Wszystko o rodzinach

Okładka książki Wszystko o rodzinach Felicity Brooks
Okładka książki Wszystko o rodzinach
Felicity Brooks Wydawnictwo: Papilon Seria: Wszystko o emocjach, Wszystko o rodzinach literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Wszystko o emocjach, Wszystko o rodzinach
Papilon
2019-10-02
2019-10-02
32 min.

Okładka książki Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa Andrij Łesiw, Romanyszyn Romana, autor nieznany
Rękawiczka. Uk... Andrij Łesiw, Roman...
Okładka książki Pracownia Aurory Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung
Pracownia Aurory Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Kocyk Miguel Gouveia, Catalina Raquel
Kocyk Miguel Gouveia, Cat...

Jakie są Wasze pierwsze skojarzenia, gdy usłyszycie słowo RODZINA? Dla mnie to bezpieczeństwo, miłość, wsparcie, siła, bliskość.

Rodziny są różne. Choć z pozoru bywają podobne, to tak naprawdę każda jest inna i wyjątkowa. Są rodziny „tradycyjne”, gdzie jest mama, tata i potomstwo. Są takie, gdzie jest tylko małżeństwo bądź para. Są takie, w których dziecko ma tylko jednego rodzica. Są takie, gdzie jest dwoje tatusiów czy dwie mamy. Są takie, gdzie jest przybrane rodzeństwo albo takie, gdzie dziecko zostało adoptowane. Są takie, gdzie dziecko wychowywane jest przez opiekuna prawnego. Przykłady można mnożyć.

Tak samo każdy członek rodziny jest inny i tak samo ważny. Członkowie rodziny mogą pochodzić z różnych kultur czy wyznań, mieć inny kolor skóry, różnić się od siebie wyglądem i charakterem.

Moja babcia często powtarzała, żebyśmy się kochali, szanowali i byli dla siebie dobrzy. I myślę, że to jest niezwykle ważne!

Jeśli chcecie pokazać dzieciom różnorodność, wyjaśnić jak rodziny się zmieniają, opowiedzieć o drzewie genealogicznym, pokazać gdzie mieszkają różne rodziny, jak spędzają czas, w jakich językach mówią, co jedzą, jak świętują, jakie emocje w nich panują, to zachęcam do sięgnięcia po książkę „Wszystko o rodzinach” autorstwa Felicity Brooks, z ilustracjami Mar Ferrero. Podoba mi się jej naturalność i brak nachalności. Dodatkowym plusem jest znajdujący się na końcu słowniczek rodzinny, który wyjaśnia wiele pojęć, m. in. rodzina patchrworkowa, opiekun prawny, rodzeństwo przyrodnie, separacja i wiele innych.

Bardzo lubimy książki z tej serii.

Książka pokazuje, jak różnorodny jest świat. Przykładowo że można mieć dwóch tatusiów, którzy adoptowali małego chłopca. Albo, że komuś zmarła mama. Bardzo uświadamia w prosty komiksowy sposób

W końcu książka, która w przystępny sposób tłumaczy - często skomplikowane - relacje rodzinne. Pokazuje dziecku różnorodność ludzi i świata, w którym żyjemy - można wyglądać inaczej, mieć innych członków rodziny i mieszkać w innym domu niż my sami. Książka uczy otwartości i tolerancji. Każdy powinien przeczytać - również dorośli!

• Dla dzieci
  • Zuśka
  • Czytam z synami
  • Dla dziecka

Dodaj cytat z książki Wszystko o rodzinach