Oko snajperki

Anna Gralak

Wyróżniona opinia i

Oko snajperki

przeczytanych książek 686 napisanych opinii 403

Nie tak porywająca jak "Łowczyni", ale również warta przeczytania, ponieważ przedstawia prawdziwą historię niesamowitej kobiety-snajperki walczącej z faszystami podczas II Wojny Światowej.

Bardzo lubię książki Kate Quinn, dlatego jak tylko zobaczyłam w mojej ulubionej wirtualnej bibliotece kolejną pozycję, natychmiast po nią sięgnęłam. Niestety, problemy z plikiem sprawiły, że dopiero teraz mogłam ją przeczytać.

W najnowszej pozycji autorka odkrywa przed nami nieznane losy kobiet w Armii Radzieckiej. Tym razem bohaterką jest Mila – Ludmiła, jak się okazuje, postać historyczna i całkiem prawdziwa! Jak wiadomo, najlepsze historie pisze samo życie. Gdybym nie wiedziała, że większość opowieści oparta jest na faktach i pamiętniku Ludmiły, byłabym przekonana, że autorkę poniosła fantazja. Mila jest bezwzględną snajperką, która ma na koncie ponad 300 faszystów, ale przy tym jest kobietą niebywale ciepłą, kochającą syna i rodziców, dbającą o swoich żołnierzy. Jej historię czyta się z zapartym tchem.

Bardzo polecam. A jeśli nie znacie poprzednich książek autorki, koniecznie po nie sięgnijcie.

To może nie jest najlepsza książka Kate Quinn, jaką przeczytałam, ale i tak bardzo mi się spodobała. Już sam fakt, że opowiada o autentycznej osobie, Pani Śmierć, snajperce Armii Czerwonej podczas II. Wojny Światowej, czyni powieść niezwykłą. Tak, jak niezwykła była Mila Pawliczenko, z pozoru drobna kobieta, życzliwa i troskliwa dla wszystkich przyjaciół, a bezwzględna dla wrogów. Byłą dość ekscentryczną postacią, nieustępliwą i jakby zaprogramowaną do wszystkiego, z czym przychodziło jej się mierzyć, a niesamowita dyscyplina wewnętrzna i pragmatyzm w działaniu sprawił, że położyła trupem oficjalnie 309 żołnierzy wroga. Fajnie się czyta tą powieść, bo choć nie jest najkrótsza, nie wbija w fotel od pierwszych stron, to nie jest to wyłącznie powieść historyczna o wojnie. Mila bowiem była też zwykłą kobieta, kochającą matką, czułą kochanką, miała swoje pasje i zainteresowania...
Polecam lekturę tej i pozostałych powieści tej autorki

Książka opowiada o kobiecie która była w czasie drugiej wojny światowej snajperem, mającym na swoim koncie 309 potwierdzonych trafień a w drugiej części opisuje jej udział w oficjalnej wizycie w Stanach Zjednoczonych, która miała na celu przekonać prezydenta by Amerykanie aktywnie włączyli się do walki tworząc drugi front w Europie.

Książka Oko Snajperki oparta na faktach. Świetnie napisana (jak poprzednie zresztą),wciąga nas na pole bitwy i nie pozwala opadać emocjom. Czysta miłość do ojczyzny, którą główna bohaterka przedkłada poniekąd nad bycie matką. No i w tym wszystkim Wielka Propaganda, strach przed "byciem sobą" i wyrażaniem własnych opinii. Fakty wraz z fikcją literacką dają nam niezwykłe przeżycia.
Gorąco polecam!

Opinia tutaj trafiona w punkt https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5040351/oko-snajperki
nic dodac nic ująć

nic dodac nic ująć

Ludmiła Pawliczenko jest młodą matką mieszkającą w Kijowie i samotnie wychowującą dziecko. Jej marzeniem jest spokojna praca w bibliotece. Jednak wraz z wybuchem wojny te plany się rozmywają. Aby udowodnić światu swoją wartość, zaciąga się do Armii Czerwonej. Wierzy, że musi walczyć o lepsze jutro dla swojego synka. W jednej chwili Mila ze spokojnej kobiety przeradza się w radziecką bestię. Staje się snajperką z ponad 300 trafieniami wroga.

Wydarzenia przedstawione są z perspektywy prawdziwej postaci historycznej. I choć wiadomo co się w dalszej kolejności wydarzy – fascynujące jest obserwowanie jak młoda dziewczyna, która w siebie nie wierzy, walczy o umiejętności i swoje miejsce w męskim świecie. A to, co osiągnęła, sprawiło, że osiągnęła sławę, o jakiej nawet nie śniła. Wizyta u Eleanor Roosevelt była zaskakująca, Ludmila zyskała nową przyjaciółkę, a i jej historia miłosna nabrała tam tempa.

W książce, pośród dwóch zazębiających się linii czasowych, jest oczywiście w głównej mierze wojna, snajperka, ale także mocne wejście w psychikę bohaterki, zestawienie jej motywacji oraz uczuć, jest zaskakująca przyjaźń i niejedno oblicze miłości. Widać duże przygotowanie merytoryczne Autorki do zbeletryzowania wydarzeń historycznych, dlatego też polecam Wam lekturę!

To trzecia książka autorki, którą miałam okazję przeczytać – po „Kodzie róży” oraz „Sieci Alice” – i, jak zwykle, jestem pełna podziwu. Kate Quinn w doskonałym stylu opisuje wydarzenia historyczne rozgrywające się w czasie II wojny światowej, na mało nam znanym froncie wschodnim na terenach dzisiejszej Ukrainy, by po jakimś czasie przenieść akcję powieści do Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenia są opisywane głównie z perspektywy prawdziwej postaci historycznej, słynnej radzieckiej snajperki Ludmiły Pawliczenko, co jest nowością w powieściach tej autorki – do tej pory głównymi bohaterkami (bo są nimi zawsze kobiety) były postaci fikcyjne, a postaci historyczne stanowiły tło dla ich przeżyć. W tym przypadku przeniesienie narracji na legendarną Milę poskutkowało tym, że część książki jest trochę przewidywalna – wiadomo wszak, kim Mila się staje. Fascynujące jednak było obserwowanie, jak młoda dziewczyna walczy o uznanie jej umiejętności i o miejsce w świecie uznawanym za męski, aż do niezaprzeczalnej sławy, która wysłała ją za ocean. Najciekawsze wydarzenia odbyły się, moim zdaniem, właśnie tam, podczas wizyty u Eleanor Roosevelt, ponieważ były bardziej zaskakujące, a i tam znalazła swoją niespodziewaną kulminację prywatna historia Mili.

Konstrukcja powieści, jej rozłożenie na dwie linie czasowe, które się nawzajem uzupełniają, jest znakomita. Jest dużo akcji typowo wojennej, ale też mocne wejście w psychikę bohaterki, wyjaśnienie jej motywacji, uczuć, opisane są osobiste przeżycia, jest też miłość i jej różne oblicza. Autorka korzystała z przeróżnych źródeł i, również jak zwykle, widać duże przygotowanie merytoryczne, książka jest więc skarbnicą przystępnie i realistycznie przedstawionych informacji historycznych dla osób, które nie interesują się na co dzień II wojną światową.

Ogromnie polecam!

Historia Ludmiły Pawliczenko, kobiety-snajperki, matki, żołnierki walczącej z najeźdźcą. Początkowo historia mi się dłużyła, była pełna opisów na froncie, potem przyspieszyła, ciekawie wpleciony wątek miłosny

Książka nudna i gdyby nie te wysokie noty nie dałabym rady jej przeczytać bo akcja zaczęła się przy 200 stronie,trudno się litować nad losem Ludmiły gdy oni napadli Ukrainę i takich Ludmiły może być tysiące i właśnie wśród Ukrainek,chyba z ta aktorka się nie zaprzyjaźnię gdyż jest to druga jej książka i raczej mnie nie zachwycily

• II wojna światowa
  • Ebooki