Yvette Żółtowska-Darska: „chciałam pokazać wielość dróg życiowych, jaka stoi przed nastolatkami“

Sonia  Miniewicz Sonia Miniewicz
11.10.2022

Z okazji premiery książki „Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” zapraszamy do przeczytania wywiadu z autorką. Rozmawiamy o tym, skąd czerpać inspiracje i jak znaleźć pomysł na samego siebie.

Yvette Żółtowska-Darska: „chciałam pokazać wielość dróg życiowych, jaka stoi przed nastolatkami“ Materiały wydawnictwa

[Opis wydawcy] Zawodniczka MMA, lekarz, śpiewaczka operowa, twórca dialogów filmowych, piosenkarka, youtuber, pisarz, aktorka i wielu innych.
Poznajcie 40 niezwykłych postaci – zarówno tych z pierwszych stron gazet, jak i działających w swojej branżowej niszy. Czy każda z tych osób od razu wiedziała, kim chce być? Na czym polega ich codzienna praca? I wreszcie: czy sukces i szczęście na pewno zależą od pieniędzy i sławy?

Choć ścieżki kariery bohaterek i bohaterów Oni są super! są różne, łączy ich pasja, wiara w siebie i determinacja w dążeniu do celu. Te inspirujące historie pokazują, że drogi zawodowe bywają nieoczywiste, a świat jest pełen możliwości. Dlatego zamiast martwić się o przyszłość, lepiej rozwijać swoje pasje i talenty.

Artur B. Chmielewski, Agnieszka Chylińska, Cyber Marian, Magdalena Dziewguć, Marta Frej, Wiktoria „Viki” Gabor, Ryszard Grenda, Joanna Jędrzejczyk, Dorota Kośmicka-Gacke, Małgorzata Kożuchowska, Aleksandra Kurzak, Anna i Robert Lewandowscy, Olga Malinkiewicz, Marcin Matczak, Małgorzata Mikuła, Zygmunt Miłoszewski, Anna Nowak-Ibisz, Jakub Józef Orliński, Jurek Owsiak, Ewa Pajor, Papcio Chmiel, Natalia Partyka, Cezary Pazura, Karolina Pisarek, Dawid Podsiadło, Marcin Prokop, Szymon Radzimierski, Red Lipstick Monster, Sanah, Andrzej Sapkowski, Nuria Selva Fernandez i Adam Wajrak, Anna Skórzyńska, Przemek Staroń, Jakub Steinhauf, Kamil Stoch, Monika Walecka, Dorota Wellman, Bartosz Wierzbięta, Marta Wojtal, Yvette Żółtowska-Darska.

Sonia Miniewicz: Twój życiorys jest bardzo bogaty – pracowałaś w agencji reklamowej i koncernie kosmetycznym, kierowałaś kanałem telewizyjnym TVN Style… Wielokrotnie wspominałaś, że to twój syn, pasjonat sportu, namówił cię na napisanie pierwszej książki. To była dla ciebie ogromna zmiana zawodowa czy też może pisanie było zawsze obecne w twoim życiu?

Yvette Żółtowska-Darska: to była zmiana, w dodatku kolosalna. Ostatnie teksty literackie pisałam na studiach, potem przez równe 20 lat pracowałam w korporacjach. Decyzja o pisaniu książek dla młodzieży była szokiem dla każdego, kto mnie znał. Zmianą – i to taką o 180 stopni – była też sama tematyka książek. Przypomnę, że pierwsza książka była biografią Leo Messiego. Kolejne to książki o Cristianie Ronaldo, Zlatanie Ibrahimoviciu, Robercie Lewandowskim itd. Z czysto kobiecych tematów, nad którymi pracowałam przez dwie dekady, weszłam w świat piłki nożnej i piłkarzy.

Czym kierowałaś się przy wyborze postaci, o których piszesz w „Oni są super!”? Rozbieżność jest ogromna – od piosenkarzy i aktorów przez sportowców i pisarzy do influencerów.

Ta rozbieżność jest całkowicie zamierzona. Chciałam pokazać bogactwo potencjalnych zawodów, a tym samym wielość dróg życiowych, jaka stoi przed nastolatkami. Prócz wymienionych przez ciebie profesji są tu także: lekarz, weterynarka, inżynier z NASA, fizyczka, prezenterzy telewizyjni, biznesmeni i wiele innych. Celowo też zaplanowałam solidny rozrzut wiekowy: od najmłodszej Viki Gabor przez sanah, Dawida Podsiadłę i Przemka Staronia po Andrzeja Sapkowskiego czy Papcia Chmiela.

Musiałaś dokonać ostrej selekcji wybranych bohaterów? Czy w swojej książce planowałaś – albo chciałabyś – umieścić jeszcze jakieś postacie?

Moja lista marzeń była dużo dłuższa. Ostatecznie decydował jednak zawód (chciałam ich mieć jak najwięcej), a w ramach jednego zawodu to, by jak najczęściej mieć bohaterkę kobietę i bohatera mężczyznę. Stąd aktorzy to Małgorzata Kożuchowska i Cezary Pazura, artyści to Papcio Chmiel i Marta Frej, a jak youtuberzy, to Red Lipstick Monster i Cyber Marian.

Jak przebiegała praca nad książką? Udało ci się spotkać ze wszystkimi swoimi bohaterami albo chociaż porozmawiać z nimi przez telefon czy też czasami musiałaś bazować jedynie na dostępnych powszechnie materiałach?

Spotkanie wszystkich było niemożliwe, bo to ludzie bardzo zajęci, ale z każdym z bohaterów miałam osobisty kontakt. Chociażby dlatego, że wszystkie opowiadania (a potem też portrety) musiałam z nimi konsultować. I ten właśnie proces autoryzacji wykorzystywałam do zadania dodatkowych pytań czy rozwiania moich wątpliwości. Dzięki temu w książce znajdziemy wiele informacji z absolutnie pierwszej ręki.

Jakie było twoje największe zaskoczenie przy pisaniu tej książki? Dowiedziałaś się czegoś, co kompletnie zmieniło twoje postrzeganie opisywanej postaci?

Zaskoczeń w postrzeganiu postaci nie miałam, ale zdarzyło mi się dowiedzieć rzeczy, po których mój szacunek do opisywanych postaci szybował jeszcze wyżej. Tak było na przykład z biografią youtubera Cyber Mariana czy fotografki Marty Wojtal. Czułam, że za Marianem kryje się fenomenalny facet, ale nie przypuszczałam, że ma za sobą tak hardcorowe doświadczenia. Kiedy czytałam, jak dzień po studniówce dowiedział się, że wykryto u niego chłoniaka Hodgkina, a do matury podchodził po pierwszej chemii, miałam łzy w oczach. Z kolei pisząc o Marcie Wojtal, która tak rewelacyjnie fotografuje ludzi i ich emocje, odkryłam, że przez lata pracowała jako… księgowa w rafinerii gdańskiej.

Piszesz: „Najwspanialsze w życiu jest to, że pisze ono najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. I że w ostatecznym rachunku to od nas samych zależy, kim się staniemy”. To piękne przesłanie, ale czy faktycznie jest to możliwe? Nie wszyscy startują z tego samego pułapu, nie każdy ma wsparcie bliskich, niektórzy mimo usilnych prób nie potrafią wyrwać się z niekorzystnego środowiska.

Wiem, że nie wszyscy startujemy z tego samego pułapu. Pisząc te słowa, miałam na myśli, że to od nas zależy, jak wykorzystamy okoliczności, które mamy. Pewnych rzeczy nie przeskoczymy, ale uważam, że wszystko jest w naszych rękach. Z tym wsparciem bliskich też bywa różnie. Czasem zamożny, dostatni dom bywa złotą klatką. Rodzice planują dziecku karierę i zupełnie nie baczą na jego pasje – płacą za naukę w elitarnych szkołach, po czym wymagają „zwrotu z inwestycji”. Tymczasem osoba ze skromniejszej rodziny szybciej zrealizuje marzenia, bo nie ma presji oczekiwań.

Twoja książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, dostosowanym do młodego czytelnika. Zamieszczasz też wyjaśnienia trudniejszych pojęć. Jak udaje ci się tak udatnie wejść w ten dziecięcy i młodzieżowy świat? Czy przy pisaniu i redakcji korzystasz z pomocy syna?

To taka niewidoczna pomoc. Wspólne rozmowy, oglądanie filmów, meczów, kiedyś objaśnianie świata, dziś bardziej wymiana poglądów. Mamy z synem fajną relację, która od lat daje mi wiedzę o świecie młodych ludzi. No i oczywiście jeśli mam pytania, zawszę mogę spytać Mila o radę.

Nie boisz się poruszać trudnych tematów – opisując swoich bohaterów, wspominasz o tym, jak trudne może być utrzymanie się w naszym kraju z niewielkiej pensji, piszesz o trudnościach z zajściem w ciążę, rozstaniach czy śmierci. Dla wielu dorosłych to temat tabu. Uważasz, że rodzice powinni częściej rozmawiać z dziećmi o takich sprawach?

Cieszę się, że dostrzegasz, że o tym piszę, bo to dla mnie bardzo ważny wątek. Tak, rozmów na te tematy nigdy za mało, a rodzice rzeczywiście się ich boją. Tymczasem najlepiej, jak takie rozmowy przychodzą mimochodem i bez zbędnego dydaktyzmu. Bo tak po prostu wygląda ŻYCIE i fajnie, żeby młodzi ludzie o tym wiedzieli. Stąd w książce dowiemy się o problemie zajścia w ciążę przez Dorotę Wellman czy chorobie i latach leczenia się przez Cyber Mariana.

Książka jest bogato ilustrowana, współpracowałaś z dziesiątką utalentowanych grafików. To strzał w dziesiątkę. Ale skąd się wziął ten pomysł, by nie iść na łatwiznę i nie użyć po prostu gotowych zdjęć?

Pomysł na graficzne portrety przyszedł mi intuicyjnie. Pewnie dlatego, że mam za sobą doświadczenie książek o piłkarzach, gdzie współistnieją koło siebie zdjęcia i ilustracje. Bez tych drugich nie mogę się już chyba obejść. I znów – dziękuję, że to dostrzegasz. Praca nad 40 portretami tworzonymi przez 10 grafików i akceptowanymi przez każdego bohatera to zaprzeczenie pójścia na łatwiznę. Efekt faktycznie wynagradza wszystko.

Pisanie to teraz twoja praca na cały etat – czy możesz zdradzić, nad czym obecnie pracujesz i o napisaniu jakiej książki marzysz?

Chciałabym napisać sequel „Onych…”, bo – jak mówiłam – lista marzeń jest długa. W tej chwili natomiast kończę książkę o kolejnym piłkarzu. To napastnik Realu Madryt, Francuz Karim Benzema. Znakomity piłkarz, ale też człowiek z totalnymi zawirowaniami w życiu prywatnym. Przy okazji idealny przykład na to, jak to w życiu wszystko jest możliwe i tylko od nas samych zależy, co z tym naszym życiowym bagażem zrobimy.

O autorce

Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w agencji reklamowej McCann-Erickson, koncernie L'Oréal oraz polskiej edycji ELLE. Przez 7 lat kierowała kanałem TVN Style, który wtedy stał się najbardziej oglądaną telewizją dla kobiet. Jej pomysłami są m.in. programy: "Magiel towarzyski", "Pani Gadżet" i "Wiem, co jem" oraz polskie licencje "Trinny i Susannah ubierają Polskę" i "Perfekcyjna Pani Domu". Wielbicielka futbolu, fotografii i Toskanii.

Mama 17-letniego syna. Zainspirowana jego pasją do piłki nożnej i "bajkami na dobranoc", które mu opowiadała, postanowiła napisać serię książek dla dzieci o ich piłkarskich idolach.

Książka „Oni są super!” jest dostąpna w sprzedaży

Artykuł sponsorowany


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 12.10.2022 20:51
Czytelniczka

Kupiłam córce, ale jeszcze nie czytała, więc nie wiem , czy dobre. Za to skrzywiłam się z niesmakiem, gdy po zakupie odkryłam, że jedna z opisywanych super osób to... autorka książki. Czy tylko mi wydaje się to słabe???

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Verbal  - awatar
Verbal 12.10.2022 12:54
Czytelnik

Perfekcyjna Pani Domu, aha.....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zasada  - awatar
Zasada 11.10.2022 15:30
Czytelnik

Doradztwem zajmuję się (powiedzmy) zawodowo i cieszy mnie, że panorama biografii i możliwych wyborów została opracowana, wydana oraz promowana.
Jednocześnie myślę o innych 40 historiach edukacyjno-zawodowych (20 plus 20) opisanych i opublikowanych na stronie jednostki samorządowej: https://www.cdzdm.pl/PL-H659/moja-strategia-kariery.html

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sonia  Miniewicz - awatar
Sonia 11.10.2022 14:00
Redaktorka

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post