Dom na skraju klifu

Okładka książki Dom na skraju klifu Alex Cotter
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dom na skraju klifu
Alex Cotter Wydawnictwo: Wilga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wilga
2022-03-09
2022-03-09
Ewa Kleszcz

Okładka książki Dwa słowa Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska
Dwa słowa Dominika Czerniak-C...
Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...

Wyróżniona opinia i

Dom na skraju klifu

przeczytanych książek 433 napisanych opinii 432

Jakie to było fajne!
Choć książka może się wydawać typowa dla młodszych czytelników, ja bym tak nie powiedziała bo porusza trudniejsze tematy.
Dla starszych może to być rodzaj odmóżdżania 🤪, bo sporo jest tam niedoskonałości (np. Końcówka) na które trzeba przymknąć oko 😉.
Bardzo przyjemne, polecam

Jakie to było fajne!
Bardzo przyjemne, polecam

Trzeszczący dom na skraju klifu, chwiejący się przy mocnym wietrze uderzającym w jego ściany. Ta niestabilna konstrukcja pogarszająca się przez lata i pęknięcia nieuchronnie prowadzące do najgorszego, to nie jedyne problemy Fairh. Rozpada się także jej rodzina. Tata, który wyszedł z domu przed kilkoma miesiącami, zdruzgotana tym faktem mama i wymykający się z domu brat

Nie łatwo trzymać wszystko w ryzach, gdy zewsząd napierają trudności i komplikacje, a Faith jako nastolatka musi jakoś wszystko połatać. Dom wymagający remontu, dodatkowo umiejscowiony w niebezpiecznym miejscu, niemal na samym końcu klifu. Zrozpaczona mama, dociekliwy nauczyciele, domagający się swojego wujek i... duchy zamieszkujące piwnicę.

Wszystko to spowite jest mgłą mrocznej tajemnicy, kryjącej się w starych zapiskach, która domaga się ujawnienia niczym woda drążąca skałę. Tajemnicze odgłosy dochodzące z piwnicy sieją jeszcze większy niepokój w głowie Faith.

Czy dziewczynie uda się nad wszystkim zapanować? Czy tata wróci do domu, a dom uda się uratować?

Od razu Wam zdradzę, że tutaj wszystko jest możliwe. Niepewność przenika na wskroś w trakcie czytania i nikt nie wie jak skończy się ta historia, zanim nie dojdzie do ostatnich stron. A zakończenie może Was zaskoczyć, bo tutaj nie ma mowy o schematycznej historii.

Przygotujcie się na opowieść trzymającą w napięciu do samego końca!

Nie...

“(...) nigdy nie wiadomo, kiedy coś runie, ale tak długo, jak bliscy ludzie trzymają cię z dala od krawędzi, wszystko będzie dobrze".

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, byłam pewna, że trafiłam na obyczaj. Jakież było moje zdziwienie, gdy na LC przeczytałam- gatunek: literatura dziecięca.
To było tak pełne emocji, którymi nie pogardziłby nawet najdoroślejszy dorosły.

Trzynastoletnia Faith mieszka wraz z rodzicami i młodszym bratem w domu na skraju klifu. To stara strażnica, należąca do rodziny od pokoleń. Dom się sypie, popada w ruinę i tylko ojciec dziewczynki, zafiksowany na jego punkcie, wierzy, że uda mu się go uratować i naprawić, nim runie do morza. wraz z osuwającym się klifem.

Obsesja na punkcie strażnicy, jest tym co powoduje rozłam w małżeństwie rodziców Faith. Mama chciałabym się wyprowadzić z tego domu, tato natomiast chce odszukać ukryty przez przodka skarb, który pomoże mu w sfinansowaniu remontu rodzinnej siedziby.

Jednak pewnego dnia ojciec znika, porzucając żonę i dzieci. Kiedy matka pogrąża się w depresji, to na barkach Faith spoczywa odpowiedzialność za dom i za młodszego brata. Robi wszystko, by nikt nie ingerował w ich życie i by nie zainteresowała się nimi opieka społeczna.
I wciąż ma nadzieję, że ukochany tata do nich wróci.

Opieka nad nieobecną duchowo matką, wrogość, a jednocześnie obojętność ze strony wujostwa, do tego tajemnicze zaginięcie brata i ukrywanie problemów przed szkołą, zaczyna przytłaczać dziewczynkę. W jej zmaganiach z codziennością pomaga jej dziwny przyjaciel, który być może jest duchem.
Dorośli potrafią rozbić świat na tysiąc kawałków, ale czy dzieci są na tyle silne, by te kawałki pozbierać?

To była piękna historia o obsesji, miłości, szybkim dorastaniu i przejmowaniu odpowiedzialności za dorosłych. Historia o marzeniach i przyjaźni, o walce o rodzinę.
Piękna powieść mająca w sobie zarówno klimatyczny mrok, aurę tajemniczości i wciągającą fabułę.
Książka dla każdego niezależnie od wieku.
Czasami dobrze jest przeczytać taką właśnie historię, by uświadomić sobie, że gdy dzieje się źle nie warto uciekać w samotność, bo zawsze można stawić czoło światu ze wsparciem innych.

To było tak pełne emocji, którymi nie pogardziłby nawet najdoroślejszy...

„Dom na skraju klifu” opowiada historię 13-letniej Faith i jej rodziny. Nastolatka, mimo młodego wieku w swoim życiu musiała przejść już wiele, teraz sama opiekuje się młodszym bratem, ponieważ po zaginięciu (w tajemniczych okolicznościach) ich ojca, matka nie jest w stanie zapewnić im zwykłego bytu i bezpieczeństwa. Na domiar złego, w klifie na którego szczycie stoi dom rodziny (ochrzczony nazwą Strażnica) pojawia się pęknięcie, które wciąż się powiększa, a brat Faith sugeruje, że ich dom nawiedzają morskie duchy. Jak widać problemy się mnożą, a Faith nie może znaleźć nigdzie pomocy i ratunku…

Czasem w celu odpoczynku od bardziej wymagających, dorosłych treści, lubię sięgnąć po literaturę dziecięcą. Cieszę się, że ostatnio powstaje wiele książek z tego gatunku, które proponują od siebie więcej, niżeli lekką historię, typową dla najmłodszych. Często tego typu książki zapewniają więcej wrażeń i są bardziej dojrzałe, mają więcej przemyślanych i ważnych wartości, niż niejeden utwór dla starszych odbiorców. Takie historie, jakie zapewniła w tym przypadku Alex Cotter cenię najbardziej – nie są one zero-jedynkowe i zostawiają mnie z wielkim bagażem przemyśleń.

Autorka tą książką zaskoczyła mnie niejednokrotnie. Zbudowała historię, od której nie dało się odciągnąć nawet na chwilę. Nie jest to jednak typowa przygodówka, ponieważ w książce tej poruszane jest wiele problemów, a każdy z nich odkrywany jest z wielkim wyczuciem i poszanowaniem. To lektura bardzo wartościowa, pełna wielu uniwersalnych przesłań. Książka obrazuje, jak ważną wartością może być rodzina, przyjaciele, dom i zwykłe bezpieczeństwo młodego człowieka. Pokazuje także, że nawet starsze, dorosłe osoby, które powinny być autorytetem i sobą coś reprezentować, mogą nie radzić sobie z wieloma trudnościami, ale nadal nie oznacza to, że jest to coś złego. Autorka zaskoczyła mnie wpisując w całość historii depresję matki, która nie stanowiła byle tła do wydarzeń, a faktycznie realnie wpłynęła na wszelką historię. Poza tym, książka chwyta się wielu ważnych wartości, jak chociażby opisuje niepewność związaną z zaginięciem bliskiej osoby (i nieobecność realną rodziców),próbę radzenia sobie samemu w świecie dorosłych, czy problemy związane z brakiem bezpieczeństwa. „Dom na skraju klifu” to książka, w której trudności są zakrywane pod płaszczykiem całej akcji, która nawet na chwilę nie zwalnia z tempa, wciąż jest ciekawa i pełna plot twistów, ale po lekturze zostawia czytelnika z wieloma przemyśleniami. Czytając ją niejednokrotnie odczuwałam gulę w gardle, a niektóre wydarzenia wstrząsały mną czy też dawały uczucie niesprawiedliwości.

Alex Cotter ma prześwietny styl, ponieważ zwykłymi, choć bardzo barwnymi i kreatywnymi opisami potrafi wykreować piękny świat. Dzięki piórze pisarki niejednokrotnie odczuwałam nadmorski klimat powieści dookoła siebie. Książka od samego początku hipnotyzuje, a baśniowy klimat nie jeden raz potrafi nagle przejść w mroczny, z wielką aurą tajemniczości. Co do bohaterów książki – każdy jeden z osobna został niezwykle dobrze wykreowany. Żaden z nich mimo młodego wieku swoimi działaniami mnie nie drażnił, żaden też nie zdawał się płaski, papierowy. Faith jest cudowną postacią, bardzo dobrze wykreowaną, bardzo wyjątkową i waleczną. Nawet dorosłe postacie miały swoją głębię i motywację, w którą od początku do końca udało mi się wierzyć.

„Dom na skraju klifu” to świetna książka przygodowa, której targetem są młodsi czytelnicy, choć myślę, że idealnie nadaje się dla wszystkich, niezależnie od wieku, każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Polecam ją więc serdecznie z nadzieją, że i Wam się ona spodoba 💙.

Dziękuję serdecznie Grupie Wydawniczej Foksal za egzemplarz do recenzji.

Dotychczasowe życie Faith i Noaha zaczyna się rozpadać. Dosłownie. Ich ojciec wyszedł niespodziewanie i od miesięcy nie wrócił, ich mama pogrąża się w rozpaczy, a ich dom grozi runięciem do morza.
Na domiar złego, Faith słyszy dziwne odgłosy dobiegające z piwnicy. Noah twierdzi, że to morskie duchy, ale duchy przecież nie istnieją! Prawda?
Stary dom na skraju klifu skrywa wiele sekretów. Czy rodzeństwu uda się odkryć je wszystkie i zrozumieć, co tak naprawdę stało się z tatą?

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po lżejszą książkę dedykowaną młodszym czytelnikom (by odpocząć od bardziej wymagających tekstów) i czerpać z niej tym większą przyjemność, kiedy również ciut starszy czytelnik może coś z niej dla siebie wyłuskać. "Dom na skraju klifu" niewątpliwie do takich właśnie książek należy.

Wprawdzie nie okazał się aż tak lekki, za jakiego go początkowo uważałam, ale dzięki temu nie wydaje się infantylny. Czytało mi się go niesamowicie przyjemnie. To nastrojowa opowieść o rodzinie i domu, o sekretach i poszukiwaniu rozwiązań, o trudach radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, w których dziecko nigdy nie powinno się znaleźć. Ale dziecko takie jak trzynastoletnia Faith czy jej młodszy brat Noah podejmują ten trud. I dają sobie radę (oczywiście na tyle, na ile mogą).

Klimat małej, nadmorskiej miejscowości gdzieś w Anglii totalnie mnie kupił! I z pewnością zostanie ze mną na dłużej!

Stary dom na skraju klifu skrywa...

To powieść nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale również i dorosły czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Historia trzynastoletniej Faith tak wciąga, że bardzo szybko się ją czyta. Bardzo polubiłam też bohaterkę. Pomimo, iż ma więcej problemów niż niejeden dorosły, to dalej ma swój nastoletni humor, który pokazuje, że dalej jest dzieckiem, a z drugiej strony momentami zachowuje się jak dorosły co budzi podziw, ale przede wszystkim ma w sobie nadzieję, że będzie dobrze, wszystko się ułoży i oczywiście do tego dąży, po drodze opiekując się mamą i młodszym bratem. To książka o radzeniu sobie w trudnych chwilach, podejmowaniu decyzji, ale też w jakimś sensie o przyjaźni czy pogodzeniu się z przeszłością. Przyjemnie spędziłam z nią czas i miło byłoby kiedyś jeszcze przeczytać o dalszych przygodach Faith, jeśli by takie powstały :)

Przyznaję, że to kolejna książka, którą wydawnictwo Wilga zaskoczyło odbiorców. Powieść posiadająca sporo cech thrillera rodzinnego została napisana dla grupy wiekowej 10+. Dom na klifie, któremu w każdej chwili grozi zawalenie, rodzinna tajemnica z przeszłości, zniknięcie ojca i współczesny rodzinny konflikt braci.
Faith, trzynastoletnia główna bohaterka powieści, opiekuje się swoją matką, załamaną po zniknięciu ojca. Wielomiesięczna depresja opiekunki, pękające ściany domu i sprawiający problemy młodszy brat to zdecydowanie za dużo problemów jak na nastolatkę. Faith wierzy jednak, że dom, któremu grozi zabranie przez morskie fale, można jeszcze uratować, że tata wróci, a mama znów będzie się nimi opiekować. Na razie jednak nic się nie układa, a problemów raczej przybywa niż maleje.

Wielowątkowa opowieść o rodzinnych tajemnicach jest książką, przy której czytelnik będzie czuł niepokój, współczucie, troskę i strach. Fabuła, która mogłaby być szkicem książki dla dorosłych, została przeniesiona na język i emocje niedorosłego odbiorcy, gdzie niektóre emocje i konflikty starszych są ukryte pod płaszczem interpretacji prostolinijnej Faith. Jednak starszy czytelnik bez problemu rozpozna w zachowaniach dorosłych dużo więcej, niż rozumie z nich narratorka.

Przy całej przyjemności z lektury tej książki, pokazującej młodemu odbiorcy jak różne mogą być gatunki powieści i jak różne emocje mogą one wywoływać, mam nieodparte wrażenie, że ta książka byłaby lepszym "pełnoletnim" thrillerem rodzinnym niż jego wersją młodzieżową. Fabularny potencjał Domu na skraju klifu i reprezentowany w nim wachlarz konfliktów i ukrywanych prawd naprawdę zasłużył na rozwinięcie bez ograniczeń literackiej ekspresji, jakie na powieść nałożył wybór kategorii wiekowej.

Faith, trzynastoletnia główna bohaterka powieści, opiekuje...

Sięgając po ten tytuł, nie miałam dużych oczekiwań. Spodziewałam się normalnej, prostej młodzieżówki. Tymczasem tematyka książki kompletnie mnie zaskoczyła. Jeśli szukacie lekkiej i łatwej historii – to muszę Was rozczarować, ale źle trafiliście. „Dom na skraju klifu” jest bowiem powieścią, która ma do zaoferowania znacznie więcej.
Narratorką historii jest Faith, która z dnia na dzień musiała szybko dorosnąć. Bardzo ciekawie opisane zostały zmagania nastolatki z własnymi pragnieniami, a także to, jak ukrywa ona prawdę o swojej rodzinie przed całym światem. To bardzo nietypowa bohaterka, na której barki złożona została zbyt duża odpowiedzialność. Muszę przyznać, że w niektórych momentach po prostu czułam smutek i współczułam Faith. Zwłaszcza dlatego, że jej mama miała problemy psychiczne, przez co trzynastolatka nie miała oparcia w nikim dorosłym. A nawet musiała się opiekować jednym członkiem rodziny więcej.
Książka porusza wiele ciężkich tematów, takich jak np. żałoba czy bezdomność. Dlatego myślę, że jest ona skierowana raczej dla starszej młodzieży. Opowiada ona o tym, co w życiu jest tak naprawdę ważne… I o tym, że czasem ludzie robią złe rzeczy dla „wyższych” celów. Razem z postaciami przekonujemy się, czy takie usprawiedliwienie ma sens – i co ma to wspólnego z dawnymi mieszkańcami Strażnicy.
Przyznam, że niejednokrotnie miałam kompletny mętlik w głowie podczas lektury. Autorka w logiczny sposób wyjaśniała nawet najgorsze zachowania postaci, sprawiając, że mimowolnie rozumiałam ich postępowanie. W „Domu na skraju klifu” nie ma jednoznacznych odpowiedzi; bohaterowie mają w sobie wiele odcieni szarości. I nawet najgorsza nauczycielka może czasem zrobić coś dobrego.

Książka przetłumaczona jest dobrze. Moim zdaniem niektóre wypowiedzi były trochę za dojrzałe jak na wiek narratorki, ale mimo wszystko były one zrozumiałe. Jednak w drugą połowę powieści wkradł się chaos. Miałam wrażenie, że to głównie kwestia wielu wątków, które autorka chciała zamknąć… Z różnym skutkiem. Nie wszystkie rozwiązania mi się spodobały, nie mogę jednak odmówić im logiki.
„Dom na skraju klifu” to opowieść o tym, że każdy człowiek może się zmienić. I o tym, że warto czasem zaufać drugiej osobie. Podczas czytania tej książki czułam naprawdę mnóstwo emocji, a jej treść potrafi zaciekawić i wciągnąć. Myślę, że zostanie ona w mojej pamięci i sercu na długo. Polecam.

Narratorką historii jest Faith, która z...

Czy książkę dla dzieci i młodzieży mogą czytać tylko dzieci i młodzież? Czy tylko im trafi ona do gustu? Moim zdaniem nie.

„Dom na skraju klifu” przekonuje mnie, że dorośli również mogą dobrze spędzić czas z książką kierowaną do młodszej grupy odbiorców. Razem z trzynastoletnią Faith szukamy sposobu na uratowanie domu stojącego na skraju rozpadającego się klifu. To nie jest proste zadanie, tym bardziej, że niespodziewanie na barki nastolatki spada odpowiedzialność za całą rodzinę. Pełno tu tajemnic, które czytelnik stopniowo odkrywa. Jest nieco grozy, ale nie takiej przeszywającej do szpiku kości. A przede wszystkim jest klimatycznie. Jako „wprawiona czytelniczka” sporej części wydarzeń się domyśliłam, a i tak autorce udało się niejednokrotnie mnie zaskoczyć.

Wydawnictwo sugeruje, że książka idealnie nada się dla czytelników w wieku od 9 do 12 lat. A ja uważam, że Ci troszkę i nieco więcej niż troszkę starsi również mogą dobrze spędzić z nią czas.

Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w domu na skraju klifu, który w każdej chwili może runąć. Wasza mama popadła w otępienie po zaginięciu waszego ojca, a brat słyszy w piwnicy duchy. Wszystko spoczywa na barkach trzynastoletniej Faith, która musi pilnować, żeby szczelina koło domu się nie powiększała, brat chodził do szkoły, a mama jadła posiłki. To za dużo na głowie jak dla nastolatki.

“Dom na skraju klifu” Alex Cotter to historia skierowana bardziej dla młodszych nastolatków, którzy chcą poczytać o silnej bohaterce, która musi się mierzyć z wieloma przeciwnościami losu i wielkimi tajemnicami. Nie brakuje w tej książce poruszonych poważnych tematów. Depresja, strata bliskich, zbyt szybkie dorastanie, to tylko kilka z tematów poruszanych na kartach tej powieści. Jednak nie jestem fanką, jak niektóre z nich zostały tutaj pokazane. Wiem, że to książka skierowana do młodszych, jednak niektóre tematy zostały zbyt spłycone i potraktowane “zabawnie”, kiedy w rzeczywistości były to bardzo poważne kwestie. Nie wiem, jak odebrałabym tę historię jako młodszy czytelnik, ale patrząc na to trochę starszym okiem, nie wszystko mi tutaj grało. Przez książkę się płynie, krótkie rozdziały i duże litery pomagają w czytaniu. Jednak nie była to historia, która zapadła mi w pamięć.

Jeśli lubicie morskie klimaty, niepokojące duchy oraz silne kobiece postacie, ta książka jest zdecydowanie dla was. Jednak polecałabym ją młodszym czytelnikom, którzy bardziej mogą zachwycić się jej treścią.

ig: @dwieksiazki

• Recenzenckie