Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów

Okładka książki Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów Emily Sharratt
Okładka książki Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów
Emily Sharratt Wydawnictwo: Świetlik opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Świetlik
2023-08-09
2023-08-09

Dziś będziemy wałkować temat emocji. Do znudzenia będę powtarzać, jak ważne jest, aby umieć nazwać to co czujemy. Czy mamy potrzeby zasób słów, aby to zrobić? Upewnijmy się. Jako pomoc posłuży nam słowniczek „Pierwsze słowa o emocjach”. Jak skupić się na celu? Co zrobić, gdy czujemy nieśmiałość, obrzydzenie albo stres? Jak poczuć się kochanym, pewnym siebie albo zdeterminowanym? Emily Sharratt – autorka książki – nas pokieruje.

„W tej książce znajdziecie trzydzieści uspokajających ćwiczeń opracowanych przez trenerkę uważności i nauczycielkę jogi (…)”[1]. Zapamiętajcie to, bo ma to ogromny wpływ na charakter książki. W teorii dla każdego słowa mamy definicję oraz ćwiczenie wspomagające daną cechę lub pomagające uporać się z nią. W praktyce opisy są bardziej i mniej udane. Przykładowo całkiem niezły jest opis niepewności: „Kiedy pojawia się przed nami nowe zadanie lub czynność, której jeszcze nie opanowaliśmy możemy czuć się bardzo niepewnie”[2]. Pewnie część z was zechce tę definicję jeszcze rozwinąć, ale jak na potrzeby przedszkolaka jest, moim zdaniem, wystarczająca. Natomiast kompletny niewypałem jest komentarz do determinacji: „Czasem możesz potrzebować odnaleźć w sobie determinację”[3]. I tyle. Widać, że autorka nie miała pomysłu, jak wyjaśnić czytelnikom, co to jest, a przydałoby się, bo słowo nie jest proste i powszechnie używane.

Do każdego z pojęć dodano propozycję ćwiczeń. Te fragmenty są bez zarzutu. Widać, że autorka dobrze się czuje w tym obszarze. Na pewno lepiej niż przy układaniu opisów. Są to klasyczne ćwiczenie z nurtu uważności mające nas wyciszyć, pomóc się skupić, zrozumieć siebie, być tu i teraz. Dużo tu oddychania, wczuwania się w swoje ciało, spokojnych ruchów, nazywania rzeczy po imieniu, nadawania im kolorów, kształtów itp. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Przypuszczam, ze wielu dorosłych może mieć problem z wczuciem się w swoje ciało, czy też bezwzględnym skupieniu myśli na „czymś”. Czy da radę przedszkolak? Praktyka czyni mistrza. Z moich obserwacji wynika, że dzieci są dużo bardziej otwarte na tego typu – nazwijmy to – zabawy. Udawanie drzewa, wiatru mogą postrzegać, jak fajną aktywność.

Od dzieci często oczekujemy, żeby „już, teraz” się uspokoiły albo skoncentrowały. A czy my sami to potrafimy? Czy łatwo nam zmobilizować się do działania albo zapanować nad stresem? „Pierwsze słowa o emocjach” to przede wszystkim pakiet ćwiczeń, a was zachęcam do wspólnego z dzieckiem ich wykonywania. Przy okazji wartościowej aktywności zacieśnicie wspólne więzi.

[1] Emily Sharratt, „Pierwsze słowa o emocjach”, tłum. Natalia Gluchowska, wyd. Świetlik, Białystok 2023, s. 3.
[2] Tamże, s. 30.
[3] Tamże, s. 8.

Pierwsze słowa o emocjach - to książka wyjątkowa. Znajdziemy w niej opis emocji oraz ćwiczenia i wizualizacje z nimi związane. Ale nie są to tylko podstawowe emocje jak złość czy radość. Wymienione zostają między innymi ekscytacja, motywacja, dezorientacja, ból czy irytacja. Nie zawsze potrafimy je nazwać. Choć zdaje się to być wyższym poziomem rozmowy o emocjach, można próbować zapoznać z nimi nawet mniejsze dzieci, aby jak najwcześniej zadbać o ich zdrowie psychiczne. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 2-5 lat. Ta oryginalna encyklopedia dodatkowo zilustrowana jest przyjaznymi zwierzętami. Nam się podoba, jest potrzebna i estetyczna 😍
A może Wam dorosłym także przydadzą się zaproponowane wizualizacje i ćwiczenia uspokajające?

Ta książka może być bardzo przydatna w nauce rozumienia siebie i swoich odczuć, a ćwiczenia zawarte w tym zestawie mogą być wykonywanie wspólnie z dzieckiem, aby uczyć je radzenia sobie z emocjami już od najmłodszych lat. 👍 Zaprezentowanie w niej uspokajające techniki mogą pomóc lepiej wyrażać i rozumieć emocje, a także odnaleźć równowagę. Po lewej stronie książki czytelnicy poznają najważniejsze informacje o danej emocji oraz dowiadują się, jakie ćwiczenia pomogą dziecku w ich rozumieniu, natomiast po prawej stronie znajduje się ilustracja, która przedstawia daną emocję. Emocje są przedstawione są w tej książce alfabetycznie. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/09/pierwsze-sowa-o-emocjach-warsztat-sow.html

To nieduża książka w twardej oprawie z miękkimi stronami. Znajdziecie w niej aż 30 różnych emocji. Każda z nich jest wyjaśniona za pomocą, krótkiej definicji. Do emocji jest również opisane ćwiczenie, które pomoże ją zrozumieć czy sobie poradzić.

Niektóre definicje w mojej opinii nie są całkiem jasne dla dziecka, jednak można samemu dopowiedzieć od siebie, aby rozszerzyć wyjaśnienie.

Co do ćwiczeń to mam mieszane uczucia czy trzy lub pięciolatek zrozumie instrukcję i cel niektórych z nich. Zdaję sobie sprawę, że dzieci są różne, więc możliwe, że u Was świetnie się taka książka sprawdzi.

Książka w świetny sposób oswaja dzieci z emocjami, a zbiór ćwiczeń pomagających sobie radzić w stresujących momentach uważam za świetny pomysł i ogromną pomoc dla rodziców.

Niedawno ukazała się trzecia część serii „Warsztat słów” od Wydawnictwa Świetlik. Nie znamy poprzednich odsłon i powiem szczerze, że mam ochotę szybko to zmienić.

Prezentowana książka „Pierwsze słowa o emocjach” to wyjątkowa encyklopedia, która w prosty sposób objaśnia emocje i uczucia. Wzięto „na warsztat” aż 30 emocji, które towarzyszą nam codziennie.

Rozwój emocjonalny jest kluczowym elementem dorastania. Jeśli chcemy, aby nasza pociecha wyrosła na zrównoważoną psychicznie, pewną swoich wartości dorosłą istotę, to nie możemy pominąć nauki nazywania i rozpoznawania emocji.
W tej książce, autorki świetnie podjeły temat - krótnie objaśnienie, bardzo pomocne ćwiczenie i trafiajacy do wyobraźni małego czytelnika rysunek, który doskonale obrazuje temat.
Książka będzie idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a nawet dla starszych i dorosłych.
Był okres, że wyśmiewałam wszelkie ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, czy też takie pomagające skupić uwagę. Twierdziłam, że są to niepotrzebne „psychologiczne wymysły”, które zupełnie nic nie wnoszą. Te czasy dawno minęły.
Szkoda, że doceniłam je dopiero wychowując własne dzieci.

Czym jest motywacja i po nam jest potrzebna?
Jak poradzić sobie z frustracją?
Jak rozładować napięcie?
Dlaczego czasami czujemy rozdrażnienie?
W jaki sposób uczucie wdzięczności może poprawić humor?
Jak poskromić złość?

Odsyłam do lektury😉

Rozwój...

Dzieci nie zawsze potrafią sobie radzić z emocjami zwłaszcza tymi trudnymi. To samo również spotyka dorosłych, oj tak i my często mamy z tym problem 😊

@wydawnictwo.swietlik ma dla Was świetną książkę, która będzie rewelacyjnym wsparciem podczas rozmów z dziećmi na temat uczuć i emocji, które im towarzyszą.

"Pierwsze Słowa o emocjach" Emily Sharratt oraz Monika Forsberg

To zbiór 30 uczuć , które mogą spotkać nas każdego dnia. Bardzo podoba mi się, że są przedstawione za pomocą schematu. Na początku poznajemy opis danej emocji, a następnie dowiadujemy się jakie ćwiczenia pomogą dziecku sobie z nią poradzić. To wszystko znajdziemy po lewej stronie książki, natomiast po prawej stronie na czytelnika czeka ilustracja, która świetnie obrazuje daną emocję. Całość uszeregowania jest alfabetycznie .

Książka jest w trwardej oprawie, zdobią ją proste i barwne ilustracje. Jest napisana prostym i przystępnym językiem idealnie dostosowanym do wieku czytelnika 😊

Polecam serdecznie😃

"Pierwsze Słowa o emocjach" Emily Sharratt oraz Monika...

Nowy rok szkolny, nowa szkoła, przedszkole, żłobek, nowi znajomi, nowe sytuacje, nowe wyzwania czasem bardzo trudne dla młodego człowieka... To wszystko na pewno wywoła szereg przeróżnych emocji od lęku, niepewności i nieśmiałości po zainteresowanie, ekscytację czy radość.

Czasem my, dorośli, nie potrafimy sobie z nimi poradzić a co dopiero te małe istotki, które przeżywają wszystko o wiele bardziej.

Dlatego warto od najmłodszych lat rozmawiać z nimi na temat uczuć,

Bardzo lubię książki w tej tematyce, więc z ciekawością sięgnęłam po kolejną.

"Pierwsze słowa o emocjach" to książka zawierająca krótkie wyjaśnienia do 30 emocji i uczuć, które odczuwamy każdego dnia. Są one opisane w prostych słowach, dodatkowo kolorowo zilustrowane, a poniżej każdego opisu zawierają ćwiczenie pomagające w ich zrozumieniu i nazwaniu. Są to ćwiczenia ruchowe, głównie związane z oddechem, wyciszające bądź pobudzające do działania.

Każde z ćwiczeń zwraca uwagę na to, by skupić się na własnych odczuciach w danej sytuacji, skłania do uważności i obserwacji własnego ciała, pomaga zrozumieć co się z nim dzieje.

Pracując z książką czytelnik poznaje techniki i nabywa narzędzia pomocne w regulowaniu swoich emocji. Poznaje siebie i analizuje swoje reakcje na różne sytuacje.

Myślę, że książka będzie przydatna dzieciom w wieku szkolnym, choć jak najbardziej można (a na pewno warto!) zaznajamiać z nią już młodsze dzieci, wykonując ćwiczenia wraz z nimi.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów