Sieć Narcyza

Okładka książki Sieć Narcyza Agata Zych
Okładka książki Sieć Narcyza
Agata Zych Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura obyczajowa, romans
Sieć Narcyza
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-04-11
2022-04-11
relacje damsko-męskie miłość destrukcyjny wpływ toksyczny związek manipulacja narcyz

Jest to absolutnie najgorsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam. Byłam tak potwornie zażenowana i formą i treścią, że nie mogłam się doczekać aż skończę i będę mogła wreszcie wystawić jedną gwiazdkę. Najchętniej wystawiłabym minus 10. Było mi wstyd, że to czytam. Jest to poziom współczesnej młodzieży marzącej o udziale w programach typu love island.

Paradoksalnie okładka jest przepiękna. Chyba najładniejsza, jaką widziałam do tej pory.

Paradoksalnie...

1935

Opowieść o niedojrzałej emocjonalnie kobiecie, która przerzuca odpowiedzialność za swoje emocje na innych.

Książkę łatwo się czyta i chyba tylko za to daję 3 gwiazdki. Napisana jest w sposób tak infantylny, że aż mi żal tych dwudziestu paru złotych. Główna bohaterka jest po 40.ale oczywiście ma wspaniałe ciało, używa (zresztą nie tylko ona) iPhona, jeździ bmw... Wiem, że są to przedmioty, które nie świadczą już o jakimś wysokim statusie społecznym ale ciągle podkreślanie tego w stylu:sprawdziła na iphonie, podłączyła do ładowarki IPhona, odłożyła iPhona... Ogólnie opowiadanie w stylu Listów do Bravo. Oczekiwałam ciekawej, historii z psychologicznym tłem a dostałam jakąś słabą tefałenowską produkcję.

milię poznajemy w dość trudnym czasie. Właśnie zakończyła związek, który jej zdaniem całkiem nieźle rokował. Nie jest to pierwszy związek, który zakończył się fiaskiem. Bohaterka szybko jednak uświadamia sobie, że każda relacja jest dla niej lekcją, z której może czerpać wiedzę pełnymi garściami.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, a w każdym z nich coraz lepiej poznajemy bohaterkę, która znajduje się na różnym etapie swojego życia. Fabuła poprowadzona jest w taki sposób, że czytelnik może śledzić zmiany osobowości Emilki przemieniającej się pod wpływem wydarzeń, których doświadcza.
Emilia to kobieta, która naprawdę swoje w życiu przeszła, a wiele kobiet z pewnością utożsami się z jej przeżyciami.

Historia Emilii jest wręcz przesiąknięta różnymi emocjami, przez co, podczas czytania miałam prawdziwy rollercoaster nastrojów. Przeżywałam wraz z bohaterką jej radość oraz smutek. Wydarzenia, z którymi zmierza się Emila opisane są w taki sposób, że każdą częścią ciała utożsamiamy się z bohaterką

Choć czasami nie zgadzałam się, z niektórymi decyzjami bohaterki, w żadnym stopniu nie wypłynęło to na odbiór całej postaci. Wręcz przeciwnie, to jeszcze bardziej motywowało mnie do tego, by jak najszybciej przekonać się jak zakończony będzie dany wątek.

Historia o prawdziwym życiu i przeciwnościach z jakimi musimy zmagać się na każdym kroku.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, a w każdym z nich coraz lepiej...

Koszmarna, grafomańska, pretensjonalna, odrealniona książka. Ani temat nie uchwycony wiarygodnie, ani historia nie poprowadzona ciekawie. W trakcie lektury zalewały mnie fale zażenowania podczas czytania kolejnych udziwnionych opisów przeżyć bohaterki, jej postać płaska, cała książka po prostu zła.

Temat istotny, ale książka jest po prostu słaba. Pretensjonalny język, irytująca, jednowymiarowa bohaterka wykreowana w oczach autorki (jak się domyślam) na "nietuzinkową postać". O ciary żenady przyprawiało mnie wyliczanie marek, które nosi oraz jakiej muzyki słucha. Takie czytadło i nic poza tym.

Nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się książka autorstwa Agaty Zych, doświadczonej dziennikarki magazynów lifestylowych, będącej również z wykształcenia psychologiem, zatytułowana „Sieć narcyza”.
Już sam tytuł wskazywał, że materia książki wiązać się będzie z uwikłaniem w trudny związek z osobą narcystyczną, czy faktycznie tak było o tym za chwilę.
Na wstępie warto zaznaczyć, że debiut ten jest wyjątkowo udany, a książkę – mimo stosunkowo niewielkiej objętości – faktyczny tekst to ok. 250 stron, czyta się bardzo szybko, a co najważniejsze przyjemnie i z zaciekawieniem, przede wszystkim dlatego, że jest ona napisana w bardzo przystępny sposób, idealnie oddając klimat relacji damsko-męskich. Bo o tym też w rzeczywistości „Sieć narcyza” traktuje – o skomplikowanych ludzkich losach, na które wpływ mają bardziej lub mniej przemyślane decyzje, liczne impulsy, które każą działać taki a nie inny sposób, emocje i słabości, którym w związkach ulegamy.
Tak jak życie Emilii, głównej bohaterki nie stroni od wzlotów i upadków, tak każdy z nas w swoich własnych związkach przeżywać może podobne bolączki i rozterki. Brak zrozumienia, wypalenie uczuć, zdrada, brak emocjonalnego zaangażowania lub wręcz nadmierne opieranie się na emocjach, problemy życiowe związane z trudami dnia codziennego – obawą o pracę, brakiem środków do życia, spadkiem wytrzymałości psychicznej – czy to nie brzmi znajomo? Właśnie dlatego zatem, że ta książka jest aż na wskroś współczesna, że stanowi odzwierciedlenie życia wielu kobiet będących w związkach lub wychodzących z nich, próbujących złożyć rozbity na kawałki świat swój i dzieci po rozstaniu z wieloletnim partnerem, przechodzących piekło rzeczywistości separacyjno-rozwodowej i walki o dzieci, czy wreszcie życie z człowiekiem, który dawno już stał się obcym, to rzeczywistość wielu kobiet.
Historię Emilii, naznaczoną licznymi życiowymi perypetiami, czyta się zatem tak, jakby się poznawało realia dobrze znane i coraz bardziej powszechne w niejednej damsko-męskiej relacji. Takie jest bowiem życie, że jednym przypadnie w udziale miłość do grobowej deski z tym jednym wybranym na całe życie, inni będą zaś wiele razy szuka swego szczęścia w miłości.
Traktując zatem „Sieć narcyza” jako opowieść o współczesnych czasach trudno się z nią nie zgodzić. Przeciwnie stanowi ona idealne odzwierciedlenie dzisiejszych realiów ukazanych w obyczajowym wydaniu.
Żeby do tej beczki miodu dorzucić jednak odrobinę dziegciu to przyczepię się tylko do próby ukazania owej toksycznej relacji opartej na funkcjonowaniu w związku z narcyzem. Aby uzmysłowić czytelnikowi na czym wpadnięcie w sieć narcyza polega Autorka poprzedziła książkę słowem wstępu, w którym w ramach rozmowy z pomysłodawczynią projektu Wilczycą być w ramach krótkiego wywiadu unaoczniła kwestie relacji z osobnikiem narcystycznym, po to – jak mniemam, by zobrazować tę relację na kartach książki .
Nie kwestionując bynajmniej tego, ze pozostawanie w związku z narcyzem jest toksyczne i wysoce szkodliwe, to jednak próba przeniesienia odzwierciedlenia takiej relacji bezpośrednio do fabuły, przez zobrazowanie związku Emilii i Michała, nie przekonało mnie do tego, że w istocie stanowi ona odwzorowanie tak szkodliwej i traumatycznej więzi. Owszem, Michał jest mocno niedojrzałym życiowym partnerem, o wysoce kłamliwej osobowości krętacza, jedna ja nie odnalazłam w nim cech narcystycznych, chociaż Autorka próbowała mnie do tego przekonać.
Jeśli zatem na ten aspekt przymknie się oko i popatrzy na historię Emilii jako na poszukiwanie własnego miejsca w świecie, na który chce się mieć wpływ i móc głośno wyrażać swą wolę, w tym chęć postawienia na szczęśliwe i satysfakcjonujące życie u boku wartościowego partnera, to książkę z przyjemnością będzie się czytało.
Polecam zatem „Sieć narcyz” jako współczesną wizję damsko-męskich relacji na różnych płaszczyznach.

Na wstępie...

Dorosłe życie Emilii to może być historia każdej z nas. Pokazuje radosne i te mniej przyjemne strony relacji damsko-męskich. Emi przechodzi bardzo długą, trudną i wyboistą drogę do poznania własnych wartości. Niejednokrotnie mężczyźni, których poznała, mieli na nią negatywny i destrukcyjny wpływ.
Jestem pewna, że każdej z nas zdarzyło się poznać faceta idealnego, perfekcyjnie dopasowanego. Wkroczył do naszego świata z impetem i nie wyobrażałyśmy sobie już życia bez tej osoby. Wcale nie oznacza to, że jesteśmy słabymi jednostkami. Wręcz przeciwnie. Narcyz poluje na silne, uczciwe i etyczne osoby. Wie z perfidną świadomością, że nie wycofamy się z danych obietnic, nawet jeśli wiemy jakie mogą mieć skutki.
Narcystyczna przemoc zostawia po sobie długo- i krótkoterminowe skutki, takie jak:
- syndrom narcystycznej przemocy (snp)
- odcięcie emocjonalne
- brak umiejętności podejmowania decyzji
- stres,
- poświęcenie siebie
- złożony zespół stresu pourazowego
-depresja i myśli samobójcze
Książka autorstwa Agaty Zych próbuje pokazać jak można zawalczyć o siebie. Jak wyrwać się z toksycznej relacji czy inaczej - sieci narcyza. Nie jest to łatwe zadanie i nigdy takie nie było.
Z pewnością jest to lektura, którą powinna przeczytać każda wkraczająca w dorosłość dziewczyna oraz kobiety, szczególnie te, które nie czują, że ich związek jest taki, jaki sobie wyobrażają.

Polecam z całego serca. Oby więcej takich książek!
Dziękuję

------
Zlosnica_czyta

Jestem pewna, że każdej z nas zdarzyło się poznać faceta idealnego,...

Związek dwojga ludzi powinien opierać się na miłości, partnerstwie, zaufaniu, czułości, zainteresowaniu i trosce. Każda ze stron musi zarówno dawać, jak i otrzymywać. Czasami to jedna z osób daje z siebie wszystko, co tylko może, poświęca się i daje swojemu partnerowi całego siebie. A co jeżeli partner tego nie oczekuje - czuje się osaczony i przytłoczony? Zdarza się również, że partner nie daje drugiej stronie nic – tylko bierze, a przy tym chce czuć pełną władzę i kontrolę nad drugą osobą. Taki związek nie jest zdrowy, jest toksyczny.

"Tam, gdzie nie ma miłości i emocji, nie ma życia".

Emilia po nieudanym małżeństwie czuje się samotna. Za wszelką cenę szuka bliskości. Wchodzi w kolejne układy i emocje które nie są jej potrzebne.
Kuba - mąż Emi. Patryk - jej wielka miłość i spełnienie marzeń.
Michał - mistrz manipulacji,socjopata , pająk. Julian- przyjaciel.
Każdy z nich ją kochał, ale jednocześnie nie potrafił być z nią tak do końca. Michał był obok ale nie wiadomo czy był jej aniołem stróżem czy może katem. Nie czuła się przy nim bezpiecznie.

"Wpadała w objęcia pająka powoli, prawie niezauważalnie oplatał wokół niej swoje sieci. A technikę miał mistrzowską".

Emilia miota się pomiędzy tym czy być sama czy pakować się w związek z socjopatą. Z jednej strony chciałaby , a z drugiej ma obawy. Jakiego wyboru dokona? Czy będzie szczęśliwa i z kim?

Każdy z nas w naturalny sposób pragnie bliskości. Niestety toksyczne związki działają na nas destrukcyjnie. Osoby narcystyczne nie dodają nam skrzydeł ale wręcz ciągną nas na samo dno. Przyczyn narcyzmu można się dopatrywać w przeszłości danej osoby. Problemy wychowawcze, traumy, obciążenia genetyczne mają bardzo duży wpływ na to kim się stajemy.
Emilia z powieści może żyć i mieszkać wśród nas. A my niczego nieświadomi nawet o tym nie wiemy. To co się dzieje w czterech ścianach domów często pozostaje tajemnicą.
Autorce gratuluję debiutu.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej.

Dzień dobry kochani.

11 kwietnia nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej ukazała się powieść "Sieć Narcyza" autorstwa Agaty Zych. Nie jest to psychologiczny poradnik, a historia ciekawie i lekko opowiedziana. Dająca wskazówki rozpoznania toksycznych relacji, otwierająca oczy na niepokojące sygnały.

Autorka ma wykształcenie psychologiczne i jest to wyczuwalne w powieści, ale tylko

i wyłącznie na plus. Umiejętność dostrzeżenia symptomów, poprawne ich odczytywanie sprawia,

że otwieramy czasem oczy ze zdumienia kiedy zdajemy sobie sprawę, że to co jakiś czas temu było objawem miłości, przywiązania czy oddania ma znamiona narcystyczne lub inny destrukcyjny wpływ.

Emilia przez kilka lat była żoną, ale nuda, monotonia sprawiły, że związek nie przetrwał.

Liczy, ze rozstanie z mężem będzie nowym początkiem czegoś innego, szalonego,

będzie ważna dla kogoś innego jak i samej siebie.

Wplątuje się w kolejne związki, niekiedy bardzo niszczycielskie, wyczerpujące.

Boi się bycia samej ze sobą, nie dopuszcza do siebie swoich uczuć, potrzeb, pragnień.

Toksyczny związek z narcyzem sprawia, że jej uczucia nie są istotne, liczy się tylko on

i jego pragnienia.

Z trwogą obserwowałam jak Emilka zostaje zdominowana, jak zatraciła się i jest pod wpływem drugiej osoby. Kibicowałam jej, aby znalazła w sobie siłę, aby otworzyła oczy i zawalczyła o siebie.

Myślę, ze żyjemy w takich czasach, w pogoni, że często uciekamy w świat iluzji, nad interpretujemy rzeczywistość, koloryzujemy. Co kiedy klapki opadną i wróci szara rzeczywistość?

Co w życiu jest dla nas i dla naszych bliskich najważniejsze?

Czy warto żyć tylko dla kogoś, czy należy przede wszystkim zaopiekować się sobą i swoją siłą?

Niekiedy czytając byłam przerażona tym jak łatwo było sterować uczuciami Emi, jak bardzo się podporządkowała, zatracając się kompletnie. Nikt, nawet córka nie były w stanie jej zmienić.

Mam jednak świadomość, że często musimy my sami zrobić ten pierwszy krok do zmiany w swoim życiu. Nikt za nas nie zrobi, a im więcej ludzi chce nam pomóc my odrzucamy ją, bo jesteśmy zwyczajnie nie gotowi na zmiany.

Ważne jest natomiast, aby umieć odczytywać wskazówki i być szczerym samym ze sobą.

Niech ta książka wskaże i uczuli nas na tematy o których tak rzadko rozmawiamy.

Niech nauczy nas, że rozmowa o uczuciach to nie jest objaw bycia bezradnym, dajmy sobie prawo do wyborów, szczęścia i bycia ważnym dla drugiego człowieka zachowując swoją przestrzeń.

Serdecznie zapraszam do odsłuchania spotkania na mojej stronie Zaczytana Ewelka https://www.facebook.com/zezaczytanaewelka rozmowy z Agatką, zostawiam Wam link https://fb.watch/cDgbUk_OAf/

Dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej i autorce za możliwość PATRONOWANIA tej niezwykłej książce.

Dzień dobry kochani.

Autorka ma wykształcenie psychologiczne i jest to wyczuwalne w powieści,...

• Przeczytane 2022
  • Czytane dla Allegro