Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...

Pomysł inspirujący, ale niestety dobór osób z pewnego klucza.
Nieciekawa przewaga osób z branży medialno-rozrywkowej (i celebrytów) nad osobami z innych bajek.
Całkowity brak osób działających na rzecz innych ludzi bez promowania siebie (Owsiak nie spełnia tego kryterium).
Dziwne wydaje mi się przedstawienie w książce dla młodzieży Marcina Matczaka, zamiast jego syna Maty. Chociaż... czy Mata to taki wzór dla młodzieży? Hm...

Mało osób nastawionych na coś innego, niż osobisty sukces i kasa. A, nie, przepraszam - są Wajrak i Nuria.
Żadnej wzmianki o wartościach - nawet przy Joannie Jędrzejczyk, przedstawionej z krzyżykiem na szyi.

Pomysł inspirujący, ale niestety dobór osób z pewnego klucza.

Yvette Żółtowska-Darska to autorka książek o sportowcach i innych znanych osobach, które mogą być inspirujące dla dzieci. Nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka „Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie”, w której autorka przedstawia sylwetki różnych osób. To zbiór opowieści przedstawicieli różnych zawodów takich jak lekarz, piosenkarka, pisarz, aktorka, śpiewaczka operowa, zawodniczka MMA i wiele innych. Są to osoby znane z pierwszych stron gazet lub Internetu, ale także inne, niekoniecznie znane szerszej publice, tym bardziej warto przeczytać tę książkę. 😉 To książka, która może zainteresować nastolatków, a nawet starszych czytelników, w której przeczytają, jak wygląda praca przedstawionych w niej osób, jak ważna jest w życiu pasja i rozwijanie swoich zainteresowań, co może oznaczać powszechnie rozumiany sukces. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/02/oni-sa-super-40-historii-o-ludziach.html

Kiedy sięgnę pamięcią do czasu podstawówki pamiętam, że każdy z moich rówieśników miał jakiś marzenia i plany co do swojej przyszłości. Jedni chcieli odkrywać świat, inni iść jak burza do przodu, a jeszcze inni w spokoju ciesząc się beztroską odkładali życiowe decyzje na przyszłość, bliżej nieokreślony dalszy czas, bo w głowie panowała pustka co do pomysłu na siebie i dalsze życie. Nie było też nikogo, kto poklepał po ramieniu i powiedział; „Idź śmiało do przodu, rozwijaj swój pasje, ciesz się życiem”.
Z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam zatem po książkę autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej „Oni są super. 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” Wydawnictwa Agora, gdyż ciekawa byłam w jaki sposób może ona zachęcić młodych ludzi do działania i pomóc rozwinąć im skrzydła. Już sam dobór bohaterów tej publikacji niewątpliwie zachęcić powinien młodych czytelników do sięgnięcia po tę lekturę, gdyż autorka faktycznie sięgnęła po nazwiska, które nie tylko są w większości rozpoznawalne przez dzisiejszą młodzież, ale i mają na swym koncie ogromny bagaż życiowych doświadczeń i idących za nimi sukcesów. W gronie wybrańców znaleźli się nie tylko idole muzycznej sceny jak n. Dawid Podsiadło, Sannah, czy Viki Gabor, ale i znani youtuberzy (Red Lipstick Monster czy Cyber Marian),ale i sportowcy(Kamil Stoch, Natalia Partyka, Joanna Jędrzejczak czy Robert Lewandowski),dziennikarze telewizyjni (Marcin Prokop, czy Dorota Wellman),a wreszcie pisarze(Andrzej Sapkowski, Zygmunt Miłoszewski),czy aktorzy (Cezary Pazura, Małgorzata Kożuchowska) czy naukowcy. Dodatkowo autorka sięgnęła po wybrane przez siebie nazwiska reprezentantów naukowego czy prawniczego świata oraz społeczników.
Niezależnie od tego jednak jaką profesję wykonują bohaterowie książki celem autorki było pokazanie, że wiara we własne możliwości, chęć rozwijania życiowych pasji, dążenie do poszukiwania ukrytych w młodych ludziach talentów, przy odrobinie motywacji, zawziętości i konsekwencji w działaniu może zostać przekuta na sukces.
Przedstawione w książce opowieści o losach 40 wybranych i ich drodze do dzisiejszej pozycji zawodowej, choć czasem nie była usłana różami i wiązała się nie raz z mniejszymi lub większymi potknięciami, pokazuje, że warto wierzyć w siebie i dać się ponieść nawet najbardziej nieprawdopodobnym życiowym marzeniom. Droga do sławy 40 wybranych i ich dzisiejszy status to jednak efekt nie tylko wiary w siebie, ale i codziennej pracy, która może dać nie tylko szczęście, stabilizację finansową, ale przede wszystkim ogromną satysfakcję.

Gorąco polecam młodym czytelnikom tę lekturę, gdyż w sposób pozbawiony patosu, górnolotności, wyszukanych metafor, językiem bliskim dzisiejszej młodzieży, może ona zachęcić młodych ludzi do odważnego patrzenia w przyszłości znalezienia motywacji w dążeniu do obranego przez siebie celu.

Każdy z nich jest inny, jedni są znani w całej Polsce, inni są gwiazdami Internetu, a jeszcze inni to nazwiska rozpoznawalne na świecie. "Oni są super" to zbiór krótkich biografii niezwykłych Polaków, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Może ich kojarzycie, albo znacie? Widzieliście lub czytaliście o nich, gdzieś śmignęła Wam twarz, nazwisko, pseudonim...teraz możecie poznać ich lepiej.
Ciężką pracą oraz dzięki pasji i marzeniom wdrapali się szczyt, zrealizowali swoje pragnienia, rozwinęli skrzydła i osiągnęli sukces. Ich historie są niezwykłe, ciekawe i inspirujące.

Często poznajemy kogoś, gdy już stanie znany i rozpoznawalny, nie wiemy natomiast jaką drogę musiała pokonać dana osoba, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jest obecnie.
Ta książka to pozycja wyjątkowa, przedstawiająca ludzi działających w rozmaitych obszarach, pokazująca tym samym, że osiągnięcie sukcesu to nie tylko kariera telewizyjna, muzyczna, czy sportowa (ale takich osób tutaj też nie brakuje😉).

Bohaterzy tej książki pokazują, że sukces można osiągnąć w na różne sposoby-można realizować się w niszowej branży lub znaleźć się na okładkach gazet... A co za tym się kryje? Jak wyglądało ich życie i praca? Tego dowiecie się z tej książki.

Nie zawsze droga usłana jest różami, nie zawsze pieniądze świadczą o spełnieniu, czasami trzeba przejść wiele dróg, aby trafić na tę właściwą.

Fascynujące historie, inspirujące opowieści, smak sukcesu i porażki. Dodatek w postaci wyjaśnienia branżowych pojęć oraz cytatów bohaterów książki.

Podsiadło, Lewandowscy, Sapkowski, Stoch, Pazura, Owsiak... Łącznie 40 inspirujących historii!

Bycie nastolatkiem nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych i najlżejszych. Z każdej strony pojawiają się liczne oczekiwania i wymagania, a ty człowieku stoisz na rozdrożu i nie wiesz czy wciąż jesteś nieporadnym dzieckiem czy już dorosłym. I na ten trudny czas zmian nakłada się okres podejmowania kluczowych dla dalszego życia decyzji – jaka szkoła, jaki kierunek studiów, jaki zawód wybrać? Jest to tym trudniejsze, gdy oczekiwania innych (rodziców) nie współgrają z pasjami i marzeniami, albo w ogóle nie ma się wizji siebie w przyszłości.

Pewnym pocieszeniem dla tych zbłąkanych nastoletnich dusz może stać się nowość od @agoradladzieci „Oni są super” Yvette Żółtawskiej-Darskiej, która przedstawia historię 40 osób, które często mimo licznych przeciwności odnalazły pomysł na siebie, a wraz z nim satysfakcja. Autorka przybliża sylwetki osób znanych z mediów: aktorów, sportowców, piosenkarzy i dziennikarzy, ale również osób ze świata nauki i biznesu. To, co je łączy to determinacja, wiara w swoje możliwości i pasja. Każda przywołana historia to krótka opowieść o drodze do zawodowego sukcesu – jedne są proste i szybkie niczym autostrady, inne kręte, wyboiste i pełne przeszkód, niektóre okazały się ślepymi uliczkami, ale wszystkie ostatecznie zawiodły bohaterów do celu, czyli do spełnienia.

Lekki, barwny język autorki i zachwycające portrety towarzyszącej każdej osobistości sprawiają, że książka jest niezwykle przyjemna w odbiorze. Jednak to jej przesłanie jest tu najważniejsze – pokazanie, że droga do sukcesu może być różna, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a małomiasteczkowość, przemoc rówieśnicza, problemy w szkole i domu, brak wsparcia, bezrobocie, samotne rodzicielstwo czy brak kasy nie są przeciwnościami nie do przejścia. To, co najsilniej wybrzmiewa z tej książki to potrzeba silnej wiary w to, co chce się robić.

Ale… zupełnie nie rozumiem zamysłu uwzględniania w tym kanonie nastolatków. Ich ścieżka jest zbyt krótka i jeszcze nie raz może skręcić w różne strony, aby stawiać ich za przykład ludzi sukcesu.

Książki Yvette Żółtowskiej-Darskiej mają w naszym domu wyjątkowy status. Napisane przez autorkę historie piłkarzy (i nie tylko) są częstszym obiektem re-readu niż Harry Potter (a uwierzcie, często Wojtek doń wraca). Jednak nowa książka - "Oni są super" - spotkała się z ostrożnym przyjęciem, jako że sportowcom poświęcona jest jedynie w ułamku. A jednak, gdy tylko młody zasiadł do lektury, pochłonął ją jednym ciągiem i orzekł, że jest zadowolony.

Yvette Żółtowska-Darska ma spore doświadczenie w pisaniu biografii skierowanych do nastoletnich odbiorców, ale tym razem postawiła sobie zadanie trudniejsze - opowiedzenia o 40 osobach w sposób na tyle zwięzły, by nie przeładować książki nadmiarem tekstu, a na tyle treściwie, by każda z prezentowanych osób mogła dla odbiorcy stanowić inspirację.

W naszym odczuciu autorka z zadania wywiązała się znakomicie. Każdy z 40 rozdziałów książki czyta się z przyjemnością - tekst jest napisany z lekkością, jasny w odbiorze, a przy tym ciekawie prezentujący sylwetkę bohatera. Każdy rozpoczyna "nota biograficzna" z najważniejszymi informacjami, a następnie znajdujemy prezentację osoby. W nią wplata autorka tylko te elementy, które są najistotniejsze. Zamiast długich monologów o dzieciństwie przeczytamy o wyzwaniach, przed jakimi poszczególne osoby stawały w młodości, jak odkrywały swoją pasję, jakimi drogami docierali do momentu, w którym mogli jej realizację przekuć w wykonywany zawód.

Jak już wspominałam, Wojtek do publikacji podszedł ostrożnie, ale kiedy tylko przeczytał pierwsze, wybrane rozdziały (oczywiście najpierw te poświęcone sportowcom),ochoczo zabrał się do pochłaniania całości. I to od deski do deski. Na koniec uznał, że to fajna książka, bo można czytać ją całą albo na wyrywki, rozdziały są wciągające, ale nie za długie, więc można ją chwycić nawet w przelocie między lekcjami.

Jeśli chodzi o mnie, to ja również z przyjemnością ją przeczytałam i podzielam zdanie Wojtka. Dodam jednak, że w zamierzeniu autorki publikacja może pełnić po trosze rolę "doradztwa zawodowego" i ten cel udało się osiągnąć. Bez zbędnego dydaktyzmu, za to niezwykle inspirująco opowiada bowiem autorka o swoich bohaterach, a przede wszystkim o tym, że ich sukces jest wynikową pasji i ciężkiej pracy, która jest niezbędna do realizacji marzeń. Dodatkowo różnorodność bohaterów dowodzi, że nie trzeba być piosenkarzem czy aktorem, by być super. Swoją wyjątkowość można udowodnić, realizując się w różnych dziedzinach, także w nauce. Bo każdy z nas jest super na swój własny sposób.

Wśród wielu książek dla nastolatków Oni są super Yvette Żółtowskiej-Darskiej zdecydowanie zasługuje na uwagę. Skierowana do młodych ludzi i posługująca się zrozumiałym dla nich językiem przybliża sylwetki mniej lub bardziej znanych osób, które znalazły własną drogę do sukcesu. Nie idealizując ich wyborów, pokazuje też trudne elementy ich drogi. Jednocześnie wskazuje, że warto odnaleźć swoją drogę i o siebie zawalczyć. To wciągająca, przyjemna i inspirująca lektura, pełna pozytywnych myśli i dodająca wiatru w żagle. Świetny pomysł na prezent dla wszystkich młodych, dojrzewających ludzi, którzy niedługo będą planować swoją przyszłość. I dla dorosłych, którzy dzięki książce także mogą czegoś się nauczyć.

Przyznaję bez bicia, że "Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie" to pierwsza książka Yvette Żółtowskiej-Darskiej, na jaką trafiłam, a ma już ich trochę na swoim koncie. Pomimo początkowo dość sceptycznego podejścia do tej publikacji muszę przyznać, że okazała się ona niezwykle interesującą, inspirującą i motywującą pozycją zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców czy opiekunów. Co mnie skłoniło, by po nią w ogóle sięgnąć? Przede wszystkim niesamowicie wyrazista, wpadająca w oko okładka (tak, w wielu przypadkach to właśnie okładka jest elementem zapalnym, który decyduje o tym, czy w ogóle zwrócę uwagę na opis).

Co do pierwszego wrażenia po wzięciu egzemplarza w ręce to było jak najbardziej pozytywne - barwnym, wyrazistym, zapadającym w pamięci ilustracjom przedstawiającym kolejnych bohaterów nie sposób cokolwiek zarzucić. Autorów tych cudowności było aż dziesięciu, a każdy z ilustratorów ma swój charakterystyczny i dość łatwo rozpoznawalny styl. Mnie szczególnie urzekły prace, które wykonały: Unablanca, Anna Wizgird-Todorov, Monika Sikorska i Weronika Osiecka. Obawiałam się, że z treścią może być gorzej szczególnie dlatego, iż jak się okazało, wielu spośród bohaterów zwyczajnie nie znałam... A tu takie zaskoczenie. Okazało się, że każda z przedstawionych historii jest bardzo dobrze przemyślana - jedne inspirują, inne bawią, kolejne dają do myślenia, jeszcze inne pokazują, że nawet mając bardzo trudne dzieciństwo, będąc biednym czy prześladowanym (wytykanym, wyśmiewanym, opluwanym...) można tak pokierować swoim życiem, by tym wszystkim cwaniaczkom pokazać, że nie ma sytuacji beznadziejnych, bez wyjścia oraz bez perspektyw na lepsze jutro.

Osobiście miałam sporo frajdy w czasie lektury, a przystępny język oraz humorystyczne elementy sprawiły, że wiele z przeczytanych historii o niektórych bohaterach z pewnością na długo zostaną w mojej pamięci. Mam tu na myśli nawet osoby, których wcześniej nie znałam i o których nawet nie słyszałam, a jeśli już słyszałam to nie potrafiłam ich z niczym skojarzyć i powiązać. Jedną z takich osób jest np. Magdalena Dziewguć - szefowa Google Cloud i ekspertka w świecie nowych technologii - jej historia pokazuje przede wszystkim jak wartościowe jest konsekwentne uczenie się czegoś nowego. Przykład Joanny Jędrzejczyk z kolei udowadnia, że zaangażowanie i ciężka praca mogą pozwolić odnosić spektakularne sukcesy. Ze znanych mi osób muszę wspomnieć o Przemku Staroniu, który jest ogromnym wsparciem i iskierką nadziei dla wielu młodych, często zagubionych ludzi. Środowisko biologiczne reprezentują Nuria Selva Fernandez i Adam Wajrak. Z zabawnych historii wymienię tę, opisaną w części o Marcinie Prokopie i jego spotkaniu oko w oko z "uzbrojonym"... Eminemem.

Podsumowując, książkę polecam nastolatkom i o wiele starszym osobom, miłośnikom sportu, muzyki, kosmosu, literatury, modelingu, przyrody, nowych technologii, zagubionym i rozdartym wewnętrznie, szukającym inspiracji oraz pomysłu na siebie... Moim zdaniem każdy znajdzie coś dla siebie. Przy okazji dodam jeszcze, że można poznać znaczenia różnych specjalistycznym pojęć, o których być może wcześniej się nie słyszało, a wszystko to za sprawą słowniczków zamieszczonych po każdym rozdziale - np. jedna z bohaterek książki była ofiarą bullyingu i w poświęconym jej rozdziale jest wyjaśnienie m.in. tego słowa, by łatwiej było zrozumieć, co to słowo właściwie oznacza, a nawet, gdzie można szukać pomocy, gdy się bullyingu doświadcza czy jest się jego świadkiem. Oprócz tzw. słowniczków polecam sekcje z ciekawostkami i cytatami.

A na koniec zagadka! Czyje to słowa:
"Uprawiam antylans. Jeżdżę gorszym samochodem, niż mógłbym, i noszę stare ubrania."

• Polecajki
  • [Prezent]
  • Do kupienia
  • Dla młodzieży
  • Biografie/Autobiografie/Wspomnienia
  • Popularnonaukowe

Yvette Żółtowska-Darska Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie Zobacz więcej