Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka

Okładka książki Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka Rebecca Livermore, S. J. Scott
Okładka książki Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka
Rebecca LivermoreS. J. Scott Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Confident you : an introvert's guide to success in life and business
Sensus
2022-08-15
2022-08-15
Joanna Sugiero
introwertycy poradnik relacje międzyludzkie

Okładka książki Wykorzystaj lepiej każdy dzień. Jak zoptymalizować 6 kluczowych obszarów codziennej rutyny Rebecca Livermore, S. J. Scott
Wykorzystaj le... Rebecca Livermore, ...
Okładka książki Mindfulness w związku. 25 nawyków, które zwiększają intymność, pielęgnują bliskość i pogłębiają więzi Davenport Barrie, S. J. Scott
Mindfulness w ... Davenport Barrie, S...
Okładka książki Przebudzenie Kate Oliver, Toby Oliver
Przebudzenie Kate Oliver, Toby O...

Po publikację „Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka” zdecydowałam się sięgnąć, ponieważ nie spodobał mi się jej tytuł. Uważam, że pewność siebie i typ osobowości nie są od siebie zależne. Paradoksalnie podobną tezę wysuwają autorzy książki. Ci jednak twierdzą, że introwertycy mogą zmagać się z pewnymi problemami, które blokują ich na drodze do sukcesu. Jako teoretyczna grupa docelowa tego poradnika postanowiłam skonfrontować go z rzeczywistością.

Kompozycja publikacji jest klarowna. Kolejne rozdziały to konkretne wyzwania przed jakimi stają introwertycy i strategie ich rozwiązywania. S. J. Scott i Rebecca Livermore sami są introwertykami, więc mogli je przedstawić na własnych przykładach. Intuicyjnie wyszczególnili najważniejsze problemy i zaproponowali zdroworozsądkowe podejście do walki z nimi. Jest tu dużo słów o pogodzeniu się ze swoim charakterem, ładowaniu akumulatorów, otwartości i szczerości wobec innych. Rad mających uspokoić czytelnika i pomóc mu pokochać siebie takim jakim jest.

Niestety strategie zostały napisane „po łebkach”. Trochę jakby kazać uczniom dobrać się w pary i w ramach szkolnego projektu poprosić o zastanowienie się, jak rozwiązać dany problem. Chyba najbardziej rażącym przykładem jest „Wyzwanie 9. Bycie traktowanym jak popychadło”. Jedna z rad brzmi „Postaw się”. Autorzy przez około pół strony piszą, dlaczego warto się postawić, ale nie piszą jak to zrobić, jak znaleźć w sobie siłę. Rada słuszna, ale jej wartość, dla czytelnika – zapewne świadomego potrzeby postawienia się – znikoma.

W całym tym wywodzie brakuje mi tzw. przykładów z życia”. Znaczy coś tam jest, ale maleńko. A byłyby bardzo pomocne. Mogłyby zainspirować introwertyków do proponowania konkretnych rozwiązań. Przykładowo w rozdziale „Utrzymywanie relacji z ekstrawertykami” przytoczono historyjkę, kiedy maż z żoną ustalają jaki czas w tygodniu przeznaczają na kontakty z przyjaciółmi, dzięki czemu znajdują kompromis godzący ich różne charaktery. Takich opowieści powinno być więcej. Szczególnie, że autorzy chwalą się, iż książka powstała dzięki odzewowi na maila, „(…) który Steve wysłała do osób ze swojej listy adresowej”[1]. „(…) dostał ponad 300 odpowiedzi”[2]. Nawet jeżeli z powodu praw autorskich tych wiadomości nie można wykorzystać to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się nimi inspirować. Mamy dwie głowy, które pracują nad poradnikiem, więc niech te głowy myślą, jak go uatrakcyjnić.

„Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka” to książka nie groźna, ale też niezbyt przydatna. Przedstawione strategie są opisane zbyt ogólnie. Wydaje mi się, że ludzie intuicyjnie wyczuwają nad jakimi obszarami powinni popracować. Nie wiedzą natomiast jak. I tego „jak” jest tu dla mnie za mało. Wolałabym książkę, która szerzej omawiałaby jeden temat np. jak skutecznie pracować w grupie, jak bronić swojego zdania, jak wyznaczać swoje granice itp. Byłaby bardziej wartościowa z punktu widzenia czytelnika.

[1] S. J. Scott, Rebecca Livermore, „Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka” przeł. Joanna Sugiero, wyd. Sensus, Gliwice 2022, s. 13.
[2] Tamże.

Bardzo rzadko sięgam po poradniki. Lubię je czytać, ale ich tematyka musi mnie mocno zaciekawić, żebym chciała je przeczytać. Tak było w tym przypadku. Jest to poradnik dla introwertyka a ja zawsze zastanawiałam się, do której grupy przynależę. Tematyka książki jest mi bliska, więc sięgnęłam po ten poradnik!

Myślę, że jest to idealna lektura dla osób, które nie orientują się za bardzo w tym temacie. Uważam, że wiedza, która się tam znajduje pozwoli wam poznać podstawy introwersji. Jeśli oczekujecie czegoś bardziej szczegółowego, albo jeśli macie już ogólną wiedzę na ten temat, to raczej nie jest książka dla was.

A więc czego dowiecie się, czytając ten poradnik? Oprócz wyjaśnienia czym dokładnie introwersja jest, nauczycie się jak rozpoznać główne cechy swojej osobowości, zapoznacie się, jakie wyzwania stoją przed introwertykami, dowiecie się, jak radzić sobie z różnymi trudnościami wynikającymi z bycia introwertykiem oraz przeczytacie o mocnych stronach introwertyków.

Poradnik jest napisany w bardzo zrozumiały sposób. Czytanie go nie sprawia trudności. Sam schemat bardzo mi się podoba, wszystko jest napisane w bardzo przejrzysty sposób! Ma zaledwie 150 stron, więc przeczytanie go zajęło mi naprawdę mało czasu!

Najbardziej podobało mi się czytanie o różnych wyzwaniach, które stoją przed introwertykami. Z niektórymi się utożsamiam, więc przeczytanie jak sobie z nimi radzić było bardzo pomocne.

Podsumowując, poradnik został napisany w naprawdę fajny sposób, pojawiło się tam kilka informacji, o których wcześniej nie wiedziałam, ale głównie znajduje się tam podstawowa wiedza, więc nie sądzę, że czytanie go było dla mnie konieczne. Polecam serdecznie dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tym tematem, ale jeśli jesteście osobami, które oczekują „więcej” to tutaj tego nie dostaniecie.

Myślę, że jest to idealna lektura dla osób, które nie orientują...

Przyznam, że jest to bardzo interesująca pozycja. 😁
Napisana prostym i zrozumiałym językiem 👌🏼
Krótko i esencjonalnie 👌🏼
Czyta się ją błyskawicznie za sprawą niedużej objętości > 150 stron.

A co najciekawsze → wskazówki, które w niej znajdziemy są wypracowane i sprawdzone osobiście przez samych autorów (też introwertyków) 😁
więc nie obawiajcie się tu suchej teorii trudnej do wprowadzenia w życie 😉

Z pewnością jest to książka wartościowa dla każdego introwertyka 😀 - mi się spodobała!
ale myślę, że jest to również ciekawa pozycja dla ekstrawertyków -> w końcu zawsze gdzieś w ich otoczeniu znajdzie się jakiś introwertyk, a ta książka pomoże zrozumieć tą niezrozumiałą introwertyczną osobowość 😉🪄
(na prezent też się nada 💪🏼)

Przyznam, że jest to bardzo interesująca pozycja. 😁
Napisana prostym i zrozumiałym językiem 👌🏼
Krótko i esencjonalnie 👌🏼
Czyta się ją błyskawicznie za sprawą niedużej objętości > 150 stron.

więc nie obawiajcie się tu suchej teorii trudnej...

Poradnik jest napisany przez autorów którzy sami są introwertykami, dlatego czyta się go znacznie przyjemniej ponieważ znajdują się w nim wskazówki, które sami wypracowali i sprawdzili w różnych sytuacjach. Znajdziemy w książce również spostrzeżenia czytelników, do których odnoszą się autorzy i pokazują jak natura introwertyków jest zróżnicowana. Sama jestem bardziej introwertykiem (na początku książki jest odwołanie do testu osobowości, który warto wykonać) i czytając znalazłam elementy, które idealnie do mnie pasują, pewne „sposoby” jakie proponują autorzy nieświadomie przetestowałam i faktycznie się sprawdzają. Mimo, że autorzy na początku zaznaczają, że można czytać tylko wybrane elementy poradnika to ja polecam przeczytać całość. Wydaje mi się również, że może być on też pomocny dla ekstrawertyków, ponieważ pomoże im zrozumieć osobowość introwertyczną i uświadomić sobie dlaczego niektóre reakcje i upodobania są odmienne od ekstrawertyków. Poradnik jest bardzo dobrze napisany i szybko się go czyta, wręcz do przeczytania na raz.

Książka pomaga zrozumieć, kim jest introwertyk oraz zaakceptować fakt, że się nim jest. Oswaja i normalizuje zachowania osób, które niekoniecznie przepadają za spędzaniem czasu w dużym gronie osób. zawarte jest w niej 15 lekcji przydatne dla grupy docelowej. są to lekcje poruszające problem, np. trudności z rozmawianiem z obcym bądź niechęć odezwania się w grupie, oraz pokazujące ich rozwiązanie na wiele sposobów. książka jest bardzo fajna, ma tylko 150 stron więc można szybko wchłonąć, dla mnie była raczej podsumowaniem wiedzy, ponieważ wiele z niej już wiedziałem wcześniej. komu ją polecam? na pewno introwertykom, osobom nieśmiałym, bojącym się przemawiać publicznie, ekstrawertykom, którzy chcą zrozumieć myśli i zachowania introwertyków.

Czytałam w swoim życiu pare poradników tego typu i szczerze mogę stwierdzić że był to najlepszy z nich.
Poradnik jest napisany prostym i zrozumiałym językiem, jest w nim zawarte dużo ciekawych wątków na przykład takich jak celebryci introwertycy. O dziwo jest ich naprawdę sporo!
W książce przedstawione jest 8 typów introwertyzmu, każdy z nich jest tam dokładnie omówiony przez co mogłam się dowiedzieć jakim typem jestem ja sama.
Najciekawsze w całym poradniku były dla mnie wyzwania z którymi zmierzają się introwertycy w codziennym życiu, oraz opisane strategie jak sobie z nimi radzić.

Ta książka naprawdę mnie zaciekawiła, sama jako introwertyczka zgadzałam się z większością kwestii opisanych w książce a po jej przeczytaniu zaczęłam zwracać uwagę na niektóre rzeczy których dotychczas nie dostrzegałam.

"Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka" to książka, którą powinien przeczytać każdy, aby zrozumieć z jakimi problemami zmagają się introwertycy, a także by dowiedzieć się w jaki sposób można pomóc takim osobom.

Scott i Livermore pokazują, że bycie introwertykiem nie jest przeszkodą na drodze do sukcesu. Wielu introwertyków wykazało się odwagą i wniosło wielki wkład w rozwój świata.

Świetnym przykładem jest Albert Einstein, który był introwertykiem i wcale nie przeszkodziło mu to w odniesieniu sukcesów w jakże trudnej dziedzinie fizyki. Został laureatem Nagrody Nobla czyż to nie wielkie osiągnięcie?

Autorzy przywołują w swojej książce szereg innych znanych osób, które mimo introwersji odniosły wielki sukces. Jeśli jesteście ciekawi jakie to osoby zachęcam Was do przeczytania tego poradnika.

Ja też jestem introwertykiem i dlatego tak bardzo chciałam przeczytać tę książkę, bo byłam ciekawa czym autorzy mogą mnie zaskoczyć. I zaskoczyli, gdyż nie miałam pojęcia, że można wyróżnić kilka rodzajów introwertyków.

Ze względu na cechy jakie posiadamy można wyróżnić osiem grup to między innymi: “Logik”, “Architekt”, “Mediator”, “Obrońca” i inni.

W książce zaprezentowano 15 wyzwań przed jakimi stają introwertycy oraz ich rozwiązanie. Jednym z nich jest problem dotyczący robienia dobrego pierwszego wrażenia. Jeśli jesteście introwertykami to sami wiecie jak stresująca jest taka sytuacja.

Dzięki tej książce poznacie pięć sposobów jak przygotować się do ważnego spotkania i zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy. To tylko jedno z wyzwań, a w książce znajdziecie ich jeszcze kilkanaście.

Myślę, że warto sięgnąć po ten poradnik i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, a także poznać sposoby na to jak ułatwić sobie życie i relacje z innymi ludźmi. Dziękuję Wydawnictwu Sensus za egzemplarz książki do recenzji.

• Rozwój osobisty
  • Audiobooki
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Nowe
  • Najpierw