Niezłomna Zakonnica (Siostra Izabela. Zofia Łuszczkiewicz)

Okładka książki Niezłomna Zakonnica (Siostra Izabela. Zofia Łuszczkiewicz) Anna Mandrela
Okładka książki Niezłomna Zakonnica (Siostra Izabela. Zofia Łuszczkiewicz)
Anna Mandrela Wydawnictwo: Anna Mandrela biografia, autobiografia, pamiętnik
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Niezłomna Zakonnicy (Siostra Izabela. Zofia Łuszczkiewicz)
Wydawnictwo:
Anna Mandrela
Data wydania:
2023-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395490224
Tagi:
Mandrela Anna Mandrela zakonnica niezłomna zakonnica siostra Izabela Żebrowski historia żołnierze wyklęci niezłomni wyklęta PRL religia kościół Polska bohaterowie biografia dokumenty IPN
Średnia ocen

9,2 9,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
104
73

Na półkach:

"Przyjacielu, gdy wejdziesz w te mury, to nie płacz, nie załamuj się, pamiętaj, że tu przed tobą inni siedzieli, cierpieli, tęsknili, kochali i wyszli, więc i ty wyjdziesz".

Komunizm, zwłaszcza w swojej początkowej fazie, nie oszczędził nikogo. Poczynając od duchowieństwa, poprzez intelektualistów, a kończąc na osobach z niższych warstw, dla których rzekomo był przeznaczony. Parafrazując klasyka:
"Niemiecka [okupacja] zrobiła z nas bohaterów, a sowiecka zrobiła z nas gówno". Moim zdaniem historia Zofii Łuszczkiewicz, siostry Izabeli, potwierdza ten cytat w pełni.

[SPOILERY}
Historia siostry Izabeli na każdym kroku utwierdzała mnie w przekonaniu, że była to postać nietuzinkowa.
Ciekawa była opinia jednej z sióstr zakonnych, która stwierdziła, że siostra Izabela czasami ją denerwowała: była żywa, zaangażowana w sprawy światowe, polityczne. Inna zakonnica zdaje się poszerzać ten opis: siostra Izabela działała z poświęceniem, lecz była nadskakująca, "charakter miała dobry, żywy, lecz zmienny. Sąd przesadny pod wpływem wrażeń, inteligentna, bardzo pracowita, uległa, umie szyć, trochę krawiecczyzna, pobożna. Zna łacinę, języki: francuski, angielski, niemiecki, muzykę. Ma maturę. Dyplom uniwersytecki. Kurs katechetyczny, pielęgniarski, ma głos do śpiewu".
Relacja taka przedstawia zupełnie inny obraz zakonnicy od stereotypowego, zakorzenionego w społeczeństwie.

Interesującym wątkiem biografii siostry Izabeli jest Jej rezygnacja z założenia rodziny oraz kariery naukowej, choć w obu przypadkach miała szansę na osiągnięcie sukcesu. Tym chyba właśnie jest prawdziwe powołanie: nie ucieczką przed światem, ale wyborem drogi, która najlepiej z człowiekiem rezonuje.

Metody komunistyczne były tak bezwzględne i okrutne, że nawet dzieci nie mogły czuć się bezpiecznie w ówczesnym społeczeństwie. Dla komunistów szczególnie groźne było duchowieństwo, którego działania mogły szczególnie zagrozić statusowi quo władzy. Już w momencie aresztowania siostra Izabela była pozbawiana tożsamości i ośmieszana. Potem było coraz gorzej: smród, brud, wrzaski pozostałych więźniów, brutalne przesłuchania, brak kontaktu z bliskimi. Wszystko to miało złamać Jej opór. Nie złamało.

Istotnym człowiekiem w historii siostry Izabeli, którego wątek pośrednio towarzyszył Jej przez cały pobyt w więzieniu, był Adam Doboszyński, przyjaciel z dzieciństwa, który został uwięziony przez UB i prawdopodobnie to właśnie z Jego powodu uwięziono też zakonnicę. Pewnego dnia siostra Izabela zauważyła Doboszyńskiego, który szedł na czworakach za swoim oprawcą - Adamem Humerem, po kolejnym "przesłuchaniu". Niech samo to świadectwo unaoczni brutalność stosowanych wtedy tortur.

We wspomnieniach siostry Doboszyński jawił się w różnych barwach. Poprzez swoje decyzje częściej tracił niż zyskiwał, ale zawsze miał dobre intencje i skupiony był na ideałach. Kierował się zasadą, że "prawda jest zgodnością myśli z rzeczywistością". Być może dlatego był słabym konspiratorem? Nie dał się złamać w śledztwie, a pamięć o Nim została skutecznie wymazana ze świadomości historycznej, przechowana jedynie przez Jego rodzinę i bliskich. Obecnie wydaje się być przekłamywana i pomniejszana. Wśród ciekawostek warto wspomnieć, że Doboszyński znał podobno niewygodną prawdę o generale Sikorskim. A siostra Izabela do samego końca, nawet po Jego śmierci, była zmuszana do podpisania zeznań, w których byłby On pokazany w jak najgorszym świetle. Być może komuniści chcieli na trwałe zniszczyć prawdę o Nim. A może była to prywatna zemsta Różańskiego, który przez Doboszyńskiego został "oszukany" na ostatniej prostej? Tego już raczej się nie dowiemy.

Książka przybliża też, w formie fabularyzowanej, historię samego Różańskiego, pokazując skomplikowane relacje rodzinne, które mogły się przyczynić do jego moralnego upadku. "Ten, kto boi się bólu, musi się nauczyć zadawać ból. W życiu możesz zostać albo oprawcą, albo ofiarą". Być może, gdyby rodzice przekazali młodemu Różańskiemu inne ideały, komunizm nie zostałby zasilony o tak wiernego wyznawcę?

W świecie siostry Izabeli można odnaleźć postaci jednoznacznie oraz niejednoznaczne. Można nawet znaleźć komunistycznego Konrada Wallenroda. Okazuje się, że w swoim najbliższym otoczeniu, we własnej rodzinie, siostra Izabela miała zdrajcę, który do samego końca nie ujawnił się, a który mógł mieć wpływ na Jej uwięzienie. Tym jest właśnie "gówno", do którego doprowadził komunizm. Dlatego, żeby lepiej zrozumieć tragizm polskiej historii i straty ludzkie, na które zostaliśmy jako Naród narażeni, warto zapoznać się z niniejszą pozycją.

"Przyjacielu, gdy wejdziesz w te mury, to nie płacz, nie załamuj się, pamiętaj, że tu przed tobą inni siedzieli, cierpieli, tęsknili, kochali i wyszli, więc i ty wyjdziesz".

Komunizm, zwłaszcza w swojej początkowej fazie, nie oszczędził nikogo. Poczynając od duchowieństwa, poprzez intelektualistów, a kończąc na osobach z niższych warstw, dla których rzekomo był...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    4
  • Do wyszukania
    1
  • Pozostałe książki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niezłomna Zakonnica (Siostra Izabela. Zofia Łuszczkiewicz)


Podobne książki

Przeczytaj także