu z nas mierzy się z myślami w rodzaju "to mnie załamuje", " nie mam już siły", "czuje się przytłoczony"... dopiero co musieliśmy mierzyć się z pandemia, kryzysem gospodarczym, czy wojną....

Czy posiadasz silną psychikę?
Książka "Silna psychika" Zbigniewa Ryżaka jest cennym przewodnikiem dla wszystkich tych, którzy pragną wzmocnić swoją odporność psychiczną i radzić sobie lepiej w trudnych czasach. Autor doskonale rozumie, że życie obecnie niesie ze sobą wiele wyzwań, które mogą nas przytłaczać: pandemia, kryzysy, problemy zdrowotne, stres zawodowy i wiele innych. Jednak zamiast skupiać się na narzekaniu na trudności, Ryżak skupia się na tym, jak możemy nauczyć się stawić czoło tym wyzwaniom i stać się silniejszymi psychicznie.

Ważnym punktem w książce jest wyjaśnienie, że silna psychika nie wynika tylko z cech genetycznych, ale jest efektem naszych myśli i działań. Autor podkreśla, że możemy wyćwiczyć naszą psychikę podobnie jak trenujemy mięśnie. Przedstawia zestaw technik i narzędzi, które pozwalają nam na wzmocnienie odporności psychicznej i radzenie sobie z negatywnymi emocjami, wątpliwościami i lękami.

Książka skupia się na naukowych podstawach silnej psychiki, co stanowi jej zaletę. Zamiast opierać się na mitach czy przekonaniach popularnych wśród tzw. twardych facetów, Ryżak czerpie z badań psychologicznych i proponuje skuteczne techniki, takie jak akceptująca świadomość doznań, samo współczucie, restrukturyzację poznawczą i techniki oddechowe.

Najważniejszym przesłaniem książki jest to, że trudne czasy nie muszą nas załamać, ale mogą być okazją do rozwoju i wzmocnienia naszej psychiki. Ryżak pokazuje, że siła psychiczna pozwala nam elastycznie i zdrowo reagować na życiowe wyzwania, zamiast jedynie sztywno się opierać, jak robi to człowiek, jedynie pozorny twardziel.

Język książki jest zrozumiały i przystępny, co czyni ją czytelną dla szerokiego grona czytelników. Ponadto autor podkreśla, że jego książka nie jest skierowana wyłącznie do mężczyzn, pomimo że używa formy męskiej. Wszystkie osoby, niezależnie od płci, mogą skorzystać z porad i technik przedstawionych w publikacji.

"Silna psychika" to inspirujący poradnik, który dostarcza czytelnikom praktycznych narzędzi i wskazówek, jak zwiększyć odporność psychiczną i skutecznie radzić sobie z trudnościami życiowymi. Książka opiera się na badaniach naukowych i prezentuje podejście oparte na elastyczności i akceptacji, a nie sztywnym oporze. Dlatego polecam tę książkę każdemu, kto pragnie wzmocnić swoją psychikę i rozwijać się jako osoba.

Czy posiadasz silną psychikę?

Nie miałam wielkich nadziei w związku z tym tytułem, bo cóż można opowiedzieć nowego w tematyce zdrowia psychicznego, co nie zostało już przedstawione w innych książkach?

Czym można zaskarbić sobie uwagę odbiorcy?

Myślę, że przede wszystkim szczerością, otwartością i zdrowym podejściem do rzeczywistości. Tym właśnie przekonał mnie do siebie p. Ryżak.

Nie znajdziecie tu ojcowskiego grożenia palcem "weź się w garść", moralizatorskiej lub motywacyjnej pogadanki w stylu "będzie dobrze, trzeba tylko chcieć", czy też nadmiernego i potulnego głaskania po główce. Ta książka jest czymś pomiędzy, dlatego daje taki komfortowy vibe.

Wszystko wyjaśnione jest w sposób prosty i możliwy do wdrożenia nawet dla osób, które mają utrudniony wgląd we własne wnętrze.

Ciekawostką jest to, że książka powstała z luźnych notatek i przemyśleń autora, które pierwotnie miały być rodzajem pamiętnika/zeszytu myśli, a urosły do rangi książki. I bardzo dobrze. Szkoda byłoby, aby te tezy się zmarnowały.

Ja z lektury jestem bardzo zadowolona i polecam, każdemu kto interesuje się rozwojem osobistym lub po prostu chciałby nauczyć się czegoś nowego o sobie samym.

Moja ocena 7,5/10.

Czym można zaskarbić sobie uwagę odbiorcy?

Nie znajdziecie tu...

Uważam, że silnym psychicznie warto być zawsze. To umiejętność, którą można w sobie wyćwiczyć, wypracować i przyda się w najmniej oczekiwanych momentach naszego życia. Myślę o sytuacjach takich jak rozwód, zdrada, śmierć kogoś bliskiego. Na takie tragedie nie można się przygotować ani ich przewidzieć. Sądzę, że to także podstawa w wielu zawodach. W zrobieniu pierwszego kroku w kierunku odporności psychicznej pomogła mi książka ,,Siła psychiki”.

Słucham dużo podcastów psychologicznych i czytam wiele książek z tej dziedziny, więc większość sposobów zaproponowanych przez Zbigniewa Ryżaka już znałam. Bardzo doceniłam to, że książka zbiera je wszystkie w jednym miejscu. To cenna książka! 😍

Czy stres może pomagać? Zdecydowanie tak! Powyższy poradnik sprawi, że całkowicie zredefiniujecie pozornie znane wam pojęcie napięcia emocjonalnego. Autor dzieli się radami i sposobami, które są banalnie proste do zastosowania. Wystarczy chcieć!❤️ Zostawiam was ze świetnymi pytaniami, które znalazłam w książce. Pomagają uwierzyć w siebie i pokonać dręczące was myśli, że nie dacie rady.

,,Z czym już sobie w życiu poradziłeś? Jakie Twoje uprzednie doświadczenia mogą być pomocne teraz? Przypomnij sobie wszystkie podobne momenty, w których dałeś radę.”

Widzisz? Teraz też się uda! Grunt to dobre nastawienie i kilka technik opisanych w książce. Trzymam za Ciebie kciuki!

Jeśli chcesz uodpornić się na wszelkie zagrożenia dla Twojego zdrowia psychicznego, zaopatrz się w egzemplarz ,,Silnej psychiki”. Jest jak plasterek na zadrapania i prewencja dla wszelkich innych zranień. Pamiętaj, by być dla siebie osobą wyrozumiałą. Rezyliencja, odporność psychiczna to nie coś, co buduje się w kilka dni. To proces trwający miesiącami, a może nawet latami. Będzie warto!💙

Często się słyszy, że ktoś ma silną psychikę, albo mówimy, że chcielibyśmy być taki silni psychicznie jak dana osoba. Jednak co tak naprawdę oznacza "mieć silną psychikę" i czy można ją wyćwiczyć? Na te pytanie znajdziecie odpowiedzi właśnie w tej książce, mogę Wam zdradzić, że silną psychikę można wyćwiczyć, ale w książce autor nie podaje konkretnych sposobów co należy robić oraz jak często powtarzać ćwiczenia, aby wzmacniać swoją siłę psychiczną. W tej książce autor dzieli się z nami swoją wiedzą dotyczącą dotyczącą tego jak stres wpływa na nasz organizm, jakie są jego fazy, jak możemy sobie z nimi radzić, dlaczego niektóre drobne zachowania oraz niektóre formy stresu mogą być pomocne przy zwiększaniu swojej siły psychicznej. Autor w tej książce nie tylko opiera się na swojej wiedzy, ale również przytacza wiele badań oraz powołuje się na cytaty z innych publikacji, dlatego jeśli coś nas wyjątkowo zainteresuje to bez problemu wiemy gdzie możemy szukać kolejnej dawki wiedzy, aby pogłębić swoją wiedzę. Dlatego też poradnik jest naprawdę ciekawy i znajdziemy w nim wiele wskazówek nad którymi musimy się zastanowić i wybrać te które będą dla nas najkorzystniejsze oraz uświadomić sobie, że czasami drobne rzeczy i gesty prowadzą nas w kierunku silniejszej psychiki. Książka jest również dosyć lekko napisana i czytając ją mamy wrażenie jakbyśmy siedzieli przy kawie i rozmawiali z dobrym znajomym, dlatego czas mija przy niej błyskawicznie wręcz mogę zaryzykować, że jest to pozycja na jeden wieczór.

Autorem jest psycholog, który na początku napisał notatki tylko dla siebie. Jednak postanowił je wszystkie utworzyć w jedną całość i powstała z tego ta książka, która ma formę poradnika. Lektura zawiera wiele pomocnych rad. Są one opisywane razem z przykładami, dzięki czemu łatwiej jest je zrozumieć. Książka jest podzielona na 5 części. „Silna psychika” jest potrzebną i wartościową lekturą. Pan Z. Ryżak przedstawia mechanizm działania stresu i pokazuje za pomocą różnych technik jak nim zarządzać. Autor zaznacza, że stres nie jest tylko negatywnym zjawiskiem, ale może mieć także pozytywne aspekty. Poradnik pomoże spojrzeć na stres w inny sposób.
Moja ocena to 6/10.

„Silna psychika ...” to poradnik podzielony na pięć części, który oprócz wielu ciekawych zagadnień zawiera ćwiczenia pomagające połączyć teorię z praktyką.

Znajdziecie w nim słów kilka o prokrastynacji, perfekcjonizmie, zdrowym stylu życia oraz sporcie i śnie. Kolejnym z bardzo ważnych tematów, jakie porusza autor w tej książce, jest stres i jego postrzeganie.

Stres jest postrzegany jako coś, co ma negatywny wpływ na człowieka. Okazuje się, że może mieć on także pozytywny wpływ na nasze życie. Wszystko zależy od naszego podejścia do danej sytuacji.

Może on nas także motywować do działania i dzięki niemu możemy osiągnąć dużo więcej, niż byśmy się spodziewali. Zawsze postrzegałam stres jako coś, co komplikuje życie i niszczy zdrowie, a informacje na ten temat zawarte w niniejszej książce okazały się dla mnie bardzo interesujące.

Autor w swojej książce wyróżnia i charakteryzuje cztery strefy reakcji psychicznych na trudności i obciążenia. Adaptacja to strefa zielona, pobudzenie — żółta, przeciążenie — pomarańczowa i ostatnia uszkodzenie — czerwona.

Podsumowując „Silna psychika ...” to książka dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z psychologią lub niedawno ją rozpoczęły i przeczytały dopiero kilka pozycji z tej dziedziny. Osoby takie jak ja, które czytają całkiem sporo tego typu książek, mogą czuć niedosyt po lekturze tego poradnika.

Jest to wartościowa książka i znajdziecie w niej wiele pomocnych informacji, jednak dla mnie nie było tutaj zbyt wiele nowych treści. Traktuje tę pozycję jako powtórkę materiału, który już znam od innych autorów.

Aby zachęcić Was do przeczytania tej książki, zostawiam Wam dwa cytaty:

„Jeżeli określisz najlepsze dla Ciebie sposoby regeneracji, wpleć je w rytm swojego działania. Zrób je nawykiem. Stosuj je regularnie, nie czekając na to, aż poczujesz się całkowicie wyczerpany.”

„Jeżeli jesteś niecierpliwy i starasz się wszystko natychmiast usunąć, tylko pogarszasz sprawę. Twoje wytężone wysiłki zaprowadzenia w sobie porządku sprawiają, że to, co było małą kałużą, staje się białym jeziorem.”

Stres jest...

Na półkach: , , , , , ,

Zmiana nie zawsze jest łatwa, jednak jest częścią życia. W rzeczywistości u wielu z nas zmiana wywołuje lęki i obawy. Lubimy, gdy nasz świat jest przewidywalny. Pragniemy wiedzieć, czego się spodziewać w życiu, chwila po chwili. Nie lubimy być zaskakiwani. Jednak czasy, w których żyjemy, są coraz bardziej nieprzewidywane i zaskakujące. Nie nad wszystkim możemy zapanować, wszystko przewidzieć. Życie niejednokrotnie nas zaskoczy. Zamiast pozwolić, by niepowodzenie nas przytłoczyło, sprawmy, aby stało się szansą na rozwój i naukę. Wzmacniajmy swoją odporność psychiczną na trudne czasy. Z książką Silna psychika Zbigniewa Ryżaka na pewno nam się uda.

Odporność psychiczna to sposób, w jaki radzimy sobie z trudnymi wydarzeniami życiowymi i jak dochodzimy do siebie po nich. Odporność psychiczna daje siłę na przetrwanie trudnych chwil. Nasza siła psychiczna może zmniejszyć strach przed porażką, gdy pracujemy nad osobistymi celami. Może również pomóc, gdy doświadczamy straty lub przechodzimy trudne chwile. A jak jest z Twoją psychiką? Jak sobie radzisz w określonych sytuacjach, a następnie jak skutecznie i szybko dochodzisz do siebie.?

Siłę psychiczną można budować z czasem. Kluczem jest opracowanie zdrowych strategii radzenia sobie, praktykowanie dbania o siebie i wspieranie pełnego współczucia wewnętrznego dialogu. Ale jak możesz rozwinąć w sobie taką siłę i wytrwałość? Czy silną psychikę można wyćwiczyć?

Książka Zbigniewa Ryżaka to niezastąpione kompendium dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją siłę psychiczną. Jej celem jest niesienie pomocy, wsparcia i umożliwienie skutecznego radzenia sobie z przeciwnościami i trudnościami życia. Autor wyjaśnia mechanizm stresu i nakreśla różne techniki zarządzania nim.

Nie określono tutaj rozwiązania problemów w magiczny sposób, zamiast tego, dostajemy cenną wiedzę, że ​​przy dostatecznym wsparciu i determinacji, możemy wykształcić pewną postawę wobec trudności i zaakceptować fakt, że trudności będą się pojawiać, ale podejście do nich nie będzie nas paraliżowało, lecz motywowało do działania.

Utrzymywanie pozytywnego nastawienia, bycie optymistą i regulowanie emocji to ważne cechy osoby odpornej psychicznie. Mieć nadzieję oznacza być zdeterminowanym i mieć motywację do osiągania zamierzonych celów. Bycie odpornym emocjonalnie to umiejętność przystosowania się i radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, bez negatywnego wpływu na nas w dłuższej perspektywie. Techniki opisane w książce skutecznie poprawią umiejętności oraz komunikację i relacje. Mogą być również pomocne w motywowaniu i wyznaczaniu celów, a także w budowaniu pewności siebie i w skupieniu uwagi.

Stres może czasami nas przytłoczyć i wpłynąć na naszą zdolność radzenia sobie z nakładanymi na nas wymaganiami. Opracowane w książce mechanizmy radzenia sobie z nimi może pomóc w budowaniu odporności. Jest to osobista podróż z zestawem niezbędnych umiejętności, których można się uczyć, rozwijać i wzmacniać przez całe życie.

Jeśli chcesz czegoś więcej od swojego życia, niezależnie od tego, czy chcesz lepiej radzić sobie w pracy, czy doskonalić swoje umiejętności pomimo wcześniejszych przeszkód, z którymi się wcześniej borykałeś – nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany i stać się odpornym psychicznie. Ta książka Ci w tym pomoże. Postaw na silną psychikę. Bądź szczęśliwy i silny psychicznie, a poradzisz sobie ze wszystkim, co stanie Ci na drodze!

,,Silna psychika. Poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy" to niezwykle dobra i wartościowa lektura.
Autor od samego początku uświadamia nas, że nie jest to tytuł, który sprawi, iż nie będziemy odczuwać stresu. Wręcz przeciwnie, informuje nas o tym, że poradnik ten pomoże nam się z tym stresem zmierzyć. Uroku dodawał książce styl pisania oraz fakt, iż nie musimy wiedzieć o psychologii prawie nic, aby ją przeczytać. Od samego początku widać dużą ilość researchu, która była włożona w poradnik. Od wyników badań po cytaty doktora Frankla, który z resztą w samej książce pojawia się dość często.
Nie pozostaje mi do powiedzenia nic więcej, niż :,,Sięgnijcie po tę lekturę, bo warto!".

• Psychologia
  • Psychologiczne