Napad

Okładka książki Napad Krzysztof Goluch
Okładka książki Napad
Krzysztof Goluch Wydawnictwo: Novae Res Cykl: W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 2)
Novae Res
2022-04-08
2022-04-08
9788382196535

Drugi tom cyklu zdecydowanie z szybszą akcją i mniejszą dawką polityki. Czyta się dobrze, czeka się na to, co dalej. Podoba mi się, choć miłośniczką powieści historycznych nie jestem. Wiele jest tutaj momentów do zastanowienia się nad losami naszego kraju i porównania tego, co było 100 lat temu i tego, co dzisiaj. Polecam!

Autor cyklu pt. „W tajnej służbie II Rzeczpospolitej” stara się trzymać realiów historycznych. Przy okazji obnaża słabości wielkich strategów i polityków np. Piłsudzkiego do Aleksandry Szczerbińskiej oraz maleńkiej córeczki Wandzi czy cukierków, Dmowskiego do sztuki. Wszystko tak mimochodem. Mocny jest przekaz na temat Feliksa Dzierżyńskiego. Krzysztof Goluch przedstawia sposoby działania „krwawego Feliksa”, bezwzględność i domniemane przyczyny takiego zachowania.

Poznajemy mentalność prostego żołnierza na przykładzie Tomasza Grobla. Polak, powołany do wojska rosyjskiego jeszcze za cara, teraz służy wszędzie, gdzie go rzucą i wydadzą rozkazy. Wieniawa- Długoszowski , który się z nim zetknął czyni obserwacje i filozoficzne refleksje. Oficerowi łatwiej zrozumieć myślenie prostego żołnierza, którego uczyniono z chłopa pańszczyźnianego.

Ucieczka Wieniawy i Grobla obfituje w liczne przygody. Zmierzając ku polskiej granicy obserwują poczynania bolszewików. Mordy i podpalenia ludzkich siedzib nazywano „inżynierią społeczną”. Im bliżej granicy tym swobodniej czuli się mieszkańcy : popi chodzili po ulicach, w izbach wisiały ikony obok portretów carskiej rodziny. Niestety, wkrótce miało się to zmienić.

Świeżo odzyskany kraj boryka się z różnicami wynikającymi z wcześniejszej przynależności do różnych mocarstw: różne waluty, różny rozstaw torów kolejowych, a nawet ruch lewostronny w Galicji, a prawostronny w pozostałych krainach.

Zaobserwowałam nieporadnie poprowadzony wątek obyczajowy, szczególnie jeśli chodzi o wyrażanie uczuć. Najpierw pojawia się Iwona Mielnik, świeżo upieczona lekarka, którą Wiktor Adamczewski ma zwerbować do pracy wywiadowczej. Namawia ją do pójścia na bal, ale wątek się urywa, bohaterka nie dociera na bal bez podania przyczyny. Wiktor idzie sam, przez przypadek styka się z Elizą Dobrowolską, której ma na tym balu pilnować i… wątek miłosny zaczyna się rozwijać albo autor chciałby, żeby się rozwijał. Wszystko jest bardzo spłycone. Należałoby jeszcze popracować nad tym przekazem.

Na szczęście historia się toczy wartko, a agenci działają.

Pierwsza część cyklu pan Krzysztofa Golucha przypadła mi do gustu, mimo że nie do końca jest to thriller historyczny. Jednak autor książki zainteresował mnie bogatą wiedzą historyczną, której nie do końca mogliśmy poznać na lekcjach historii. Do tego wiele ciekawych postaci, tych historycznych, jak i stworzonych na potrzeby powieści, dała mi możliwość zagłębienia się w okres w dziejach naszej ojczyzny, który kształtował nasze nowe granice na tle powojennej rzeczywistości.

W drugiej części poznajemy dalsze losy młodego asa wywiadu, Wiktora Adamczewskiego. Jak pamiętacie w pierwszej części powieści, Wiktor stracił swojego starszego brata i chce pomścić jego śmierć.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.

W myśl tych słów wyciągniętych z tekstu Roty, Adamczewski pragnie dopaść Niemca, który to zrobił. Jednak teraz ma całkiem inne zadanie na głowie, zadanie, które może przerosnąć jego możliwości. Jest młody, nieopierzony, a jego zlecenie polega na uwiedzeniu młodej kobiety, Iwony Mielnik, która jest adeptem medycyny. Dodatkowo jest poproszony przez szefa polskiego wywiadu, Jerzego Dobrowolskiego, by zwrócił szczególną uwagę na jego córkę i otoczył ją parasolem bezpieczeństwa.

W Wersalu nadal ważą się losy granic po pierwszej wojnie światowej. Delegacja Polski chce uszczknąć dla swojego kraju. Oto dbają Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Ważą się losy Śląska, Pomorza z ważnym punktem na mapie, jakim jest Gdańsk. A na wschodzie? Oj tam wrze i jest bardzo gorąco. Właśnie stamtąd wracają do kraju znani z pierwszej części Tomasz Grobel (przodek autora książki) i Bolesław Wieniawa-Długoszowski, osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak poradzili sobie w trudnych sytuacjach, na rosyjskiej ziemi, której spływa krwią, gdzie głód i walka o władzę jest bardzo brutalna i pochłania kolejne ofiary.

Można powiedzieć, że autor w dość realistyczny sposób przestawia losy II Rzeczypospolitej, która rodziła się w ogromnych bólach, gdzie o losach Polaków decydowano na najwyższych szczeblach polityki europejskiej. Z dużą elastycznością przenosi nas, czytelników w takie miejsca, jak np. Kraków czy na tereny Wielkopolski.

Fani historii Polski mogą być ukontentowani. Polecam.

Wielkopolska walczy o odseparowanie od reszty kraju, pokonane Niemcy dalej ostrzą kły na Polskę a Dmowski i Paderewski walczą o względy prezydenta Ameryki oraz marszałka Francji.

Napad w porównaniu do części 1 zawiera mniej polityki a więcej fabuły i romansów. Nadal śledzimy ważne dla Europy persony, poznajemy ich dobre i złe twarze, co ich motywuje a co blokuje. Bardzo mi się podoba jak autor opisuje rolę kobiet w tych czasach, a były one przeróżne: rola matki, która dla dziecka zrobi wszystko, rola opiekunki gospodarstwa, która podwaja zyski, gdy męża nie ma w domu, kobiety, która wie czego pragnie i tego głośno wymaga od partnera, kobiety, które swoim życiem ryzykowały dla Państwa przenosząc amunicję, broń i granaty pod własnymi sukienkami. Książka jest pełna emocji, akcji i intryg. Poprzez wprowadzenie postaci fikcyjnych autor dokonał na nich analizy psychologicznej, jak rożnie zachowują się pewne charaktery gdy zmieniają się okoliczności. Z jednej strony przedstawiony został Tomasz, zwykły chłop, który był bardzo prosty do manipulacji ale walczy o swoje i ma wielkie serce a dla kontrastu poważny Wieniawa, który najpierw dokładnie coś przemyśli, potem dopiero robi. Feliks Dzierżyński, który dopiero co wykonał wielką egzekucję na peronie zaprasza ich na wspólne picia wina i wyjaśnia domniemany powód swojego zachowania. Arcydzieło!
Jeśli chodzi o minusy, to odniosłam wrażenie, że Wiktorowi wszystko przychodzi zbyt łatwo. Zostaje wysłany przez szefa wywiadu do Krakowa w celu zadbania o bezpieczeństwo jego córki na balu oraz dodatkowo ma uwieść i przekonać do pracy Iwonę Mielnik. Kobiety same wpadają mu w ręce, nawet nie musi ich szukać.

Tom II to integralna część poprzedniego. Nie polecam sięgać po tą serie nie mając zamiaru przeczytać wszystkich książek z cyklu, ponieważ jak zauważyłam, otwarte zostało wiele wątków, które delikatnie są rozwijane z kontynuacją fabuły. Jest to na pewno nietypowy zabieg, który mnie nie przypadł do gustu. Wolę, gdy najważniejsze kwestie są rozwiązane i wyjaśnione w obrębie tomu. Zakładam, że w tej serii wszystkie wątki zostaną zakończone w ostatnim tomie, co może utrudniać odbiór książek, nie czytając ich jeden po drugim, w krótkim odstępie czasu.

"W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" to niezła kopalnia wiedzy i ciekawostek z czasów wojny. Przykładem interesującej informacji, którą wyniosłam z lektury, to fakt, że w Krakowie ruch był wtedy lewostronny, bo był on pod zaborem Austriackim.

Krzysztof Goluch "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej", tom 2, "Napad",

Kiedy zaczynałam lekturę tejże, dotyczącej losów Polski zaraz po I wojnie światowej, serii, zdarzyło mi się pomylić kolejność tomów i zaczęłam lekturę od drugiego. Zorientowałam się dopiero będąc gdzieś w jego połowie. Losy bohaterów tak mnie wciągnęły, zaś akcja skomponowana była w na tyle spójny sposób, że w ogóle nie zauważyłam, że brakuje mi jakichś wcześniejszych wątków, a nawet jeśli takie się pojawiały, sprawiały wrażenie, że być może zostaną wyjaśnione później. To świadczy o niezłej sprawności w kreowaniu historii, którą posiada autor, nie zasiewając w czytelniku potencjalnych wątpliwości dotyczących opisywanych wydarzeń.

Żeby jednak nie odkryć zbyt szybko dalszych losów bohaterów, wróciłam do pierwszego tomu, a potem skończyłam drugi, będący kontynuacją losów Johanna Wolfa, Wiktora Adamczewskiego i wędrującej przez Rosję znającej się z więzienia na Łubiance dwójki bohaterów: Bolesława Wieniawy–Długoszowskiego oraz Tomasza Grobla. Pomiędzy nimi pojawiają się oczywiście inni, jak chociażby wyciągnięty z rosyjskiej ulicy przez Feliksa Dzierżyńskiego nastolatek – Iwan Saszkin, którego z resztą rozwinięcia postaci, przyszłych losów, a także potencjalnego spotkania z pozostałymi bohaterami jestem bardzo ciekawa.

Podoba mi się jak autor przeplata rozdziały, raz dopuszczając do głosu bohaterów fikcyjnych, by za chwilę więcej miejsca poświęcić postaciom historycznym, przeplatając przy okazji dzieje odradzającej się po odzyskaniu niepodległości polskości z życiem osobistym bohaterów. Seria  pokazuje również odrobinę życia różnych klas społecznych ówczesnych czasów.

"W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" składa się z czterech już wydanych tomów. Po przeczytaniu dwóch jestem naprawdę ciekawa, jakie dalsze perypetie szykuje swoim bohaterów autor, które wydarzenia z historii odradzającej się Polski przeniesie jeszcze na karty tej obszernej powieści, po trosze historycznej, przygodowej i sensacyjnej. Wreszcie interesuje mnie, czy bohaterowie w którymś momencie spotkają się ze sobą prywatnie bądź w trakcie prowadzenia swoich działań operacyjnych i w jaki sposób potoczą się ich dalsze losy na tle skomplikowanej polityki rodzącej się II Rzeczypospolitej.

Warto dodać, że w załączonych na końcu słowach autora do czytelnika będących niejako posłowiem, Krzysztof Goluch wyjaśnia, co w jego powieści jest prawdą a co fikcją, którzy bohaterowie są postaciami rzeczywistymi bądź  wykreowanymi na czyjś wzór, wreszcie, którzy są całkowicie fikcyjni. Wielu z bohaterów czytelnik rozpozna oczywiście już podczas lektury, fajnie jednak, że pojawiają się również postacie, inspirowane chociażby członkami bliskiej rodziny autora. Myślę, że jeśli tylko choć trochę lubicie historię, ta seria Was nie zawiedzie.

Krzysztof Goluch "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej", tom 2, "Napad",

PEŁNA RECENZJA NA BLOGU/ PATRONAT MEDIALNY
Dziś przyszła pora przedstawić drugi tom serii "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jak pamiętacie, pierwszym tomem byłam zachwycona, ale drodzy Państwo... to, co dzieje się w drugim to dla mnie istne mistrzostwo.
Autor ponownie czaruje czytelnika swą olbrzymią wiedzą, przy okazji otulając ją wciągającymi wątkami sensacyjnymi, obyczajowymi i lekką nutką romansu w tle. Dzięki temu znów można przepaść w lekturze na kilka dobrych godzin.
Fabuła ponownie koncentruje się na trudnych relacjach nowo odrodzonej Polski z państwami ościennymi. Na Śląsku zaczyna pełzać pierwsze powstanie, sytuacja geopolityczna jest niezwykle napięta. Zwykłe nieporozumienie, grozi wybuchem kolejnej wielkiej wojny...
Ponownie spotykamy się z postaciami, które poznaliśmy w pierwszym tomie, śledzimy ich dalsze zawiłe losy (szczególnie przypadła mi do serca historia Tomasza Grobla, i jego konflikt ze szwagrem, jestem niezwykle ciekawa, jak ta historia się zakończy),ale i poznajemy nowych bohaterów. Zarówno tych, którzy realnie wpłynęli na historię jak i tych wykreowanych na potrzeby powieści. Losy ich śledzimy w osobnych rozdziałach, jednak finalnie tworzą one niesamowicie spójną całość, która urzeka dynamiką i emocjami.
Krzysztof Goluch doskonale oddaje ducha tamtego czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli "zwykli" ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło.
Bohaterowie są doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach. Głównych postaci jest sporo, ale nie sprawia to problemu, wręcz odwrotnie. Są one niejednoznaczne, obdarzone zarówno wadami jak i zaletami, przez co wydają się niesamowicie bliskie, łatwo się z nimi utożsamić, postawić w ich miejscu i zrozumieć podejmowane decyzje.
Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i momentami bardzo zaskakująca.
Pan Krzysztof buduje w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autor miesza wątki, urywa snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka stron później i znów porządnie namieszać. Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Drugi tom jest świetny! Przypadł mi do gustu jeszcze bardziej niż poprzedni, choć i tamtym byłam zachwycona.
Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne dwa tomy.

Czy polecam?
Oczywiście. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno czytelnik poszukujący historycznych ciekawostek jak i czytelnik, który poszukuje relaksu i odprężenia. Całość to wielowątkowa opowieść o ludziach, którzy tworzyli nasz kraj w wyjątkowo trudnym czasie.

POLECAM...

PEŁNA RECENZJA NA BLOGU/ PATRONAT MEDIALNY
Autor ponownie czaruje czytelnika swą olbrzymią wiedzą, przy okazji...

Tom drugi „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad” jest równie fascynujący jak część pierwsza, a może nawet odrobinę bardziej. I wynika to z kilku faktów. Po pierwsze Autor wprowadza do swej fabuły nowe postacie, zarówno te historyczne (na przykład osławiony Feliks Dzierżyński),jak i te fikcyjne. W świetny sposób łączy fikcję z rzeczywistością historyczną, przez co lektura książki staje się nie tylko świetną przygodą, ale i podróżą do dwudziestolecia międzywojennego.

Tym razem zadaniem głównego bohatera jest uwiedzenie pewnej młodej adeptki medycyny, Iwony Mielnik i pozyskanie jej do pracy w polskim wywiadzie. Ale to tylko część pierwsza. Musi również roztoczyć parasol ochronny nad córką szefa polskiego wywiadu, Jerzego Dobrowolskiego. O ile pamiętam, ów dama skończyła swój żywot nie wesoło, ale to już zupełnie inna historia, nie związana z fabułą tej lektury. Tak czy inaczej, obie panie, inteligentne i piękne (ach, cóż za pech!),mają dosyć mocne charaktery. Nie ułatwia to zadania młodzieńcowi, który, zgodnie z panującym ówcześnie światopoglądem, nie tylko, że nie ufa kobietom, ale i jest do nich uprzedzony. Swoją drogą podoba mi się powolna ewolucja jego światopoglądu względem niewiast. Początkowo Wiktor nie jest zachwycony „współpracą” z przedstawicielkami płci pięknej. Uważa, że są nieokrzesane, nieprzewidywalne, zwyczajnie głupie! Ale im dłużej z nimi przebywa, tym bardziej dochodzi do wniosku, że to nieprawda. Zaczyna dostrzegać ich zalety – mądrość, kreatywność, stanowczość w dążeniu do celu, twardość charakteru, a jednocześnie miękkość, grację, swobodę. Hmm, napisałbym więcej, ale swoim zwyczajem, pozostawię odrobinę niedomówień. No ok – Wiktor się zakocha. W kim? Przeczytajcie sami.

Po raz kolejny muszę pochwalić niezwykłą elastyczność, jaką posługuje się Krzysztof Goluch, pisząc o zagmatwanej historii II Rzeczypospolitej, Republiki Weimarskiej oraz Rosji Radzieckiej. Wprawdzie pewne wątki są nieco zmienione, o czym sam Autor pisze otwarcie, nie umniejsza to jednak gracji z jaką „prześlizguje” się przez kolejne ważne wydarzenia. Momentami można zarzucić, iż Autor dużo miejsca poświęca ukazaniu różnego rodzaju narad, zakulisowych zagrywek tajnych służb i rządów, nie tylko trzech wymienionych wyżej państw. Jednak jest w błędzie ten, kto nie zrozumie, iż tak właśnie „działa” historia. To, co dzieje się na górze, nie przesłania tego, co dzieje się niżej, obok. I odwrotnie – albo wątki się łączą, dopełniają, albo stanowią osobne „dzieje”, osobne światy. Historia jest plastyczna, szeroka, nieprzewidywalna w swej prostocie. Jestem zdania, że Goluch w wyśmienity sposób przeplótł losy rzeczywistych postaci historycznych (np. Wieniawy-Dobrowolskiego) z postaciami fikcyjnymi (Wiktor Adamczewski). Całość jest spójna, logiczna.

Wielką zaletą powieści jest fakt, iż bezustannie mamy do czynienia z wartką akcją, powoli podnoszącą napięcie. Chociaż nie, raczej napisałbym, że mamy tu do czynienia z pewnym fluktuacjami. Niemniej, czyta się świetnie, naprawdę ciężko jest oderwać się od lektury. Już nie mogę się doczekać kolejnej części przygód naszego międzywojennego Jamesa Bonda. Swoją drogą, zastanawiam się, kto był pierwowzorem Adamczewskiego? Chyba będę musiał trochę poszukać w swoich książkach o II Rzeczypospolitej i jej służbach. Dziękuję – lubię takie dochodzenia.

Kolejnym plusem mogą być opisy miejsc (np. Krakowa czy Wielkopolski). Autor świetnie oddał również charakterystykę charakterów ludzi tamtej epoki, nie mówiąc już o doskonałych opisach noszonych ówcześnie strojów, najważniejszych wydarzeń towarzyskich. Słowem – łatwo można odnaleźć się w dwudziestoleciu międzywojennym. Momentami czułem się, jakbym cofnął się w machinie czasu do opisywanych przez Golucha czasów. To coś naprawdę świetnego! Chciałbym móc się do czegoś przyczepić, ale nie ma czego. Jestem zdania, że to jedna z lepszych książek tego roku w Polsce. I czekam na kolejne części!

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Czyli zmagań o podmiotowość Polski ciąg dalszy. To już czas po powstaniu wielkopolskim, za chwilę zryw niepodległościowy wybuchnie na Śląsku. To w tamtych regionach biło mocniej serce Niepodległej. Wszystkie powstania pokazały wolę walki i hart ducha naszych rodaków. Napad to druga część zbeletryzowanej i zarazem fascynującej opowieści o zawirowaniach politycznych w Polsce i w Europie doby XX wieku.

Ciekawi jesteście, jak potoczą się losy Wiktora Adamczewskiego vel Jana Nowickiego, któremu nowych zadań wciąż przybywa. Tym razem ma za zadanie zwerbować do współpracy....kobietę; jest nią Iwona Mielnyk, studentka medycyny. Misja do najłatwiejszych nie należy i nasz bohater ma tego świadomość. Ale czego się nie robi dla dobra ojczyzny, i jak to w służbach bywa, wszelkie środki dozwolone. Lecz czy długo i precyzyjnie zaplanowana operacja zakończy się zwycięstwem? Wiktor nie może zawieść, akcja musi być zwieńczona sukcesem. Wszystkie swoje obowiązki traktuje bardzo sumiennie, jest człowiekiem zdyscyplinowanym i prawdziwym patriotą.

Dowiemy się też, jaki los czeka córkę szefa polskiego wywiadu, nad której bezpieczeństwem czuwa Adamczewski. Komu dziewczyna jest ''solą w oku"? Jak sobie poradzi polski James Bond?

Otrzymujemy pejzaż pięknego, galicyjskiego Krakowa okraszony mnóstwem faktów. Z postaci historycznych na scenę wkracza generał Józef Dowbor-Muśnicki (kilka lat później jego córka, pilotka wraz z innymi zostanie rozstrzelana w Katyniu) oraz Wojciech Korfanty. W obu częściach dynamika akcji utrzymana jest na podobnym poziomie, zaś Krzysztof Goluch posiada obeznanie w tematyce, którą przybliża czytelnikowi. Zadbał o detale. Czego tu nie ma: wątki szpiegowskie, wzmożona działalność wywiadowcza wielkich mocarstw, a także rodzące się uczucie.

Ponadto, niekwestionowanym atutem thrillera historycznego jest jego niepowtarzalna atmosfera (doprawdy, nie mogłam się oderwać od lektury) oraz niespodziewane zwroty akcji. Autor potrafi też przenieść nas w czasie. Pisarz w posłowiu odniósł się do tego, które wydarzenia zmienił na potrzeby publikacji. Czekam na kontynuację.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Polecam waszej uwadze serię “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej”, ponieważ w bardzo ciekawy sposób przedstawia realia jakie miały miejsce tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Autor umiejętnie połączył fikcję literacką z prawdą historyczną. W bardzo przystępny sposób dla czytelnika, także tego który nie jest miłośnikiem historii, przekazał zawiłości historii naszego kraju. Emocje, które towarzyszyły mi podczas czytania II tomu nie pozwoliły mi odłożyć książkę, zanim nie poznam zakończenia.
I o ile tempo akcji w pierwszym tomie była na poziomie umiarkowanym, z dużą ilością faktów historycznych, to w drugim tomie “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Napad” tempo akcji nabiera przyspieszenia. Agenci wywiadów Polski, Rosji i Niemiec rozpoczynają wyścig z czasem. Każdy z nich chce wyprzedzić ruch przeciwnika i zdobyć strategiczne informacje. Nie przebierają w środkach i metodach. Posuwają się do kłamstw, szantażu i przekupstwa, byle zdobyć to na czym zależy im mocodawcom.
I mimo, że przeczytałam książkę, to pozostałam z niedosytem. Jak to już koniec?! Przecież tyle spraw zostało do wyjaśnienia! Na szczęście już 10 maja 2022 będzie premiera kolejnych tomów “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Zdrajca” i “W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. Fortel”.

Seria ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" tom 1 Operacja berlińska oraz tom 2 Napad - autorstwa Krzysztofa Golucha premierę miały 8 kwietnia 2022 roku i są to powieści z gatunku historycznych z elementami thrillera.

Autor przenosi nas do czasów po Wielkiej Wojnie. 18 stycznia 1919 roku rozpoczynają się obrady w Wersalu, a na przełomie lat 1918-1919 trwa powstanie wielkopolskie. Przedstawiona jest sytuacja w odbudowującej się po zaborach niepodległej młodej Polsce oraz sąsiednich państwach.
,,Próżno przekonywał, że kraj, który ma wrogów na wszystkich granicach, nade wszystko potrzebuje jedności"

Losy bohaterów przeplatają się z konferencją w Wersalu, gdzie udział biorą Ignacy Paderewski i Roman Dmowski, a także sytuacją w Warszawie za sprawą Józefa Piłsudskiego i Wieniawy. W drugim tomie więcej pojawia się front wschodni i działalność: Lenina, Dzierżyńskiego, Stalina, a na zachodzie: we Francji generał Foch i w Niemczech von Hindenburg. Fikcja literacka miesza się z wydarzeniami autentycznymi.
,,Jeszcze nie wiedział, że wojna to tak naprawdę największa głupota w dziejach ludzkości (...) Zabijał takich samych ludzi jak on, by teraz banda dyplomantów mogła pić szampana w Wersalu"

Ciekawa przedstawienie starć w walce o lotnisko w Poznaniu, działania wywiadowcze w Wielkopolsce i Berlinie, atak na pociąg, wydarzenia w Rosji. Działania wywiadu i kontrwywiadu Polski, Rosji, Niemiec. Tom pierwszy jak dla mnie jest bardziej dynamiczny i pojawia się więcej działań zbrojnych, a drugi tom bardziej skupia się na działaniach politycznych oraz wywiadowczych.
,,Tobie się wydaje, że na wojnie są zwycięzcy i pokonani. A ja ci mówię, że na wojnie wszyscy przegrywają"

Takie miałem odczucie, że data premiery książek powinna przypadać w listopadzie przed Świętem Niepodległości. Okres ten byłby bardziej odpowiedni do nastrojów niepodległościowych wyczuwalnych w obu tomach. Jednak na drugim tomie ta powieść nie kończy się. W planach jest trzeci tom, a być może i czwarty.

Fani gatunku jaki i miłośnicy historii będą zadowoleni oraz myślę, że ,,W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" może przypaść również czytelnikom, którzy są oporni na historię, gdyż wydarzenia historyczne są skrzętnie wplecione w fabułę i niejednego sceptyka powinno to przekonać.

• Patronat
  • Biblioteka!