Frontem do historii. Pisma prometejskie

Okładka książki Frontem do historii. Pisma prometejskie Włodzimierz Bączkowski
Okładka książki Frontem do historii. Pisma prometejskie
Włodzimierz Bączkowski Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej, Centrum Mieroszewskiego Cykl: Pisma zebrane Włodzimierza Bączkowskiego (tom 2) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Pisma zebrane Włodzimierza Bączkowskiego (tom 2)
Ośrodek Myśli Politycznej, Centrum Mieroszewskiego
2022-01-01
2022-01-01

Polaków zapewne nic nie nauczą kryzysy zbożowy i ten dotyczący przewoźników, bo ze sporów o granicę Polski po I wojnie światowej żadnych wniosków nie wyciągnęli nawet ich naoczni świadkowie. Włodzimierz Bączkowski snuł więc w latach 30. wizję prometejskiej Rzeczpospolitej Miliarda Narodów, w której będą wspólnie Polacy, Ukraińcy, Litwini, Rusini i Bóg jeden raczy wiedzieć kto jeszcze.

"Wybitny sowietolog" nie przyjmuje do wiadomości, że Polacy i inne narody Europy Wschodniej mogą mieć rozbieżne interesy. Tzn. niby trochę przyjmuje, ale za każdym razem są temu winne mityczne "rusofilskie" siły. Wystarczyło więc dać Ukraińcom szerszą autonomię na przedwojennych Kresach i rozdać im stanowiska w administracji oraz miejsca na uczelniach, a żadne Bandery i OUN-y nic by nie znaczyły.

Poza tym książka jest zwyczajnie trudna w odbiorze i to nie z powodu niemądrych poglądów jej autora. Bączkowski ma zwyczajnie toporny styl, kiepską logikę wywodu i poruszane przez siebie wątki gubi w natłoku inwektyw wobec osób, które śmią się z nim nie zgadzać. To chyba prekursor tego całego gadania o "ruskich onucach" i tym podobnych bredniach.

Najbardziej szkoda, że taką biedę intelektualną jako twórczość niby "wielkiego sowietologa" promuje Ośrodek Myśli Politycznej....

• Mam (papierowe)
  • Papier