rozwińzwiń

Zdrajca

Okładka książki Zdrajca Krzysztof Goluch
Okładka książki Zdrajca
Krzysztof Goluch Wydawnictwo: Novae Res Cykl: W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 3) powieść historyczna
338 str. 5 godz. 38 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 3)
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2022-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2022-05-24
Liczba stron:
338
Czas czytania
5 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382196559
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
506
505

Na półkach:

„Sprawiedliwość bywa czasem ślepa na łotrostwa, ale tylko wtedy, gdy ją złotem oślepić.”.

Kiedyś usłyszałam słowa, że każdy człowiek ma cenę, nie ma ludzi bezcennych, a różni ich tylko wysokość honorarium. Wtedy nic z tego nie rozumiałam, sama mogłabym krzyczeć, że nie ma kwoty, za jaką mogłabym się sprzedać. Teraz, kiedy już życie bardziej mnie doświadczyło, zrozumiałam tamten przekaz. I tak jak Ty, ja także mam swoją cenę. Nie musi to być przecież pieniądz. Kiedy grozi Ci utrata tego, na czym najbardziej ci zależy, podasz swoją wartość.

Przenosimy się do 1918 roku, kiedy to nasz kraj ponownie pojawia się na mapach świata, po 123 latach odzyskujemy niepodległość, nazwa Polska nabiera szerszego znaczenia. Właśnie wtedy następuje nasze odrodzenie, a nasza chęć walki i niezłomność prowadzi do odzysku naszej narodowości.

Miłość, zemsta i tajemnice, których nie sposób rozwikłać. Uwięzieni w trybach politycznej maszyny bohaterowie próbują wykorzystać wszelkie możliwości, by uporządkować swoje życie osobiste i przysłużyć się walce o odbudowę ojczyzny. Ale pogodzenie tych dwóch spraw nie zawsze idzie w parze.

Autor może pochwalić się ogromną wiedzą historyczną dotyczącą naszego kraju i w sposób przyjemny i przejrzysty przekłada ją na książkowe karty, dając nam możliwość poszerzania naszej wiedzy i podróż w czasie. Stajemy się pobocznymi obserwatorami dziejących się wydarzeń, obserwujemy odradzanie się narodu i naukę nowego życia przez ludzi. Nie jest to łatwe, gdyż system zawiera w sobie pewne luki, które potrzebują odpowiednich działań ze strony władz, mimo iż czas wojen jeszcze nie minął. W tle nadal toczą się polityczne i wojenne potyczki.

Największą zaletą tych historii jest to, że nie musimy znać poprzednich części, aby sięgnąć po ten tom. Autor w przejrzystym odbiorze nakreśla nam poprzednie wątki, jak również wprowadza nas w sytuację polityczna Polski w tamtym okresie. Nawet gdy nie do końca odnajdujesz się w tamtych czasach, nie musisz się tym martwić. Wszystko otrzymasz w tej powieści, a streszczanie to ułatwia.

Lekkie pióro, jakim okraszona została ta historia, jest bardzo pomocne w jej odbiorze. Nie musimy zastanawiać się nad ukrytymi znaczeniami słów, wszystko jest klarowne i proste. Dodatkowo jest ono to przyjemne w odbiorze, że czytelnik w pełni może oddać się szczegółom fabuły, śledząc lody bohaterów l, kibicując im i wspierając mentalnie. Możemy być niczym ich przyjaciele stojący obok i obserwujący ich potyczki.

Kreacja postaci jest jak najbardziej dopracowana w całości. Są oni jak żywi, dostając realne emocje, które przekazują dla odbiory. Moglibyśmy ich spotkać w naszym życiu, niekiedy nawet zawrzeć z nimi dłuższą znajomość. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że nawet znaleźlibyśmy z nimi wspólne cechy i takie, którymi sami kierujemy się w życiu.

Rzeczywisty obraz trudnych czasów w dziejach Europy, gdzie codzienność to walka o przetrwanie, a marzenia dotyczą tylko kolejnego dnia. To rozpacz trudów każdego z dni.

Możemy również zauważyć tutaj pewne zachowania, które nawet w tych czasach nie są obce. Człowiek potrafi zrobić wszystko, kiedy mowa o korzyściach. Wtedy już nie zaglądamy w głąb sumienia, to już moment na działanie.

Ciekawie połączone fakty z fikcją, dają powieść, która przyciąga czytelnika do swoich kart. Wielowątkowa opowieść, w której każdy znajdzie odpowiedni wątek dla siebie.

„Sprawiedliwość bywa czasem ślepa na łotrostwa, ale tylko wtedy, gdy ją złotem oślepić.”.

Kiedyś usłyszałam słowa, że każdy człowiek ma cenę, nie ma ludzi bezcennych, a różni ich tylko wysokość honorarium. Wtedy nic z tego nie rozumiałam, sama mogłabym krzyczeć, że nie ma kwoty, za jaką mogłabym się sprzedać. Teraz, kiedy już życie bardziej mnie doświadczyło, zrozumiałam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
145
145

Na półkach:

To już trzecie spotkanie z bohaterami powieści W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. W poprzednich tomach poznaliśmy bohaterów wykreowanych przez Krzysztofa Gołucha, pasjonata historii naszego kraju, który ma ogromną wiedzę historyczną na ten temat. Mamy tu postaci znane z kart historii Polski. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, może trochę mniej znani, tak jak Bolesław Ignacy Florian Wieniawa-Długoszowski, który stał się moim idolem, postacią, która bardzo mnie zainteresowała i spowodowała, że chciałem bardziej poznać historię jego życia.

Kim bym Wieniawa, wyczytacie z Internetu. Nasuwa się jednak pytanie, czy postać tego człowieka była Wam znana? Nie przypominam sobie, żeby na lekcjach historii wspomniano o tej osobie, która była adiutantem samego marszałka Piłsudskiego. Wieniawa był barwną postacią czasów międzywojennych i warto poznać jego życiorys.

1918 rok. Wszyscy na myśl o tej dacie uśmiechamy się, nasze serca mocniej biją. Odzyskaliśmy niepodległość po 123 latach, gdy na mapach świata nie było państwa o nazwie Polska. Autor swoją bardzo interesującą powieść osadził w czasach, gdy państwo polskie dźwigało się z kolan, zdane na to, co zadecydują możni Europy. W Wersalu trwają rozmowy, Polska dyplomatycznie walczy o Śląsk czy dostęp do morza. Nie jest to łatwe, ponieważ nie wszystko zależy od naszych przedstawicieli. Tutaj ważą się losy granic Polski.

W tomie numer trzy Wieniawa przyćmił losy głównego bohatera powieści, młodego asa wywiadu, Wiktora Adamczewskiego. Jak pamiętacie w pierwszej części powieści, Wiktor stracił swojego starszego brata i chce pomścić jego śmierć. Ten, wysłany w kolejną misję na wschodnie granice kraju, musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jakim sposobem przez granicę do kraju dostał się rosyjski szpieg. Czy rozwiąże sprawę, która wydaje się z tych, niemożliwych do rozwiązania?

Warszawa, Wersal, tereny rosyjskie. Poznajemy trudne czasy w dziejach Europy. Jak ciężko się żyło zwyczajnym ludziom, czy to w naszym kraju, czy w innych miejscach, takich jak Rosja, gdzie codzienna egzystencja była walką o przetrwanie.

Najlepszy tom jak do tej pory. Brawo!

To już trzecie spotkanie z bohaterami powieści W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. W poprzednich tomach poznaliśmy bohaterów wykreowanych przez Krzysztofa Gołucha, pasjonata historii naszego kraju, który ma ogromną wiedzę historyczną na ten temat. Mamy tu postaci znane z kart historii Polski. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, może trochę mniej znani, tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
839
762

Na półkach: , , , , ,

https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2022/07/84-22-w-tajnej-sluzbie-ii-rzeczypospolitej-zdrada-krzysztof-goluch/
Polecam waszej uwadze “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Zdrajca”. Jest to powieść, która w przystępnej formie przybliża czytelnikowi zawiłe losy Polski po odzyskaniu niepodległości. Autor rewelacyjnie oddaje klimat tamtych lat i umiejętnie przeplata fakty z fikcją. W czytanej historii nie zabraknie scen mrożących krew w żyłach. Zajrzycie za kulisy działań wywiadu wojskowego. Poznacie też metody kształcenia przyszłych czekistów. W powieści znajdziecie również wątek romantyczny, w końcu miłość w powieści szpiegowskiej jest jej nieodłącznym elementem, a emocje towarzyszące zakochaniu przypominają nieustanną huśtawkę. A agenci to przystojni mężczyźni, którzy nie jednej kobiecie zawrócili w głowie, czasami tylko cel uwiedzenia kobiety był różny. Raz miłość, a innym razem chęć pozyskania informacji.

https://czytamdlaprzyjemnosci.pl/2022/07/84-22-w-tajnej-sluzbie-ii-rzeczypospolitej-zdrada-krzysztof-goluch/
Polecam waszej uwadze “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Zdrajca”. Jest to powieść, która w przystępnej formie przybliża czytelnikowi zawiłe losy Polski po odzyskaniu niepodległości. Autor rewelacyjnie oddaje klimat tamtych lat i umiejętnie przeplata fakty z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
731
621

Na półkach: , , , ,

PATRONAT MEDIALNY / RECENZJA PATRONACKA

Dziś przyszła pora przedstawić trzeci tom serii "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jak pamiętacie, poprzednimi tomami byłam zachwycona, ale drodzy Państwo... z każdym kolejnym jest jeszcze lepiej.
Poprzednio pisałam, że mojemu sercu niezwykle bliska stała się postać Tomasza Grobla i to właśnie od jego kłopotów zaczyna się akcja tomu trzeciego. Jest to jednak jeden z wielu wątków, które mają swoje miejsce w tym tomie. W tym tomie na przód wychodzi sprawa Śląska i pierwszy Plebiscyt na jego ziemiach.
Rozwiązało się kilka wątków, ale i tak jeszcze wiele zostało do wyjaśnienia.
Śledzimy dalsze losy postaci (zarówno tych, którzy realnie wpłynęli na historię jak i tych wykreowanych na potrzeby powieści),znanych nam z poprzednich części, nie zmienia to jednak faktu, że są one wykreowane i poprowadzone po mistrzowsku, pełne pasji emocji i uczuć.
W tym tomie odnoszę wrażenie, że autor skupił się bardziej na wątkach obyczajowych i relacjach rodzinnych naszych bohaterów niż na sytuacji politycznej naszego kraju.
W moim odczuciu jest to bardzo dobre posunięcie i dzięki temu dostaliśmy chwilę oddechu od trudnych spraw geopolitycznych, choć oczywiście i ich nie brakuje, ale nie są one wysunięte na pierwszy plan.

Krzysztof Goluch ponownie stanął na wysokości zadania i doskonale oddał ducha tamtego czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli "zwykli" ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło.
Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i momentami bardzo zaskakująca, w tym tomie zdecydowanie bardziej wzruszająca.
Pan Krzysztof buduje w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autor miesza wątki, urywa snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka stron później i znów porządnie namieszać. Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Kolejny bardzo udany tom!

Czy polecam?
Oczywiście. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno czytelnik poszukujący historycznych ciekawostek jak i czytelnik, który poszukuje relaksu i odprężenia. Całość to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy tworzyli nasz kraj w wyjątkowo trudnym czasie. Byli tacy jak my...

POLECAM...

PATRONAT MEDIALNY / RECENZJA PATRONACKA

Dziś przyszła pora przedstawić trzeci tom serii "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jak pamiętacie, poprzednimi tomami byłam zachwycona, ale drodzy Państwo... z każdym kolejnym jest jeszcze lepiej.
Poprzednio pisałam, że mojemu sercu niezwykle bliska stała się postać Tomasza Grobla i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1034
899

Na półkach: , , , ,

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
PREMIERA 24.05.2022 R.

„Życie jest jak placek – musi wiele warstw,
by je strawić można było.”

Okres międzywojenny w Polsce nie był czasem spokojnym. Ludzie dochodzili do siebie po wydarzeniach z I wojny światowej i uczyli się żyć w nowych realiach odzyskanego kraju. Jednak w tle zwyczajnego życia obywateli, nadal toczyły się rozgrywki polityczne i wojenne, które przybliża nam seria „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”

Tę część zaczynamy razem z pułkownikiem Wieniawą, który wraz ze swym przyjacielem, Julianem Tuwimem, udaje się do jednego z barów, prowadzonego przez Józefa Ładowskiego, zwanego Starym Jozkiem. Tam ratuje z opresji dziewczynę, która jest nagabywana przez syna szefa resortu więziennictwa Bernarda Walkiewicza. Uratowaną okazuje się Weronika, dziewczyna Tomasza Grobla, która przyjechała do Warszawy, by prosić Wieniawę o pomoc w wyciągnięciu z więzienia jej ukochanego.

„miłość to dobre uczucie, jeśli nie jest wykrzywione”

Z kolei Eliza dochodzi do siebie po dramatycznych wydarzeniach na balu, na którym poznała Wiktora Adamczewskiego ukrywającego się pod fałszywą tożsamością, o czym wie jedynie Jerzy Dobrowolski, szef polskiego wywiadu. To on, na prośbę swej byłej małżonki, Beaty, zarządził, by młody Adamczewski ochraniał ich córkę w czasie uroczystości. Dziewczyna nie ucierpiała zbyt mocno fizycznie, ale mentalnie nie może zapomnieć o przystojnym mężczyźnie, z którym tańczyła. Popada w marazm, melancholię, wciąż rozmyślając o tym, co się wydarzyło. Jej matka, Beata, nie może spokojnie patrzeć na jej stan, więc postanawia schować kobiecą dumę i udać się do Jerzego, by odnaleźć chłopaka, do którego wzdycha Eliza. Wizyta w biurze byłego męża ożywia na nowo uśpione uczucia…

To tylko dwa z kilku wątków, które poznajemy w tej części, gdyż tym razem fabuła skupia się na losach Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Jerzego Dobrowolskiego, szefa polskiego wywiadu, jego córki i byłej żony, a także Iwana Saszkina oraz osób z nimi związanych. Wracamy też na obrady, w których bierze udział polska delegacja z Romanem Dmowskim i Ignacy Paderewskim na czele. Jednak ten epizod jest tylko jednym z wielu, gdyż autor wyeksponował tutaj bardziej wątki beletrystyczne.

„Sprawiedliwość bywa czasem ślepa na łotrostwa,
ale tylko wtedy, gdy ją złotem oślepić.”

Zarówno w pierwszym tomie pt. „Operacja berlińska”, jak i w drugim pt.: „Napad” autor przedstawił nam realia panujące w Europie po zakończeniu I wojny światowej, oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wraz z ukazaniem ówczesnej sytuacji, niespokojnego czasu, podejmowanych, politycznych działań, połączył fakty historyczne oraz znane postacie z fikcyjnymi zdarzeniami, dzięki temu obie części zyskały na lekkości. Podobnie jest w części trzeciej pt.: „Zdrajca”, w którym także na tle politycznych zmagań, toczą się dalsze losy bohaterów, zarówno tych, którzy istnieli naprawdę, jak i tych, którzy powstali w wyobraźni autora.

„kto chce, by mu symfonia wyszła,
ten musi w różne klawisze uderzać”

Trzecia część serii pt.: „Zdrajca” to równie dobrze napisana powieść, jak jej poprzedniczki. Wiele wątków nadal nie zostało dokończonych, a nawet pojawiły się nowe. Autor koncentruje się w nich przede wszystkim na losach głównych bohaterów, niż na politycznych działaniach, dzięki czemu znacznie wzrasta tempo akcji, jego zwroty i nie raz zaskakujące sytuacje. O politycznych aspektach ówczesnej Europy dowiadujemy się bardziej z dialogów, niż z konkretnych scen. Nie brakuje w niej wątków szpiegowskich, wywiadowczych, miłosnych perypetii, ale też kryminalnych i sensacyjnych. Podobnie, jak w poprzednich tomach, każdy z nich biegnie w osobnych rozdziałach i łączy się z tym, co obserwowaliśmy wcześniej. Z tego względu ważna jest znajomość dwóch pierwszych części, co na szczęście nie jest problemem, gdyż wydawnictwo Novae Res zadbało o to, byśmy nie czekali zbyt długo na kontynuację.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2022/05/1080-w-tajnej-suzbie-ii.html

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA
PREMIERA 24.05.2022 R.

„Życie jest jak placek – musi wiele warstw,
by je strawić można było.”

Okres międzywojenny w Polsce nie był czasem spokojnym. Ludzie dochodzili do siebie po wydarzeniach z I wojny światowej i uczyli się żyć w nowych realiach odzyskanego kraju. Jednak w tle zwyczajnego życia obywateli, nadal toczyły się rozgrywki polityczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
520
334

Na półkach:

Po przeczytaniu trzeciego tomu mogę napisać tylko tyle - im dalej, tym lepiej. Akcja się rozkręca, robi się ciekawie. Wiele trafnych spostrzeżeń i obserwacji. Przemyślenia bohaterów nie nużą, ale pomagają lepiej ich zrozumieć. Brawa dla autora.

Po przeczytaniu trzeciego tomu mogę napisać tylko tyle - im dalej, tym lepiej. Akcja się rozkręca, robi się ciekawie. Wiele trafnych spostrzeżeń i obserwacji. Przemyślenia bohaterów nie nużą, ale pomagają lepiej ich zrozumieć. Brawa dla autora.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    5
  • Patronat
    2
  • 2023
    1
  • PRZEDPREMIEROWO
    1
  • Historyczne, o historii, z historią w tle
    1
  • Biblioteka!
    1
  • Historyczne
    1
  • Wygrane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zdrajca


Podobne książki

Przeczytaj także