Operacja berlińska

Okładka książki Operacja berlińska Krzysztof Goluch
Okładka książki Operacja berlińska
Krzysztof Goluch Wydawnictwo: Novae Res Cykl: W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
W tajnej służbie II Rzeczypospolitej (tom 1)
Novae Res
2022-04-08
2022-04-08
9788382196467

Czytałam z dystansem, ponieważ ten kawałek naszej historii mnie przypomina pole minowe. Z jednej strony trzeba umieć oddać każdemu sprawiedliwość i docenić za zasługi, a z drugiej nie być ślepym na błędy oraz nie lukrować ani postaci, ani historii. Póki co czuję, że się udało. Zamierzam czytać dalej...

Użytkownik Skylla tutaj napisał o młodzieżowej literaturze historycznej i w sumie miał rację. Dla młodziaka ta książka może być czymś więcej, niż dobrą książką.
...co nie znaczy, że dla dorosłego człowieka jest stratą czasu. Akcja jest ciekawie wykreowana, podobnie jak bohaterowie. O ile ten główny przemyślany jest zwyczajnie dobrze, to Feliks Dzierżyński czy Wieniawa są w mojej opinii świetni. Szczególnie ten pierwszy zrobił na mnie spore wrażenia, może dlatego, że właśnie tak go sobie wyobrażam.
W dodatku tło historyczne nie stanowi zbędnego i nudnego balastu, a nie jest to przecież oczywiste w powieściach historycznych.

Taka młodzieżowa literatura historyczna, dość powierzchowna, z nutkami dydaktyzmu i prostymi schematami. Dla mnie niestety strata czasu, ale dla młodego czytelnika może być interesująca.

Krzysztof Goluch w swoim cyklu pt. „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” snuje opowieść o ludziach walczących o Polskę niepodległą. Jak przystało na powieść historyczną, fakty przeplatają się z fikcją literacką, a postacie autentyczne z wymyślonymi. Akcja rozgrywa się w różnych miejscach Polski i Europy. I tak przyglądamy się negocjacjom Dmowskiego i Paderewskiego w Paryżu, akcji szpiegowskiej w Berlinie, naradom w sztabie powstańców w Poznaniu, a także przygotowaniom komunistów do ekspansji na zachód. Wydarzenia w znacznej mierze są zgodne z naszą wiedzą historyczną.

Podglądamy powstawanie państwa polskiego w wielkim trudzie, ze sklejonych skrawków oderwanych i odzyskanych z Prus, Rosji i Austrii. Przy okazji zwiedzamy Berlin po I wojnie światowej. Jest piękny, z pałacami i kamienicami z kunsztownymi zdobieniami, podporami architektonicznymi.( Jakże różny od Berlina po II wojnie światowej). Niestety, widoczne są również głód i nędza stwarzające warunki do rozwoju komunizmu. Żebractwo, brak żywności, łachmany, ataki terrorystyczne organizowane przez bojówki komunistyczne to chleb powszedni powojennego Berlina.

Język powieści przypomina reymontowski, co dodaje mu uroku :
„Obaj młodzieńcy byli do siebie podobni niczym dwie krople wody. Wysocy, smagli, z czarnymi jak skrzydła kruka włosami. Pod mundurami rysowały się rozbudowane klatki piersiowe, które poruszały się w spokojnym rytmie. [...]

Intryga szpiegowska poprowadzona nieźle, odsłania kulisy powstania wielkopolskiego, plan operacji niemieckiej pod nazwą „Wiosenne słońce” rozpracowany przez tajne służby Polski .

Jednak pewne zdarzenia wydają się co najmniej dziwne. Na przykład list Mikołaja Adamczewskiego napisany „sympatycznym atramentem” na karteczce, (ciągle zaznaczane, że jest to kartka niewielka),stanowi niemal testament z wieloma zbędnymi słowami, a miał być informacją o zdrajcy. Zdecydowana niekonsekwencja. Mam nadzieję, że autor z czasem wyłapie te kiksy. Poza tym bardzo dobrze się czyta tekst wprowadzający w klimaty międzywojnia.

Dobrze napisana, na początku trzeba przywyknąć, że jest wymagająca dla czytelnika, ale im bliżej końca tomu pierwszego, tym robi się ciekawiej. Autor obrał sobie jako bardzo trudny okres w dziejach historii Polski, ale poradził sobie wyśmienicie. Na pewno przeczytam pozostałe tomy. "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" to interesująca i warta zauważenia powieść historyczna. Polecam miłośnikom gatunku i nie tylko.

1918 rok. Na mapach Europy dzieje się kompletny chaos. Po Wielkiej Wojnie nadchodzi czas na ustalenie nowych granic państw i toczy się sprawa o zachodnie granice Polski. Niemcy nie potrafią zaakceptować porażki i planują atak na nasz kraj. Młody Wiktor zafascynowany wojną rwie się do służby w sprawie Polski. Powstrzymuje go tylko prośba brata, aby na razie się w to nie mieszał. Po jego śmierci dołącza do wywiadu i dostaje zadanie, które ma celu zniszczenie wrogiej siatki wywiadowczej.

„W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” to niezwykła lekcji historii dla tych, którzy zawsze interesowali się dziejami kraju, ale nie mieli siły do wkuwania na pamięć długich list dat w czasach szkolnych. W sposób fabularny przedstawione są najważniejsze fakty, atmosfera panująca między politykami, charaktery poszczególnych osobistości i realia życia zwykłych obywateli. Nie dość, że każde Państwo próbowało wywalczyć jak najlepsze dla siebie warunki terytorialne, to dodatkowo musiało się zmierzyć z buntami i konfliktami wewnętrznymi. Z jednej strony zostały zaprezentowane wytworny bal, bogactwa ważnych osobistości i zdrajców a z drugiej głód, bieda, a nawet kanibalizm występujący w Rosji. Pomieszanie postaci historycznych z postaciami fikcyjnymi pozwoliło na elastyczność w prowadzeniu fabuły i pokazanie epoki z perspektywy przeciętnego człowieka. Dzięki tej pozycji książkowej czytelnik może przybliżyć sobie relacje pomiędzy polskimi politykami, a zwłaszcza nieporozumienia pomiędzy Piłsudskim a Dmowskim, których mediatorem jest premier Paderewski.

Koniecznością jest czytanie książki w pełnym skupieniu, jedna nieuwaga może spowodować brak zrozumienia w późniejszych etapach, jednakże myślę, że każdy czytelnik, który zaczyna powieść bazującą na historii jest tego świadomy. Mnie osobiście rozbolała głowa od natłoku informacji. Nie nazwałabym tego gatunku thrillerem historycznym, według mnie jest to po prostu powieść historyczna z elementami szpiegowskimi.

To, co mi się nie podoba w tej powieści to to, że w obrębie jednego tomu zawsze oczekuję rozwiązanie jakiegoś problemu zaprezentowanego na początku, a tej pozycji wszystkie wątki pozostały otwarte i wręcz zmuszają do czytania dalej.

11 listopada 1918 roku to data bardzo ważna dla narodu polskiego, który po ponad 123 latach odzyskał niepodległość. Jak wiadomo to data umowna, ponieważ w różnych zakątkach kraju, pod różnymi zaborami, wyzwolenie nastąpiło w innych okolicznościach, również czasowych. Warto dodać, że los sprawił, że Polska mogła się cieszyć z faktu, że wszystkie państwa zaborcze doznały klęski i nie były w stanie przeciwstawić się w tym czasie dążącym do niepodległości Polakom. Choć cztery lata wcześniej nie było tak różowo.

Z dużym zainteresowaniem rozpocząłem swoją przygodę z książkami pana Krzysztofa Golucha, który jest wielkim pasjonatem historii naszego kraju. Operacja berlińska rozpoczyna cykl thrillerów historycznych, których akcja została osadzona tuż po zakończeniu działań na frontach I wojny światowej. Jak to bywa w powieściach o tematyce historycznej mamy tutaj szereg postaci, które zapisały się mniej lub więcej na kartach historii Polski. Nie mogło zabraknąć Józefa Piłsudskiego, polityka, żołnierza, głowy państwa, premiera, który miał istotny wpływ na losy kraju. Jest również Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i wielu, wielu innych jak np. Lenin, czy Stalin, a także najwyższe osobistości państw zachodnich i Stanów Zjednoczonych. Postaci te mieszają się z fikcyjnymi, a akcja powieści rozgrywa się w Wielkopolsce, Warszawie, Paryżu, czy Rosji.

Głównym bohaterem pierwszego tomu jest młody żołnierz Wiktor Adamczewski, który dosyć przypadkowo trafia w szeregi polskiego wywiadu. Jest nowy, nikt go nie zna i łatwiej takiego człowieka wykorzystać we wrogim państwie, jakim są Niemcy. Adamczewski traci starszego brata i dodatkowo ma motywację, by go pomścić, znajdując wśród Niemców jego mordercę? Jak poradzi sobie w obcym kraju? Czy jego misja powiedzie się i Wiktor zdobędzie cenne informacje o tym, co planuje zachodni sąsiad?

Dzięki powieści przypomnimy sobie te trudne czasy, w jakich znajdowali się nie tylko Polacy, ale też obywatele innych krajów, którzy musieli godzić się z decyzjami wielkich tego świata. O głodzie, który dotykał praktycznie wszystkich. O czasie, który odcisnął piętno na tych, co przeżyli i musieli na wszelkie sposoby walczy o byt w kolejnych latach. Latach, które, jak historia pokaże, wcale nie były lepsze. A jak wiemy, najgorsze miało dopiero nadciągnąć.

Thriller to raczej nie jest, ale bardzo dobra powieść o tematyce historycznej. Autor w dosyć przystępny sposób przekazał nam, czytelnikom, to co było w tym czasie najważniejsze. Na mapie świata pojawiła się ponownie POLSKA!

Krzysztof Goluch "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" tom 1 "Operacja berlińska",

Nigdy nie przepadałam za okresem historycznym, w którym Krzysztof Goluch osadza swoją kilkutomową serię obyczajowo-historyczną, z elementami sensacyjnymi i szpiegami w tle. Skomplikowanym, bo prace nad ustaleniem nowych granic Europy, w tym również Polski, wymagały sporych umiejętności dyplomatycznych, a w dodatku w niepodległej już Polsce do głosu dochodziły różniące się od siebie poglądami frakcje polityczne, którym oczywiście dogadać się nie było łatwo. Ten czas zaraz po odzyskaniu niepodległości do dziś kojarzy mi się ze szkoły z mnogością faktów i dat koniecznych do zapamiętania, z których po latach pamiętam Traktat Wersalski, potem dopiero rok 1920 i cud nad Wisłą, a dodatkowo powstania śląskie, (natomiast wielkopolskiego już nie 🙈). No i kłócących się polityków oraz zmieniających się jak rękawiczki premierów, których kolejne nazwiska musiałam pamiętać na klasówkę z historii.

A jednak, kiedy zobaczyłam @nakanapie.pl pierwszy tom tej serii, zapragnęłam zmierzyć się z tym burzliwym dla Polski okresem w historii czując, że mogę otrzymać interesującą opowieść łączącą prawdę historyczną z fikcją literacką. Okładka książki informuje, że "W tajnej służbie II Rzeczypospolitej" jest thrillerem historycznym. Ja jednak odebrałam ją jako powieść osadzoną w historii z elementami szpiegowskimi i walki o władzę. Historię, która czyta się niezwykle płynnie, w której postacie historyczne przeplatają się z bohaterami fikcyjnymi, a akcja jest prowadzona wielotorowo zahaczając o wydarzenia tak z Zachodu, jak też ze Wschodu Europy. Dotyczy oczywiście odradzającej się Polski, której granice dopiero miały być wyznaczone, a chcący rządzić nią ludzie musieli nakreślić sobie własne plany działania.

Pojawiają się zatem Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Jest Józef Piłsudski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Nie brakuje niemieckiego marszałka von Hindenburga, prezydenta Wilsona i oczywiście przedstawicieli Wschodu w osobie Feliksa Dzierżyńskiego, Lenina czy Stalina. Postacie historyczne wplecione są w kolejne wydarzenia w sposób naturalny, a losy fikcyjnych bohaterów niejednokrotnie będą od nich zależały, stawiając jednak w centrum wydarzeń będącą faktem operację "Wiosenne Słońce".

Niedługo po zakończeniu wojny ledwie osiemnastoletni Wiktor Adamczewski zostaje zwerbowany w szeregi wywiadu. Poprzez osiągnięcie szybkiego i spektakularnego sukcesu, wyznacza sobie drogę dalszej kariery. Natomiast adiutant Józefa Piłsudskiego Bolesław Wieniawa-Długoszowski udaje się z misją na teren Rosji, gdzie najpierw trafia na Łubiankę, a potem ratuje stamtąd pewnego człowieka. Jest wreszcie jeszcze jedna ważna dla powieści postać –niemiecki agent wywiadu Johann Wolf.

Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że lubię tak skonstruowane książki historyczne, wielotomowe, które nie tylko pozwalają zżyć się z ich bohaterami, ale również ukazują ważne wydarzenia. Pełne zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń, w których na każdym kroku na bohaterów czyhają niebezpieczeństwa. Opowieści kreujące nie tylko historyczne, ale też społeczno–polityczne tło wydarzeń. Robiące to w dodatku w sposób, który nie pozwala się oderwać od przedstawianych perypetii bohaterów.

Cieszę się, że udało mi się trafić na historię, która nie tylko przybliżyła mi ten nielubiany przeze mnie okres tuż po zakończeniu I wojny światowej, ale również dała możliwość śledzenia interesujących wątków sensacyjno–szpiegowskich czy niebezpiecznych przygód, których doświadczają bohaterowie. Jak potoczą się dalsze ich losy? Jestem tego ciekawa.

To doskonała powieść historyczna, której akcja dzieje się zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 r. Młode państwo, które ponownie pojawiło się na mapie musi dalej walczyć o swoją suwerenność i zjednoczenie. Jak pisze autor we wstępie ,,Oto powieść o ludziach, którzy walczyli o nią na wiele sposobów i na wielu płaszyznach. Nadali jej kształt i wywalczyli granice, które zajmowała przez dwadzieścia lat. Zawdzięczała to politykom, żołnierzom i zwykłym ludziom, którzy żyli w tym przełomowym dla Polski i Europy czasie."
Jednym z takich bohaterów, mógłby być właśnie Wiktor Adamczewski, młody, zdolny i zdeterminowany nowoprzyjęty członek polskiego wywiadu, dla którego najważniejszą wartością jest dobro ojczyzny. Oprócz postaci fikcyjnych autor z wielką dbałością o detale przedstawia nam także postacie historyczne takie jak między innym Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Paderewski.
Była to bardzo ciekawa lektura. Wartka akcja, doskonale zarysowane tło historyczne i ciekawe dialogi bardzo przypadly mi do gustu a przy okazji odświeżyłam moją wiedzę na temat historii Polski.

Dziś przyszła pora przedstawić mój kolejny patronat medialny, który swą premierę obchodził ósmego kwietnia. Autor znany nam z "Czerwonej zemsty" i "Czerwonej zemsty II" powraca z wyjątkowym cyklem opowiadającym o początkach Polski o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Na rynku wydawniczym pojawiły się dwa pierwsze tomy, a premiera dwóch kolejnych zaplanowana jest pod koniec maja 2022 roku. Ja mam po raz kolejny zaszczyt patronować twórczości pana Golucha i dziś chciałabym opowiedzieć trochę o tomie pierwszym.
Długo się zastanawiałam, co napisać o "W tajnej służbie..." trudno jest mi ubrać w słowa to, co czuję po przeczytaniu tomu pierwszego. Nie będę jednak ukrywać, że jestem pod olbrzymim wrażeniem tej historii i pełna podziwu dla autora- dla jego olbrzymiej wiedzy i niesamowitej umiejętności połączenia autentycznych wydarzeń z literacką fikcją- przy okazji pokazując bardziej "ludzkie" oblicza ojców naszej niepodległości, bo (przyznajmy szczerze) większość wiedzy, którą zdobywaliśmy w szkole, to suche fakty i daty, o których szybko zapomnieliśmy. Krzysztof Goluch "odczarowuje" te posągowe postacie i pokazuje nam ich różne oblicza, zachowania i praktyki, na które niejednokrotnie została spuszczona kurtyna milczenia a czasami również wyparcia i zapomnienia.
Krzysztof Goluch doskonale oddaje ducha tamtego czasu, łatwo zaobserwować i zrozumieć co czuli zwykli ludzie, jakie mieli plany, o czym marzyli, co ich bawiło, a co martwiło. Bohaterowie są doskonale wykreowani, autentyczni w swych relacjach i uczuciach. Głównych postaci jest sporo i trzeba być naprawdę skupionym, by ich nie pomieszać. Są one niejednoznaczne, poranione psychicznie i fizycznie, przez co niesamowicie brutalne i nieprzewidywalne.
Dokładne opisy walk, uzbrojenia czy umundurowania pozwalają poznać i odczuć na własnej skórze realia, jakie towarzyszyły żołnierzom broniącym naszych nowych granic. Dokładnie opisany proces wywiadowczy, sposoby rekrutacji sprawiają, że książkę czyta się naprawdę wyśmienicie.
Akcja jest poprowadzona po mistrzowsku, trzyma w napięciu niemal od początku, jest nieprzewidywalna i zaskakująca, a opisywane wydarzenia na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie niepołączone. Nie dajcie się jednak zwieść i skupcie się na lekturze, bo zakończenie połączy wszystkie wątki w spójną i klarowną całość, obiecując przy okazji, że w dalszych tomach również będzie niezwykle ciekawie.
Pan Krzysztof buduje w szybkim tempie napięcie, rozbudza ciekawość i nie pozwala, by odłożyć książkę na bok bez poznania zakończenia. Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autor miesza wątki, urywa snutą historię w niespodziewanym momencie, by wrócić z nią kilka stron później i znów porządnie namieszać.
Adrenalina powoli opada w dół, by za chwilę wyskoczyć do góry z podwójną siłą. Rasowa sensacja i emocjonalny rollercoaster w jednym.
Książkę przeczytałam dosłownie w dwa popołudnia. Jest świetna!
Bardzo się ciesze, że drugi to wyszedł równocześnie z pierwszym i nie muszę zbyt długo czekać, by poznać dalsze losy zarównonaszych bohaterów jak i odradzającego się państwa.

Czy polecam?
Oczywiście, że tak.
Jeśli poszukujecie książki, która pokaże Wam, jak wyglądał nasz kraj po odzyskaniu niepodległości, a nie chcecie sięgać po literaturę stricte historyczną to "W tajnej służbie II rzeczypospolitej. Operacja berlińska" będzie wyborem doskonałym, a ja Wam gwarantuję, że przepadniecie w niej od pierwszej strony, i z wielką chęcią sięgniecie po kolejny tom.

POLECAM...

• Patronat
  • Polska powieść historyczna. Historia
  • Biblioteka!
  • Historyczne, o historii, z historią w tle
  • PRZEDPREMIEROWO

Dodaj cytat z książki Operacja berlińska