Za cenę śmierci

Wyróżniona opinia i

Za cenę śmierci

przeczytanych książek 243 napisanych opinii 185

Jeśli mogę tak stwierdzić, to „Za cenę śmierci” należy do lajtowych kryminałów. W książce jest więcej obyczajówki, której nie lubię, niż pracy detektywów. Jednak język autorki, charakterystyka postaci, miejsca otoczenia, to wszystko sprawia, że jest przyjemna i oceniam ją na bardzo dobrą. Gdyby tylko Pełnia istniała...eh...
To wszystko sprawia, że z przyjemnością czyta się książkę Małgorzaty Rogali, nawet jeśli od 50 strony wiem, kto jest mordercą. A później okazuje się, że to pomyłka, że autorka tak mną zakręciła, jak małe dziecko na karuzeli, za co serdecznie dziękuję.

Najlepszy cytat: Zrozumiała, że gdy chodzi o miłość do piękna, wygrywa ten, kto jest sprytniejszy i bardziej zdeterminowany.

To wszystko sprawia, że z przyjemnością czyta się...

Dla mnie to takie Lipowo 2...małomiasteczkowe zbrodnie...policjanci i intrygi. A jednak wciąga....

Bardzo dobra książka,polecam. Wciąga od pierwszej strony

Bardzo dobra książka,polecam. Wciąga od pierwszej strony

Fajne babskie czytadło. Lekki kryminał, świetna lektorka Paulina Holtz - w sam raz na relaks

UWAGA SPOILER na koniec zdradzam kto jest zabójcą !
Książkę czyta się całkiem przyjemnie, łatwo i szybko. Nie jest aż tak bardzo porywająca i taka, że przez cały czas nie można się od niej oderwać ale zdarzają się takie momenty. Jakby nie kilka "erotycznych" zdań i kilka przekleństw ( obie te rzeczy nic nie wnoszą do akcji i można by je było zastąpić innymi ) to mogłaby to być super książka dla młodzieży; przygodowa z wątkiem kryminalnym.
Myślę, że może jeszcze kiedyś tą książkę przeczytam, a że czasami lubię znać sprawcę od początku ( Tak, jak w filmach z serii Colombo ) to podaję dane sprawcy. Sprawcą jest jedna z czterech koleżanek - Izabela Rybicka.

UWAGA SPOILER na koniec zdradzam kto jest zabójcą !

Tak jak pierwsza część, bardzo łatwa w czytaniu i ciekawa. Sielsko-anielski klimat małego polskiego miasteczka w regionie Kujaw i Pomorza, zmącony nieco przez brutalne zabójstwo z historią sztuki w tle. Czytając miałem mimowolne skojarzenie z "Wyspą złoczyńców" Z. Nienackiego, jedną z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Smaku dodają osobiste problemy głównej bohaterki, pierwotnie ukazane w poprzedniej części; warto wcześniej przeczytać "Milcząc jak grób", by lepiej poznać jej historię (nie ma spoilerowania za co duży plus).

Lubię mocne kryminały ,które dają do myślenia. Mogą mieć nutkę brutalności i okrucieństwa.
Tu mi tego po prostu zabrakło. 🫤☹️A erotyka to osobny rozdział

Tu mi tego po prostu zabrakło. 🫤☹️A erotyka to osobny rozdział

Na początku zeszłego roku przeczytałam inicjalny tom serii Pełnia Tajemnic. Książka bardzo mi się spodobała, więc z przyjemnością sięgnęłam po „Za cenę śmierci”. No i jakie są moje wrażenia? Czy autorce udało się uniknąć słynnej „klątwy drugiego tomu”?

Zdecydowanie tak! „Za cenę śmierci” czytało mi się tak samo dobrze jak pierwszy tom. Ponownie Małgorzata Rogala doskonale wyważyła proporcję między warstwą kryminalną a obyczajową. Z racji tego, że mamy do czynienia z kontynuacją, to możemy lepiej poznać postaci, które w poprzednim tomie były tylko wzmiankowane. Super, że autorka cały czas zachowuje ten klimat małomiasteczkowości i tajemnicy. Każdy niby wie wszystko o innych, a tak naprawdę guzik wie. Sam pomysł na intrygę kryminalną jest ciekawy, choć nienadzwyczajny. Pomimo mylenia tropów przez autorkę, to dość szybko domyśliłam się tożsamości sprawcy. Czy mi to odebrało przyjemność z lektury? Nie, bo byłam wciągnięta w fabułę i interesowałam się losami postaci. Poza tym, przyzwyczaiłam się do tego, że mnie trudno wyprowadzić na kryminalne manowce, więc czytając kryminały, wiem, na co się piszę.

Jedyne do czego bym się przyczepiła, to fakt, że ja tę powieść przeczytałam w sierpniu, a pisząc tę opinię miesiąc później, musiałam przeczytać okładkowy opis, by przypomnieć sobie fabułę, więc książka z gatunku raczej tych kiepsko zapamiętywanych. Z drugiej strony, „Za cenę śmierci” nie jest mocnym i brutalnym kryminałem, o którym pamięta się, bo wgniata nas w fotel swoimi opisami zbrodni. Raczej należy do tych lżejszych tematycznie powieści, po które lubię od czasu do czasu sięgnąć. Wypożyczyłam już trzeci tom serii, bo jestem ciekawa, co znowu wydarzy się w Pełni i jakie sprawy kryminalne czekają na podkomisarkę Monikę Gniewosz.

Świetna jak każda książka Pani Małgorzaty Rogali. Cykl z Górską i Tomczykiem był bardzo dobry. Ten też trzyma poziom. Kolejna książka czytana do północy, bo trudno się oderwać. Polecam

słabsza niż poprzednia, bardzo się to wszystko ciągnęło... chyba odstawię tą serię i może dam jej szansę za jakiś czas :/

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022