Wszystko o przyjaźni

Okładka książki Wszystko o przyjaźni Felicity Brooks, Frankie Frankie
Okładka książki Wszystko o przyjaźni
Felicity BrooksFrankie Frankie Wydawnictwo: Papilon Seria: Wszystko o emocjach, Wszystko o rodzinach opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Wszystko o emocjach, Wszystko o rodzinach
Papilon
2021-03-24
2021-03-24
32 min.
Dla Przedszkolaków (3-5 lat) przyjaźń przyjaciele konflikty

Okładka książki Szym Pansik ma własne zdanie Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik ma... Max Lang, Suzanne L...
Okładka książki Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co robią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Felek i Tola i burza Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola i... Thé Tjong-Khing, Sy...

Gdy na dworze zła pogoda
Bajka zaraz siły doda
Kilka stron albo bajeczek
Gdy tygodnia jest środeczek.
Czytam ciągle lub na raty
Mądra, czysta, kolorowa.
Tutaj dzieci wciąż się śmieją
Miłe rzeczy tu sie dzieją
Jeden chłopiec jest pingwinem
Drugi widać, że olbrzymem.
Tutaj stacja jest kosmiczna
I kanapka apetyczna
Dzieci wszystkim się tu dzielą
I na końcu zawsze śmieją.
Wszystkim mocno ją polecam
Głód czytania w was rozniecam
I cichutko szepczę skrycie:
Przeczytajcie ją w zachwycie!

Nie wiem jak wy, ale niekiedy jak czytam jakieś bajki, to wiersze w mojej głowie wręcz same się piszą:-) Wszystko przez to, że ta książka bardzo poprawiła mi humor. Pokazała kto jest prawdziwym przyjacielem i co można z taką osobą robić. Dzieci niekiedy nie wiedzą kto potrafi nim być, gdyż nie umieją nazwać relacji łączących je z innymi osobami. Tutaj właśnie dowiedzą się również, że przyjaciel to ktoś taki, kto zawsze nam pomoże. Wszystko jest pięknie zobrazowane. Poprzez dawne stereotypy dzieci wierzą, że można się przyjaźnić tylko z kimś, kto jest tej samej płci, lub w podobnym wieku. A to wcale nie prawda! Przyjacielem może być nasz kot, albo sąsiad nawet dwadzieścia lat starszy. Przyjaciółką może okazać się nasza mama, albo pani z sąsiedniego bloku. Nie ważne co was dzieli, trzeba patrzeć tylko na to, co was łączy:-) Jeśli jednak nasze dzieci nie są pewne jak powinien zachowywać się przyjaciel, to mamy opisane właśnie rzeczy po których można poznać kto w ogóle nim nie jest. Niech nasze szkraby nie dadzą się wykorzystywać innym dzieciom, tylko same nauczą się na kogo mogą liczyć i kto im zawsze pomoże. Według mnie takie książki powinny dostawać order jako Papierowy Przyjaciel Mojego Dziecka. Kto wie, może kiedyś coś takiego powstanie, a wtedy ja oznaczę pod nim właśnie Wydawnictwo Papilon:-)

Gdy na dworze zła pogoda
Bajka zaraz siły doda
Kilka stron albo bajeczek
Gdy tygodnia jest środeczek.
Czytam ciągle lub na raty
Mądra, czysta, kolorowa.
Tutaj dzieci wciąż się śmieją
Miłe rzeczy tu sie dzieją
Jeden...

Co to jest przyjaźń i czy warto mieć przyjaciół? W dobie pandemii chyba warto przypominać dzieciom, że fantastycznie jest mieć kogoś bliskiego. Ta książka ukazuje przyjaźń z każdej strony i pod każdy kątem. Wspólne zainteresowania? Kłótnia od czasu do czasu? Co jeszcze czeka na przyjaciół?

Przyjaźń. Czym jest? Jak ją pokazać dziecku? Najłatwiej opowiedzieć o przyjaźni na przykładach. Przyjaciele bardzo lubią spędzać ze sobą czas, mają podobne zainteresowania, czyli. np. lubią te same gry albo te same zabawy. Chętnie dzielą się zabawkami i opowiadają sobie sekrety, a także pomagają sobie.

Chłopcy mogą się przyjaźnić nie tylko z chłopcami, ale też z dziewczynkami (i odwrotnie). Przyjaciółmi może być dwóch staruszków, albo dwoje przedszkolaków, ale może też przyjaźnić się wnuczek z babcią.

Ważne jest też to, jak być dobrym przyjacielem i jak się nie zachowywać, aby nie stracić tej przyjaźni. Bo kto chciałby się kumplować z kolegą, który ciągle okłamuje, obraża albo wyśmiewa się ze swojego najlepszego kolegi?

Trzeba też pamiętać, że nawet w najserdeczniejszej przyjaźni zdarzają się kłótnie. Co wtedy należy zrobić? Obrazić się? Chyba nie 😉

Ta fantastyczna książka to skarbnica wiedzy o przyjaźni, ludziach i emocjach. Pokazuje dzieciom jak fajnie jest mieć kogoś bliskiego, z kim można dzielić pasje i smutki. Podpowiada jak warto się zachowywać w stosunku do innych, a czego nawet najserdeczniejsza przyjaźń nie cierpi. W książce są tez pytania do dzieci nawiązujące do ich własnych przeżyć.

Jestem zachwyconą tą pozycją. Tak naprawdę opisuje nie tylko przyjaźń, ale relacje międzyludzkie ogólnie. Przecież nie tylko najlepszego kolegę należy przeprosić, kiedy się pokłócimy, albo sprawimy komuś przykrość, prawda? Poza przesłaniem do dzieci, na końcu znajdziemy tez kilka wskazówek dla dorosłych.

• Samodzielne
  • Dla dzieci
  • Leon czyta sam
  • Chcę przeczytać Cz.
  • 5 lat
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Wszystko o przyjaźni