Wszystko o różnorodności

Papilon
2022-02-23
2022-02-23
32 min.
różnorodność neuroróżnorodność dyslekcja dysgrafia dyspraksja adhd niepełnosprawność tolerancja akceptacja

Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Intruzi Susanna Isern, Sonja Wimmer
Intruzi Susanna Isern, Sonj...
Okładka książki Plastik fantastik? Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee
Plastik fantas... Eun-Ju Kim, Ji-Won ...

Dlaczego różnorodność jest ważna? Dlaczego każdy z nas jest inny? Po co dzieciom wiedzieć takie rzeczy?

A bo chociażby w przedszkolu mogą się pojawić „inne” dzieci. Każdy z nas jest inny i ta książka to pokazuje. Pokazuje jaki świat jest fajny w tej swojej inności i jaki mógłby być gdyby wszyscy byli tacy sami.

Już mam sto pomysłów jak wykorzystać te książkę podczas zajęć z grupą na psychoedukacji. Bo różnorodność to my wszyscy! A przed naszymi dziećmi stoi dużo wyzwań związanych z akceptacją tego jaki jest świat.

Recenzja pochodzi z IG groszkowe2.0/slomeczkowa

Już mam sto pomysłów jak wykorzystać te książkę podczas zajęć...

Ta książka jest wspaniała!!! Niby niewielkich rozmiarów, a treści tam więcej, niż w niektórych opasłych tomiskach. Bardzo mi się spodobało pokazanie różnorodności z wielu stron, bo nie tylko kolor skóry, pochodzenie, kultura, ale też rodziny, zainteresowania, umiejętności... Super, że zostały też poruszone: niepełnosprawność, neuroróżnorodność czy tożsamość płciowa. Polecam tę pozycję wszystkim, i dużym, i małym, bez wyjątku! Tym bardziej, że niestety promocja tej książki była żadna. Ja jej nie widziałam w mediach społecznościowych. Kojarzę ją tylko dlatego, bo wypatrzyłam ją kiedyś w zapowiedziach wydawniczych. I jak pokazała się w katalogu bibliotecznym w jednej z moich bibliotek, to sobie o niej przypomniałam. Więc, jeśli jej nie znacie, to lećcie do bibliotek albo księgarni po swój egzemplarz i zachwyćcie się tym, że w różnorodności siła!

Każdy z nas jest inny. Różnimy się nie tylko wyglądem wewnętrznym, ale i zewnętrznym. Inni mają inny kolor skóry, inną budowę ciała i mówią w innym języku. Z tej właśnie bajki dzieci dowiedzą się przede wszystkim czym jest różnorodność. W następstwie przekona ich, że dobrze jest być innym od innych. Gdyby na świecie każdy wyglądał tak samo powstałby niezły chaos. Dzięki naturze możemy sie szczycić większym noskiem, małymi ustkami, pięknymi dużymi oczami, lub ślicznymi skośnymi oczkami w błękitnym kolorze. Ktoś może być niski, albo wysoki. Mieć włosy kręcone, albo proste. Jedna osoba, kiedy się zarumieni ma śliczne wypieki na policzkach, a druga słodkie dołeczki w policzkach. Sąsiad może mieć bladą karnację skóry, sąsiadka ciemną, a w innym miejscu ciemny kolor skóry lub żółty. Jest nas bardzo dużo i każdy jest wyjątkowy, bo każdy jest jeden:-)

,,Chociaż się od siebie różnimy, to jest coś, co nas łączy. Wszyscy jesteśmy LUDŹMI. Ludzie żyją na całym świecie- mieszkają na sześciu KONTYNENTACH i w blisko 200 PAŃSTWACH".

Książka przedstawi nam kolorowe obrazki na których będą rysunki różnych dzieci. Na następnej stronie dziecko może zobaczyć w co postacie są ubrane. Są tu również stroje w zależności od okoliczności. Mamy nawet zapytanie w czym sami lubimy chodzić ubrani:-) To nie koniec przygód z książką, bo mamy jeszcze do określenia pewien podział na chłopców i dziewczynki. Jak sądzicie, czym z wyglądu się oni równią? Czy wasze dzieci umiałyby odpowiedzieć na to pytanie? Jeśli nie, to nic straconego, bo uzyskamy na nie odpowiedzi:-) Co bardzo mi sie tu spodobało, to ukazanie postaci również na wózku inwalidzkim. Warto by dzieci się z tym tematem zapoznały, gdyż może to być chwilowa niepełnosprawność, lub niestety ciągła. Kiedy dziecko jest przygotowane na tą ewentualność postrzegania takich ludzi, to będzie umiało być dla nich życzliwe. Bardzo polecam tą książkę, bo nie ma nic piękniejszego niż nauka poprzez zabawę. Bardzo polecam ją na prezent bez względu na okazję, bo nawet dzień bez okazji może być do tego świetną okazją

Tolerancja, akceptacja, samoakceptacja, równość, otwartość to prawidłowe postawy, które uczone od najmłodszych lat dają gwarancje budowania lepszego świata. Zbudowanie bezpiecznego społeczeństwa , wolnego od uprzedzeń jest możliwe, kiedy zaczniemy od siebie. Książka ,,Wszystko o różnorodności'' pomaga nam zrozumieć świat. Ułatwia rodzicom rozmowę z dziećmi o różnorodności. Niezależnie od koloru skóry, pochodzenia, języka, kultury, wieku czy postrzegania świata, ludzie na wszystkich kontynentach zasługują, żeby ich poznać i zaakceptować. Bo przecież każdy z nas jest wyjątkowy i piękno tkwi w każdym z nas. Pielęgnujmy różnorodność. Różnorodność to nasze bogactwo. Pamiętając o tym codziennie świat stanie się piękniejszym miejscem dla naszych dzieci.

Jak ważna jest, we współczesnym świecie różnorodność przekonaliśmy się o tym nieraz. Czy zadawaliśmy sobie pytanie o tym, czy coś wiemy na temat różnorodności, jak na nią reagujemy, czy ją rozumiemy i czy potrafimy rozmawiać z dziećmi, że pomimo koloru skóry, pochodzenia, religii, jesteśmy tacy sami?

Należy znaleźć zawsze czas, aby porozmawiać z dziećmi na trudne tematy w dobie współczesnej i nowoczesnej technologii, aby później nie były zaskoczone niewiedzą w tym niełatwym do zrozumienia na pierwszy rzut oka temacie o akceptacji ludzi żyjących na innych kontynentach.

Dlatego uważam, że potrzebna jest rodzicom, jak i również nauczycielom odpowiednia dobrana literatura edukacyjna dzięki, której będą czuli się pewniejsi, że są w stanie wytłumaczyć odpowiedzi na zadane przez dziecko pytania na temat różnorodności.

Uważam, że posłuży im doskonale książka pt. ''Wszystko o różnorodności'' autorstwa Pani Felicity Brooks.

Zawarte w tej książce wspaniale zebrane informacje obrazują doskonale główny przedstawiony temat różnorodności oraz stanowi jak wiele rozwiązań można w adekwatny sposób porozmawiać z dziećmi w grupie przedszkolnej i szkolnej, którzy nie zawsze lubią wyrażać swoje myśli w trudnych zagadnieniach związanych z akceptacją.

Autorka zadbała o to, aby zaciekawić opisany przez nią temat różnorodności pozytywnym podejściem, pomysłowością, wyjaśnieniem pojęcia, przedstawieniem skąd pochodzą bohaterowie, uświadomieniem czytelnikowi czy on również zna swoje miejsce w społeczeństwie.

Zwróciłam szczególną uwagę w tej książce na odpowiednio dobrane teksty dialogowe, z których możemy zaczerpnąć wiedzy na temat pochodzenia narodowego występującego u tychże bohaterów.

Największą ciekawostką w tej książce są bardzo ładnie wykonane ilustracje autorstwa Mara Ferrero dzięki, którym można zagłębić się w wyobraźnię i spróbować czy my również potrafimy zrozumieć przedstawiony główny temat różnorodności na podstawie trafnie ujętej barwności użytej w tychże rysunkach.

Autorka zadaje na końcu rozdziałów pytanie czytelnikowi dotyczące przedstawionych zawartych zagadnień związanych przemyśleń, w co lubi się ubierać, kim chce zostać w przyszłości, o sposobie porozumiewania w barierach językowych, o rodzinie, miejscu zamieszkania, o ulubionym jedzeniu, próbowaniu nowych potraw i jakie wrażenia były po ich spróbowaniu, o tradycjach rodzinnych, jaką pełnią funkcję, o pomysłowości na temat o różnorodności.

Warto podkreślić istotne i najważniejsze wartości znaczeń zagadnień zawartych w słowniku różnorodności, Jak przywitać się w różnych językach, Inne wyrazy i zwroty obcojęzyczne oraz Wskazówki dla rodziców.

Książkę tę czyta się szybko, została wydana w pięknej twardej oprawie nawiązującej do nadanego jej trafnie tytułu, czcionka w niej zamieszczona jest czytelna.

Wydawnictwu Papilon dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pani Felicity Brooks pt. ''Wszystko o różnorodności''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Należy znaleźć zawsze czas, aby porozmawiać z dziećmi na trudne tematy w...

Bardzo wartościowa książka o tym, że inne jest lepsze niż takie same. W książce wyjaśnione jest nie tylko oczywiste różnice w wyglądzie, w ubiorze czy w kulturze ale pokazane są osoby z rożnymi niepełnosprawnościami i przyczyny powstawania tych niepełnosprawności, co jest dużym plusem, bo oswaja dziecko z OZN. Bardzo lubię tą serię, kupiłam tą książkę w ciemno i nie zawiodłam.

Jest to wspaniała książka przybliżająca dzieciom temat życia z niepełnosprawnościami lub chorobą. Ta pozycja książkowa będzie idealnym wstępem do rozmów z dzieckiem na temat akceptacji, tolerancji, inności… Książka pomoże dzieciom zrozumieć problemy, z którymi na co dzień borykają się osoby chore czy osoby z różnorodnymi niepełnosprawnościami.

Książkę tę bardzo polecam! Osobiście uważam, że powinna stać się obowiązkowym elementem każdej przedszkolnej i szkolnej biblioteczki. Ta książka znalazła już swoje honorowe miejsce również w mojej gabinetowej przestrzeni.

W książce „Wszystko o różnorodności” w bardzo przystępny dla dzieci sposób pokazane jest, że niepełnosprawny wcale nie znaczy gorszy…, że wokół nas żyją różni ludzie - jedni są młodzi, inni w starszym wieku, różnią się kolorem skóry, zainteresowaniami, mówią innym językiem… Niektórzy poruszają się na wózku inwalidzkim, a inni z kolei mają problemy ze słuchem czy wzrokiem. Niektórzy stracili nogę w wypadku samochodowym, a od niedawna posiadają protezę, dzięki której mogą biegać.

Ta pozycja literacka przekazuje bardzo wartościowe treści. Pokazuje, że różnimy się od siebie, ale te odmienności nie muszą nas dzielić.

Książka napisana jest językiem dostosowanym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Piękne ilustracje to koleiny bardzo istotny walor.

Jako terapeuta - cieszę się niezmiernie, że powstają książki dla dzieci poruszające tak istotne kwestie.
Mnie ta książka zachwyciła i na pewno niejednokrotnie będę do niej wracać - zarówno podczas działań terapeutycznych, jak również podczas zajęć z dziećmi w przedszkolu.

Zachęcam do zapoznania się z tą książką zarówno nauczycieli, terapeutów, pedagogów, ale również Rodziców!
Warto rozmawiać z dziećmi na tematy, które na co dzień nie otaczają dziecka, warto oswajać dziecko z tematem niepełnosprawności i akceptacji!

Książkę tę bardzo polecam!...

"Wszystko o różnorodnośći" to bardzo ciekawa i mądra książeczka dla dzieci przedszkolnych i w wieku wczesnoszkolnym. Okazuje się być bardzo pomocna kiedy dziecko zaczyna zadawać mnóstwo pytań i my, rodzice stajemy przed zadaniem wytłumaczenia czym tak naprawdę jest różnorodność, jak to jest, że różnimy się między sobą. Przy okazji książeczka objaśnia zagadnienia związane z tolerancją i akceptacją.

Dziecko czyta obrazkami, a te w opisywanej książeczce grają pierwsze skrzypce i w znaczący sposób działają na wyobraźnię najmłodszych. Nie brakuje tutaj przykładów i porównań. Np co by było gdybyśmy wszyscy byli tacy sami? Zostało to dobrze zoobrazowane przez co dziecko od razu widzi, że było by po prostu nudno i nijako.

Ta książeczka pomaga dziecku odkrywać różnice, od tych widocznych np.kolor skóry czy włosów po te, których nie widać na pierwszy rzut oka: pochodzenia, język, kultura czy wieku. Dodatkowo na końcu książki znajduje się słowniczek różnorodności co jet bardzo pomocne i urozmaica zarówno czytanie jak i dyskusje po lekturze.

To naprawdę mądra książeczka, a Autorka podjęła się za jej pomocą niesienia pozytywnego przesłania. I to właśnie cenie najbardziej w literaturze dziecięcej - przesłanie. Zachęcam Was do poznania tej wartościowej książeczki, a sama chce nadrobić pozostałe części serii.

Różnorodność. Przykładów na jej istnienie zarówno na świecie, jak i w najbliższym otoczeniu jest bardzo dużo. Od wyglądu, po charakter, cechy kulturowe, niepełnosprawność, jedzenie. Ta książka dość kompleksowo traktuje temat, jednocześnie ukazując go w dziecięcej codzienności jak i w szerszym kontekście.
To, że jesteśmy różni czyni świat wspaniałym. Mieszkamy na różnych kontynentach, ale możemy podróżować i zmieniać miejsce zamieszkania. Wygląd dziedziczymy po naszych przodkach. Jedni z nas mają ciemny kolor skóry, inni rude włosy, a jeszcze inni mają piegi. Chłopcy różnią się od dziewczynek, a niektórzy z nas są niepełnosprawni. Nasze mózgi sprawiają, że niektórzy mają rewelacyjną pamięć, inni świetnie liczą, a jeszcze inni nie potrafią usiedzieć w miejscu. Nawet nasze rodziny i domy, w których mieszkamy różnią się od siebie.
Dzięki tej książce możemy pokazać dzieciom jak zróżnicowany jest nasz świat, a ta różnorodność jest czymś wyjątkowym. Jest doskonałym narzędziem do rozmów o tolerancji, empatii, akceptacji i to nie tylko w stosunku do innych, ale także siebie.
Każdemu zagadnieniu poświęcone są dwie strony, wypełnione po brzegi obrazkami, dymkami, opisami, a nie długim tekstem. Raz na jakiś czas pada też pytanie do czytelnika. Znasz inne języki? Kim chciałbyś zostać w przyszłości?
Jestem nią zachwycona. To must have w dziecięcej biblioteczce. Jest prosta, przyjazna dziecku, ułatwia dorosłym przybliżenie tematów, które nie są takie łatwe do zrozumienia, a z którymi warto oswajać dziecko. Skierowana jest do starszych przedszkolaków i młodszych uczniów. Na końcu książki znajdziemy też kilka słów do rodziców.

To, że jesteśmy różni czyni świat wspaniałym. Mieszkamy na różnych...

Wyobraź sobie, że każdy z nas jest taki sam, lubi to samo, ubiera się tak samo i robi to samo. Szczerze, ja sobie nie potrafię tego wyobrazić. Taki świat byłby bardzo nudny. Na szczęście jest zupełnie inaczej. Jesteśmy różni i to jest piękne.

"Wszystko o różnorodności" to książka, w której pokazano różnice między ludźmi. Mieszkamy na innych kontynentach, mamy różny kolor skóry, włosów, oczu, inaczej się ubieramy i inaczej myślimy. Nasze rodziny, domy nie są takie same. To wszystko sprawia, że świat jest piękny, pełen ciekawych ludzi i warto ich poznać. Różnorodność jest zauważalna nie tylko w wyglądzie, zachowaniu, ale i w naszych tradycjach i sposobie postrzegania świata.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć z dzieckiem rozmowę o różnorodności, ta książka na pewno okaże się bardzo pomocna. Tolerancja, poznawanie i akceptacja to główne przesłania autorki, która w bardzo ciekawy sposób pokazuje nam różnice między ludźmi. Nawet młodsze dzieci dostrzegą na ilustracjach to, że nie ma dwóch takich samych osób, że piękno tkwi w tym, że akceptujemy siebie i innych takimi, jakimi są. I choć często boimy się tego co inne, nowe, warto starać się poznać i zrozumieć. Bądźmy otwarci i nie zamykajmy się przed światem i jego mieszkańcami.

• .2022
  • Samodzielne
  • 5 lat
  • Wydawnictwo Papilon
  • Do przeczytania literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Wszystko o różnorodności