Sekrety różanego ogrodu

Okładka książki Sekrety różanego ogrodu Elżbieta Gizela Erban
Okładka książki Sekrety różanego ogrodu
Elżbieta Gizela Erban Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Kochankowie Burzy (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Kochankowie Burzy (tom 3)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-01-19
2023-01-19
Literatura Polska

To już trzeci tom i nadal jest tak sobie, więc już niczego nowego się nie spodziewam. Główna bohaterka bardzo nierówna. Raz niby to pokazuje swój rozsądek, po czym nagle znów jest rozkapryszoną siedemnastolatką. Niektóre dialogi tak naiwne, że aż zęby bolą.
Empik Premium udostępnia tylko tomy 1-3 oraz 5. Nie wiem, czemu to ma służyć, ale na pewno nie zapłacę za odsłuchanie 4, żeby móc przejść do darmowego piątego. Nie wykupię też ostatnich 4, bo tak - to aż 9 tomów!

Ciąg dalszych losów Niny na tle wydarzeń historycznych. Nina jest nadal głupiutką dziewczynką, ale akcja jest rozwojowa. Nina opuszcza Makowo po śmierci Pauli i udaje się do Warszawy. Jak potoczą się jej losy. Warto przeczytać. Zdecydowanie polecam książkę.

Mam wrażenie, że to jest jedna wielka książka, podzielona na poszczególne tomy, ponieważ tomy nie kończą się jakimiś spektakularnymi wydarzeniami, jak to zwykle ma miejsce, tylko otwieramy nową część, i akcja dzieje się dalej, jakbyśmy zwyczajnie przewracali kartkę. Nie ma też na początku retrospekcji z poprzedniego tomu, co także zazwyczaj ma miejsce. Rozdziały są bardzo długie, na całą książkę przykładowo potrafi być ich tylko 5.
Na przestrzeni tomów rozwija się charakter Niny.
SEKRETY RÓŻANEGO OGRODU
Ten tom jest pełen złych wydarzeń, bólu i cierpienia, smutnych informacji. Dużo tutaj znów patriotyzmu, powstania i zamachów. Część akcji dzieje się w Warszawie. Nina nie zachowuje się jak każda panienka z dobrego domu, jest uparta, czasem nie zwraca uwagi na konwenanse, nie boi się rozmawiać o polityce, co w tamtych czasach nie było dość popularne. Czasem mam jednak wrażenie, że jest po prostu głupią gąską, ale dokładnie takie miały wtedy być kobiety.

Nina nadal mieszka pod dachem hrabiego Klonowieckiego. Z jednej strony jest przez to niesamowicie szczęśliwa, z drugiej jednak cieniem na jej szczęściu kładzie się Paula, która wymyśla coraz to inne intrygi, mające uprzykrzyć życie młodziutkiej wychowanicy męża.

Na pewno w tej części dzieje się więcej niż w poprzedniej. Postępki i intrygi Pauli [spoiler]doprowadzają do groźnego wypadku Niny, a samą Paulę - finalnie do śmierci.[/spoiler] Wydawać by się mogło, że w końcu spełniło się największe marzenie Niny i nic już nie stanie na drodze jej szczęściu. Jednak splot nieprzemyślanych postępków i słów, sprawia, że Nina decyduje się wyjechać do Warszawy. Początkowo zachwycona dużymi miastem i możliwościami, które oferuje, szybko odkrywa, że tęskni za spokojem wsi i obecnością hrabiego.
Bohaterowie nadal są tacy sami. Nina zaczyna powoli rozumieć, co dzieje się dookoła i że zbrojne powstanie przeciwko zaborcy jest już kwestią miesięcy, a może i dni, a nie lat. Nie podoba jej się to, że bliscy jej mężczyźni chcą się angażować w tę z góry przegraną sprawę.
Z jednej strony to niezbyt patriotyczna postawa młodej dziewczyny, z drugiej zaś dość zrozumiała. Przecież nikt nie chciałby żyć w stanie wojny, w stanie ciągłego zagrożenia i możliwych reperkusji nieudanego powstania.

Nadal nie rozumiem jej wielkiej miłości w stosunku do Aleksandra. Myślę, że to bardziej wyidealizowane pierwsze zauroczenie młodziutkiej dziewczyny dojrzałym mężczyzną, niż prawdziwie głęboka miłość, która przetrwa dziejowe zawieruchy. Ale może się mylę. Zobaczymy w dalszych częściach :bezradny:
O Alku też nadal nie zmieniam zdania, które wyrobiłam sobie w 2 pierwszych tomach. To nadal ten sam chłodny i opanowany mężczyzna (chociaż kilka razy pokazuje swój temperament, niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu).
I nadal liczę, że jednak coś połączy Ninę i Wielenina :hihi:

Oczywiście nic do zarzucenia kwestii językowej i całej historycznej otoczce.

Moja ocena to 8/10. Niestety to była ostatnia część dostępna na razie w formie audiobooka, ale kolejne, papierowe, części czekają już na półce :-D

2079

Nina jest nadal głupim, upartym i próżnym dziewczęciem.
Źli zostali ukarani a dobrzy nagrodzeni.
Plus - czyta się to szybko.

Nina jest nadal głupim, upartym i próżnym dziewczęciem.
Źli zostali ukarani a dobrzy nagrodzeni.
Plus - czyta się to szybko.

,,Sekrety różanego ogrodu" to kolejny tom sagi .Tak jak i poprzednie wciąga od pierwszych stron i dostarcza wielu emocji.Na jaw wychodzi wiele tajemnic domu i jego domowników.Nina przebywając w Makowie jest świadkiem tragicznych wydarzeń.Młodą dziewczynę zaślepiona miłością do hrabiego przeraża to wszystko i...popełnia błędy,które skutkują wyjazdem z ukochanego dworu.Mieszkając w warszawie próbuje zapomnieć o swojej wielkiej miłości ,ale jak to w życiu bywa los szykuje dla niej niespodziankę.Autorka opisuje wszystko w bardzo plastyczny sposób wiernie oddając panujące ówcześnie zwyczaje,modę i...intrygi w wyższych sferach.Dodając do tego świetnie opisany wygląd dworów i kreacji ,a także tło historyczne czytelnik ma niesamowitą opowieść.Dodam też,że każdy to ma okładkę rewelacyjnie oddającą klimat książki

Świetna kontynuacja serii "Kochankowie burzy". Bardzo podoba mi się to, w jaki sposób autorka opisuje tło historyczne, a przede wszystkim to społeczno-obyczajowe epoki XIX-wieku. Te wszystkie konwenanse, zasady, etykieta, dobór strojów, jak miło jest się zanurzyć w takiej opowieści, która przenosi nas w barwną i odmienną przeszłość. Autorka niezwykle umiejętnie, plastycznie oddaje tamtejszą rzeczywistość.
Warto!

Kolejne losy młodziutkiej Niny, która po tragicznej śmierci żony swego wuja musi wyjechać z Makowa. Udaje się z wierną nianią do Warszawy i zamieszkuje w mieszkaniu po ciotce Tekli.
Młoda dziewczyna początkowo zachwycona wielkim miastem rzuca się w wir życia i stara się zapomnieć o ukochanym Aleksie. Ostatecznie nie mogąc poradzić sobie z tęsknotą podejmuje dosyć drastyczna decyzję i postanawia udać się do klasztoru. Na szczęście ostatecznie życie napisze dla nie inny scenariusz.
Bardzo dobrze się czytało. Polecam.😆

Kolejna świetna część, bardzo szybko się czytało. Jestem bardzo ciekawa dalszych losów Niny, natomiast Aleksowi jakoś kibicuję coraz mniej. Bardzo podoba mi się rys historyczny, można poznać wiele ciekawostek na temat Warszawy i tego okresu w historii Polski.

Akcja się rozkręca i przyspiesza. Jest lepiej niż w poprzednich częściach.

Akcja się rozkręca i przyspiesza. Jest lepiej niż w poprzednich częściach.

• Przeczytane w 2023
  • PRZECZYTANE 2023