Lodowa księżniczka

Ewa Ratajczyk

Przeczytane 5772 Opinie 669 Oficjalne recenzje 447

Wyróżniona opinia i

Książki 1490 Opinie 1169

Romantyczna, przepełniona wrażliwością i ukradkowymi spojrzeniami, a dodatkowo osadzona w dwóch najbardziej romantycznych lokalizacjach: Paryżu i Szkocji. Zakochałam się w głównych bohaterach od pierwszych kartek, i z bijącym mocno sercem obserwowałam rozwój ich relacji. Autorka wspaniale poprowadziła ich historię, niespiesznie i z dbałością o efektywne ukazanie świeżo rodzących się uczuć, a z czasem miłości. Bardzo żałowałam, kiedy książka się skończyła, zwłaszcza że zakończenie było również cudowne.

Kolejna opowiastka napisana przez kogoś, kto nie zna historii i konwenansów tamtych lat. Sztuczne, zupełnie nic nie wnoszące do opowieści dialogi, słabe opisy, nie wiem, czy to wina przekładu, ale czytając książkę odniosłam wrażenie, że czytam rozprawkę miernej gimnazjalistki. Brakuje w opowieści tajemniczości - od początku wiadomo co będzie, jak będzie, żadnych niespodzianek. Tytułowa księżniczka idealna na wskroś, na wskroś również nudna.

"Lodowa księżniczka" autorstwa J'nell Ciesielski to historia o ucieczce, walce o życie, miłości i marzeniach.

Jest rok 1917, w Piotrogrodzie trwa rewolucja. Bolszewicy mordują arystokrację oraz carską rodzinę. Księżniczka Swietłana Dalska wraz z matką i siostrą uciekają do Paryża. Tam znajdują schronienie wraz z innymi towarzyszami niedoli w piwnicy kościoła. Jednak nawet tam nie są do końca bezpieczne. Bardzo często dochodzi tam do kradzieży. Żyją w ciągłym strachu, zarówno przed Bolszewikami, jak i rabusiami. Swietłana mimo braku wygód i kosztowności, jest wyniosła i zimna jak lód.
Czy rzeczywiście taka jest? Czy to tylko maska pod którą skrywa się prawdziwe oblicze "lodowej księżniczki"

Ścieżki Swietłany non stop krzyżują się z drogami, którymi przechadza się Wynn McCallan, młody chirurg, który na co dzień pracuje w szpitalu.
Kilkakrotnie ratuje życie członkiniom rodziny Dalskich.

Czy ta znajomość potrwa dłużej?
Czy Swietka będzie potrafiła zaufać Edwynnowi?
Co przyniesie księżniczką Dalskim znajomość z Leonidem Szeremietiewem? Czy rodak udzieli im pomocy, a może pogrąży je jeszcze bardziej?
Kto tutaj będzie przyjacielem, a kto wrogiem?

Historia bardzo ciekawa. Opowiada o marzeniach dwojga ludzi, których dzielą różnice kulturowe. Z jednej strony rosyjska wyniosłość, a z drugiej szkocka pracowitość i otwartość.

Wynn to mężczyzna idealny, ciepły i pracowity. Dąży do rozwijania dziedziny medycznej, jaką jest kardiologia. Nie boi się ryzyka, liczy się zdrowie i dobro pacjenta. Mimo swoich sukcesów non stop ma "podcinane skrzydła".

Z kolei księżniczka Swietłana kocha balet. To muzyka i taniec królują jej w sercu. Niestety, gdy otrzymuje możliwość tańca, nie jest szczęśliwa, gdyż inaczej sobie to wyobrażała. A teraz pozostała jej tylko walka o życie swoje oraz jej najbliższych.

Czy Wynn i Swietłana zrealizują swoje marzenia? A może wspólnie będą walczyć o swoje szczęście?

Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki BookTour zorganizowanemu przez @moniaczytairecenzuje

Lekka łatwa i przyjemna. Bez obawy to nie historia.
Tak do przeczytania w wakacje.

Lekka łatwa i przyjemna. Bez obawy to nie historia.
Tak do przeczytania w wakacje.

Piękna epicka opowieść o miłości. Gorąco polecam wszystkim!

Piękna epicka opowieść o miłości. Gorąco polecam wszystkim!

Piękna, niebanalna historia. Na długo zapada w pamięć.

Piękna, niebanalna historia. Na długo zapada w pamięć.

Książka ciekawa, której akcja toczy się w czasie I wojny światowej. Rosyjska księżniczka wraz z rodziną ucieka z Piotrogrodu podczas krwawej rewolucji. Ich życie staje się tułaczką, pełną strachu i niepewności. W niezwykłych okolicznościach poznaje przystojnego lekarza. Ich ścieżki przecinają się kilkukrotnie, aż uczucia biorą górę. Nieplanowane wydarzenia, obawy, śmierć są na porządku dziennym bohaterów. Ich relacje często są tłumione i zaczepne. Autorka stworzyła wartościową powieść historyczną, z ciekawostkami i ważnymi wydarzeniami. Język prosty i przystępny, podział na rozdziały. Niektóre wątki są zbyt rozbudowane i czytelnik ma wrażenie, że się ciągną. Jednak książka jest interesująca, polecam.

„Jeśli chce się tego, co najlepsze, trzeba być gotowym na ryzyko.”

Kiedy otrzymałam do recenzji powieść „Lodowa księżniczka” autorstwa J'nell Ciesielski nawet nie przypuszczałam, że ta historia tak skradnie moje serce.

„Nic nie jest stracone dla tych, co pragną szukać.”

Rok 1917, rewolucja w Piotrogrodzie, Bolszewicy szaleją mordując arystokrację.
Swietlana Dimitrijena Dalska ucieka wraz z matka i siostrą do Paryża.
Wydawać by się mogło, że uciekły przed złymi ludźmi ratując swe życie i schroniły się w podziemiach kościoła, jednak i tu nie brakuje złoczyńców.
Swietlana wychowywana na księżniczkę jest chłodna i wyniosła ale co tak naprawdę kryje się pod tą fasadą?
Czy będzie umiała poradzić sobie w tak całkiem innym nie pałacowym świecie?
Czy każdy kogo spotka na swej drodze będzie życzył jej dobrze?
Edwynn MacCallan jest chirurgiem i pracuje w szpitalu lecząc rannych żołnierzy.
Drogi jego i Swietlany łączą się jednak czy będą umieli podążać tą samą ścieżką?
Co los zgotuje tej dwójce?
Czy uratowany przez nich Leonid Szeremietiew będzie im przyjacielem czy wrogiem?
Czy Siergiej, który nagle się odnalazł jest tym samym człowiekiem, którego Swietka znała?
Kto zdobędzie serce lodowej księżniczki?
Czy jeszcze ma szansę na normalne życie?

„Miłość to nie przypadek. Miłość buduje się każdego dnia. Trzeba dbać, wysilać się. Inaczej miłość się wypali.”

Ta ciepła opowieść przesiąknięta jest na równi z nadzieją, strachem i bólem.
To opowieść o miłości, która rodzi się podczas walki o życie, kiedy wojna zbiera swoje żniwa. Autorka spokojnie prowadzi nas przez tę historię, czasem za spokojnie. Niektóre wątki bardzo rozbudowane, inne potraktowane po macoszemu. Główni bohaterowie zwłaszcza Swietlana nie budzi początkowo ciepłych uczuć, jednak widzimy jej przemianę, jakby lodowe serce zaczynało topnieć, czy uda się w nim rozpalić ogień uczucia?

„Jeśli chce się tego, co najlepsze, trzeba być gotowym na ryzyko.”

„Nic nie jest stracone dla tych, co pragną szukać.”

Rok 1917, rewolucja w Piotrogrodzie, Bolszewicy szaleją mordując arystokrację.
Swietlana Dimitrijena...

Jeśli spodziewacie się, że świat księżniczek i arystokracji jest zawsze piękny i bajkowy, grubo się mylicie. Pod tą niebieską okładką kryje się historia Swietlany, która przyzwyczajona do bogactwa, blichtru oraz ochów i achów, musi odnaleźć się w nowej, ciężkiej rzeczywistości paryskiej piwnicy, po tym jak jej rodzina uciekła z niebezpiecznej Rosji. Życie w nowym miejscu nie będzie wcale łatwe. A czy zmieni się ono za sprawą uroczego i nowatorskiego lekarza? Z pewnością przed chirurgiem stać będzie ogromne wyzwanie ujarzmienia wyniosłej i lodowej księżniczki.

Piękna historia w której odnajdziemy wiele trudnych zdarzeń, jak śmierć bliskich i wykorzystanie, próby dostosowania się do nowej codzienności. Ale jest uczucie, które rozpali nam nadzieję i będzie iskierką w otaczającym nas ciemnym i niebezpiecznym świecie. Poruszająca, nieprzewidywalna, mądra.

„Wzruszająca powieść, która pozwala uwierzyć, że prawdziwa miłość rozpali najzimniejsze z serc”.

To była wspaniała, czytelnicza podróż! Już dawno nie czytałam tak dobrej powieści historycznej. Jestem nią oczarowana i wzruszona.
Kiedyś stroniłam od historycznych powieści, a szczególnie tych, które są osadzone w czasach okrucieństwa wojny, ale ta historia wciągnęła mnie od pierwszych stron i z zapartym tchem przewracałam kolejne kartki, a każde odłożenie książki sprawiało, że już tęskniłam za bohaterami.
Mało jest historii, które porywają mnie bez reszty i sprawiają, że nawet po zakończeniu czuję niedosyt, a ta właśnie do takich należy.
Swietłana wraz z matką i siostrą ucieka z rodzinnej Rosji do Paryża, ponieważ rozpoczęła się krwawa rewolucja, a bolszewicy nie darują życia nikomu. Paryż miał być bezpieczną przystanią, w której przetrwają tę okrutną wojnę, ale gdy docierają na miejsce rzeczywistość jest znacznie inna, niż to sobie wyobrażały. Chociaż znalazły tam schronienie, to nadal nie są bezpieczne. Swietłana wie, że nie można ufać nikomu w tych trudnych czasach, dlatego stawia sobie za główny cel, aby wraz z matką i siostrą przeżyły to piekło. To sprawia, że każda jej decyzja jest dokładnie przemyślana, aby nie wpaść w ręce wroga.
Lecz nie wszystko w życiu można zaplanować. Pewne przykre wydarzenie powoduje, że poznaje młodego chirurga. Chociaż Swietłana robi wszystko aby uciec od tego mężczyzny jak najdalej, to podstępny los ciągle krzyżuje ich ścieżki.
Przez nieuwagę matki wpadają w ogromne tarapaty, które mogą ściągnąć na nich nawet smierć. Wtedy z pomocą przychodzi im ten chirurg, którego Swietłana za wszelką cenę chciała do siebie zniechęcić.
Jednak przekonała się już wiele razy, że na tym człowieku można polegać, a jego pomoc to jedyne rozwiązanie jakie mają w danej sytuacji. Swietłana musi zaryzykować i podjąć decyzję, która zmieni całe jej życie, ale przede wszystkim je ocali. To poświęcenie to dopiero początek - myślała, że od teraz jej życie będzie spokojne i pozbawione strachu, lecz bardzo szybko przekona się, że zanim odnajdzie upragnione szczęście, będzie musiała zmierzyć się z kilkoma przeszkodami, a śmierć jeszcze raz zajrzy jej głęboko w oczy.

• Literatura piękna
  • Przeczytane w 2022