Przebudzenie

Muza
2023-01-25
2023-01-25
poradnik psychologia

"Przebudzenie" to poradnik, który napisany jest tak, jak lubię - bez zbędnego lania wody, wszystko jest w nim opisane krótko, zwięźle i na tamat. ideolo!

Kate Oliver i Toby Oliver to rodzeństwo, które postanowiło podzielić się swoim doświadczeniem. Stworzyli program S.H.I.N.E, który ma za zadanie pomóc nam dobrze rozpocząć każdy dzień. Jednak w "Przebudzeniu" nie chodzi jedynie o przebudzenie w sensie dosłownym. Ta książka pomaga spojrzeć inaczej na swoje życie, inspiruje do zmian, motywuje do działania, pomaga "przebudzić" się na kilku płaszczyznach.

"Przebudzenie" to wbrew pozorom bardzo konkretna pozycja. Przedstawione w niej techniki są oparte na licznych badaniach naukowych. Czytając tę książkę, miałam poczucie, że mam w rękach naprawdę wyjątkowy poradnik, który, jeśli wypróbuje i wprowadzę w życie kilka z przedstawionych w nim praktyk, pozytywnie wpłynie na moje samopoczucie, podejście, zdrowie i ogólnie na całe życie 😁
"Przebudzenie" motywuje, inspiruje i zachęca do działania!

Otwierasz oczy. I w końcu widzisz siebie.

To chyba jedna z ostatnich książek poradnikowych po jakie sięgnęłam. I wcale nie dlatego, że ich nie cenię. Wręcz przeciwnie. W ostatnim czasie wydanych zostało sporo ciekawych publikacji. Wiele z nich dotyczy budowania własnej wartości i jest dedykowana kobietom. Społeczeństwo patriarchalne odebrało nam głos, ale teraz coraz trudniej go uciszyć. Takie poradniki, jak chociażby „Przebudzenie” Kate Oliver i Toby’ego Olivera od wydawnictwa MUZA to właśnie tego rodzaju książka. Ma nam pomóc otworzyć oczy i znaleźć siebie w zgiełku współczesności.

Poranek i początek

Chociaż w tej książce chodzi o totalne przebudzenie życiowe, to zaczynamy od tego, jak dobrze rozpocząć dzień. Jakie są Wasze sposoby na idealny poranek? Mojego nie mogę zdradzić, ale jest niezawodny. Na pewno trudno osiągnąć poranne zen w pośpiechu. Gdy gonimy do pracy, przedszkola, szkoły i każda minuta się liczy, a domownicy nie chcą zbytnio współpracować. Pamiętam jedne z lepszych poranków, gdy nie musiałam tak gnać. Wstawałam chwilę przed córką. Po co wstajesz, pytali niektórzy zdziwieni. A ja uwielbiałam wstać o 5.30, żeby w spokoju wypić kawę/herbatę i patrzeć na świat zanim się obudzi. Ale pobudka, o której mowa w tej książce to nie tylko poranne wstawanie. To przede wszystkim nasze własne przebudzenie.

Działa?

Chyba nic nie działa tak po prostu. W każdy element budowania siebie trzeba włożyć sporo wysiłku. W „Przebudzeniu” mamy trzydzieści dobrych praktyk, które mają nam w tym pomóc. Zaczynamy od wyciszenia i oddychania. Są też rozdziały poświęcone na przykład uważności i medytacji. Oprócz tego, coś niezwykle ważnego: przytulanie, afirmację i praca z lustrem. Z doświadczenia mogę zdradzić, że nie warto się od razu zniechęcać czy dyskredytować takie metody. Czasami wygląda to głupio i śmiesznie, ale naprawdę działa, podobnie jak ćwiczenie „strząsania” z siebie napięcia. Wystarczy chwila, a mamy efekt. Warto spróbować, a z tą książką będzie to znacznie łatwiejsze.

Otwierasz oczy. I w końcu widzisz siebie.

Poradnik od Kate i Toby Oliver to idealna książka do motywowania się każdego ranka aby walczyć o lepszą wersję siebie. Autorzy proponują kilka technik aby dzień stał się lepszy, na pozór banalne, codzienne czynności, które mogą faktycznie wpłynąć na jakość naszego życia i samopoczucia.

Mamy do wyboru kilka technik : wyciszenie, poczucie szczęścia, intencja, odżywianie i ruch - każda z tych technik ma kilka sposobów aby skutecznie wprowadzić je do swojego życia.

Ciężko stwierdzić czy poradnik jest dobry, każdy z nas poszukuje czegoś innego w takich książkach i sam powinien się przekonać czy dana lektura jest dla niego. Jeśli chodzi o mnie to autorzy trafili do mnie i niektóre metody polepszenia swojego poranka z chęcią bym przetestowała. Zwykłe, banalne czynności mogą sprawić że zaczniemy z lepszym nastawieniem wchodzić w nowy dzień.

Wg mnie warto zajrzeć. Kilka ciekawostek, które mogą zainspirować do lekkich zmian.

W książce znajduje się wiele wskazówek jak dobrze rozpocząć dzień. Po przeczytaniu czuję się zainspirowana do działania.

Lubię od czasu do czasu przeczytać jakiś poradnik. Nie, żebym od razu pod jego wpływem zmieniała całe życie, ale czasami można dowiedzieć się z niego ciekawych rzeczy.
,,Przebudzenie" zainteresowało mnie już swoją pozytywną okładką, a kiedy zaczęłam czytać, byłam pod wrażeniem prostoty i celności rad, które zawiera i które faktycznie bez większych trudności mogę wcielić w moją codzienność.

Książka zawiera 30 praktyk dobrego powitania dnia jak: wyciszenie, poczucie szczęścia, intencje, odżywianie i ruch. Każda z nich jest omówiona w osobnym rozdziale i każdy z nas znajdzie w niej metody odpowiednie dla siebie.
Ja wybrałam wyciszenie przez oddychanie lub medytację, pracę z lustrem, planowanie dnia i wyznaczanie sobie celów na dany dzień.
Najlepszym odżywianiem po przebudzeniu jest dla mnie szklanka wody, a ruchem- poranne porządki.
Ty, być może, wybierzesz coś innego.
Ja, w każdym razie, mam zamiar kupić sobie planner i przy pomocy tej książki tak planować sobie każdy poranek, by wyciągnąć z niego dla siebie jak najwięcej pozytywnej energii.

Jeśli więc szukacie motywacji i inspiracji na piękne ,,dzień dobry", ta książka będzie idealna

Jedna z tych książek, której przeczytanie nie zmieni niczyjego życia, ale zainspirowanie się i włączenie proponowanych w niej praktyk do codziennej rutyny zmieni to życie diametralne. Konkretna, bez lania wody, inspirująca książka. Warto mieć i często do niej wracać.

Kate i Toby Oliverowie jako zgrane rodzeństwo stworzyło S.H.I.N.E, to system wzbudzania w sobie radości życia. Polega na wypracowaniu elastycznej porannej rutyny, dzięki niej z nową energią wejdziecie w każdy dzień. Metoda opiera się na pięciu dziedzinach: wyciszenie, poczucie szczęścia, intencje, odżywianie i ruch. Każda z tych dziedzin ma w sobie narzędzia umożliwiające życie pełnym blaskiem. Z poradnika dowiecie się jak skutecznie planować dzień, co to znaczy kreatywna wizualizacja, jak polubić się z budzikiem, jak istotny jest uśmiech i wiele innych ciekawych porad.

Wiem, że każdy z nas jest inny, chodzi do innej pracy przez co poranki są różne u każdej osoby. Mam też świadomość, że bardzo trudno będzie wprowadzić wszystkie te techniki, ale wdrożenie części z nich już poprawi wasz nastrój.

Nie jest to książka wybitna ani też naukowa, wiele metod może się wam nie spodobać i nie sprawdzić, ale gdy po przeczytaniu choć jedna z tych technik znajdzie zastosowanie w waszym życiu i poprawi jego komfort, to znaczy, że było warto po nią sięgnąć.

Jaka była Wasza pierwsza myśl o poranku?🤔
Często zdarza się nam myśleć o samych negatywnych aspektach dnia ledwo otworzymy oczy. A może by tak zacząć to kontrolować, dać sobie dodatkowe 5 min na relaks przed długim dniem? ☺️
🍃
Z pomocą przychodzi nam krótka acz wartościowa książka rodzeństwa Kate i Tobiego Oliver. Pokazują oni swoje codzienne poranne rytuały, które pozwalają im wchodzić w kolejny dzień szczęśliwszymi, z mniejszą presją, zaczynając od małych praktyk, które pozwalają zmienić myślenie o nadchodzącym dniu.
Książkę czyta się bardzo szybko, gdyż nie jest to obszerna pozycja. W nieco ponad dwustu stronach autorzy zawarli niezwykle cenne wskazówki, sugestie, które w formie propozycji ukazują co możemy wprowadzić do naszego poranka by lepiej nam się wstawało i funkcjonowało. Wiele z nich dotyczy wdzięczności czy drobnego relaksu.
Ponieważ wskazówek jest trzydzieści, możemy sami wybrać, które z nich wybierzemy na początek, które sprawdzą się dla nas a które całkowicie nie.
Jest to dobra pozycja dla każdego, bo w końcu to jak zaczniemy dzień często wpływa na jego dalszy przebieg i rozwój. Być może warto by pochylić się dłużej nad tymi praktykami, by każdy z naszych dni zdawał się nam choć w małym stopniu wart naszego wysiłku i by zacząć to doceniać 🥰

Jaka była Wasza pierwsza myśl o poranku?🤔
🍃

Okładka książki jest promienna, jej kolory to w przeważającej części żółty, pomarańczowy. Widzimy kobietę, która prawdopodobnie praktykuje jogę, jest rozluźniona i najpewniej czuje się naprawdę dobrze. Pozycja posiada skrzydełka, które stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na jednym z nich przeczytacie fragment książki, a na drugim kilka słów o autorach.
Odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane, literówka jakaś się zdarzyła, ale nie przeszkadzała ona jakoś specjalnie w czytaniu. Czcionka jest wystarczająco duża, nie męczy oka. Stronice są kremowe.
Całość została podzielona na części i rozdziały, które nie są zbyt długie, bym powiedziała, że takie w sam raz lub niektóre są dosyć krótkie.

Tę pozycję czyta się niewiarygodnie szybko. Nie jest zbyt gruba, ma niewiele ponad dwieście stron. Mamy minimum treści przedstawione, a bardziej chodzi o ich sens i praktyczność. Dlatego czytało mi się szybko, lekko i przyjemnie. Z ogromnym zaciekawieniem zapoznawałam się z kolejnymi rozdziałami. Jest tu wiele praktycznych wskazówek, jak można zmienić swoje poranki - i nikt tu nie narzuca, że MUSISZ robić to czy tamto, tylko lekko poddają sugestię, co możesz wprowadzać. Małymi kroczkami, dawać sobie szansę na przebudzenie, bym dzień stał się LEPSZY.
Napisali tę pozycję brat z siostrą, a nie widać za bardzo wydźwięku, kto pisał jaką część. Mamy specjalnie napisane wstawki - kto co mówił, czy Toby czy Kate, kto z nich co praktykuje co rano w dłuższej wersji i tej skróconej. Opisują swoje przygody, swoją przeszłość, ale nie opowiadają życiorysu, tylko właśnie pod kątem wdzięczności i PRAKTYKOWANIA przebudzenia.

Mamy tutaj bardzo dużo wskazówek, bo aż trzydzieści - jak możemy zacząć. Co jest łatwiejsze, co trudniejsze... I wiecie, ja już chyba od grudnia, zaczęłam co rano czytać kilka stron książki. Tak zaczynałam dzień, wstaję troszkę wcześnie, więc zamiast położyć się i zdrzemnąć czterdzieści minut i później być wymiętym - wolałam coś poczytać i od tamtego czasu staram się codziennie pielęgnować tą moją "rutynę". Okazało się, że podczytywanie kilku stron zaraz po przebudzeniu również znajduje się w tej książce. Zamiast wody, popijam gorzką herbatę - to również jest tutaj zawarte. Ścielenie łóżka jako delikatnie rozciąganie i ruch? Oczywiście. Co rano poprawiam to wielgachne łóżko, żeby jakkolwiek się prezentowało. Dlatego ucieszyłam się, że już robię coś, o czym mowa, że mam ten nawyk. Jestem ciekawa, jaki nawyk Wy macie, chociaż nie zdajecie sobie z niego sprawy?

Reasumując uważam, że jest to dobra pozycja tak naprawdę dla każdego. Znajdziecie w niej praktyczne wskazówki, podpowiedzi dokładnie krok po kroku, jak coś wykonać. To, jak zaczniemy dzień naprawdę rzutuje na cały dzień, to ważne, by zacząć go dobrze, przyjemnie, nie nastraszając się negatywnie. Plusem według mnie jest bibliografia - kilka stron odsyłających indeksów mamy, wiemy, że nie wyssali tego pisarze z palca. Owszem, nie czerpali tylko ze swoich lat praktyki i swojej wiedzy, ale wspomagali się innymi źródłami, które oznaczyli - to jest bardzo ważne. Tym bardziej w tego typu książkach. Opracowali system S.H.I.N.E. - czyli system wzbudzania w sobie radości. Ich podejście opiera się na pięciu dziedzinach praktyk: WYCISZENIE, POCZUCIE SZCZĘŚCIA, INTENCJE, ODŻYWIANIE, RUCH. Każda z nich posiada sześć narzędzi, które są omówione na czym polegają, jest podpowiedź jak je praktykować - i to jest super. Sama mam kilka takich, które chciałabym wypróbować.

Nie chcę więcej zdradzać - chcę, byście po nią sięgnęli. Jest na tyle uniwersalna, że możecie ją czytać w dowolnym czasie i niekoniecznie na raz. Można ciągle do niej wracać. Dzięki zawartym przykładom, harmonogramom - możecie ćwiczyć kiedy i jak chcecie. Polecam - bo jest warta uwagi. Jeden z lepszych poradników, zawsze może na kierunkować nas na nową rutynę, coś zmienić i faktycznie poprawić lepszy start dnia, który będzie rzutował aż do nocy. Zachęcam. Jestem zadowolona, że mogłam się z nią zapoznać.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe