Na dworze w Makowie

Okładka książki Na dworze w Makowie Elżbieta Gizela Erban
Okładka książki Na dworze w Makowie
Elżbieta Gizela Erban Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Kochankowie Burzy (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Kochankowie Burzy (tom 2)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2022-11-15
2022-11-15

Lubię sagi rodzinne z czasów szlacheckich i nie tylko - to był powód sięgnięcia po tę serię, choć jakoś nie do końca byłam przekonana. No i tak ciągnę, choć szału nie ma. Wczoraj zobaczyłam, że Empik Premium oferuje tylko 1,2,3 i 5 tom, więc czwartego brak, a dzisiaj na LC oświeciło mnie, że wszystkich tomów jest 9! Może to i dobrze, bo tak nie będę się silić na słuchanie całości. ;)

Ciąg dalszy historii Niny. która zadomowiła się w Makowie. Powieść w tle z wydarzeniami historycznymi. Można nawet powiedzieć, że sporo w niej polityki. W książce znajdziemy odniesienie do wielu postaci z życia politycznego przed wybuchem Powstania Styczniowego. Z jednej strony nastroje polityczne, z a z drugiej - pusta hrabina, narkomanka, która zajmuje się głownie swoimi romansami i wydawaniem pieniędzy. Można powiedzieć, ze w powieści mamy dwie strony medalu. Polecam wszystkim, którzy czytają książki z historią w tle. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Mam wrażenie, że to jest jedna wielka książka, podzielona na poszczególne tomy, ponieważ tomy nie kończą się jakimiś spektakularnymi wydarzeniami, jak to zwykle ma miejsce, tylko otwieramy nową część, i akcja dzieje się dalej, jakbyśmy zwyczajnie przewracali kartkę. Nie ma też na początku retrospekcji z poprzedniego tomu, co także zazwyczaj ma miejsce. Rozdziały są bardzo długie, na całą książkę przykładowo potrafi być ich tylko 5.
Na przestrzeni tomów rozwija się charakter Niny.
NA DWORZE W MAKOWIE
Życie Niny ulega znacznej poprawie. Mamy tutaj jeszcze więcej patriotyzmu, powstania, chęć walki o niepodległość. Baaardzo irytująca postać- Paula.
Mój ulubiony cytat z książki-
"O, tylko martwy Polak nie będzie się kłócił." 😂
Akcja tego tomu dzieje się właśnie na Dworze w Makowie. Bardzo barwne i przyjemne opisy.

Akcja przyspiesza i dzieje się wiele na tych 300stu stronach, ale wciąż - za dużo polityki. Dobrze oddany nastrój rosnącego niepokoju w kraju, jednak duuuużo nazwisk i osób, które nic mi nie mówią. Prawdopodobnie pasjonata historii doceniłbyś tę pozycję. :) Ja skupiam się na reszcie i czyta się przyjemnie.

Średnio pamiętam tę część, bo skończyłam ją już jakiś czas temu i przez to, że wysłuchałam jej w formie audiobooka, to sporo detali mi umknęło.
Na pewno nie dzieje się tu bardzo dużo. Książka skupia się raczej na życiu Niny pod dachem Aleksa, jej wzdychaniu do niego oraz pojawiającego się na horyzoncie widma powstania. Jest też oczywiście zła żona wujka, która go nie kocha i korzysta z uroków życia na prawo i lewo, ale nie chce oddać wolności Aleksowi. Co gorsza, okazuje się, że Paula go szantażuje i w przypadku jej śmierci (nieważne z jakiego powodu) władze rosyjskie otrzymają donos na Aleksa, w którym będzie opisany jego udział w spisku, którego był częścią jeszcze jako rosyjski oficer.
A propos rosyjskiego oficera, to pojawia się tutaj również Wielenin, chociaż nie na długo. Nina nadal czuje do niego dziwny pociąg, ale obawia się tego uczucia i nie chce mu dojść do głosu. Poza tym przecież jest nieprzytomnie zakochana w Aleksie.
Jeśli chodzi o relację jej i Aleksa, to w pewnym momencie Nina wyznaje mu swoje uczucia i od tej chwili pozwalają sobie na trochę więcej (oczywiście nie wychodzą poza pocałunki). Nadal jednak mam z nim problem. Aleks jest chłodny i opanowany. Mam wrażenie, że Nina jest dla niego ładną laleczką, którą trzeba się zaopiekować, a którą być może kiedyś, po śmierci Pauli, będzie mógł się pochwalić. Zachowuje się trochę jak pies ogrodnika - z jednej strony nie może (albo nie chce) z nią być, a z drugiej nie chce jej oddać komuś innemu.
Nina jest nadal tą samą głupiutką, naiwną panienką. Ale czego innego się spodziewać po 16-letniej dziewczynie wychowanej w taki, a nie inny sposób. Przy okazji jest jednak bardzo lubiana przez służbę, dzięki czemu zaskarbia sobie ich szacunek i poparcie. Uczy się również od Alka, jak zarządzać taką posiadłością, przejmując niejako obowiązki pani domu, które powinna pełnić Paula.

Mamy tutaj też oczywiście ciąg dalszy wielkiej lekcji historii oraz przegląd społeczeństwa i zasad nim rządzących, co jest ogromnym plusem książki.
Tylko taki mały problem, że niestety okładki i suknie na nich kompletnie nie odpowiadają okresowi, w którym historia się rozgrywa, ponieważ to czas krynolin, a te okładkowe to chyba bardziej początki XIX wieku :bezradny:

Ocena tej części to 7/10.

2086

Naiwność Niny wciąż mnie poraża.
Droga autorko, bzy nie kwitną w lipcu, żonkile nie zakwitają wraz z różami a azalie z jabłoniami.

Naiwność Niny wciąż mnie poraża.

Za dużo trudnej historii, ponieważ nie każda czytelniczka rozumie i chce czytać o swatach, braciach, sąsiadach króla tego, tamtego i owego.

Dziecinna, denerwująca główna bohaterka, zero zapowiadanego romansu, wujaszek irytująco nazywający zakochaną w nim dziewczynę promyczkiem, słoneczkiem czy innym umniejszającym ją określeniem. Nawet w miarę dobrze opisane realia polityczne i obyczajowe nie ratują tej pozycji. Nie doczytałam do końca, zwyczajnie nie byłam w stanie przebrnąć przez historię tych czarno-białych, płaskich i nieciekawych bohaterów...

Kolejny tom powieści o Ninie i jej najbliższych. Akcja nieco się rozkręca jednak minus za ciągłe opisy.
Lubie historyczne powieści jednak akcja musi być.
Przygotowania do walk, rosjanie przedstawieni z jednej strony jako bezlitośni i okrutni z drugiej romantyczni.

Lubie historyczne powieści jednak akcja musi być.

Druga część losów młodej dziewczyny Niny, która po stracie rodziców przenosi się najpierw do siostry matki, a potem do wuja w Makowie. Dziewczyna wiedzie we dworze prawie sielskie życie, pobiera lekcje muzyki, uczy się zarządzać majątkiem, spotyka się z przyjaciółmi i jeździ konno. Jedynym cieniem na jej przyjemnym życiu kładzie się obecność Pauli - żony wuja, narkomanki, która knuje ciągle intrygi przeciwko dziewczynie.
Przyjemna lektura choć pierwszy tom podobał mi się bardziej.
Chętnie sięgnę po trzeci ❤️

• Przeczytane w 2023