rozwińzwiń

Polskie spory o Hegla. 1830 - 1860.

Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze, pod red. Antona Marczyńskiego Marek Bieńczyk, Józef Bremer SJ, Anna Dziedzic, Mateusz Falkowski, Tadeusz Gadacz, Michał Głowiński, Dorota Hall, Zbigniew Kloch, Andrzej Kołakowski, Julia Marczyńska, Anton Marczyński, Zbigniew Mikołejko, Monika Milewska, Adam Pomorski, Jerzy Prokopiuk, Barbara Skarga, Władysław Stróżewski, Tomas Venclova, Jan Woleński, Arkadiusz Żychliński
Ocena 0,0
Hortus (In)Con... Marek Bieńczyk, Józ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
580
249

Na półkach: ,

"Hegel oczywiście nie twierdzi, że empiryczna historia lub filozofia się skończy. [...] Historia empiryczna trwa, trwają wydarzenia historyczne - ale historia nie wyłania nowej problematyki filozoficznej, nie zawiera w sobie elementów filozoficznej renowacji. Konflikty występujące w historii, w rzeczywistości społecznej i politycznej, oczywiście istnieją - ale nie przekraczają już tej samowiedzy, która zawarta jest w filozofii historii, nie wytwarzają nowych form 'świadomości wolności'. Również i refleksja filozoficzna jest [...] nadal uprawiana. Ale w świecie [...] filozoficznie zakończonym nie wyłaniają się nowe formy dyskursu, nowe formy samowiedzy. Uzyskana samowiedza nosi charakter absolutny w tym sensie, że wyczerpała możliwe, filozoficznie istotne formy dyskursu. [...] Mówiąc w skrócie - możliwe i konieczne jest dalsze uprawianie filozofii, niemożliwe jest natomiast pojawienie się nowej postaci 'fenomenologii ducha'" (22-23) - Bronisław Baczko.

"Natomiast zdaniem Hegla przejście do poznania absolutu nie może mieć charakteru przeskoku od niewiedzy do wiedzy, lecz musi stanowić prawidłowy proces wznoszenia się na coraz wyższe szczeble poznania. Wiedza absolutna jest dopiero rezultatem, zapośredniczonym przez proces rozwoju niższych form poznania" (66) - Aleksander Orłowski.

"[...] nie ignorował on roli empirii w poznaniu, lecz stojąc na stanowisku racjonalizmu, nie uznawał tylko konstytutywnej roli doświadczenia w stosunku do treści wiedzy" (90) - Aleksander Orłowski.

"Hegel oczywiście nie twierdzi, że empiryczna historia lub filozofia się skończy. [...] Historia empiryczna trwa, trwają wydarzenia historyczne - ale historia nie wyłania nowej problematyki filozoficznej, nie zawiera w sobie elementów filozoficznej renowacji. Konflikty występujące w historii, w rzeczywistości społecznej i politycznej, oczywiście istnieją - ale nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • 2 0 2 3
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polskie spory o Hegla. 1830 - 1860.


Podobne książki

Przeczytaj także