Ring Shout

Okładka książki Ring Shout P. Djèlí Clark
Okładka książki Ring Shout
P. Djèlí Clark Wydawnictwo: Mag Seria: Seria horrorów bez nazwy [Mag] fantasy, science fiction
Seria horrorów bez nazwy [Mag]
Ring Shout; or, Hunting Ku Kluxes in the End Times (2020)
Mag
2022-10-28
2022-10-28
2020-10-13
Wojciech Szypuła

Mam mieszane uczucia co do tego tytułu - z jednej strony jest to przyjemna i prosta powieść nawiązująca do Lovecrafta, z drugiej... no właśnie, przyjemna prosta powieść nawiązująca do Lovecrafta. I tak jak lubię dzieła, które wyszły z pod pióra samotnika z Providence, tak powoli mam przesyt literatury od nich pochodnych.

Nie mniej muszę oddać, że lektura była przyjemna, czasami poszczególne dialogi męczyły, ale wynikało to z faktu nadania poszczególnym bohaterom książki poszczególnych cech językowych.

Czy było ciekawie? Tak. Czy polecam? Na pewno nie odradzam, raczej mam do tytułu stosunek "było fajnie, ale za miesiąc raczej zapomnę".

Nie mniej muszę oddać, że lektura była przyjemna,...

Odpuszczam, bo czytanie tej książki to dla mnie mordęga. Zupełnie do mnie nie trafia, nudzi i męczy, niby to tylko 130 stron, a dłuży mi się niemiłosiernie. Pomysł wydaje się ciekawy, ale został przedstawiony w nieciekawy sposób. Brawa dla tłumacza, musiał mieć niełatwe zadanie.

Bardzo mi się nie podoba, że zataczamy koło do lat trzydziestych i jeszcze dalej; narracje "jedna rasa, ludzka rasa" zastąpiła fiksacja na punkcie rasy, te magicznie znowu zaczęły istnieć, a co gorsza - coraz częściej stają się wyznacznikiem tego co wolno, a co nie wolno osobom "należącym" do takiej czy innej grupy. Choć cudzysłów niepotrzebny, bo w ramach danej grupy mają być pewne nakazy i zakazy i sam fakt dzielenia pewnych cech z innymi ma ograniczać wolność jednostki - vide kwik o "cultural appropriation" itd.

Tak, wydarzyło się wiele zła wobec osób czarnoskórych. Wydarzyło się wiele zła wobec Polaków przez Niemców. Wobec Chińczyków przez Japończyków. Generalnie - ludzie wyrządzili je ludziom. Nie sądzę, by dehumanizacja drugiej strony miała być rozwiązaniem. Ani tworzenie oblężonej twierdzy.

A, niestety, piękny antyrasistowski trend staje się tym, co obiecał niszczyć, tworząc kolejne podziały i szczując jednych na drugich.

Czy o tym jest ta książka? Tak, ale przez przypadek i mimowolnie, w metanarracji, to znaczy jest awangardą współczesnego rasizmu au rebours.

Należy pamiętać o krzywdach, ale nie wolno ich wykorzystywać jako broni wymierzonej w ludzi należących do jakiejś grupy, jeśli oni sami nie wyrządzili nikomu krzywdy.

Dziwna książka, raczej nie mój typ. Doceniam elementy grozy i cieszę się , że nie czytałam tej książki w oryginale ponieważ byłoby to wyzwanie.

Autor bardzo się stara to ukryć, ale "ring shout" to niestety powieść rasistowska. Biali symbolizują tu wszelkie zło, i tylko biali, np. Żydzi (reprezentowani tu przez niemiecką Żydówkę) w sposób niesubtelny nie zakwalifikowali się, bo nie są do końca biali!, do tego woke leci na pełnej parze, autor nawet nie ukrywa, że nawet czarni mężczyźni służą za rekwizyty atrakcyjności dla zmaskulinizowanych, hardych Murzynek, które strzelają, walczą, przeklinają, plują, spawają, lubią też inne kobietki, to czarne kobiety ratują czarnych mężczyzn i zbawiają świat.
Fabularnie jest dosyć standardowo, pod przykrywką horroru w klimacie barkerowskim kryje się opowiastka fantasy o wybrańczyni (sic!),jej wyborach, ich wpływie na losy świata, nowatorstwo ogranicza się wyłącznie do wspomnianych wcześniej woke rekwizytów.
Czytadełko z tego niezłe, na 130 stronach autorowi udało się zmieścić sporą historię, tylko ta nachalność woke culture i rasizm nie pozwala się cieszyć z lektury.

Nie spodziewałem się wiele a i tak dostałem mniej. Ogólnie straszny gniot pod postacią pseudo fantastyki. Nie ma tam nic wartego uwagi. Możliwe, że po Angielsku się ciut bardziej broni, bo tłumacz łatwo nie miał.
Nie polecam, szkoda tych nawet 15zł.

Nie polecam, szkoda tych nawet 15zł.

Książka szła mi jak krew z nosa mimo ze jak czytałam to fabuła szła do przodu dość dynamicznie, nie wiem czy to ja czy lektorka ale słuchałam tego chyba z 2 miesiące w sumie. Nuda straszna nie wiem jak to zrobili.

Gniot o biednych murzynach. Przesiąknięty nienawiścią do białasów. Rasism i faszyzm pod każdym kamieniem. No i rodzynek na cieście ze złymi białymi mężczyznami walczą oczywiście czarne kobiety, które oczywiście już nie pamiętam do końca ale na 99% są lesbijkami xD Można spokojnie idonktrynowac dzieciaczki. Na pewno nagroda Nobla w dziedzinie literatury już jest zapewniona.

Pomysł i ciekawy, ale zawiało nudą. Straszną. Może komuś się spodoba. Mnie nie przekonało, chociaż, gdyby to poukładać i rozbudować, to fajny serial dla HBO mógłby powstawać.

jest w porządku. Od początku wiesz o czym mowa, wszystko zwięźle opisane, nie nudzi, nie gmatwa.

• Horror

Dodaj cytat z książki Ring Shout