Trzy wcielenia Wiktora Jahody

Novae Res
2022-09-26
2022-09-26
9788383131924

Jest to trzecia część stanowiące cykl.Zaczęłam czytanie od niej.Ocenię gdy przeczytam ,dwie pierwsze:Pensjonat pod Malinką i Wtedy wychodzi słońce.

Myślałam, że w powieściach obyczajowych nic mnie już nie zaskoczy. Jednak byłam w wielkim błędzie. Powieść p. Jadwigi totalnie mnie zaskoczyła. Swoją fenomenalną odmiennością. Jeśli nie szukacie łatwej i lekkiej historii to ta powieść "Trzy wcielenia Wiktora Jahody " będzie dla was idealna.
Główny bohater nie może pozbierać się po stracie swojej ukochanej Miriam która przez przypadek ginie w ulicznej egzekucji. Wraz z nią ginie też ich nienarodzone dziecko. Wiktor postanawia wiec skończyć swój nieszczęśliwy ziemski żywot jednak na szczęście przeszkadza mu w tym Karol, który ratuje go przed tym krokiem a do tego oferuje mu pomoc. I tak oto Wiktor trafia do domu Łozińskich, gdzie zaczyna się jego " nowe" życie. Tam też przeżywa swoje wzloty i upadki. Kiedy Wiktor postanawia zawrzeć fikcyjne małżeństwo z Laurą, aby ta mogła zatrzymać dzieci, nie spodziewał się, że oprócz fikcji otrzyma coś o wiele ważniejszego...
Od tej pory w życiu Jahody smak miłości miesza się ze smakiem zdrady. Bo oto na horyzoncie pojawia się Lilii ...I znów życie Jahody trzęsie się w posadach. Odtąd nic nie jest łatwe i oczywiste.
Autorka w sposób wyczerpujący pokazuje "oblicze" zdrady co jest niezwykle interesujące. Powieść skłania do refleksji i niesamowicie zaskakuje. Ile wcieleń trzeba przeżyć by wreszcie stać się sobą?
Polecam wszystkim którzy lubią takie nieoczywiste historie.

Życie nie oszczędzało Wiktora Jahody głównego bohatera tej książki. Po utracie ukochanej Miriam i nienarodzonego dziecka próbował pożegnać się z życiem nie mogąc poradzić sobie z tęsknotą i żalem. Los miał jednak dla niego inny plan i na jego życiowej drodze Karola Łozińskiego, który uratował mu życie, opiekował się nim i ofiarował kąt w rodzinnym domu. Jedno wydarzenie, które odmieniło życie Wiktora, wywróciło je także "do góry nogami". Mianowicie chcąc się odwdzięczyć za okazaną dobroć poślubia Laurę -siostrę Karola w celu zatrzymania dwójki dzieci pod opieką ich rodziny. Tutaj właśnie historia staje się niezwykle ciekawa z jednej strony główny bohater stara się zapomnieć o przeszłości, chcąc odwzajemnić uczucie obcej dla siebie początkowo żony, na nowo zacząć żyć, tworzyć rodzinę, której tak pragnął, z drugiej zaś na jego drodze staje inna kobieta, która przypomina mu kogoś ważnego z jego przeszłości i zaczyna prowadzić podwójne życie lawirując między powinnością, a pragnieniem. Wiktor nie jest postacią "kryształową", ale autorka bardzo dobrze ukazała za jego sprawą słabości, które targają każdym człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia czy statusu społecznego. Słabości człowieka, który otrzymał kolejną szansę od losu, aby odmienić swoje życie, a ceną jaką przyjdzie mu za to zapłacić będą bolesne, powracające wspomnienia. W tej książce to Wiktor Jahoda zdaje się być w centrum wydarzeń i jedyną ważną postacią, ponieważ to wokół niego "krążą pozostałe". Ich charakter, zmianę w zachowaniu i myśleniu poznajemy w odniesieniu do jego osoby. Jest to także tytuł, w których poza Wiktorem nacisk jest położony na przedstawienie kobiet: Miriam, Laura, Ukrainka przypadkowo spotkana na dworcu w Lublinie czy przysposobiona córka Dorotka są obdarzane przez głównego bohatera uczuciem, każda tak inna, a jednak na swój sposób wyjątkowa. To co mnie zaskoczyło to poziom erotyzmu, który znajdziemy na łamach tej książki, a należy pamiętać, że akcja dzieje się w czasach, w których kobiety miały być cnotliwe i pobożne. Muszę przyznać, że pierwsza część nieco bardziej przypadła mi do gustu niż część druga, w których poza Wiktorem mamy wielu innych bohaterów, których historię poznajemy, żyjących w bardziej współczesnych dla nas latach, nie powiązanych z głównym bohaterem tak bardzo jak te z pierwszej części.
Podsumowując: "Trzy wcielenia Wiktora Jahody" to książka pełna zaskoczeń. Napisana przystępnym językiem i wciągająca. Nie spodziewałam się po niej tak naprawdę niczego, a dostałam bardzo wiele.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Zdecydowałam się przeczytać książkę z gatunku literatury obyczajowej nieznanej mi do tej pory twórczości Pani Jadwigi Grzesiak pt. ''Trzy wcielenia Wiktora Jahody'' ze względu na tajemniczo brzmiący tytuł oraz ciekawie zapowiadającą się treść.

Głównym bohaterem książki jest Wiktor Jahoda.

W momencie, kiedy poznajemy Wiktora, to traci wszystko, co dotychczas posiadał. Obecnie Wiktor musi poukładać sobie na nowo myśli, co dla niego w danej chwili jest najlepsze, korzystne, czy jednak będzie wciąż rozważał o tym, co utracił - Miriam, miłość, którą kochał, szanował ponad wszystko. Dla niego jest to ogromna osobista utrata, przeżycie. Musi zdecydować się na wyruszenie w nowe nieznane mu miejsce, które może odmienić jego los.

Właściwie, to w tym momencie możemy zadać sobie kilka pytań dotyczących osoby głównego bohatera Wiktora.

Czy Wiktor spotka pomocne nowe osoby towarzyszące mu na lepszej drodze życia, aby mógł dzięki nim szybko podnieść się z niełatwej dla niego traumy, jaka go spotkała?. Czy będzie miał na tyle w sobie siły i odwagi, by odnaleźć się w nowej sytuacji?. Czy będzie umiał pokochać na nowo, zaufać innym obcym ludziom?. Czy do końca będzie nosił w sobie żal?. Czy jednak da się ponieść poczuciu braku miłości, które mu tak doskwiera po utracie ukochanej Miriam?

Powieści tej nie czyta się szybko. Podzielona została na dwie części.

Zdecydowanie lepiej czytało mi się pierwszą część powieści.

Autorka jest wierną obserwatorką życia codziennego. Trafnie uchwyciła występujące u bohaterów trudne do zaakceptowania zachowania, które nie zawsze były zauważalne przez otoczenie.

Zwróciłam szczególną uwagę na sposób traktowania dzieci przez Wiktora, który nie był ich prawdziwym tatą.

Największą zagadkę dla czytelnika stanowi to, w którym, z trzech wcieleń bohater czuł się najlepiej.

Jeśli chodzi, o mój osobisty odbiór dotyczący Wiktora podobał mi się jako artysta, bo znał swoją wartość. Był skromny, pracowity. Jak każdy z nas miał wzloty i upadki. Czy one dodawały mu nowych skrzydeł, należy się o tym przekonać czytając tę powieść.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Głównym bohaterem książki jest Wiktor Jahoda.

Wiktor Jahoda mając 18 lat traci swą ukochaną Miriam, noszącą pod sercem ich dziecko. Jej śmierć była pomyłką podczas ulicznej powojennej egzekucji. Chłopak nie potrafi poradzić sobie ze stratą i podejmuje się próby samobójczej. Ratuje go Karol i daje mu pracę oraz dach nad głową. Wkrótce dla dobra dzieci, które wychowuje Karol z siostrą Laurą, Jahoda poślubia kobietę i razem tworzą szczęśliwą - na papierze - rodzinę. Spokój zakłóca Ukrainka Lilia przypominająca zmarłą Miriam, która rozbudza w Wiktorze uczucie pożądania. Mężczyzna staje przed wyborem, który nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać.
Choć zawsze myślałam, że obyczajówki są raczej nudne i nieciekawe, to po przeczytaniu "Trzech wcieleń Wiktora Jahody" przyznaję, że się myliłam. Jadwiga Grzesiak opisała życie bohaterów w tak ciekawy sposób, że nawet nie wiem kiedy skończyłam czytać powieść. Bohaterowie byli tak realistyczni, że od razu zapadali w pamięć. Urzekła mnie postać Laury, która była niczym anioł dla Wiktora. Bardzo podobało mi się to, jak autorka przedstawiła proces zakochiwania się bohaterów. To nie stało się od razu, kobieta nie pokochała Wiktora po jednej sytuacji, ale to uczucie budziło się w nich stopniowo i wcale nie był stałe i żelazne. Nie wiedziałam czego mogłam się spodziewać po zachowaniu Jahody. Autorka przedstawiła temat zdrady i pogłębiła go tak bardzo, że nie miałam pojęcia, że tak można. Zazwyczaj bohater zdradzał żonę i tyle. Od tak zmieniał tryb życia. Pani Grzesiak opisała działania Wiktora tak dogłębnie, że czytelnik mógł wyobrazić sobie tego bohatera jako realną postać, której życie i decyzje nie są czarne lub białe. Widzimy, że główny bohater wie, że robi źle i ma wątpliwości. Za to bardzo denerwowała mnie postać Lilii, która wielokrotnie wykorzystywała Wiktora. Przedstawiła ona pewną ludzką postawę, którą też możemy zauważyć w rzeczywistości - jak komuś pomożesz raz, to będzie chciał tylko więcej i więcej. Przez większość książki było mi żal Laury, ponieważ była bardzo dobrą osobą, a spotkało ją wiele złego. Myślę, że jej postać stanie się dla mnie inspiracją. Zakończenie tej książki absolutnie nie jest oczywiste. Tak, jak w prawdziwym życiu - niczego nie możemy być pewni.
"Trzy wcielenia Wiktora Jahody" to tak dobra książka, że polecę ją każdej dojrzałej osobie. Jest chyba najlepszą jaką ostatnio przeczytałam.

Książka otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

• #WyzwanieLC2022
  • Samodzielne