Przyjaciele z lasu i łąki

Okładka książki Przyjaciele z lasu i łąki ilka sokolowski
Okładka książki Przyjaciele z lasu i łąki
ilka sokolowski Wydawnictwo: Jedność opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Jedność
2023-01-27
2023-01-27

@mamcia_tomusio_lilusiowa
Ta książka to gratka dla fanów świata przyrody. Znajdziemy w niej bardzo dużo informacji na temat współpracy pomiędzy zwierzętami i roślinami.

Nas zaciekawiła współpraca pomiędzy rybami, to jak dają znak gdy chcą być wyczyszczone. A także tajemniczy gość, który wprowadza się do pstrąga potokowego.

Książka pokazuje nam ciekawostki przeprowadzając nas przez wszystkie pory roku, zaczynając od wiosny, a kończąc na zimie.
Mnóstwo wiadomości, które wykorzystamy w naszym życiu, a zaczniemy od nakarmienia mrówek, dmuchawcami. 😉

@mamcia_tomusio_lilusiowa
Chyba każdy wie, że gdyby nie pszczoły nie mielibyśmy np. czereśni, ale myślę, że nie wszyscy wiedzą, że mrówki 'hodują" sobie mszyce. Dlaczego to robią? Przeczytacie o tym w tej fascynującej książce....

"Przyjaciele z lasu i łąki" to pozycja, której motywem przewodnim jest szeroko pojęta współpraca w przyrodzie. W niezwykle
fascynujący sposób pokazuje małym czytelnikiem wszystkie zależności w naturze i niezwykłe formy współpracy wśród przedstawicieli fauny i flory.

Autor szczegółowo ale i interesujaco zaprezentował informacje wzbogacając wiedzę najmłodszych w bardzo przystępny sposób. W książce znalazły się między innymi informacje mówiące o tym dlaczego drzewa lubią, gdy w ich pobliżu rosną grzyby i czym różnią się systemy korzeniowe tych gatunków. Jak o higienę i czystość dbają ryby, które przecież i tak spędzają czas w wodzie, dlaczego mrówki tolerują mszyce i jakie wspaniałe właściwości ma sitowe i jak wszechstronnie przyroda z niego korzysta.

Lubię książki, które mają większy format i twarde, piękne okładki, ta pozycja do takich właśnie się zalicza. Dodatkowym atutem są piękne ilustracje przedstawiające życie w naturze z podpisaniem poszczególnych gatunków.
Znajdują się tutaj również liczne ciekawostki w formie porad dla młodych przyrodników oraz zadania na spostrzegawczość.

Książka aż się prosi żeby zabrać ją ze sobą na spacer do lasu i na łąkę aby móc poszukiwać opisywanych zwierząt i roślin, ale może być wykorzystana również przez nauczycieli bo to wartościowa pozycja popularnonaukowa dla dzieci. Polecam!

Książki o przyrodzie Wydawnictwa Jedność to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych pozycji na polskim rynku. Każdy kolejny tytuł zachwyca, a co najważniejsze, rozbudza w dzieciach ciekawość świata. Ta pozycja porusza temat współpracy roślin i zwierząt i uświadamia młodym czytelnikom, jak wiele zależności funkcjonuje w przyrodzie. Opowiada o gatunkach roślin i zwierząt, które by przetrwać, potrzebują siebie nawzajem. I o takich, które zawierają ze sobą przyjaźnie, czerpiąc z nich obopólne korzyści. Znajdzie się też kilka przykładów małych wyzyskiwaczy, którzy uzyskują pomoc podstępem.

Wiedzieliście, że mrówki hodują mszyce, które później „doją” dla swojego przysmaku - rosy miodowej? W zamian za to, starają się chronić mszyce przed ich wrogami. Z kolei dwa gatunki ryb - wzdręga i płoć, czyszczą sobie nawzajem łuski, wydłubując spomiędzy nich maleńkie żyjątka. Fajnym przykładem przyjaźni jest też relacja sarny i ptaków. Kiedy sarna idzie przez trawę na łące, do lotu podrywają się ukryte w niej owady. A na to tylko czekają, fruwające wokół sarny ptaki!

Takich przykładów przyrodniczych sojuszy znajdziecie tu dużo więcej. Dąb i kret, sitowie nad brzegiem stawu i kaczka krzyżówka, perłoródka rzeczna i łosoś, grzyby i drzewa. Wystarczy, że wyjdziemy na spacer i dobrze się rozejrzymy, a bez wątpienia dostrzeżemy, w jakiej harmonii żyją rośliny i zwierzęta.

Oprócz różnych ciekawostek, dzieci znajdą też cenne wskazówki, jak chronić przyrodę. Dowiedzą się m.in. jak pomóc ptakom w budowie gniazd? Co zrobić z ogryzkiem jabłka? I jak się zachować, gdy przypadkiem napotkają sarnę z młodymi?

Całość została wzbogacona o ładne ilustracje, wiernie oddające wygląd zwierząt. To kolejna pozycja wydana w ramach projektu #ŻycieBezGranic.

Książka ma twardą oprawę i zaskakująco duży format.

Jeśli szukacie pięknie wydanej, przyrodniczej książki z realistycznymi ilustracjami i tekstem, uczącym szacunku współistnienia z naturą, polecam.

2086

Fenomenalne ilustracje Steffena Walentowitza!
Świetna pozycja popularnonaukowa dla dzieci.

Fenomenalne ilustracje Steffena Walentowitza!
Świetna pozycja popularnonaukowa dla dzieci.

Mimo iż na co dzień nie potrafimy tego dostrzec, to głęboki związek człowieka z naturą został dowiedziony naukowo. Mimo tego myśląc o naturze zwykle przychodzą nam na myśl wakacje, jakbyśmy byli od tej natury oderwani. Tymczasem natura to wszystko, co nas otacza. Świat przyrody obecny jest wszędzie – za oknem, na szkolnym podwórku, w miejskim parku czy gospodarstwie rolnym. Warto zatem dzieciom przybliżać ta naturę i sprawić, by chłonęły ją wszystkimi zmysłami.
Częste spacery, zabawy naturalnymi przedmiotami, takimi jak patyki, kamienie czy szyszki to element tego zbliżania się do natury. Podobnie jak wyprawy do parku czy też do lasu i na łąkę. Wstępem do takich wypraw może być aktywna lektura książek, które przybliżają dziecku to wszystko, co może zobaczyć w danym środowisku. Wówczas taka wyprawa może polegać na poszukiwaniu danych zwierząt czy roślin, a także śladów, o których wcześniej czytaliśmy. Jedną z takich książek, która zabiera nas do lasu i na łąkę zanim jeszcze fizycznie się tam znajdziemy, jest publikacja Wydawnictwa Jedność pt. „Cztery pory roku. Przyjaciele z lasu i łąki. Odkrywamy sekrety natury”. Książka z serii „Życie bez granic” adresowana do młodych badaczy natury, a także nauczycieli przyrody, którzy z jej pomocą mogą zaciekawić uczniów zjawiskami występującymi w naturze, przybliża nam kwestię ekosystemu lasu i łąki i zależności pomiędzy poszczególnymi elementami.
Tak naprawdę nie musimy wcale od razu wyruszać do lasu, by zobaczyć bogactwo przyrody. Wystarczy wyjść na balkon czy wyjrzeć przez okno, by zachwycić się budzącą się do życia przyrodą. Wraz z książką w charakterze przewodnika, obserwować możemy fruwające z kwiatka na kwiatek pszczoły, motyle czy ptaki. Dowiemy się m.in. jak ptasi rodzice budują gniazda, a kto wie, może nawet wypatrzymy jakieś gniazdo wśród gałęzi. Przeczytamy również o tym, w jaki sposób mrówki współpracują z mszycami, a także, kto te mszyce zjada. Zajmiemy się również liczeniem kropek na biedronce. Nieco inaczej niż dotychczas spojrzymy na chwasty, bowiem mimo iż ich nie lubimy w ogródku, to chwasty stanowią źródło pokarmu, podobnie jak sterta kompostu czy gnijące drzewo. Kto wie, może pod wpływem lektury założymy nawet własny kompostownik?
Czy mrówka może być ogrodnikiem? Oczywiście, choć mało kto wie, że pomaga ona żarnowcom, fiołkom i innym kwiatom w rozprzestrzenianiu nasion. Dlatego też warto zadbać o mrówki, karmiąc je na przykład dmuchawcami czy przekwitniętymi mniszkami. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania rośnie dąb, możemy wykorzystać ten fakt, by poznać jego mieszkańców. Wcześniej jednak dowiemy się, kto może wykorzystywać starą dziuplę, dlaczego mieszkanie w dębie jest wygodne i w jaki sposób samo drzewo korzysta z obecności swoich gości.
Przeniesiemy się również nad staw, bowiem wyjątkowo dużo się tu dzieje. Można spotkać pijącą lub polującą na ryby czapkę, kaczki, ważki czy żaby wodne. Jeśli będziemy mieć szczęście, usłyszymy rechot samczyka żaby wodnej. Nie tylko nad woda czy na jej powierzchni wiele się dzieje. Dzięki książce będziemy mogli wykonać podwodną lupę i zbadać życie w stawie. Dowiemy się również, jak sprawdzić, czy woda w potoku jest czysta, a także poznamy pstrąga potokowego i łososia.
Zawędrujemy nad łąkę, zachwycając się dzikimi kwiatami i pachnącymi ziołami. Jeśli będziemy mieć szczęście to spotkamy sarnę chowającą się w wysokiej trawie. Przekonamy się, że niektóre zwierzęta potrafią być podstępne i dzięki temu uzyskują pomoc. Poznamy świat dżdżownicy – mimo niepozornego wyglądu jednego z najważniejszych zwierząt w przyrodzie (a szczególnie w lesie). Zagłębiając się w ten las dowiemy się jakie korzyści ma grzyb z drzew, a jakie drzewo z grzyba.
Książka „Przyjaciele z lasu i łąki” dostarcza nam nie tylko wiedzy merytorycznej, ale dzięki pięknym ilustracjom zabiera nas do opisywanych miejsc. Dzięki lekturze, szczególnie jeśli połączymy ją z poszukiwaniem opisywanych zwierząt czy roślin, możemy rozbudzić w dziecku prawdziwą pasję, pomóc mu doświadczać natury wszystkimi zmysłami.

Czy Wasze dzieci lubią spędzać czas na świeżym powietrzu? 👦 Jaki jest ich stosunek do natury? Czy często zadają pytania dotyczące środowiska? Jeśli szukacie przewodnika po świecie przyrody - mam coś dla Was. 🍀 "Przyjaciele z lasu i łąki" od @wydawnictwojednosc

"Przyjaciele z lasu i łąki" to zaproszenie do fascynującego świata natury, a właściwie do wspólnej podróży... pełnej zaskoczeń. ☺️ Podróż trwa cały rok, czyli 4 pory roku. Z bliska obserwujemy kwitnące rośliny, pszczoły i ptaki. 🐦 Przyglądamy się mrówkom, motylom i zwierzętom wodnym. Odkrywamy zależności i relacje, które łączą drzewa, grzyby, ptaki czy owady. 🐝

Książka uczy małego czytelnika, że aby obserwować przyrodę wystarczy wyjść na spacer. 👟 Każdego dnia warto być uważnym. 🧐 To jednak nie wszystko. Opowieść przekazuje również wielki szacunek do przyrody. 🌳 Jest też skarbnicą wiedzy o roślinach, zwierzętach i ich wzajemnych relacjach. 👌

Książka "Przyjaciele z lasu i łąki. Cztery pory roku. Odkrywamy sekrety natury" (bo tak brzmi jej pełny tytuł) została wydana w ramach cyklu "Życie bez granic", który wspiera dzieci i ich rodziców w lepszych rozumieniu świata przyrody. 🌿 Ma twardą oprawę, rzeczywiste ilustracje i duży format. Sam koncept książki zaskakuje. 😮 Nie ma tu wiele tekstu, są za to autentyczne ilustracje i ciekawostki przyrodnicze w dymkach. 👍 To naprawdę solidna dawka wiedzy o naturze dla młodszych i starszych wielbicieli przyrody. 🙂

Zachwycająca... Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem to z całą stanowczością właśnie "zachwycająca" oddaje najlepiej moje uczucia.

W mojej opinii to prawdziwy książkowy majstersztyk. Na pierwszy ogień idą ilustracje, które wprost skradły moje serce. Nie można jednak przejść obojętnie obok walorów edukacyjnych i mnogości ciekawostek. A przyznam, że ja sama nauczyłam się z niej kilku rzeczy.

Głównym tematem książki jest współpraca w przyrodzie- która okazuje się jeszcze bardziej powszechna niż zakładaliśmy. Na każdej stronie znajdziemy ciekawe opisy i cudowne ilustracje, które podpisano nazwami, na wypadek, gdyby dany gatunek rośliny, czy zwierzęcia nie był nam znany.

Zaglądamy w miejsca takie jak: balkon, ogród, park, staw, strumień, łąka, pole czy las. Mamy okazję przyjrzeć się życiu jakie cały czas toczy się pod naszym nosem, a o którym prawdopodobnie mamy dość blade pojęcie.

Kolejnym plusem jest pokazanie różnych pór roku, co dodatkowo uatrakcyjnia czytanie.

Jeśli jesteście głodni wiedzy, to koniecznie sprawdźcie ten tytuł. Jak dla mnie to jedna z najlepszych książek przyrodniczych jakie mamy w naszej kolekcji

Dziś zapraszam na przegląd książki dla miłośników przyrody i nie tylko ❤️

"Przyjaciele z lasu i łąki" to pozycja, która w ciekawy sposób prezentuje nam zależności w świecie natury i niezwykłe formy współpracy wśród przedstawicieli fauny i flory.

Dowiecie się z niej przykładowo:
👉 dlaczego drzewa lubią, gdy w ich pobliżu rosną grzyby i czym różnią się systemy korzeniowe tych gatunków,
👉 jak o higienę i czystość dbają ryby, które przecież i tak spędzają czas w wodzie,
👉 dlaczego mrówki kumplują się z mszycami,
👉 jakie wspaniałe właściwości ma sitowe i jak wszechstronnie przyroda z niego korzysta.

Bardzo podoba mi się forma tej książki. Na kolejnych rozkładówkach znajdują się bowiem:
🌿 rozwinięcie zagadnienia współpracy pomiędzy poszczególnymi stworzeniami,
🌿 piękne ilustracje obrazujące życie w naturze, z podpisami poszczególnych gatunków,
🌿dodatkowe informacje dotyczące zwyczajów zwierząt i owadów,
🌿 ciekawostki w formie porad dla młodych przyrodników.

To świetnie opracowana pozycja, zdecydowanie polecam❤️

Dziś zapraszam na przegląd książki dla miłośników przyrody i nie tylko ❤️

Dowiecie się z niej przykładowo:

"Przyjaciele z lasu i łąki. Cztery pory roku. Odkrywamy sekrety natury" to
coś dla miłośników natury, którzy pragną wykroczyć poza podstawową wiedzę w temacie szeroko rozumianej przyrody.

Książka należy do cyklu "Życie bez granic" i w rytmie czterech pór roku prowadzi nas przez różne środowiska życia - ogrody, łąki, parki, lasy, jeziora i rzeki, gdzie poznajemy zwyczaje wybranych gatunków zwierząt.

Wiadomości zawarte w książce zdecydowanie nie są na podstawowym poziomie i z pewnością niejeden dorosły pozna kilka nowych, trudnych do wymówienie nazw zwierząt.

Zadziwiające jak sprytna jest natura, do jakich sztuczek uciekają się zwierzęta, żeby przetrwać i jak świetnie "dogadują się" z innymi zwierzętami i roślinami, by każde z korzystało z wzajemnej relacji - symbiozy.

Zwierzęta i natura świetnie sobie radzą, ale w ciągu roku, przychodzi taki moment, kiedy to człowiek musi o nie zadbać, by pomóc im przetrwać najtrudniejszy okres, ale warto pamiętać, by robić to z głową.

Na uznanie zasługują przepiękne, rzeczywiste ilustracje, dzięki którym mały czytelnik z przyjemnością wertuje książkę, śledząc zwierzęta na kolejnych stronach.

"Przyjaciele z lasu i łąki. Cztery pory roku. Odkrywamy sekrety natury" to

Troska o środowisko jest czymś, bez czego przyszły świat nie będzie miał szans istnieć.
Budowanie świadomości, wiedza o wzajemnej zależności i edukowanie zintegrowane na współistnienie to jedne z elementów które mają możliwość uratować przyszłe pokolenia.😊

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

W tym celu @wydawnictwojednosc stworzyło serię książek "Życie bez granic" która ma za zadanie wspierać rodziców, opiekunów ale przede wszystkim dzieci w lepszym rozumieniu żyjącej dookoła nas natury.❤️

Wśród najnowszych tytułów pojawił się kolejny- "Przyjaciele z lasu i łąki. Cztery pory roku. Odkrywamy sekrety natury", który bierze na celownik cykliczność i powtarzalność rytmu życia roślin i zwierząt a także ich niesamowitą współpracę jaka odbywa się każdego dnia. Bez względu na to, czy jest to balkon, ogród, park, okolice stawu, pól, łąk czy lasów.🌱

Jak czytamy: " w grupie życie jest latwiejsze" i przede wszystkim to podkreślają autorzy ksiazki.
Można tutaj znaleźć powiązanie wystepujacych w jednym miejscu mszyc, mrówek i biedronek. Wiesz co je łączy? Okazuje się, że mszyce na roślinach pozostawiają rosę miodową, a więc dostarczają mrowkom przysmaków.
Czy wiesz, jak wykorzystywane są stare pnie?
Wciąż jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę, że to wciąż dom dla ogromnych ilosci drobnych zwierząt. 🙂

Książka nie tylko podsuwa łańcuchy pokarmowe w konkretnym otoczeniu, ale także ogrom ciekawostek!😮
Można przeczytać wiele dobrego o kompostowaniu, interesujących informacji o pomysłach na wykorzystanie dmuchawców przez mrówki ale także stworzyć własny las!🤩

Poza niewątpliwą wartosciowa treścią estetyka jest równie dopracowana. To ogromnie doceniam w ofercie produktowej wydawnictwa!
Plastyczność obrazu, urok, lekkość a przy tym realistycznymi to coś co niezmiennie nas zachwyca.❤️

Będziemy wracać do tej książki z ogromną przyjemnością.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

• Zwierzęta
  • Biblioteka
  • Samodzielne
  • Środowisko
  • Książki dla dzieci
  • Ekologia
  • Dzieci
  • Dziecięca biblioteczka

Dodaj cytat z książki Przyjaciele z lasu i łąki