Znak czarnego orła

powieść historyczna
Wydawnictwo WasPos
2023-03-23
2023-03-23

Poważna literatura historyczna to nie jest, raczej nieskomplikowana przygodowa książeczka dla młodzieży. Postacie płaskie, jednowymiarowe i sztampowe. rozwiązanie przychodzi Panu Instygatorowi gładziutka, szybciutko, jak po sznurku.

Fantastyczna książka.Mam nadzieję na dalsze przygody szlachcica Rafała Kotwicza.

Z obawą biorę się za czytanie książek z tego gatunku, ale ta była naprawdę dobra. To niezaprzeczalna zasługa sprawnego pióra autora, który umiał ,,znaleźć" się w tamtych realiach i wziął się za bary ze stosownym do tego stulecia językiem, zamiast pisać w formule współczesnej.
A i intryga jest ciekawie skonstruowana. Niegodziwy plan wrogiego Polsce bractwa Czarnego Orła, i osoba, która ma go zrealizować- Johan Doering- kontra szlachetny Rafał Kotowicz, młody, ale nie w ciemię bity instygator (ówczesny odpowiednik prokuratora),który podejmuje się śledztwa. Postać, którą lubi się od pierwszej wzmianki w książce.
Sprawa toczy się o wielką stawkę, włącznie z bezpieczeństwem samego króla. Jest sprawnie nakręcona akcja, czytelnik znajdzie wiele ciekawostek historycznych
,,Znak Czarnego Orła" dostarczył mi przedniej rozrywki, dlatego oceniam na osiem i polecam.

Nie spodziewałem się że ta książka będzie aż tak dobra, chociaż okres w którym się rozgrywa jest moim ulubionym. Przygody Instygatora ( śledczego) Starościńskiego w barwnym Poznaniu w XVI wieku, pozwalają czytelnikowi przeżyć wielką przygodę. Mamy tu tajną misje sekretnego stowarzyszenia, morderstwa, intrygi, rozpasaną szlachtę, protestantów, jezuitów oraz złodziei. A w tle wybór pierwszego króla elekcyjnego Henryka, i jesteśmy świadkami gry, której stawką jest przyszłość Rzeczpospolitej.
Mam nadzieję że autor napisze następną powieść z Instygatorem Rafałem Kotwiczem, ale czekam także na nową powieść retro którą przygotowuje, rozgrywającą się w Poznaniu w roku 1890.

"Zacna to była książka" tak brzmiała moja pierwsza myśl po przeczytaniu ostatniego zdania. Autor nie miał łatwego zadania. W renesansie mówiono w całkowicie inny sposób, miasto wyglądało inaczej niż dzisiaj, powiązania polityczne nie były łatwe. Maciej Brzeziński z pasją opisuje przygody głównego bohatera. Widać, że lubi historię Poznania i stara się poznawać jej coraz więcej. Czuć pasję na kartach książki, i to sprawia że z czystą przyjemnością i ciekawością czyta się kolejne rozdziały. W bardzo przystępny sposób przekazuje nie tylko Poznań jaki był, ale wpłata w to śledztwo, od którego zależy przyszłość Rzeczypospolitej.
Świetnie skonstruowana intryga, widać, że autor włożył dużo pracy w research i poświęcił wiele godzin aby wszystko było spójne. Dostajemy wielu bohaterów ale nie idzie się w nich pogubić. Uważam, że bohater i jego kompania mają potencjał na więcej części 😁.

Akcja powieści odgrywa się w latach siedemdziesiątych szesnastego wieku. Nie mamy tu jednak odkrywać uroków renesansowego Poznania, a zagłębić się w intrygę jaką uknuło sekretne stowarzyszenie przeciwko Rzeczpospolitej. W tym że celu wysłało ono jednego ze swoich szpiegów Johanna Döringa. Niecny plan uknuty przez habsburskiego wysłannika, by napuścić jezuitów na luteran powoli się realizuje jednak prawo nie śpi. Na jego straży stoi niezwykle obeznany w kryminalistyce instygator starościński - Rafał Kotowicz, który nie spocznie aż nie rozwikła sprawy spisku.
Niestety przed nim długa droga do rozwiązania sprawy, bo jak się okazuje nie chodzi tylko o kolflikt religijny, a także o zamach, który mówi udaremnić.
Na szczęście Rafał nie jest sam do pomocy ma między innymi Adama Horna, a nawet "króla" złodziei Kalete. Czy Kotowiczowi uda się udaremnić niecne plany Döringa i Bractwa Czarnego orła? Czy znajdzie w swoich szeregach szpiega?
O tym musicie przekonać się sami.

Cała powieść jak i bohaterowie w dialogach posługują się słownictwem adekwatnym do czasu w jakim rozwija się akcja co pozwala na jeszcze głębsze zagłębienie się w panujący klimat.
Postać samego Rafała Kotowicza już od pierwszych stron wzbudza sympatię i chce poznania jego dalszych przygód.

W książce "Znak czarnego orła" Macieja Brzezińskiego przenosimy się do XVI - wiecznego Poznania. Tutaj poznajemy ludzi mieszkających w tym mieście, ich życie codzienne, ale i nie tylko. Najbardziej poznajemy życie Rafała Kotwicza, który jest szlachcicem oraz pracuje jako instygator starościński. Instygator czyli dzisiejszy detektyw, śledczy i prokurator w jednym :) Nasz bohater ma dopiero 28 lat, a sprawuje tak ważne stanowisko. I stara się ze swoich obowiązków wzorowo wywiązywać. Dodatkowo w mieście dochodzi do różnych sporów o władzę ale także religijnych. Nagle ginie pewien kupiec i Rafał próbuje rozwikłać tę sprawę. Niby znalazł mordercę, a jednak coś ciągle mu nie dawało spokoju. Kiedy okazuje się, że przez Poznań ma przejechać orszak z królem Henrykiem Walezym, dowiaduje się, że nawet królowi grozi niebezpieczeństwo. Czy uda mu się rozwikłać sprawę morderstwa oraz uchronić króla przed śmiercią? Kto tutaj będzie tym złym? Kto kogo zdradzi? Kto komu zaufa? W kim tak naprawdę Rafał znajdzie przyjaciół? I czy sam nie przypłaci tego wszystkiego życiem? No i jaką rolę odegra tutaj Bractwo Czarnego Orła?

Wspomniałam już w poprzednim wpisie, że Wydawnictwo WasPos wydaje świetne książki. I to jest kolejny przykład, że to wydawnictwo nie boi się wydać nawet książek historycznych! W końcu przenosimy się do 1753 roku! Już samo słownictwo, zwroty czytane przez nas w tej książce są inne, takie staromodne, ale to nie przeszkadza w czytaniu i zrozumieniu treści. Wszystko dlatego, żebyśmy poczuli się naprawdę jak w XVI wieku. Bohaterowie są bardzo wyraziści, a opisy tak realne, że dosłownie mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do Poznania z dawnych lat. Fikcja oraz zagadka kryminalna miesza się z wydarzeniami i osobami historycznymi. I to połączenie dało rewelacyjną historię. Osobiście lubię historię wplataną w powieści. To dodaje takiego smaczku, a jednocześnie pozwala lepiej przyswoić pewne historyczne wydarzenia czy zapamiętać pewne osoby. O ile rozróżniamy prawdę od fikcji. Wracając jednak do książki. Mamy jedyną i niepowtarzalną okazję razem z instygatorem Kotwiczem przejść poszczególne etapy w jego dochodzeniu. Wczuwamy się w rolę i śledzimy, próbujemy powiązać różne wątki, gdybamy o motywach i powodach zbrodni, ale jak trzeba to wymierzamy karę. Poznajemy różnorodność religii w tym mieście i dowiadujemy się, że nie wszystkim jest to na rękę. Są osoby, które chętnie pozbyłyby się innych, byle wyplewić inne wiary. Takie religijne machlojki w świecie nie są nam obce. Jednak tutaj jest cała intryga świetnie opisana. Poznajemy kilka obyczajów z tamtego okresu, ale i próbujemy zrozumieć zwykłą, ludzką mentalność. Jeśli lubicie takie klimaty i poza historią chcecie, aby porwała Was akcja związana z dochodzeniami Rafała, to musicie sięgnąć po tę książkę.

🦅🦅🦅🦅🦅 Recenzja 🦅🦅🦅🦅🦅

Maciej Brzeziński " Znak czarnego orła "

Wydawnictwo: Waspos
@waspos

⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️

" Kotwicz zwątpił już, czy kiedykolwiek go znajdzie. Tylko czekać, kiedy starosta i burmistrz wezwą go i nakażą wskazać mordercę Klimka, a Rafałowi przyjdzie przełknąć gorzką pigułkę i przyznać do porażki..."

" Znak czarnego orła " to powieść historyczna z wątkiem kryminalnym osadzona w XIV wiecznym Poznaniu..

Książka bardzo ciekawa, wciągająca i przyznam że przyjemnie się czytało, dużo uroku dodawał styl pisania autora..
Sama fabuła świetnie przemyślane i poprowadzona.. Bohaterowie bardzo wyraziści i ciekawi..
Powieść pełna intryg, swpisku i wartkiej akcji..

Chociaż powieść historyczna to przeplata się z postaciami i zdarzeniami fikcyjnymi ..

" Znak czarnego orła " to w samroz pozycja dla miłośników takich powieści historycznych z nutka kryminału, których napewno zainteresuje..

Kotwicz już jako młody szlachcic miał zdolności obserwacji i wyciągania wniosków i rozwiązywania zagadek... Pierwsza swoją zagadke rozwiązał na początku stodiów..
Potem Rafał Kotwicz zaczoł pełnić funkcję instrygatora starościńskiego w jednej osobie ( śledczy i prokurator ) rozwiązywał spory i doprowadzał złoczyńców przed oblicze starosty..
Pewnego dnia zostaje zabity majętny szewc Paweł Klimek i Kotwicz zaczyna badać sprawę..
Pomagają mu Adam Horn i Pietrek Kaleta i ojciec Ambroży..

Do Poznania przybywa Johann Döring z bardzo ważną misja która powierzył mu "zakon czarnego orła"..

Do czego zaprowadzi go szukanie mordercy Klimka?
Jaką misję ma do wykonania Johann Döring?
Czy uda się Rafałowi wykryć spisek i go powstrzymać ?

🦅🦅🦅🦅🦅 Recenzja 🦅🦅🦅🦅🦅

Maciej Brzeziński " Znak czarnego orła "

Wydawnictwo: Waspos
@waspos

⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️⚔️

" Znak czarnego orła " to powieść...

Czytaliście kiedyś kryminał historyczny?

"Znak czarnego orła" Maciej Brzeziński osadził swoją historię w XVI wiecznym Poznaniu.

Główny bohater Rafał Kotwicz, czyli młody instygator bada sprawę majętnego kupca, jednocześnie dbając o porządek i sprawiedliwość na ulicach Poznania. Jest to bohater, którego śmiało, można nazwać Polskim Sherlockiem.
Zdecydowanie kreacja tego bohatera mi się podobała. Charyzmatyczny, mądry i myślący trzeźwo bohater. Wie z kim lepiej trzymać nawet jeśli nie są to "dobrzy ludzie". Pomimo tego, że jest szlachcicem, nie zachowuje się wyniośle, co jest super zabiegiem! Jest bohaterem, którego dało się polubić i czasem nawet utożsamić.
Pojawia się też Johann Döring który ma misję szpiegowska lub samobójczą zależy z której strony patrzeć. Wątek „Znaku Czarnego Orła” też jest bardzo dobrze napisany i czułam się wciągnięta w tą historię, ale jednak mogłoby być więcej i szerzej opisane wydarzenia związane z zakonem i z jego wysłannikami.

Cała historia jest raczej prosta, ale ma coś w sobie, co mnie urzekło. Od zawsze lubiłam historię, a w tej książce ten wątek historyczny jest naprawdę skrupulatnie poprowadzony. Mamy tu bardzo dużo wątków politycznych i sporów religijnych. Językowo autor trzymał się jednak mowy z tamtych czasów, co też jest super!W pewnym momencie zaczęłam czytać tę książkę jako książkę historyczną, a nie fikcję literacką więc to już świadczy dużo o tej historii.

Zdecydowanie książka będzie super dla osób, które lubią wątek historyczny. Ja bawiłam się naprawdę dobrze, pomimo tego, że główną intrygę przewidziałam już w połowie książki.

Książka zdecydowanie nie przypadnie do gustu każdemu, ale jeśli już damy jej szanse nie zawiedzie nas. Szybko się czyta i to zdecydowanie jest jej ogromnym plusem, spójnie napisana i według mnie warta przeczytania i wyrobienie sobie zdania samemu..

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu i za możliwość przeczytania tej pozycji.

Czytaliście kiedyś kryminał historyczny?

Zdecydowanie kreacja tego...

XVI wiek Poznań

Rafał Kotwicz ma odważne zadanie instrygatora , funkcja śledczego, prokuratora i ważnego woznego sądu.

🦅🦅🦅🦅🦅

Tutaj pojawia się Johann Döring który ma misję szpiegowska lub samobójczą zależy z której strony patrzeć.

🦅🦅🦅🦅🦅

Kotwocz jest wpierany przez Adama Horna , Bernardyna -mnicha, ojca Ambrozego i Pietrka.
Ta piątka ma wspólnie stawić czoła zagrażającemu im niebezpieczeństwu .

🦅🦅🦅🦅🦅

Czy uda im się stawić czoła spiskowi jaki knuje Döring ?
Dlaczego przybył do miasta z taką misja ?
I o kogo tak naprawdę chodzi w jego zadaniu ?

@waspos #wydawnictwowaspos #maciejbrzeziński #znakczarnegoorła

XVI wiek Poznań

🦅🦅🦅🦅🦅

Ta piątka ma wspólnie stawić czoła...

• Historyczne
  • Nie moja bajka
  • Brak Legimi A
  • Recenzenckie 2023

Dodaj cytat z książki Znak czarnego orła