Trzynasta dama

kryminał, sensacja, thriller
Bogumiła Wyrzykowska
Salsa
fantastyka mity

I tym razem Somoza nie zawiódł. Mroczne, na granicy horroru. Dla takich koneserów tego gatunku jak ja.

Po pierwsze: szczęśliwie nie jestem poetą, więc żadna z 13 wiedźm nie zagnieździ się w moim wnętrzu;
Po drugie: poetów wymienianych przez Somozę znam raczej z widzenia (Rabelais, Loska, Valery, T.S. Eliot), bądź nie znam wcale;
Po trzecie: szkoda, że Somoza nie wykorzystał „naszego” Herberta, którego strofy pasują do książki, jak ...

Od strony konstrukcji – kryminał, bo jednak klasyczne zwroty akcji, tempo czytania jak tempo ucieczki kradzionym samochodem i klarowny podział ról: my ścigani i oni (one) ścigające.

Od strony istoty intrygi – fantastyka, bo jednak wątek osadzony w kulturze wysokiej (poezji), choć znacząco spłyconej, pozbawionej głębi, która wymagałaby zwiększenia objętości książki...

Powieśc niezwykła.Elementy fantasy,kontaktów paranormalnych,tajemnice,zwroty akcji.

Główny bohater zostaje wplątany w wielką przygodę,które o mały włos,a doprowadziłaby go do śmierci.

Niby wciągająca, a jednak gubiłam się w chaosie jaki panował w sposobie prowadzenia fabuły. Główny bohater nawet ok, ale Raquel mnie do siebie w żadnej postaci nie przekonała. Motorem, który napędzał mnie do czytania była tylko ciekawość, jak ta historia się skończy. Zakończenie natomiast mogę skwitować zaledwie wzruszeniem ramion.

Przeczytałem mając w pamięci "Klarę i mrok", która - od konceptu aż po formę - była powieścią ponadprzeciętną. Tutaj koncept jest ciekawy (wiedźmy inspirujące poetów na przestrzeni dziejów) ale sama forma już mocno kuleje. Po pierwszym akcie Samoza gubi się gdzieś w meandrach stworzonej przez siebie mitologii i nie za bardzo wie co zrobić ze stworzonymi przez siebie...

Jak to mówią- im dalej w las tym więcej drzew. Im więcej książek pana Somozy tym większe odczucie, że wszystko może być zabójcze. Czasem wypada to dobrze, czasem wręcz groteskowo źle. Tym razem po prostu wypada przeciętnie. Spokojnie można przeżyć swoje życie bez przeczytania tej książki.

Po tym, jak z żalem przeczytałam ostatnią stronę „Trzynastej damy” Jose Carlosa Somozy, będę jego twórczość wychwalać zapewne jeszcze nie raz (o ile na to zasłuży, a mam nadzieję, że tak), bo zamierzam przeczytać wszystkie jego powieści, jakie wydano w Polsce. „Trzynasta dama” to powieść osobliwa i ciężko wsadzić ją na jakąś konkretną gatunkową grzędę w literackim kurniku,...

Horror? psychoza? thriller? fantasy? myślę, że żadne z tych określeń nie oddaje istoty TRZYNASTEJ DAMY znakomitego pisarza a zarazem erudyty Jose Carlosa Somozy. Chyba najtrafniejszym byłoby użycie słowa powieść "psychodeliczna" jeżeli takowe istnieje, podczas czytania której nieustannie towarzyszyło mi brzmienie zespołu Magiczne Karpaty, na którym miałam przyjemność być...

Dyskusje

• Chcę w prezencie