Szczęśliwego Nowego Roku

Robert Kędzierski

Przeczytane 700 Opinie 92 Oficjalne recenzje 549

Wyróżniona opinia i

Książki 686 Opinie 403

Dosyć typowa książka w skandynawskim stylu. Nieco mocniej zaakcentowana obyczajowa strona, raczej marginalnie obecny wątek kryminalny. Bez szału. Przeczytane i właściwie to tyle.

ani to kryminał ani thriller, co najwyżej powieść obyczajowa z mini-wątkiem kryminalnym :/

Kompletnie bez szału, dopiero ostatnie 100 stron mnie zaciekawiło.

Kompletnie bez szału, dopiero ostatnie 100 stron mnie zaciekawiło.

Dorośli bawią się w jednym domu, a nastolatki imprezują w drugim. Wszystko wydaje się idealne, ale oczywiście do czasu, bo jedna z dziewczyn znika. Policja, owszem, bada tropy, ale to nie z ich perspektywy poznajemy wszystkie wydarzenia i dowiadujemy się o śledztwie. Mamy tu 2 lektorki i jednego lektora - rozdziały są mieszane, narracja pierwszoosobowa, a my przyglądamy się dwóm zaprzyjaźnionym rodzinom - tej, która jest dotknięta zniknięciem córki, a także ich przyjaciół, u których dziewczyny imprezowały.

To zdecydowanie thriller, głównie psychologiczny. Szybko dowiadujemy się kto prawdopodobnie stoi za zniknięciem dziewczyny, choć nie jesteśmy pewni - wiemy co się działo przed i po jej zaginięciu, ale ta mała luka w środku podsyca zainteresowanie. Miałam wrażenie, że to taka nowoczesna wersja „Zbrodni i kary”, gdy słuchałam o tym jak (prawdopodobny) winny się zadręcza, ale nie miałam pewności, co tam się stało i czy to serio on - dlatego nie mogę wam dać odpowiedzi na to pytanie.

Poza samym thrillerem wychodzi nam z tego dramat rodzinny, zagadka mnie zszokowała, zwroty akcji były nieprzewidywalne, dodatkowo ciągle próbujemy poznać zaginioną i dowiedzieć się jaka naprawdę była, a mamy tu dwa różne obrazy - idealna córka VS dziewczyna, która prawdopodobnie wiele przed rodzicami ukrywała i wcale nie była tak grzeczna. Chwilami troszkę mi się całość ciągnęła, a na koniec okazało się, że jest tu trochę too much drama i mam wrażenie, że autorka nieźle popłynęła z dramaturgią, ale nie chce się za mocno czepiać, bo naprawdę pozytywnie zaskoczyła mnie ta historia. Jest zaskakująca, a opisanie całości z perspektywy różnych bohaterów to przyjemny smaczek!

Może i nie dostaniecie powieści perfekcyjnej i dopracowanej w każdym calu, ale wyszło więcej niż przyzwoicie i jeśli macie ochotę na skandynawski thriller w mroźnym klimacie to ten będzie dobrą rozrywką - nie tylko na Sylwestrową noc!

Początek książki zachęcający, ale im dalej tym gorzej, bo zamiast akcji mamy przemyślenia bohaterów, niestety nużące. Nie polecam.

Skandynawskie kryminały zawsze mają wysoki poziom. Tym razem otrzymujemy splot trudnych relacji przyjacielskich oraz ich tajemnic,a także drugiego życia nastolatków i ich spraw ,które nie są dostępne dla oczu rodziców.
W tej książce widzimy jak rodzice mało wiedzą o swoich nastoletnich dzieciach i w tym przypadku uświadamiają sobie to wtedy gdy jest za późno.
Jennifer zaginęła wracając do domu w noc sylwestrową, ostatnim widział ją Fredrik i w sumie z miejsca przyklepałam mu łatkę. Niesłusznie. Prawda była o wiele bardziej zawiła .
Przyznam ,że wielkiego wow nie było jeśli chodzi o finał , a cała akcja toczyła się dość monotonnie. Historia opierała się głównie na przemyśleniach bohaterów względem ich życia ,niż na prowadzonym śledztwie i poszukiwaniach . Chwilami miałam wrażenie że jest to tylko poboczny wątek . Nie mniej wkreciłam się w tę historię choć czytanie tej książki trochę mi zajęło .
Przeciętna tak bym ją określiła jednym słowem .

Jennifer...

Szczerze mówiąc spodziewałam się lepszego zakończenia, jest lekka fajna przyjemna ale bez wielkiego wow. Warto przeczytać, podoba mi się narracja, postacie

Dobry skandynawski thriller z ciekawą fabułą i dobrze zarysowanymi postaciami. Niestety nic poza tym. Lekka powieść bez "wow".

Dobrze zbudowane postacie ale ksiazka nie jest szczegolnie wybitna.
Trzyma w napiecu i ma sie ochote czytac dalej aby dowiedziec sie jak sie potoczy historia. Raczej lekka ksiazka, nie jest to ciezki kaliber.

Dobrze zbudowane postacie ale ksiazka nie jest szczegolnie wybitna.

"Stukamy się kieliszkami. Już mam powiedzieć coś o tym, że to był beznadziejny rok, ale w ostatniej chwili zmieniam zdanie. Wydaje mi się, że rozpoczęcie pierwszych, drżących minut Nowego Roku od jakiejś gorzkiej uwagi może być brzemienne w skutki (...)".

Czasem nawet nie trzeba wypowiadać takich słów, wystarczy tylko sformułować je w myślach. Przekonuje się o tym Nina oraz jej przyjaciele, uczestniczący wspólnie z nią w zabawie sylwestrowej.
Starzy, dobrzy znajomi jeszcze z czasów szkolnych, od lat spędzają razem tę wyjątkową noc. I choć z pozoru zabawa jest przednia, okazuje się że pod wierzchnią warstwą kryje się coś, co raczej nie powinno ujrzeć światła dziennego. Każdy z uczestników ukrywa swoje grzeszki, kreując się na kogoś, kim nie jest. Dopiero zaginięcie Jennifer wszystko zmienia i na jaw wychodzą dotychczas pilnie strzeżone sekrety.

Rozpoczynając lekturę "Szczęśliwego Nowego Roku" Malin Stehn już od samego początku czuć wzmagające się napięcie. Choć w pierwszych fragmentach tekstu nie dzieje się zbyt wiele, w powietrzu wisi zapowiedź tego, co ma się wydarzyć. Niemal od razu pojawia się też pierwszy podejrzany. Choć nie mamy pewności co do jego udziału w decydującym zdarzeniu, wypowiedziane przez niego słowa i zachowanie wyraźnie na to wskazują. Przyznam, że to niezwykle ciekawy zabieg, dzięki któremu autorka wywiodła w pole wielu czytelników.

Fabuła powieści nie jest zbyt odkrywcza, lecz mimo to książka wzbudziła moje zainteresowanie. Autorka nie postawiła tu na wartką akcję, a raczej na odczucia towarzyszące głównym bohaterom. Czytamy o rosnącym przerażeniu Fredrika, jego niezrozumiałym dla Niny zachowaniu i pogłębiającej się przepaści między bohaterami. Ukazanie bieżących wydarzeń z perspektywy kilku postaci pozwala na zaglądnięcie do umysłów więcej niż jednemu bohaterowi, natomiast cofnięcie się w czasie daje nam możliwość zrozumienia ich motywów postępowania.

Wielu czytelników zwraca uwagę na zakończenie, uważając je za rozczarowujące. Osobiście nie odniosłam takiego wrażenia, jak dla mnie okazało się niespodziewane i zaskakujące. Sam finał pozostawia nas w niewiedzy jak wszystko dalej się potoczy. To otwarte zakończenie, każdy z nas może dopowiedzieć sobie kontynuację losów bohaterów. Myślę, że nie wszyscy lubią niewyjaśnione sytuacje, stąd te sprzeczne opinie. Dla mnie taki zabieg dodaje książce charakteru, choć przyznam, że jest też powodem lekkiego napięcia wynikającego z niewiedzy co do rozwiązania pewnych wątków.

Choć lektura tej powieści nie wywarła na mnie jakiegoś spektakularnego wrażenia, miło spędziłam z nią czas.
Serdecznie polecam miłośnikom nieśpiesznie toczących się thrillerów.

Moja ocena 7,5.