Gra pozorów

Okładka książki Gra pozorów Katarzyna Gacek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Gra pozorów
Katarzyna Gacek Wydawnictwo: Znak Cykl: Agencja Detektywistyczna Czajka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Agencja Detektywistyczna Czajka (tom 2)
Znak
2023-03-08
2023-03-08

Okładka książki Zielony trabant Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zielony trabant Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Dogrywka Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Dogrywka Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zabójczy spadek uczuć Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zabójczy spade... Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Gra pozorów

przeczytanych książek 110 napisanych opinii 94

Chyba moja pierwsza książka tej autorki, kryminał z humorem. Muszę jednak przyznać, że nawet mniej mnie zastanawiał fakt kto okaże się zabójcą słynnej pisarki, a bardziej byłam ciekawa losów osobistych Pań detektywek. Ogólnie książka fajna i pewnie niedługo sięgnę po kolejna z tej serii.

"Gra pozorów" Katarzyna Gacek
Druga już część serii Agencja Detektywistyczna Czajka. Tym razem Gaja, Klara i Matylda prowadzą śledztwo w sprawie zaginięcia bardzo poczytnej pisarki powieści kryminalnych, Moniki Banach. Dziewczyny bardzo sprawnie radzą sobie z odkrywaniem kolejnych tajemnic i sekretów zaginionej kobiety, wchodząc po raz kolejny w konflikt z przedstawicielem prawa, komisarzem Lewinem. Mamy tu również dalszy ciąg bardzo ciekawego wątku, dotyczącego tajemniczej śmierci rodziców Gai, która pomimo bólu i złych wspomnień, decyduje się jednak zająć sprawą. Autorka serwuje nam świetną rozrywkę, historię pełną zwrotów akcji, niebezpieczeństw i śmiesznych sytuacji, dzięki uroczym i zabawnym bohaterkom.
Powiem Wam, że coraz bardziej podoba mi się ta seria i już nie mogę się doczekać kolejnej części.
Jeśli jeszcze nie poznaliście trzech przebojowych detektywek z przypadku, to serdecznie polecam

"Gra pozorów" Katarzyna Gacek

Obecnie chyba mój ulubiony cykl komedii kryminalnych, choć troszkę prześwituje schemat. Wszystkie światła na podejrzanego nr 1, chyba jednak to nie on to mamy podejrzanego nr 2 tak to na pewno, on, a może jednak nie, to może podejrzany nr 3 itd. Co nie przeszkadza zwrotom akcji i niepewności co do sprawcy do samego końca i wielu komediowym sytuacjom dającym całości dużej lekkości.
Baaardzo sympatyczne.

Ta część nie jest tak wciągająca i kipiącą humorem jak poprzednia. Dla mnie była też trochę przewidywalna, aczkolwiek końcówka faktycznie ciekawa i autorka skutecznie wyprzedzała myśli czytelnika manwerując akcją wydarzeń. Fajna, kobieca i lekka. Wnioskuję z treści, że będą kolejne części cyklu.

Bardzo dobra kontynuacja działań Agencji Detektywistycznej Czajka, w której pracują bystre i pomysłowe kobiety. W tej części ginie znana pisarka. Kto pierwszy odkryje, co się z nią stało? Nasze detektywki czy może jednak policja? ;-)
Jest to typowy kryminał obyczajowy. Bardzo fajnie poprowadzony, dobrze napisany i wciąga człowieka, a wielość postaci plus nagłe zwroty akcji powodują, że szybko się czyta, a rozwiązanie wcale tak oczywiste nie jest, jak by się mogło wydawać. Część druga bardzo dobra ,tak jak i pierwsza!
Polecam! :-)

Pierwszy tom był świetny, drugi utrzymuje równie wysoki poziom, czekam z niecierpliwością na trzeci tom. Ocena rewelacyjna nie tylko za bardzo ciekawie skonstruowaną akcję, ale także za fantastyczne poczucie humoru autorki. Polecam!

Agencja Detektywistyczna Czajka rozwija się, wpływają kolejne zlecenia; trójka bohaterek znów w akcji. Powieść wprawiła mnie w dobry nastrój, sporo tu humoru, zabawnych sytuacji i ciekawych rozwiązań. W tle, podobnie jak w części pierwszej, Agatha Christie.
Jest i autorka poczytnych kryminałów, Monika Banach, właściciel pracowni krawieckiej, Tymoteusz Kluge i wiele innych interesujących postaci, wśród których pojawi się ktoś z przeszłości właścicielki Czajki, Gai Stawskiej.
Zagadka będzie miała ciąg dalszy, co zapowiada zakończenie powieści, a ja już czekam na kolejną odsłonę działalności sympatycznych detektywek.

Kontynuacja przygód bohaterek "Psa ogrodnika". Sympatyczna, lekka i przyjemna lektura. Tylko skąd porównania do Agathy Christie, jak to zupełnie inna bajka?

Po książki Katarzyny Gacek sięgam w ciemno, zaczęło się kilka lat temu, gdy w moje ręce trafiła komedia "W jak morderstwo", która zapoczątkowała cykl z Magdaleną Borowską. A jakiś czas potem udało mi się wygrać vouchery do kina na film zrealizowany na podstawie tej książki. Ekranizacja podobała mi się i mam nadzieję, że następne części również znajda się na ekranie.

"Gra pozorów" to druga część nowego cyklu komedii detektywistycznej "Agencja detektywistyczna Czajka". Lektura poszła mi dość gładko, chociaż nieco przeszkadzało mi nawiązywanie autorki do pierwszej części, bo zbytnio się dłużyło, lecz taka forma pozwoli czytelnikom na czytanie jako odrębnej książki.
Gaja założyła agencję detektywistyczną po zdradzie męża, razem z nią pracuje modelka Klara a także w wolnym czasie pomaga im sąsiadka i przyjaciółka Gai -Matylda. Dziewczyny zajmują się przede wszystkim śledzeniem mężów zdradzających żony i dostarczaniem dowodów zdrady. Lecz udało im się poprzednio znaleźć mordercę dziewczyny i uwolnić niewinnego nauczyciela od stawianych mu zarzutów. Tym razem w Milanówku zaginęła tuz przed premierą swojej najnowszej książki pod tytułem "Gra pozorów", dość znana autorka powieści kryminalnych Monika Banach. Agentka powieściopisarki zawiadamia policję, ale komisarz Lewin nie traktuje tej sprawy zbyt poważnie. Uważa, że Banach wyjechała aby odpocząć przed premierą. Wkurzona i zrozpaczona agentka wynajmuję więc Gaję aby ze swoją grupą zaczęły poszukiwania pisarki.

"Ze spotkania z nim, poza kolejną refleksją, że nie znosi mężczyzn, którzy w tak zaczepny sposób jak Lewin eksponują swoją łysinę, wyniosła przekonanie, że na policję nie ma co liczyć. W sumie nic nowego."
Gaja ze swoimi przyjaciółkami zaczyna prowadzić rozmowy ze wszystkimi, którzy mogli cokolwiek zauważyć lub mogli wiedzieć, gdzie może przebywać Monika Banach. Wątki zaczynają się mnożyć i kilka osób może być zamieszanych w ewentualne porwanie...
Fabuła kryminalna przeplatana jest wątkami obyczajowymi, które są równie wciągające. Gaja po odejściu męża nie może dojść do siebie, tylko praca pomaga jej na oderwanie się od nawracających myśli, nie tylko o zdradzie i rozwodzie, ale także o zmarłych tragicznie rodzicach. Dochodzą do tego jeszcze problemy z dorastającą córką. Klary i Matyldy również kłopoty nie oszczędzają. To tak jakby wszystko co złe, zebrało się nad nimi...

"Najpierw nakryła męża na zdradzie. I choć później próbowała rozegrać sprawę po swojemu, to mleko już się rozlało. Wycieranie go ścierką i wyżymanie z powrotem do szklanki nie miało sensu."
Książka mimo tego, że lekka i chwilami zabawna, to jednak bardzo dobrze łączy ze sobą wątki obyczajowe z zagadką kryminalną i ciężko oderwać się od lektury. Ja czekam już na część następną, bo zakończyła się w takim momencie, że nie ma innej opcji - trzecia część być musi.
Dodam jeszcze, że jest w książce bardzo ciekawe nawiązanie do Agathy Christie...

"Gra...

Monika Banach, znana autorka kryminałów i mieszkanka Milanówka, znika niedługo przed wydaniem swej dziesiątej książki, która ma zainicjować jej nowy powieściowy cykl. Agentka pisarki zleca poszukiwanie Moniki detektywkom z Czajki. Po sukcesie, opisanym w poprzednim tomie, agencji zleceń nie brakuje. Ale są to głównie sprawy rozwodowe, które prawdę mówiąc mocno nudzą Klarę, a i Gaja jest już nimi trochę zmęczona. Toteż ochoczo przystępują do nowego zadania, zwłaszcza że nieocenionym źródłem informacji okazuje się, jak zwykle, Matylda, która dla samorządowego biuletynu przeprowadziła ostatni wywiad z pisarką. Śledztwo znowu jest pokręcone na maxa, pełne przypadków i mylnych tropów oraz nieprzypadkowych zderzeń z szefem lokalnej policji. Jednak gdy już wszystkim wydaje się, że wiedzą co kryje się za zniknięciem milanowskiej następczyni Agathy Christie, pojawia się pytanie: Czy zdążą na czas …

Dwie dotychczas wydane części serii Katarzyny Gacek nazywane są czasami obyczajowymi kryminałami. Zwolennicy typowych powieści kryminalnych zapewne zgrzytają zębami. Może i zgodziłabym się z zarzutem, że ani zbrodnie, ani ich sprawcy i ofiary nie są w książkach Gacek traktowane z należytą atencją. Stanowią niejako przypadkowe ciągi spotkań i wydarzeń w ciekawym, pełnym różnorakich doświadczeń życiu trzech kobiet. Tak, są to przede wszystkim powieści obyczajowe, co osobiście absolutnie mi nie przeszkadza. A to dlatego, że wszystko dzieje się w konkretnym miejscu i czasie oraz w określonych społeczno-kulturowych okolicznościach. Nie razi mnie nawet, że wszystkie aspekty opisywanej przez autorkę rzeczywistości, nie tylko zbrodnia i kara, traktowane są z lekkim przymrużeniem oka. Tak przecież również traktuje siebie samą każda z jej bohaterek, z dystansem i nutą sceptycyzmu. Ale wrażenia powierzchowności w przedstawieniu środowisk, w jakich funkcjonuje Agencja Detektywistyczna Czajka bynajmniej nie miałam. Przeciwnie, miałam poczucie, że większość z nich znam nieźle jeśli nie bezpośrednio z autopsji, to na pewno z realnego świata. A dystans i humor, choćby nawet wisielczy, to ważne elementy mechanizmów obronnych, jakie często pod wpływem takich książek i we mnie, jako czytelniczce, się wyzwalają.

W tym tomie szczególnie interesujące było dla mnie spenetrowanie mikroświata wokół rynku wydawniczego, z jakim zmaga się Monika Banach i jaki chcąc nie chcąc muszą oswoić na własny użytek Gaja, Klara i Matylda. Równolegle penetruje autorka cały czas małomiasteczkowy światek z jego samorządem i służbami, środowiska młodzieżowe i szkolno-edukacyjne oraz, last but not least, prywatne mikroświaty bohaterek. I robi to naprawdę dobrze.

• Egzemplarz recenzencki
  • Kryminał