Telefon od Mikołaja

Okładka książki Telefon od Mikołaja Magdalena Witkiewicz
Okładka książki Telefon od Mikołaja
Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo FLOW
2022-11-09
2022-11-05
9788367402040
literatura polska święta

Urocza,ciepła i śmieszna to świąteczna historia w świątecznym klimacie,okraszona humorem dobrym książka,a bohaterowie życzliwi,serdeczni w powieści od początku do końca obdarzyłam ich sympatią dało się lubić.
Powieść świąteczna wspaniała.

Powieść świąteczna wspaniała.

Jest to urocza świąteczna opowieść, która przyciąga czytelnika swoim niezwykłym urokiem. Głównym motywem tej historii są rozmowy kontrolowane przez tabun ekscentrycznych staruszków, które wprowadzają nieoczekiwane zwroty akcji, mnóstwo zabawnych sytuacji i humorystyczny ton.

Wincentyna, główna bohaterka, oczekuje na obiecany przed lat telefon z wiadomością od Mikołaja. Rzeczone urządzenie znacznie różni się od znanych nam dzisiaj wszechobecnych smartphonów,a staruszka jest mu niezwykle wierna,bo nie ma zaufania do tych wszystko mających cudów nowoczesności.

Obietnica ukochanego sprzed lat, trzyma Wincentynę w nadziei,że każdy kolejny telefon może być właśnie tym wyczekiwanym telefonem od Mikołaja, bo przecież On zawsze dotrzymywał słowa. Jednak los niespodziewanie ją zaskakuje, gdy w słuchawce telefonu w domu opieki „Happy End” słyszy głos Poli, zagubionej nastolatki. To zdarzenie radykalnie zmienia życie staruszki jak też całej reszty jego mieszkańców.

Kolejne postaci, takie jak Dorota, nauczycielka przeżywająca kryzys zawodowy i osobisty, oraz Maciej, pragnący być idealnym ojcem dla swoich córek, dodają głębi fabule. Spotykają się w przedświątecznym zamieszaniu, a przypadkowe spotkanie w domu pełnym ciepła i miłości prowadzi do niezwykłych wydarzeń.

Pisarka umiejętnie snuje wątki bohaterów, ukazując ich marzenia, problemy i transformacje. Elementy humoru przeplatają się z chwilami wzruszenia, tworząc bogatą mozaikę emocji. Autorka przypomina nam, że życie pełne jest niespodzianek, a święta to czas, kiedy nawet najbardziej nieoczekiwane rzeczy mogą się zdarzyć.

Podkreśla również uniwersalny przekaz, że wiek nie jest istotny, marzenia się spełniają, a święta są okazją do znalezienia wyjątkowych prezentów pod choinką. Przesłanie o tym, że ważne jest być grzecznym i mieć piękne marzenia, by w końcu otrzymać telefon, który odmieni życie, dodaje opowieści dodatkowej magii.

Czy Wincentyna wreszcie doczeka się upragnionego telefonu od Mikołaja czy też los ma dla niej inne niespodzianki? Co wyniknie z telefonicznej pomyłki i co ona przyniesie naszym bohaterom?

Podsumowując

„Telefon od Mikołaja” to nie tylko świąteczna historia, ale również refleksja na temat wartości rodzinnych, przyjaźni i znaczenia spełniania marzeń. Uświadamia jak ważne jest słuchanie drugiego człowieka, nawet jeśli jest nim nastolatka kilkuletnie dziecko czy ekscentryczna staruszka. Książka udowadnia, że prawdziwe i piękne relacje mogą nawiązać ze sobą osoby w każdym wieku, nawet mając odmienny pogląd na niektóre sprawy, czy dopiero go w sobie kształtując. Pokazuje, że nawet ludzie u schyłku życia chcą czuć się kochani rozumiani i potrzebni. Wskazuje także jak istotna w każdej relacji jest rozmowa.

Magdalena Witkiewicz zgrabnie wplata wątki różnych postaci, tworząc z tego zgrabną pełną ciepła i optymizmu opowieść, która doskonale wpisuje się w ducha świąt. Polecam powieść wszystkim miłośnikom obyczajowych historii, także powieści świątecznych jak i wielbicielom literatury autorki, choć wciągnęła mnie ciut mniej niż „Uwierz w Mikołaja” bawiłam się równie dobrze odprężając się przy tej pozycji, a i wzruszyłam nie jeden raz.

📚📚📚📚📚 Świetna pozycja

Śmieszna, momentami wzruszająca. Ciekawa opowieść kilku rodzin i kilku osób. Super książka przed świętami.

Świąteczna powieść pełna ciepła i humoru,mądra refleksyjna ,momentami wzruszająca i zabawna
Napisana lekkim językiem,która trafi w gusta każdego, niezależnie od wieku
Polecam.

Napisana lekkim językiem,która trafi w gusta każdego, niezależnie od wieku
Polecam.

Książkę się bardzo przyjemnie czyta. Jest to wzruszająca historia pisana z humorem.

Sympatyczna, świąteczna książka. Nawet się pośmiałam kilka razy - staruszkowie z książki są świetni ☺️

Znakomita liryczna i zabawna opowieść wigilijna. Nazwanie domu opieki ' "Happy End" bardzo przypadło mi do gustu. Galeria postaci kapitalna -samo życie ;)

Jest to kolejna (obok "Uwierz w Mikołaja") z historii o domu spokojnej starości Happy End, choć ja przeczytałam ją jako pierwszą. Obie książki jednak nie mają ze sobą powiązania fabularnego, więc spokojnie można czytać każdą zupełnie niezależnie.

Mamy tutaj wielu bohaterów, co jest wspaniałe w tego rodzaju historiach. Jest Wincentyna, która od lat czeka na wiadomość od swojego ukochanego Mikołaja. Obiecał przecież, że zadzwoni, a obietnic zawsze dotrzymywał. Jest również Dorota, przeżywająca kryzys nauczycielka, która wyrusza z domu w wigilijny wieczór i napotyka przyjaciela z dawnych lat. Maciej wychowuje córki, których matka niezbyt przejmuje się czymkolwiek. Jest też Pola, która zamiast Mikołaja odzywa się w słuchawce Wincentyny. Co łączy tych wszystkich bohaterów, którzy w Wigilię spotykają się w Happy Endzie?

Powieść otula nas swoją lekkością, płynie z niej ogrom ciepła i nadziei. Pomimo zawarcia w historii tematów trudnych, podobnie jak w "Uwierz w Mikołaja", wierzymy, że wszystko skończy się dobrze, a każda kolejna strona jest balsamem dla naszej duszy. Cudowne wstawki przed każdym rozdziałem w audiobooku powodowały, że dostawałam gęsiej skórki. Uwielbiam pensjonariuszy domu seniora, skonstruowanie takich postaci to prawdziwy majstersztyk!

Jeśli szukacie fajnej świątecznej lektury na ten wspaniały okres w roku, zdecydowanie polecam książki Pani Witkiewicz :)

(recenzja nie jest współpracą reklamową)

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam :) Pełna ciepła, humoru, zwykłych ludzkich spraw, a jeszcze okraszona świątecznym klimatem. Czytało się miło i bardzo wciągająco.

To była piękna zimowo-świąteczna powieść. Bardzo mi się podobała. Czułam gniew do jednych bohaterów i totalnie ciepłe uczucia do drugich. Chciałabym przeczytać o losach tych bohaterów coś jeszcze, poznać ich dalsze losy. Dowiedzieć się co z rodziną Poli, domem dla seniorów. Chociaż za książkami obyczajowymi nie przepadam, to ta powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Niespotykana przeze mnie wcześniej fabuła, miejsce zdarzeń, charakterystyki bohaterów.

• Audiobooki
  • Świąteczne