Charlie gra dziś dobrze. Życie, czasy i Rolling Stonesi

Okładka książki Charlie gra dziś dobrze. Życie, czasy i Rolling Stonesi Paul Sexton
Okładka książki Charlie gra dziś dobrze. Życie, czasy i Rolling Stonesi
Paul Sexton Wydawnictwo: HarperCollins biografia, autobiografia, pamiętnik
HarperCollins
2023-04-26
2023-04-26
Janusz Maćczak
Charlie Watts Rolling Stones perkusista

Do bólu grzeczna, przewidywalna i wodolejska biografia, która tylko udowadnia, że Charlie Watts zwyczajnie nie jest osobą wartą osobnej biografii. To był po prostu uczunny, skromny człowiek ze swoimi dziwactwami (nerwica natręctw),zapewne
przesympatyczny, lecz "nudny" z perspektywy kronikarskiej. Sexton w głównej mierze powiela wątki z wszystkich innych książek o Stonesach. Pozycja zupełnie niepotrzebna.

Przed­kła­dał to­wa­rzy­stwo psów nad ludzi; był en­tu­zja­stą sa­mo­cho­dów, który nie umiał pro­wa­dzić; mi­ło­śni­kiem koni, który nie jeź­dził konno; czło­wie­kiem bo­ga­tym i ob­da­rzo­nym wy­ra­fi­no­wa­nym gu­stem, który do­ra­stał w domku z pre­fa­bry­ka­tów; per­ku­si­stą, który przez pięć­dzie­siąt pięć lat od­by­wał tournée po świe­cie i przez cały ten czas ma­rzył o po­wro­cie do domu; wy­stę­pu­ją­cym do­ryw­czo mu­zy­kiem, który są­dził, że Sto­ne­si roz­pad­ną się w ciągu roku, a skoń­czył jako jedna z ich gwiazd świe­cą­ca przez całe życie. Gdyby wy­my­śli­ło się kogoś ta­kie­go, nie­wie­lu by w to uwie­rzy­ło"

Charlie Watts we wspomnieniach kolegów z The Rolling Stones, rodziny, przyjaciół i współpracowników, ale także historia rocka obserwowana z nietypowej perspektywy, osoby zasiadającej za zestawem perkusyjnym w głębi sceny.
Książka zawiera wiele mniej znanych i zupełnie nieznanych faktów z życia ekscentrycznego muzyka, będącego uosobieniem elegancji i szlachetności, opisy jego umiłowania do jazzu, kolekcjonerskiej pasji czy też wpływu na plastyczną oprawę działalności najsłynniejszego zespołu świata.

Książka zaczyna się od słów wstępu pozostałych członków zespołu; Micka i Keitha.

Poznajemy życie Charliego, opowieści o jego związku z żoną Shirley, pasje do rasowych koni oraz prace w zespole którego jak sam wspominał nie lubił. 🙃
Poznajemy smaczki z życia Stonsow w trasie oraz zza jej kulis.

Z książki wyłania się obraz opanowanego ale również stanowczego człowieka, który taki sam był w życiu jak i na scenie. Kolekcjoner płyt. Zawsze elegancki za skromnym zestawem perkusyjnym. Choć nieco w cieniu pozostałych członków zespołu, to jednak z perfekcyjnym opakowaniem i nadawaniem odpowiedniego rytmu. Nie na darmo Charlie nazywany był sercem Stonsow.❤️

Książka świetnie prowadzona, zwiera wiele zdjęć. Zdecydowanie jest to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów zespołu, ale również dla wszystkich, którzy interesują się rock'n'rollem i popkulturą. ✌️

Poznajemy smaczki z życia Stonsow w trasie oraz zza jej kulis.

Z książki wyłania się obraz opanowanego ale również stanowczego człowieka,...

www.majuskula.wordpress.com

────────

Charlie Watts to nazwisko doskonale znane każdemu miłośnikowi rocka. Był znakomitym perkusistą związanym z jednym z najpopularniejszych zespołów, The Rolling Stones, a równocześnie człowiekiem dość enigmatycznym, dbającym o prywatność. Jak jeszcze można scharakteryzować tę postać? Na to pytanie stara się odpowiedzieć autoryzowana biografia, napisana przez Paula Sextona, dziennikarza zakochanego w muzyce już od czasów nastoletnich.

W tym roku mija druga rocznica śmierci Wattsa, a muszę przyznać, wiadomość o jego odejściu naprawdę mnie zasmuciła. Tak jest z legendami, wydaje nam się, że są wieczne. Na osłodę pozostała książka, która sprawia, iż finalnie mamy okazję, aby lepiej przyjrzeć się osobie wręcz niesamowitej w swoim perfekcjonizmie i pracowitości. Zazwyczaj gwiazdy rocka budzą wrażenie totalnie wyluzowanych, jednocześnie walczących z wewnętrznymi demonami, co próbują zagłuszyć imprezowym stylem życia. Niespodzianka, bo Charlie był kompletnym przeciwieństwem tego stereotypu, o czym poświadczają jego najbliżsi, w tym koledzy z zespołu.

Oryginalnie muzyk jazzowy, dodawał brzmieniu The Rolling Stones świeżości. Zawsze przygotowany do swej roli, maksymalnie skoncentrowany, pełen pasji, ale, mimo wszystko, to spokojne rodzinne życie uwielbiał najbardziej. Zwierzęta, kolekcjonowanie, rysowanie, u boku ukochana żona. W biografii Sextona znajdziemy dużo anegdot, ciekawostek, rozczarowani mogą czuć się czytelnicy poszukujący skandali — raczej ich brak, ponieważ Watts od nich zwyczajnie stronił. Jednak po tę książkę zdecydowanie warto sięgnąć, wbrew namnożeniu dat oraz nazwisk, w których chwilami ciężko się połapać. Już lepiej rozumiem, dlaczego właśnie Charlie był w swym zespole po prostu niezastąpiony, teraz jeszcze bardziej skupiam uwagę na jego grze, gdy słucham nagrań albo oglądam koncerty.

Owszem, Paul Sexton skonstruował pewnego rodzaju laurkę. Cóż, czy mógł inaczej? Każdy człowiek ma wady, lecz w przypadku tego konkretnego głównego bohatera wymyślanie bzdur nie miałoby najmniejszego sensu. Mogę tylko domyślać się wagi straty, którą Shirley Ann Shepherd odczuwa bez męża, spędzili razem prawie sześćdziesiąt lat, wypełnionych wzajemnym szacunkiem, co w celebryckim (dość obraźliwe słowo, wiem) świecie wydaje się niemal niemożliwe. Obym natrafiała jak najczęściej na tak piękne historie!

www.majuskula.wordpress.com

────────

Charles Robert Watts – legenda! Perkusista Rolling Stones odszedł 24 sierpnia 2021 roku. Jednak jego legenda jest żywa. I będzie – zawsze! Dziś Paul Sexton przybliża nam historię człowieka, który dla światowej muzyki zrobił wiele.
„Charlie gra dziś dobrze” to wyjątkowa książka ukazująca historię, jak przyznaje Mick Jagger, nadzwyczaj wszechstronnego muzyka. Jego muzyczne zdolności docenia wielu muzyków oraz miłośników Rolling Stones. Keith Richards, zwany Panem Riffem, dodaje, że istoty Wattsa nie sposób ująć w słowa. Ta książka to prawdziwa kopalnia o historii perkusisty, z której warto czerpać. Nie tylko miłośnicy Stones’ów będą zachwyceni tą lekturą, lecz każdy, kto uwielbia poznawać ciekawe osobowości.
Charlie Watts był jedną z najjaśniejszych gwiazd rocka, choć sam się za nią nie uznawał. Często skrajnie niechętnie odnosił się do swojego statusu gwiazdora muzyki. Jego skromność szła w parze z niebywałym wyczuciem i talentem muzycznym. Bez wątpienia Charlie Watts był indywidualistą zawsze trzymającym rytm. Paul Sexton dodaje, że „pisanie o nim w czasie przeszłym jest czymś bardzo smutnym”. Jednak pocieszającym jest to, że autor dokonał ogromnej pracy w ukazaniu historii legendy muzyki – legendy rocka światowego formatu.
Zanim Charlie Watts dołączył do muzyków Rolling Stones znany był już w londyńskich klubach rhythm and bluesowych. Od pierwszych chwil, gdy tylko zasiadł za perkusją Stones’ów, przez niemal sześćdziesiąt lat nie opuścił jej. Trwał jak skała w sercu Rolling Stonesów oraz fanów zespołu.
Paul Sexton w książce „Charlie gra dziś dobrze” ukazuje nam pełny obraz historii Charliego Wattsa. Opierając się na rozmowach z przyjaciółmi, bliskimi, współpracownikami i muzykami zespołu przedstawia nam jakże interesującą historię człowieka, który dla światowej muzyki wniósł swój ogromny wkład, kamień.
Książka zawiera nie tylko ważne fakty z życia muzyka, lecz znajdziemy w niej wiele fotografii, które jeszcze bardziej przybliżają nam „prawdziwego” Charliego Wattsa. Nie ukrywam, że ta książka to doskonałe uzupełnienie „muzycznych zbiorów” miłośników Rolling Stones. Niech pamięć o Wattsie niesie się przez pokolenia. Śmiem twierdzić, że dzięki Jego osobowości (i również dzięki tej książce),tak właśnie będzie. Pamięć o muzyku nie z(a)ginie, lecz już zawsze będzie płynąć w krwi każdego, kto z „Satisfaction” słucha legendarnych kawałków „toczących się kamieni”.
Książka „Charlie gra dziś dobrze” ukazała się nakładem Wydawnictwa Harper Collins Polska

Lubicie czytać biografie? Ja akurat rzadko kiedy sięgam po ten rodzaj literatury, ale postanowiłam na chwilę odejść od swoich typowych wyborów czytelniczych i zapoznać się z lekturą o życiu Charliego Wattsa – „Charlie gra dziś dobrze” Paula Sextona.

Jest to autoryzowana biografia perkusisty grupy The Rolling Stones. Opisuje ona całe jego życie – od młodości, aż po ostatni koncert. W książce tej czytelnik znajdzie m.in. obraz Charliego widziany oczami bliskich. Na temat perkusisty wypowiedziała się, chociażby jego córka, wnuczka (która miała okazję jeździć z nim w tournée),przyjaciele z młodości oraz członkowie zespołu. Zamieszczone zostały również zdjęcia.

Akurat nie jestem fanką tej grupy muzycznej, ale muszę przyznać, że dowiedziałam się z tej biografii wiele ciekawych rzeczy np. to, że Charlie zapalonym kolekcjonerem. Chociaż muszę też przyznać, że na początku ciężko mi było wczuć się w styl pisania autora.

„Charlie gra dziś dobrze” dla takiego laika jak ja, było interesującą lekturą ze względu na to, że mogłam dowiedzieć się z niej czegoś nowego. Jeżeli jednak ktoś jest fanem zespołu od dłuższego czasu, to polecam samemu wyrobić sobie zdanie na temat tej książki.

Charlie, człowiek, który przez pół wieku oglądał, jak Mick kręci przed nim tyłkiem. Nie chce być inaczej ;⁠-⁠) w końcu grali razem przez lat 56 i pół, a swój ostatni koncert zagrał mając lat 78.

Aż niebywałe, że można być takiej klasy rockmanem (sam mówił o sobie, że jest muzykiem jazzowym) nie będąc… rockmanem. Przynajmniej nie wpisującym się w jego stereotypowe cechy. Z książki wyłania się obraz człowieka niezwykle spokojnego, skromnego, pozbawionego rockowego szaleństwa. Przy tym eleganckiego. Okrzyknięty ikoną mody, miał słabość do butów i garniturów szytych na miarę (takiego go pamiętam).
"Uwielbiał Stonesów ale najbardziej kochał swoją rodzinę" wspomina w książce Tony King. Domator, oddany żonie, nie pijący (poza bardzo krótkim epizodem po 40.),nie lubiący występów (nigdy nie słuchał nagrań Stonesów). Hmmm. Można? Można! W każdym razie Charlie zapisał się w sercach ludzi jako spokojny, dobry i wyjątkowo… pedantyczny człowiek. Stonesi kłaniali się publiczności z poślizgiem, czekali na Watts aż równo odłoży pałeczki. Ja go rozumiem ;⁠-⁠) Zespół obsesyjno-kompulsywny nie ułatwiał mu życia, ale mam wrażenie, że przewrotnie zjednywał sympatię otoczenia. To całe jego zamiłowanie do kolekcjonerstwa, pamiętanie o ważnych datach, sprawianie przyjaciołom radości prezentami, a z drugiej strony nudziarstwo, stronienie od ludzkiego gatunku (kochał psy). Charlie wiedział o swojej inności, mimo to zupełnie się tym nie przejmował. Co ciekawe, od 1967r. rysował łóżka. Każde łóżko, w każdym hotelowym pokoju w którym spał. Niezwykle. Watts był uzdolniony plastycznie, udzielał się przy promocyjnej stronie koncertów; scenografia, ulotki itp.

Takich anegdot i wspomnień w książce znajdziecie dużo dużo więcej. Sexton napisał tę książkę tak ładnie, że poza tym, że wzbudza szacunek wobec Wattsa to i wzrusza, i bawi. Wiele historii, poza uśmiechem, nieźle mnie zaskoczyło. Nie ma się temu co dziwić. Autor ponad 30 lat swojego życia spędził na zgłębianiu tajemnic Stonesów, wiele z nimi przebywał, rozmawiał.

Książka ma trudny rozbieg, co mnie z początku wystraszyło (to chyba kwestia nagromadzenia dat, nazwisk itp.) ale bardzo szybko o tym zapomniałam. Zostałam wciągnięta w tę pięknie napisana biografię tak skutecznie, że weszła w dwa wieczory mimo budzika nastawionego na wczesną godzinę. Jest ogromnie ciekawa, klimatyczna, a przede wszystkim bardzo trzyma się tematu. Stonesów, życia prywatnego i samego Charliego jest w niej tyle ile bym sobie życzyła. Mało ekscesów, więcej laurek, a mimo to odnoszę wrażenie, że książka jest bardzo prawdziwa. Nie liczcie na ciemne zakamarki dusz Stonesów, bo Watts zdecydowanie z nimi nie sprzyjał.
Ps. Zdjęcia też są ;⁠-⁠)

• Autobiografia