Bez hamulców

Okładka książki Bez hamulców Aleksandra Pakuła
Okładka książki Bez hamulców
Aleksandra Pakuła Wydawnictwo: Purple Book literatura obyczajowa, romans
Purple Book
2022-07-27
2022-07-27

Kiedy czytam opinie na temat książki to trochę się dziwię. Książka fajna, lekko się czyta, 8, 10, 7. A ja tak naprawdę byłam świadkiem chwilowego związku 46 - latki i 25 latka. I pomimo luzackiego stylu kobiety, otwartości, energii to nie miało szans się udać. Różnica spowodowana doświadczeniem życiowym, dojrzałością emocjonalną i ostatecznie jednak potrzebami była nie do pogodzenia. Dlatego może i książka dobrze i fajnie napisana, ale niezbyt rzeczywista. Nie wiem po co powstała.

Zawsze jest czas na miłość.
Jednak można napisać romans, lekki i zabawny, a jednocześnie głęboki i mądry. Wielowątkowy, poruszający kilka społecznych problemów. Głównym wątkiem jest romans z dużą różnicą wieku, nic nowego, ale tutaj kobieta jest sporo starsza. Pozostałe wątki dotyczą dzieci w rozbitej rodzinie, nawiązywania przez rodziców nowych związków, sytuacji kobiet na rynku pracy i ich postrzegania przez społeczeństwo.
Przeczytałam z przyjemnością i szybko sięgam po dalszy ciąg.

Zawsze jest czas na miłość.

Polecona przez znawczynię literatury kobiecej (dziękuję i pozdrawiam, Marto!) książka okazała się strzałem prosto w środek tarczy, który stanowi moje serce. Bardzo mądra, życiowa i potrzebna opowieść, w której każda z nas znajdzie kawałek swojego życia. Każda. Dodatkowo napisana w bardzo dobrym stylu, zabawnie i inteligentnie, z szacunkiem do czytelników. Zakończenie obliguje do sięgnięcia po tom numer dwa i to czym prędzej!

Świetna książka o tym, że nie wolno rezygnować z szans, które przynosi nam życie. Warto czasem nie oglądać się na innych.
Lekko napisana. Polecam!

Lekko napisana. Polecam!

„Bez Hamulców” Aleksandry Pakuły- to historia, która, (można spokojnie przyjąć) została napisana przez samo życie.
Na wskroś prawdziwa i mimo, że bardzo lekka w swojej formie i okraszona wieloma humorystycznymi akcentami, to jednak absolutnie nie jest to książka płytka i do stosowania jedynie w celach rekreacyjno - odmóżdżających. To historia z wątkiem postrzeganym przez ogół społeczeństwa jako dość kontrowersyjny, czyli o miłości między starszą ( sporo) kobietą i młodym mężczyzną. Na szczęście owa kontrowersja ostatnimi laty jakby ciut maleje.
Przypuszczam, że niektóre osoby mogą się czuć zniesmaczone na samą myśl o takim połączeniu, ale zaręczam, że nie ma tu niczego – podkreślam - NICZEGO - niestosownego. Całość jest skomponowana bardzo zgrabnie, płynnie i niezmiernie interesująco, bo udało się autorce połączyć realne przedstawienie życia, wraz z jego przypadkami, z emocjami miotającymi naszą bohaterką.
Żeby było jeszcze lepiej, to nie jest to książka jednowymiarowa z jednym tylko wątkiem różnicy wieku.
Jest tutaj i drugie i trzecie i nawet czwarte dno. Niektóre problemy są naświetlone bardzo intensywnie – takie jak np. socjologiczna niesprawiedliwość w oczekiwaniach i ocenach postępowania w zależności od płci, a inne są ledwie zaznaczone ( ale wciąż zauważalne ) - i mam tu na myśli np. to, że kobiety nie dość że niesprawiedliwie traktowane przez społeczeństwo, to jeszcze dodatkowo same sobie wbijają ostatni gwóźdź do trumny, odsądzając od czci i wiary każdą kobietę, która odważy się wychylić poza wyznaczone ramy... Poruszany jest również problem dzieci w rozwiedzionych małżeństwach i to z jakimi problemami wychowawczymi musi borykać się kobieta przy której te dzieci zazwyczaj pozostają po rozwodzie.
Jednym słowem. Milion ważnych życiowych spraw, problemów i rozterek, przedstawionych w bardzo przystępnej i interesującej formie. Jeśli kogoś urzekła książka i film pod tytułem „Nigdy w Życiu” - to i ta pozycja go również zachwyci, bo to jest dokładnie ten sam typ literatury. Polecam, jako rozrywkę mądrą i dobrą.

Fajnie się czytało :) Zaczynam drugą część.

Fajnie się czytało :) Zaczynam drugą część.

Życie Karoliny od pewnego czasu nie układa się tak, jakby chciała. W wieku czterdziestu lat, po niedawnym rozwodzie, musi walczyć nie tylko z plotkami, ale również o to, żeby utrzymać się w pracy dziennikarki sportowej. Może dlatego, gdy kolega z pracy prosi ją o poprowadzenie relacji z zawodów żużlowych, rusza z pomocą. Choć kompletnie nie zna się na tym sporcie, wie, że nie może odrzucić tej propozycji. To właśnie tam poznaje młodego zawodnika, który zrobił na niej duże wrażenie. Kobieta nie spodziewała się, że jedno spotkanie z Nickim może prowadzić do czegoś więcej.

Nie wiedziałam czego mogę spodziewać się po tej książce, ale muszę przyznać, że pozytywnie mnie ona zaskoczyła. Autorka przenosi nas w świat czarnego sportu i w umiejętny sposób przedstawia nam emocje wiążące się z żużlem. Głównym motywem książki jest różnica wieku, jaka dzieli głównych bohaterów i przełamywaniu stereotypów z tym związanych. Pomimo tego, że Nicki nie tak dawno przekroczył dwadzieścia lat, okazał się on niezwykle dojrzałym i mądrym facetem. A jeśli dodać do tego jego pozytywne nastawienie do świata i poczucie humoru można powiedzieć, że jest on niemal ideałem. Karolina również okazała się bohaterką, którą można polubić od pierwszych stron. Jej determinacja, nieustępliwość i siła może zaimponować. Trochę za bardzo przejmowała się opinią innych i za mocno dawała się wykorzystywać innym, jednak myślę, że przyjdzie czas, że zrozumie, gdzie popełnia błąd. Może właśnie dlatego czytając tę historię nie odczuwa się aż tak bardzo różnicy wieku, jaka dzieli Karolinę i Nickiego. Książka kończy się w tak nieoczekiwanym momencie, że jeśli komuś spodobała się pierwsza część, nie ma takiej możliwości, żeby nie przeczytać kolejnej. Polecam!

Twórczość Autorki poznałam dzięki "Lekcji hiszpańskiego", którą zresztą polecam. Dlatego lektura "Bez hamulców" to była oczywistość, oczywistości :)

Karolina – 40 letnia świeżo upieczona rozwódka, matka dwóch nastolatków i zdystansowana dziennikarka sportowa, która marzy, by wreszcie zacząć żyć tylko dla siebie. Nick – kolorowy ptak, młody, utalentowany, żywiący się adrenaliną żużlowiec, który prowadzi życie bez hamulców, biorąc z niego to, co najlepsze, i nie przejmując się opinią innych. Los sprawi, że niespodziewanie drogi tych dwojga się splotą. Zaiskrzy między nimi już od początku znajomości i połączy ich ogromna chemia, ale na przeszkodzie temu związkowi stoi jeden mały szczegół... osiemnaście lat różnicy wieku!

Autorka ma lekki i przyjemny styl przez co książkę czyta się szybko, nawet za szybko. To nie jest zwykły romans, to historia miłości z głębią. Tematyka niecodzienna, a Ola podjęła się próby pokazania stereotypów z którymi zmagamy się na codzień. Mowa o różnicy wieku, ale w tym przypadku to kobieta jest starsza od mężczyzny. Zakazana relacja, która będzie pełna zwrotów akcji. Dodatkowo wątkiem wiodącym jest tutaj żużel.

Tak było w części pierwszej, która wciągnęła mnie bez reszty i złamała serce, druga Narol roztrzaskała je na miliony kawałków ale czy posklejała?

Karolina chciała pozbyć się łatki perfekcjonistki i powściągliwej 40-latki, której pewnych rzeczy nie wypada robić, i… zacząć żyć. Jeszcze do wczoraj chciała zagłuszyć rozum i dać szansę sercu, przestać odkładać siebie na jutro i kochać Nickiego. Jednak dziś wszystko się zmieniło. Na horyzoncie pojawił się były mąż, a media obiegła informacja o tragicznym wypadku.

Po serii "Lekcja hiszpańskiego" wiedziałam mniej więcej czego mogę spodziewać się po Autorce, ale tego co zaserwowała w "Bez hamulców" nigdy bym się nie spodziewała. Totalny rollecoster emocjonalny. Główna bohaterka ujęła mnie w całości, jej przemyślenia były bardzo głębokie, skłaniające do refleksji. A całość była idealnie zrównoważona, autentyczna,
życiowa, mądra, a przy tym wzruszająca do granic możliwości, chusteczki warto mieć pod ręką.

Autorka napisała historie o życiu, takim zwyczajnym, pełnym wyzwań, codziennych obowiązków i relacji rodzinnych. Przeprowadziła czytelnika kolejno przez szczęście, ból, tęsknotę, pokazała jakie życie jest ulotne, pokazała to co wiadomo już od wieków, że miłość nie pyta o wiek, pokazała, że miłość jest ponad wszystko i ponad wszystkich.

Wspominałam to już wcześniej ale powtórzę to jeszcze raz, historia Karoliny skłania do głębokiej refleksje nad życiem, każe nam się zatrzymać i zastanawic co w życiu tak naprawdę jest ważne. Autorka na kartach powieści daje nam motywację do działania i do zmiany życia, bo tak naprawdę nigdy nie jest za późno na zmiany. Takie książki chciałbym czytać, opowiedziane z pasją i naszpikowane ogromnym ładunkiem emocjonalnym, chwytające za serce, powodujące uśmiech, ale też łzy, historie pozostające na długo w pamięci. Gorąco polecam!

Karolina to 40-letnia świeża rozwódka i matka dwóch zbuntowanych nastolatków. Profesjonalna i doświadczona dziennikarka sportowa, która marzy żeby zacząć żyć pełną piersią.
Nicki to niezwykle utalentowany żużlowiec, którego napędza adrenalina. Młody chłopak, który bierze od życia to, co najlepsze nie przejmując się opinią innych.
Niespodziewanie losy tej dwójki zaczynają się przeplatać, a chemia i iskry między nimi są wyczuwalne już od pierwszego spotkania. Jest tylko jeden problem, który może zagrozić ich relacji... Osiemnaście lat różnicy wieku.
Książka "Bez hamulców" to zdecydowanie bardzo namiętna i pełna emocji historia o miłości, która teoretycznie nie miała prawa się udać. Tylko czy na pewno?
Zdecydowanie było to dla mnie coś nowego i nie schematycznego. Dziennikarka sportowa , rozwódka z dziećmi, żużel i romans z naprawdę dużą różnicą wieku.
Bardzo polubiłam bohaterów tej książki. Nicki był niesamowicie dojrzały jak na swój wiek, a Karolina odzyskała przy nim radość z życia. Bohaterowie drugoplanowi również dodawali całości fajnego charakteru.
Ta książka nie wciąga. Ona wręcz pochłania czytelnika. Porywa w swoje szpony tak dobrze, że nie ma możliwości, żeby odłożyć ją na później. Wytrwale trzymamy ją  w rękach, aż do ostatniej strony.
A apropo ostatniej strony... Zakończenie tej książki zwaliło mnie z nóg. Nawet nie wiecie jak bardzo cieszę się, że 2 tom czekał już na mojej półce.
"Bez hamulców" to historia z przekazem. Pokazuje, że wiek to tylko liczba i że najważniejsze są uczucia jakimi ludzie do siebie pałają. W pewnym momencie genialnie przedstawione jest w niej jak "świat" postrzega sytuacje, gdy w związku starszy jest mężczyzna, a także gdy dojrzalsza jest kobieta. Za to Autorce należą się ogromne brawa.
Bardzo miło spędziłam z tą książką czas. Jest napisana naprawdę fajnym i przyjemnym stylem, dzięki czemu czyta się ją szybko i lekko. Żałuję, że tak późno po nią sięgnęłam. Chociaż z drugiej strony, patrząc na jej zakończenie, chyba to lepiej, bo przynajmniej nie muszę długo czekać w niepewności na kontynuację.
Gorąco polecam po nią sięgnąć. Ja zdecydowanie będę do niej wracała. 🖤

Niespodziewanie losy tej dwójki zaczynają...

„Coś było w sposobie, w jakim mówił o swojej pasji. Coś, co sprawiało, że można było zobaczyć jego emocje, zapał i miłość”.

„Bez hamulców” czyta się z zawrotną szybkością, więc już nawet sam tytuł pasuje idealnie do wielu płaszczyzn tej historii! To fajne!

Aleksandra Pakuła stworzyła powieść wciągającą, gdzie bohaterów różni nie tylko styl życia, ale i wiek. Różnica wieku była tutaj kluczowym i ważnym aspektem. Powodowała spięcia, dyskomfort, a w głowie głównej bohaterki – Karoliny – pewne uprzedzenia.

Karolina jest bohaterką, która powoduje w czytelniku sprzeczne emocje. Z jednej strony kibicuje się jej szczęściu, z drugiej współczuje, że musiała przejść tak wiele, aby zacząć stawiać na siebie.

„Bez hamulców” to historia, która pokazuje, że mimo wszelkich starań, gdzieś w głębi duszy opieramy się na ocenie innych ludzi. I czasami… te uprzedzenia ograniczają nasze własne szczęście.

Bohaterów łączy wiele, ale chwilami brakło mi takiej głębszej relacji między nimi. Szybkie tempo towarzyszyło ich relacji i w jakimś stopniu także ich życiu. Ale co ważniejsze, polubiłam bohaterów i ich sposób na bycie razem.

Teraz pora na tom 2…, bo to zakończenie! Nie pozwoli o sobie zapomnieć.

(ZAKUP PRYWANTY)

Aleksandra Pakuła Bez hamulców Zobacz więcej