Kościół katolicki wobec buddyzmu

Okładka książki Kościół katolicki wobec buddyzmu Anna Mandrela
Okładka książki Kościół katolicki wobec buddyzmu
Anna Mandrela Wydawnictwo: DeReggio popularnonaukowa
popularnonaukowa
DeReggio
2018-01-01
2018-01-01

Dzieło Pani Doktor ukazuje zło jakie jest zakorzenione w buddyzmie. Katoliccy teologowie, którzy usprawiedliwiają to, mają krew na rękach.

Bardzo dobra publikacja prezentująca czytelnikowi w skondensowanej i przystępnej formie różnice między wiarą chrześcijańską (obrządku rzymskokatolickiego) a buddyzmem.
Z powodu brak na rynku książek poruszających tego typu zagadnienia tym bardziej cenna.

Książka przystępnie naświetla kluczowe wyróżniki i różnice pomiędzy buddyzmem i katolicyzmem (a nawet szerzej: chrześcijaństwem). Niewątpliwie pomocne są osobiste doświadczenia autorki, które oddają klimat jednej z odmian buddyzmu, której doświadczyła. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich mających styczność z buddyzmem, jogą, hinduizmem i zastanawiających się nad możliwością pogodzenia tych praktyk z chrześcijaństwem.

"Buddysta, biorąc udział w chrześcijańskiej liturgii lub interpretując po buddyjsku fragmenty Ewangelii, nie naraża się na złamanie przykazania. Natomiast dla katolika udział we wschodnich praktykach religijnych będzie się zawsze wiązał z ryzykiem grzechu śmiertelnego."

Bardzo treściwie i konkretnie przedstawione różnice w duchowości katolickiej i buddyjskiej ze szczególnym podkreśleniem zupełnie odmiennych i nie dających się ze sobą pogodzić koncepcji ostatecznego celu ludzkiej egzystencji. Autorka w pierwszej części dokonuje analizy porównawczej założeń obydwu religii m.in. w następujących kategoriach: podejścia do życia i cierpienia, etyki i moralności, miłosierdzia i współczucia, praktyk religijnych oraz wizji życia po śmierci.
W drugiej części Autorka przedstawia zmieniający się w perspektywie lat stosunek współczesnych papieży i teologów do wschodniej duchowości oraz do kwestii tzw. dialogu międzyreligijnego, w efekcie którego szerzy się modernistyczny zamęt w Kościele Katolickim.
W trzeciej części Autorka dzieli się swoimi osobistymi obserwacjami z pobytu w Indiach i w Tajlandii otwarcie przyznając, że z etapu młodzieńczych poszukiwań i fascynacji wschodnią duchowością powróciła i odkryła na nowo wartość Tradycji Katolickiej.
Lektura godna polecenia, strawna w odbiorze mimo złożonej tematyki, do przeczytania w jeden dłuższy wieczór.

Książka jak najbardziej aktualna i ważna. Porusza wszystkie możliwe aspekty dotyczące zagrożeń wynikających z absorbowania przez katolików filozofii buddyjskiej. Fascynacja buddyzmem jest obecnie jednym z największych zagrożeń jakie stają przed współczesnym młodym pokoleniem chrześcijan. Praktykowanie przez nich jogi czy stosowanie równoczesnych medytacji buddyjskich nie jest postrzegane jako nic groźnego czy sprzecznego z wiarą katolicką. Książka wzbogacona o własne przemyślenia i doświadczenia autorki nie jest jedynie akademickim wykładem czy krytyką. Takie ujęcie tematu powoduje,że czyta się ją jednym tchem. Jednocześnie zastanawia w tym wszystkim kierunek w jakim zmierzają obecni hierarchowie Kościoła Katolickiego. Dla mnie jedna z najważniejszych książek ostatnich lat.

Świetna publikacja pokazująca niebezpieczeństwo fascynacji buddyzmem...

Świetna publikacja pokazująca niebezpieczeństwo fascynacji buddyzmem...

• Msza Święta/Zagrożenia dla wiary/Kryzys w Kościele/Sobór
  • Chrześcijaństwo