Felcia

literatura dziecięca
Wilga
2022-04-13
2022-04-13

Okładka książki Mały atlas psów i szczeniaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas psó... Ewa Kozyra-Pawlak, ...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas kot... Ewa Pawlak, Paweł P...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...

Okładka książki Dwa słowa Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska
Dwa słowa Dominika Czerniak-C...
Okładka książki Koronkowa robota czyli wzór na kryminalną historię Grzegorz Kasdepke, Anna Oparkowska
Koronkowa robo... Grzegorz Kasdepke, ...
Okładka książki Gdy zapadnie noc. Kto pracuje, kiedy śpimy Polly Faber, Harriet Hobday
Gdy zapadnie n... Polly Faber, Harrie...

Kiedy rozmawiam z różnymi osobami o lekturach szkolnych na etapie podstawówki, często zaznaczam, że jedną z największych wad odgórnej listy jest jej nieprzystawalność do współczesności bliskiej dzieciom. Na etapie, gdy powinny liczyć się przekazywane wartości i odkrywanie radości płynącej z czytania, a nie historia literatury, to, co proponuje dzieciom szkoła powinno być jak najbardziej współczesne. Tylko... jak ma się do tego mój zachwyt nad "Felcią, czyli szkicami z kichającym berecikiem" Pawła Pawlaka od Wydawnictwo Wilga ?

Felcia jest przecudowną bohaterką i myślę, że pokochają ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Bystra, energiczna, śmiała i zdecydowana. Nie przywiązuje wagi do strojów, o ile nie gryzą. Ale nie przeszkadza jej zupełnie, jeśli wywołują kichanie, jak ukochany berecik. Potrafi zapomnieć o całym świecie, śpiewając na estradzie i czasem naprawdę przyprawia rodziców o ból głowy. Przygody i psoty takiej bohaterki aż chce się śledzić.

Historie związane z Felcią - zwane szkicami - to krótkie, luźno związane ze sobą opowiastki, z prostą fabułą. Są takie, które składają się zaledwie z kilku zdań i te nieco dłuższe. Czasem dotyczą drobnych codziennych aktywności, czasem czegoś, co przydarzyło się małej bohaterce. Wszystkie razem składają się na obraz dzieciństwa w zupełnie innych czasach, ale... nie aż tak różnego od doświadczeń naszych dzieci. W końcu dziś także dzieci bawią się, śmieją i psocą, przyprawiają rodziców o ból głowy czy czekają na mikołaja. Ta książka doskonale pokazuje wszystkie punkty wspólne, tworząc płaszczyznę do porozumienia.

Przy tej lekturze zabawa jest międzypokoleniowa. Niezaprzeczalnie wisienką na torcie są tu ilustracje w stylu retro, kreską, kolorystyką i nastrojem przenoszące w przeszłość. A na nich Felcia - cudny urwis, którego wizerunek wywołuje uśmiech na twarzy.

Paweł Pawlak o przeszłości opowiada z lekkością, prostotą i humorem, dbając o wyjaśnienia kwestii, które dla dzieci mogą być niezrozumiałe. Są tu proste historie o codzienności, które są podróżą w czasie, ale i okazją do refleksji nad tym, co się zmienia, a co pozostaje niezmienne. Zróżnicowane, luźne opowiastki skoncentrowane wokół pełnokrwistej bohaterki mają w sobie mnóstwo ciepła i nostalgii. Lektura Felci dla nas może być sentymentalną podróżą do lat dziecięcych, dla naszych pociech okazją do spojrzenia na dzieciństwo swoich rodziców czy dziadków. Wszyscy zaś będą świetnie się bawić. I to mimo że książka nie ma ciągłej fabuły, a jest - jak wskazuje tytuł - zbiorem szkiców, obrazków z felcinej codzienności. Ja już mam do Felci wielki sentyment i uśmiecham się na sam widok jej twarzyczki na okładce.

Zdjęcie profilowe brave.book
brave.book
Dobry wieczór!
Dziś parę słów o świetnej książce dla dzieci!

"Felcia" to urocza i zabawna dziewczynka, która opowiada o swoim dzieciństwie. Miało ono miejsce w czasach PRL-u.

Książka ma formę krótkich historyjek z życia Felci. Są one zazwyczaj zabawne i wesołe, razem z siostrą bardzo często smiałyśmy się podczas czytania.

Choć moje dzieciństwo nie było takie jak Felci, prędzej moi rodzice mogliby się z nią utożsamiać, to opisywane realia nie były mi obce.

Natomiast dla mojej siostry dzieciństwo Felci mocno się różni od jej własnego. W książce znalazła wiele nowości i sporo dowiedziała się o tym jak kiedyś czas spędzały dzieci.

Z tego powodu jest to bardzo wartościowy tytuł, który bardzo zaciekawił i spodobał się mojej siostrze i uważam, że Felcia jest w stanie porwać naprawdę wiele dzieci i dorosłych!

Obie z Dorotką szczerze polecamy tę książeczkę. Dużo uśmiechu gwarantowane! Felcia to sympatyczna dziewczynka, której nie sposób nie polubić ❤️

Książka na dodatek jest pięknie wydana! Twarda oprawa ze zdobieniami, dobry gatunkowo papier i sporo klimatycznych ilustracji 😍

Zdjęcie profilowe brave.book
brave.book
Dobry wieczór!
Dziś parę słów o świetnej książce dla dzieci!

Choć moje...

Dawno nie bawiłam się tak dobrze podczas lektury książki dla młodszych czytelników. W tytułowej Felci odnalazłam swoje odbicie z dzieciństwa, z czasów gdy nie było telefonów i całej tej elektroniki i całymi garściami czerpałam radość z zabawy na świeżym powietrzu.

Autor pokazuje nam kilka scenek z życia niezwykłej dziewczynki. Felcia jest bardzo wrażliwa i nie zawsze jest jej łatwo odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Niekiedy czuje się wyobcowana, często ma trudności, aby sprostać stawianym wobec niej oczekiwaniom… Ale idzie przez życie z podniesioną głową i dzielnie stawia czoła wszelkim troskom i trudnościom. Do świata podchodzi niezwykle twórczo i z wyobraźnią. Uważnie go obserwuje i komentuje jego poczynania z błyskotliwym humorem.

Autor w bardzo przyjemny sposób zafundował mi wycieczkę w przeszłość, a młodszemu czytelnikowi doskonałą lekcję historii. Przedstawił świat widziany oczami dziecka, z którym niemal natychmiast chce się zaprzyjaźnić. Felcia pokazuje jak dzieci same potrafiły wymyślić sobie zajęcia, gdzie podwórkowe spotkania z kolegami były codziennością , gdzie nikt na nikogo się nie obrażał i gdzie wyznacznikiem końca dnia była dobranocka. Pamiętacie te czasy? Ja pamiętam doskonale i może nie tyle, że chciałbym do nich wrócić co pokazać synowi, że tak się żyło lepiej.

Całośći dopełniają ilustracje, które utrzymane są w kolorystyce okładki co idealnie nawiązuje do przeszłości. Bardzo przyjemna podróż historyczna, którą polecam każemu z Was.

Felcia to rezolutna 6-latka, którą rozpoznacie po pięknym białym bereciku, którego przysłała jej ciocia Klimcia z Ameryki. Na zakupy do sklepu mleczarskiego „Społem” chodzi z nylonową siatką, często w swoim dwurzędowym czerwonym płaszczyku ze złotymi guzikami. Najchętniej urządzałaby sobie przejażdżki po osiedlu, pięknym, czerwonym „Moskwiczem” na pedały, którego dostała na urodziny, ale rodzice nie mają czasu towarzyszyć jej w tych wyprawach.

Kocha teatr, lubi wspinać się na drzewa, myszkować w kredensie babci, ale najbardziej zaglądać do kufra z darami z Ameryki.

Kiedyś nawet razem z rodzicami, na nowiutkim telewizorze Stadion, oglądała lądowanie Apollo11 na księżycu!

Jak możecie się domyślić, Felcia urodziła się w latach 70, w których żyło się chyba całkiem niezgorzej, bo półki uginały się od towaru, drzewa były bardziej zielone a ludzie milsi. Przynajmniej taki świat pokazuje nam główna bohaterka.

Jest to świat widziany oczami dziecka, pełen zabawnych sytuacji, w których świetnie odnajdą się młodsi, jak i starsi czytelnicy.

„Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem” autorstwa Pawła Pawlaka to w zasadzie zbiór króciutkich scenek z życia Felci i jej rodziny, które pokazują życie w czasach dla współczesnych dzieci zupełnie obcych, ale bardzo ciekawych. Rozdziały są krótkie, napisane pięknym językiem i dużymi literami, będą więc idealne do samodzielnego czytania przez dzieci zaczynające przygodę z czytaniem. Do tego książka wydana jest pięknie, a ilustracje cieszą oko.

Serdecznie polecam!

Felcia jest doskonała w swojej kategorii

A kategorię ma już nieco zapomnianą, bo chodzi o dzieci, które żyły w czasach PRLu. Były (i nawet nadal są) o nich książki. Ale nikt nie "ograł" dzieciństwa tamtych czasów tak dobrze, jak Paweł Pawlak.

Za opinię niech starczy fakt, że zaczęliśmy z synem (6,5) czytać na spacerze. Czytaliśmy idąc. Usiedliśmy na ławce pod blokiem żeby skończyć. W domu domagał się czytania od nowa :D

Ale co się dziwić. Jest napisana wyjątkowo. Same nazwy rozdziałów to bajka. A treść - abstrakcyjne czasy. typowe dla 8/9 latki przygody (to się nie zmienia w żadnych czasach) i fajne ilustracje. I wspaniałe poczucie humoru

Polecam gorąco

Felcia jest doskonała w swojej kategorii

Co powiecie na historię sprzed lat? Osadzoną w czasach, gdy nikt nie słyszał o telefonach komórkowych, gdy oglądało się tylko czarno - białe filmy, a mleko było w szklanych butelkach.

Większość z nas pewnie wróci do tych czasów z sentymentem, a nasze dzieci? Będą słuchały z wypiekami na twarzy niedowieżając, że tak kiedyś mogło być naprawdę.

Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem, to historia dziewczynki, którą na polubicie. Nie są się bowiem nie zaprzyjaźnić ze śmiałą, rezolutną i mądra dziewczynką o dużym poczuciu humoru. Felcia jest też bardzo wrażliwa. Nie zawsze jest jej łatwo odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości, a bywa i tak, że czuję się mocno wyobcowana.

Pomimo różnych przeciwności losu Felcia idzie przez życie odważnie o śmiało. Przeżywa wiele przygód, które w odniesieniu do dzisiejszych realiów mogą zadziwiać i szokować.

Najmłodsi czytelnicy na pewno będą zaciekawieni tym jak wyglądało życie dziecka kilkadziesiąt lat temu. Czy chcieliby przenieść się w czasie do przeszłości, a może nie wyobrażają sobie życia bez komputerów i Internetu?

Ta książka zmusi do refleksji i do rozmowy, a jednocześnie jest tak ciekawa, że trudno się od niej oderwać.

Felcia, czyli szkice z...

„Felcia” to nie tylko książka o rezolutnej dziewczynce z głową pełną pomysłów. „Felcia” to również podróż w czasie, kilkadziesiąt lat w przeszłość. Dzięki tej podróży dzieci mogą dowiedzieć się, jak wyglądało życie siedmioletniej dziewczynki w czasach, gdy nie było tylu zabawek, telefonów a telewizory były czarno-białe. Razem z tytułową Felcią przeżywamy masę różnych przygód, a wszystko w ciepłej i wesołej atmosferze. Autor zadbał o to, żeby rzeczywistość przedstawiona w książce oddawała realizm tamtych czasów, ale też pokazał, że wyobraźnia i podwórko to świetne narzędzia do super zabawy.

Felcia to wrażliwa dziewczynka, która urodziła się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Jej przygody wyróżniają się tym, że telewizję ma czarno-białą, produktów w sklepach nie jest wiele, a zamiast komputerów ludzie używają maszyn do pisania. Poza tym jej życie przypomina życie każdego innego dziecka w jej wieku — psoci i odkrywa świat z wrażliwością i wdziękiem. Urządza pogrzeb dla martwego ptaka, miewa szalone sny czy próbuje zobaczyć swojego anioła stróża. Historie te Paweł Pawlak spisał na prośbę prawdziwej Felci (a przynajmniej tak każe sugerować opis oraz dedykacja),a wiedza ta sprawia, że książkę czyta się jeszcze przyjemniej. To jednocześnie nic wyjątkowego, a jednak wyróżnia się na tle literatury dziecięcej, na którą zwykle się natykam. W końcu stanowi wierne odbicie lat sześćdziesiątych podanych w niewinnej formie. Spodziewałam się czegoś mocniejszego, a dostałam porcję ciepła, której akurat potrzebowałam.

Plus! Czytanie umilają ilustracje stworzone przez autora, które — jak to zwykle ze mną bywa — przyciągnęły mój wzrok i zachęciły do lektury.

A może by tak zaprzyjaźnić się z dziewczynką sprzed lat? Mamy dzisiaj do pokazania książkę dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem. I to nie byle jaką książkę. Istny wulkan żywotności, humoru i najpiękniejszych wspomnień z dziecięcych lat, do których, wierzcie, i rodzice i dziadkowie powrócą z nostalgią. Dawno już podczas lektury nie bawiłyśmy się tak cudownie! „Felcia” zabiera czytelnika w podróż do świata bez smartfonów, markowych ciuchów i galerii handlowych, do świata naszych babć i dziadków, gdzie największy rarytas stanowiła oranżada w proszku, stukająca maszyna do pisania i telewizor u sąsiada. Tytułowa Felcia to bystra i rezolutna dziewczynka, która swoją pomysłowością i kreatywnością nadaje barw każdemu dniu.
W świecie, w którym nie używa się plastiku, a słodycze jada tylko od święta nasza bohaterka używa wyobraźni, której każdy jej może pozazdrościć i ta wyobraźnia sprawia, że świat Felci to świat niebanalny i wyjątkowy mimo tego, że większość dzisiejszych czytelników określiłaby go jako nudny. Ale czy na pewno? Wakacje u babci i wspinaczka po ukochanych drzewach, troska, bezwarunkowa miłość i zainteresowanie rodziców, sporadyczne paczki od cioci z Ameryki, których egzotyczna zawartość stanowi jedyne okno na świat małej bohaterki – wszystko to stwarza pole do rozwoju wyobraźni. Z uśmiechem na buzi, głową pełną pomysłów (zaskakujących, nie da się ukryć) mała Felicja mocno trzyma życie w garści uważnie obserwując otaczający ją świat, chłonąc i dzieląc się refleksjami wynikającymi z twórczego podejścia do życia. Oczywiście w jej świecie pojawiają się większe lub mniejsze problemy, więc całość składa się na nieco skomplikowany portret młodej dziewczynki, jednak w każdym momencie jest to portret osoby jedynej w swoim rodzaju.
Ach, czyta się pięknie, bo i sama książka raz wzięta do rąk, za nic nie chce zostać odłożona. Krótkie, przezabawnie skomponowane i zatytułowane rozdziały, prosty, a zarazem piękny język – z punktu widzenia dorosłego odbiorcy miałam wrażenie, iż Autor kreując przygody Felci bawił się słowami.
I przednią miał zabawę podczas pracy! Zarówno styl jak i fabuła są lekkie, nieskomplikowane tak, że zrozumie je przedszkolak, a zachwyci się dorosły. Wzrusza, bawi i podkreśla, że życie może być piękne i wartościowe, a ludzie mądrzy i twórczy nawet bez cywilizacyjnego postępu; trzeba tylko docenić to, co spotyka nas każdego dnia.
Dzięki Wydawnictwu Wilga jak zwykle wydanie jest bez zarzutu: niewielkiej grubości w twardej, piaskowej okładce i i dobranymi kolorystycznie ilustracjami i większą czcionką kryje w sobie ogrom fantazji i humoru. Odskocznią od czytania są rozdziały stricte komiksowe oraz wyjaśnienie trudniejszych wyrazów. Polecamy ogromnie wszystkim ciekawym, wrażliwym dzieciom. Pamiętajcie – ogranicza was tylko wyobraźnia.

"Felcia... " to książka, która zabrała mnie w podróż do przeszłości. Do czarno-białej telewizji, do mleka w kapslowanej butelce, do żółtego sera z czerwoną powłoką, do wakacji u babci na wsi oraz do oranżadki w proszku...

Felcia to dziewczynka z głową pełną szalonych pomysłów. A każdy rozdział to nowa historia. Nowa przygoda, która wywoływała uśmiech na mojej twarzy.

Macie chęć się dowiedzieć czemu ta zwariowana, przeurocza osóbka nazwała swój berecik kichającym? Albo czemu nie lubi psów i co ma z tym wspólnego pianino? A może chcecie się dowiedzieć kiedy nauczyła się marzyć? A może chcecie wiedzieć czy Felcia istniała naprawdę???

Gorąco Wam polecam. Szczególnie tym co pamiętają cudowne czasy bez komputerów i telefonów komórkowych. Książka będzie trafionym prezentem dla dzieci ciekawskich i rządnych wiedzy,bo idealnie im przedstawi jak to kiedyś było fajnie, a Wam dorosłym odświeży pamięć i wspomnienia.

A co do wspomnień... To czego najbardziej brakuje Wam z tamtych czasów? Co pamiętacie najbardziej?

Ja chętnie pożułabym Donalda i Turbo😍 i wróciłabym do kolekcjonowania tych świetnych historyjek...

• Dla dzieci
  • Lista 2023 - dzieci