Opowieści ze Świetnika

Okładka książki Opowieści ze Świetnika Marcin Mortka
Okładka książki Opowieści ze Świetnika
Marcin Mortka Wydawnictwo: Wilga Cykl: Opowieści ze Świetnika (tom 1) literatura dziecięca
56 str. 56 min.
literatura dziecięca
Opowieści ze Świetnika (tom 1)
Wilga
2022-03-23
2022-03-23
56 min.
zwierzaki wiewiór ekologia śmietnik drugie życie diy szczur jeż sroka ropucha

Okładka książki Pucio u lekarza Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio u lekarza Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Tatusiu, czy dziesięć to dużo? Sabine Bohlmann, Emilia Dziubak
Tatusiu, czy d... Sabine Bohlmann, Em...
Okładka książki Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
Wyspa wolności Barbara Brun, Éric-...

Szczury na wysypisku śmieci? Bleh
Szczur, Wiewiór, Jeżynka i reszta ekipy na Świetniku? Yeah!

Co decyduje o tym, że śmietnik zamienia się w świetnik? Upcycling! ♻️
Albo Marcin Mortka, bo to on napisał książkę o zwierzakach, które kochają żyć w otoczeniu śmieci (dla nich są one skarbami, czekającymi na odkrycie i zamianę w coś świetnego)

Książki to zbiór przygód wesołej, kreatywnej ekipy walczącej z natłokiem śmieci, Psujami (niszczycielskie skrzaty) i ... czasem niebezpiecznymi pomysłami Szczura Zadymki (np. latanie na parasolce ☂️).
To, co zachwyca mnie to oczywiście przekaz. Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Po każdym rozdziale jest sugestia jak z jakiegoś śmiecia zrobić coś przydatnego 💛

Patrząc na okoliczne śmietniki (i nie tylko...) myślę, że ten cykl powinien stać się lekturą obowiązkową w szkołach i zakładach pracy.
Naprawdę, wyrzucamy tony rzeczy, które na to nie zasługują

Szczury na wysypisku śmieci? Bleh
Szczur, Wiewiór, Jeżynka i reszta ekipy na Świetniku? Yeah!

Co decyduje o tym, że śmietnik zamienia się w świetnik? Upcycling! ♻️

Książki to zbiór przygód wesołej,...

"Opowieści ze Świetnika" to opowiadania dla dzieci, w których głównymi bohaterami są sympatyczne zwierzątka żyjące... No, na śmietniku 😅

Poza krótką opowiastką uczą dbania o środowisko i powtórnego używania różnych przedmiotów. Czasem może aż do przesady, ale jaskrawe przypadki często lepiej trafiają do dzieciaków.

Zachęcają do używania wyobraźni i kreatywności, cech, które nie zawsze są rozwijane u dzieci w szkole czy w domu. Te opowieści mają je zachęcić do tworzenia, realizacji różnych pomysłów, nawet tych szalonych, ale przede wszystkim uczą rozwagi w użytkowaniu różnych przedmiotów. Czy to jest mi potrzebne? Czy jeśli jest trochę zepsute, to oznacza, że nie można już użyć tego do niczego innego? Co mogę zrobić z czymś takim?

W książeczce znajdują się też piękne, kolorowe, bajkowe ilustracje, które bardzo ożywiają napisane przez Marcina Mortkę historyjki.

W 1 tomie opowieści są krótsze, w książce jest więcej ilustracji, a same historyjki bywają naiwne, są bardzo proste. Rozwiązania są bardzo oczywiste.

Z siostrą serdecznie polecamy tę książkę młodszym dzieciakom, bo to fajna zabawa, śliczne ilustracje i cenne lekcje o wyobraźni, kreatywności i recyklingu. Przyjemne z pożytecznym 😁

Zachęcają do używania wyobraźni i kreatywności, cech,...

"Opowieści ze świetnika" to rewelacyjny zbiór historii o zwierzątkach zamieszkujących śmietnik od Wydawnictwo Wilga. Marcin Mortka stworzył opowiadania z wątkiem ekologicznym, a wszystko wzbogacają świetne rysunki Łukasza Silskiego.

Wiewiór Kacper mieszka w fantastycznym miejscu - na śmietniku, zwanym przez niego Świetnikiem.
Jego przyjaciółmi są sroka Kraksa, jeżynka Antosia, szczurek Zadymka. Jednak ich spokojną codzienność zakłócają Psuje - niszczycielskie skrzaty, z którymi zwierzaki mają na pieńku.
Czy zastanawialiście się co można zrobić ze starego łóżka? Jak można wykorzystać niepotrzebne kartony? Jak zbudować fantastyczną śmietnikową huśtawkę? To, że niektóre przedmioty są stare nie znaczy, że nie mogą otrzymać drugiego życia i zmienić swojego przeznaczenia. I właśnie to jest zadanie "świetnikowej" ekipy.

Pięć niezwykłych opowiadań o zwierzakach i ich zwariowanych przygodach. Opowiadania Marcina Mortki nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale także mogą być początkiem fantastycznej zabawy po skończonej lekturze.
Może zainspirujecie się po przeczytaniu jakiejś historii i sami wykonacie domek dla kota? A może wpadniecie na zupełnie inny pomysł, jak dać drugie życie jakiemuś niepotrzebnemu przedmiotowi w domu?

"Opowieści ze Świetnika" to fantastycznie spędzony czas, a także świetny pomysł na wspólną zabawę razem z dzieckiem po lekturze.
Serdecznie polecam, a za swój egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwo Wilga.

Jego przyjaciółmi są sroka Kraksa, jeżynka...

Nieco dynamicznie, zdecydowanie nieprzewidywalnie i z pewnością oryginalnie – tak toczą się losy bohaterów najnowszej serii Marcina Mortki. Tym razem autor wybrał niecodzienne miejsce akcji, gdyż umieścił swoich bohaterów – wiewióra Kacpra, jeżynkę Antosię, szczura Zadymkę i srokę Kraksę na… śmietniku. Ale to nie byle jaki śmietnik, bo to ŚWIETNIK, gdzie jest świetna zabawa, świetna ekipa i świetne podejście do tematu śmieci.

„Opowieści ze Świetnika” to zbiór 5 opowiadań w nurcie ekologicznym, a więc poruszających tematykę segregacji śmieci, recyklingu, zero waste. Nie jest to jednak kolejna edukacyjna tyrada, co i dlaczego trzeba robić ze śmieciami, ale prawdziwa przygodówka, która wiedzę przekazuje zupełnie przypadkiem 😉

Lekka i przyjemna lektura, ciekawi bohaterowie, czarne charaktery, fajne akcje, w których pojawiają się momenty grozy i dowcipu – idealna książka na wieczorne czytanie dla przedszkolaków. Tekstu jest całkiem sporo, ale na każdej stronie znajduje się chociaż jedna mała ilustracja (w większość są one całkiem spore),więc książka jest dostosowana również do tych młodych czytelników, którzy lubią dłuższe historie, ale wciąż potrzebują zawiesić oko na kolorowym rysunku. Ilustracje Łukasza Silskiego są kolorowe, ciekawe i wyraziste, a co najistotniejsze dopasowane do treści.

Niestety mimo wysokiej wartości edukacyjnej w obszarze ekologii i pomysłów na nadanie drugiego życia śmieciom autor nie ustrzegł się powielenia nieprawdziwego stereotypu dotyczącego diety jeży. Jeżynka Antosia w jednej z opowieści zajada się truskawkami, a przecież wszyscy wiemy, że jeże są mięsożerne, prawda?

Mimo, że książka ta nie cieszy się u nas aż tak dużą popularnością, jak inne serie autora, to polecamy ją Waszej uwadze, bo to naprawdę przyjemna lektura. A już wkrótce będziemy zaczytywać się w drugiej części przygód rezolutnej świetnikowej ekipy!

"Opowieści ze świetnika" to niezwykle ciekawa książka, która nie tylko bawi, ale i pokazuje jak wiele można zrobić z rzeczy, które my ludzie wyrzucamy na śmietnik. Ta książeczka uczy najmłodszych czym jest recykling oraz w jak łatwy sposób można zrobić coś, co będzie przydatne dla kogoś ( w tym przypadku mamy zwierzęta, które robią coś dla zwierząt). A wszystko to napisane jest w tak ciekawy sposób, że myślę, że niejeden mały czytelnik poczuje się zainspirowany i chętny do stworzenia czegoś nowego, bądź do wygospodarowania miejsca do sadzenia roślinek - co mnie osobiście najbardziej podobało się ze wszystkich pomysłów przedstawionych w tej książce.

Mamy tu 5 historii, w których głównymi bohaterami są mieszkańcy śmietnika, zwanego przez nich "świetnikiem", a to ze względu na to jakim świetnym jest ono miejscem i jak wiele genialnych rzeczy można na nim znaleźć. Ale żeby nie było za kolorowo, mamy tu też czarne charaktery, którymi są Psuje - skrzaty, które na każdym kroku starają się uprzykrzyć życie naszym bohaterom. Nie wspomniałam, że głównymi bohaterami są tu Wiewiór Kacper, szczur Zadymka, jeż Jeżynka, ropucha Smęciucha i sroka Kraksa. Każdy z bohaterów wpada na naprawdę genialne pomysły i dzięki pomocy pozostałym może wcielić je w życie. Czy to w momencie gdy sroka potrzebuję miejsca do przesiadywania i przyjaciele tworzą z wyrzuconego łóżka - ławkę, czy gdy Jeżynka tak kocha truskawki, że ekipa pomaga jej stworzyć mini ogródek, w którym będzie mogła mieć swoje własne sadzonki!

Niezwykle przyjemne i ciekawe historie, które w połączeniu z kolorowymi ilustracjami, stanowią naprawdę idealną pozycję, dla młodych czytelników. Tekstu jest sporo, ale i tak czyta się go w mgnieniu oka, bowiem ta książka jest napisana w naprawdę interesujący sposób. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału mamy tak jakby słowa skierowane do młodego czytelnika, dające wskazówki do stworzenia danej rzeczy samemu bądź z pomocą rodziców! Naprawdę świetna sprawa! Polecam!

Dziś zapraszam Was na śmietnik! Tak, na śmietnik i przekonacie się, że to naprawdę nie tylko świetne miejsce, ale i można znaleźć tu całkiem sporo inspiracji jak wykorzystać i nadać drugie życie, z pozoru już niepotrzebnym, przedmiotom.

Wiewiór Kacper, Jeżynka Antosia, Sroka Kraksa, Szczur Zadymka i Ropucha Smęciucha to zgrana, wesoła ekipa, która mieszka na śmietniku, nazywając swój dom Świetnikiem. Żyje im się tam naprawdę dobrze, pomimo, że pewne Skrzaty Psuje potrafią uprzykrzyć życie próbując zdemolować wszystko wokoło. To Kacper i jego przyjaciele się nie dają, a nawet więcej, potrafią wykorzystać i przerobić stare i zniszczone przedmioty. I tak ze starego łóżka powstaje specjalna ławeczka do karmienia srok, z kartonów domek-legowisko dla kota, ze słoika - piękny lampion, a ze starego kalosza - doniczka na sadzonki truskawek. Jest tu też pomysł na zrobienie huśtawki.
Akcja toczy się wartko i czyta bardzo przyjemnie, a kolorowe ilustracje przyciągają uwagę.
Jednakże daję jej malutki minusik za powielanie stereotypów na temat jeży. Jeżynka Antosia jest wspomniana tu jako wielbicielka jabłek i truskawek.
Ale podoba mi się, że zachęca do wykorzystywania starych przedmiotów i postępowania w duchu zero waste.

Wiewiór Kacper mieszka na śmietniku. Zwierzak uważa, że to fantastyczne miejsce i określa je jako Świetnik. Oczywiście inne zwierzaki mają, co do tego inne zdanie...
Okazuje się, że miejsce skrywa wiele tajemnic i niespodzianek. Jeśli chcecie się przekonać jakich musicie koniecznie zapoznać się. "OPOWIEŚCIAMI ZE ŚWIETNIKA". Okazuje się, że z rzeczy pozornie nieciekawych można wyczarować coś niesamowitego!
___________________
Książeczka zawiera zbiór pięciu bardzo ciekawych opowiadań, dzięki którym zapoznacie się z wieloma bardzo ciekawymi przygodami sympatycznych zwierzaków.
Książka posiada cudowną szatę graficzną. Odnajdziecie w niej sporo bardzo kolorowych i świetnie dopracowanych ilustracji. Bardzo przypadła mi do gustu kreska tej propozycji. Książka zdecydowanie przykuwa uwagę i aż prosi o zapoznanie się z treścią, która jest równie niezła. Dodatkowy atut to walory ekologiczne, otóż książeczka przybliży informacje na temat tego, jak przedłużyć życie pozornie niepotrzebnym przedmiotom. Książka zawiera nieźle poczucie humoru, które nadaje jej dodatkowego wyrazu.
Bardzo polecamy!

Bohaterowie książki pokazują, że śmietnik jest fajnym miejscem, które kryje sporo niespodzianek. Życie tam nie należy do łatwych, szczególnie, gdy niszczycielska banda skrzatów zwanych Psuje nawiedzi to miejsce. Kacper, Zadyma, Antosia i reszta na szczęście wiedzą, jak się przed nimi bronić i chronić różne rzeczy przed zniszczeniem. Po co to robią? Odpowiedź jest prosta - ta zabawna ekipa potrafi zrobić coś z niczego :) Prawdziwi fani recyklingu i kreatywnej zabawy. Czyta się świetnie, bo to książka z dużą dawką humoru. Polecam!

"Opowieści ze świetnika" to kolejna bardzo przyjemna książka dla najmłodszych. Książka z gatunku tych krótszych, "na raz", którą dzieci będą słuchać z ogromnym skupieniem. To historia, która nie tylko bawi dzieci, ale także uczy recyklingu. Dawanie starym rzeczom nowego życia to coś fajnego. Idealny sposób na kreatywną zabawę 😊

Historyjkę urozmaicają skrzaty Psuje, które jak ich nazwa mówi, chcą tylko psocić i psuć to co znajdą na swojej drodze....

Książeczka ozdobiona pięknymi, kolorowymi obrazkami dodatkowo zachęca do sięgnięcia po nią. Dzieciaczki nawet te nie potrafiące czytać, na podstawie obrazków biorą książeczkę i opowiadają.

Nam się ta historia bardzo podobała. Jest to pierwszy tom serii więc tym bardziej nie możemy doczekać się następnych tomów 😊

Historyjkę urozmaicają skrzaty Psuje, które...

Wiewiór Kacper, szczur Zadymka, jeżynka Antosia, sroka Kraksa i ropucha Smęciucha to grupka przyjaciół, którzy mieszkają w niezwykłym miejscu - na śmietniku. Dla nich jest tam tak doskonale, że nazwali go „Świetnikiem”. To miejsce daje im wiele możliwości, a znaleziska nieraz zaskakują. Przyjaciele lubią majsterkować, nadawać rzeczą drugie życie i pomagać innym. Są naprawdę szczęśliwi i byłoby idealnie, gdyby nie pewien gang, który uprzykrza im życie. Jaki? Jakie przygody przeżyją?

Przyznam szczerze, że książka zaciekawiła mnie świetną okładką i tytułem. Nie miałam do niej wielkich oczekiwań i to był błąd, bo to naprawdę świetna pozycja dla dzieci. Poznajemy w niej sympatycznych mieszkańców Świetnika, czytamy o ich przygodach, a jednocześnie „przemycamy” informacje o ekologii (i to wcale nie mało),nadawaniu różnym przedmiotom drugiego życia.
Książka pełna humoru, niejednokrotnie podczas czytania wybuchaliśmy śmiechem. Z bardzo sympatycznymi bohaterami, których po prostu nie da się nie polubić.

Wizualnie książka mnie zachwyciła. Ilustracje są wspaniałe, adekwatne do treści. Sprawiają, że chce się oglądać je wielokrotnie.

Książka posiada twardą i solidną okładkę, dzięki której posłuży dłuższy czas.

„Opowieści ze Świetnika. Tom 1” to ciekawa, wciągająca, pełna humoru, a przy tym wartościowa pozycja dla dzieci. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/04/wydawnictwo-wilga-ksiazka-pt-opowiesci.html

• Dla dzieci
  • Posiadam książkę