Plastik fantastik?

Okładka książki Plastik fantastik? Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee
Okładka książki Plastik fantastik?
Eun-Ju KimJi-Won Lee Wydawnictwo: Babaryba literatura dziecięca
2019-01-01
2019-01-01
40 min.
plastik ekologia dla dzieci

Okładka książki Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wytrzyszczka, ... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul McCartney
Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Wieczór gwiazdkowy na placu budowy Sherri Duskey Rinker, AG Ford
Wieczór gwiazd... Sherri Duskey Rinke...

Plastik. Surowiec o złej sławie. Każdego niemalże dnia słyszymy jak bardzo szkodliwy jest dla naszej planety, zwierząt i nas samych. Kiedyś jednak był uznawany za wynalazek wszechczasów! Jak wygląda historia plastiku? Dowiecie się tego z książki, którą dziś mam Wam do pokazania.

"Plastik fantastik?" to pozycja, która opowiada:
👉 z czego produkuje się plastik i kiedy został wynaleziony,
👉 jakie surowce wyparł i dlaczego,
👉 jak długo trwa jego rozkład,
👉 dlaczego jego wpływ na środowisko jest taki zły,
👉 w jaki sposób plastik szkodzi zwierzętom,
👉 jak przerabia się plastik w artykuły codziennego użytku,
👉 jak zminimalizować skutki używania plastiku, jak ograniczyć jego produkcję oraz odzyskiwać surowce wtórne,
👉 jak będzie wyglądać przyszłość plastiku, nad jakimi innowacjami pracują naukowcy,
👉 czy plastik jest jednoznacznie zły, czy może ma też dobre zastosowania.

To bardzo ciekawa książka, która w świetny sposób zbiera najważniejsze informacje o tytułowym surowcu. Tłumaczy jego genezę, opisuje jakie daje możliwość, ale nie owija w bawełnę skutków, które za sobą niesie.

Poza danymi i suchymi faktami posiłkuje się też ciekawostkami czy różnymi schematami (jak np schemat procesu recyklingu plastiku). Jest bogato ilustrowana i wyczerpująca.

Przede wszystkim jednak daje do myślenia. Pokazuje jak różne kraje wycofują się z produkcji plastiku i jak ograniczają jego używanie poprzez np zakaz produkowania jednorazowych talerzyków z plastiku, słomek czy patyczków do uszu.

To książka, która uczy jak zacząć zmianę od siebie, od swojego gospodarstwa domowego. Zmianę, która idzie jak fala. Polecam❤️

"Plastik fantastik?" to pozycja, która opowiada:
👉 z czego produkuje się plastik i kiedy został...

Czy wyobrażacie sobie nasze życie bez plastiku ? Ciężko by było. Chociaż zalewa nas ogromna fala tego tworzywa,jest bardzo potrzebny. Np w medycynie plastikowe są strzykawki czy kroplówki.

„Plastik fantastik?” - z tej książki dowiecie się o powstawaniu, wykorzystaniu i zastosowaniu plastiku.
Materiał został wynaleziony w 1869 roku, bardzo ułatwia życie, niestety jego utylizacja nie jest łatwa. Oczywiście może zostać przetworzony. Niestety nie zawsze się tak dzieje, ogromne ilości odpadów plastikowych znaleźć można w oceanach. Jest to niebezpieczne, ponieważ często zwierzęta mylą go z pożywieniem przez co zjadają plastik i umierają.

Plastik chociaż jest bardzo przydatny , niestety nam zagraża dlatego powinnismy go jak najwiecej ograniczać, poprzez używanie np wielorazowych toreb, szklanych opakowań czy odpowiednią segregacje.

Ta książka jest ogromem wiedzy, przydatnej i wartościowej. Sama uwielbiam czytać takie książki, jest napisana prostym językiem z wykorzystaniem wielu ilustracji obrazujących problem plastiku.

Jestem pewna, że taka książka spodoba się waszym dzieciom, będzie nie tylko rozrywką ale i ciekawą lekcją.

Materiał został wynaleziony w 1869 roku, bardzo ułatwia życie, niestety jego...

Książkę rozpoczyna historia prawdziwa, która wydarzyła się w 1992 kiedy to tony plastikowych zabawek wylądowały w oceanie. Można prześledzić ich trasę. Następnie jest wytłumaczone, dlaczego się nie zniszczyły czyli opis plastiku. Na kolejnych stronach dzieci dowiedzą się do czego wykorzystuje się plastik. Nie tylko zabawki są z niego tworzone, ale również takie przedmioty jak zasłonki prysznicowe, krzesła czy klapki. Ponadto znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego tak dużo rzeczy tworzonych jest z plastiku?
- W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie?
- Od kiedy używany jest plastik?
- Jak dużo plastikowych śmieci ląduje na wysypisku co roku?
- W jaki sposób plastik zagraża naszej planecie?

I najważniejsze pytanie!

Jak możemy sobie radzić z tym problemem żeby poprawić sytuację?

Jestem zachwycona takim prostym wyjaśnieniem. Ta książka idealnie sprawdzi się dla przedszkolaków, którym chcemy przybliżać temat ekologii.

Bardzo przyjemna lektura, wygodny format w twardej oprawie i z matowymi kartkami. Lubię również takie grafiki w książkach o ważnych tematach, pozwalają się skoncentrować na poruszanym problemie.

Polecam!

Jest to bardzo ważna i ciekawa propozycja od wydawnictwa Babaryba, której nie może zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce.

Jest to książka proekologiczna, z której dowiadujemy się wszystkiego na temat plastiku, czyli tego skąd jest, jak powstaje, do czego jest wykorzystywany, dlaczego jest tak bardzo popularny na całym świecie ale też dlaczego jego nieustannie rosnąca produkcja jest zagrożeniem dla Ziemi...

Przygoda z tą publikacja zaczyna się bardzo interesująco od pewnego zdarzenia na Oceanie Spokojnym. Otóż pewnego dnia ogromne fale zabierają z kontenerowca kilka kontenerów wypełnionych plastikowymi zabawkami. Wszystkie one miesiącami dryfują po wodzie docierając w najróżniejsze zakątki świata. Zabawki poza tym, że odrobinę wyblakły od słońca nadal były sprawne i nadawały się do użytku. Dlaczego? Oczywiście dlatego, że były wykonane z plastiku który jest trwały, lekki i bardzo bardzo długo ulega rozkładowi.

Za sprawą lektury uświadamiamy sobie, że plastik obecny jest niemal wszędzie. Wiele rzeczy codziennego użytku wykonanych jest z plastiku i właściwie dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Nie sanowi też problemu wyrzucenie jednej i kupno na to miejsce drugiej. Rzeczy z plastiku są bowiem bardzo często tanie, nie opłaca się ich więc naprawiać, często też jest to nie możliwe, dlatego przyzwyczailiśmy się do ich wyrzucania i kupowania nowych. Plastik tymczasem rozkłada się kilkaset lat. Powtórnie wykorzystywana jest niewielka jego część. Część jest też spalana, ale to również ma negatywny wpływ na nasze środowisko, gdyż do powietrza dostają się wówczas bardzo szkodliwe substancje.

Czy więc ludzie są w stanie żyć bez plastiku? A może uda nam się ograniczyć zapotrzebowanie na niego i uchronić naszą planetę przed katastrofą ekologiczną? Jak to zrobić? Tego między innymi dowiecie się z tej książki.

Przekaz autorów jest naprawdę mocny. Pokazują nam oni problem plastiku takim jaki jest. Wskazują oczywiście również pozytywy wynikające z wykorzystania plastiku chociażby w medycynie, ale i brak świadomości ludzi chociażby tak chętnie korzystających z jednorazowych reklamówek w trakcie zakupów. Jest to więc z jednej strony materiał bardzo nam potrzebny a z drugiej lekką ręką pozbywamy się plastikowych przedmiotów aby zastąpić je innymi. Ile jest w stanie znieść jeszcze nasza planeta?

Na każdej rozkładówce goszczą współczesne kolorowe ilustracje. Dzięki nim tekst nie jest monotonny, a dzieciom łatwiej wyobrazić sobie wszystko to o czym przeczytają. Na pewno warto zwrócić ich uwagę na ten tytuł i edukować dzieci od najmłodszych lat w kwestii ekologii. Przecież aby zmienić świat na lepsze najpierw musimy zacząć od zmiany swoich złych przyzwyczajeń, rozsądnie podchodzić do zakupów i tego wszystkiego co wyrzucamy. Jeżeli więc chcielibyście aby waszym dzieciom na sercu leżało dobro naszej planety gorąco polecam wam ten tytuł. ;)

Czy wiecie, że w 1992 roku pewien kontenerowiec zgubił na Pacyfiku niemal 30 tysięcy plastikowych zabawek przeznaczonych do kąpieli? Przez kolejne lata kaczki i żółwie wyrzucane były na brzeg na całym świecie. Mimo upływu czasu, zabawki nie uległy zniszczeniu i nie zmieniły swojego kształtu. Dlaczego?

Autorzy książki "Plastik fantastik?" dobrze wiedzą, w jaki sposób zachęcić najmłodszych do czytania.

Plastik jest trwałym, tanim i bardzo wygodnym materiałem, z którego można stworzyć niemal wszystko - przedmioty codziennego użytku, zabawki, ubrania, akcesoria medyczne i wiele innych. Szybkie, wygodne i trwałe tworzywo, które atrakcyjne dla człowieka, środowisko degraduje krok po kroku.

"Plastik fantastik?" to pierwsza na rynku dziecięcym książka, która w obrazowy sposób tłumaczy najmłodszym, czym jest plastik i jakie skutki może mieć jego nadmierne używanie. Znajdziecie tam historię powstania plastiku, praktyczne porady i pomysły na ograniczenie jego codziennego zużycia. Książka zwraca uwagę na to, jak istotną rolę plastik pełni w życiu i jednocześnie wskazuje, jakie konsekwencje przyniesie jego nadużywanie.

Łatwe i tanie tworzywo stało się tak powszechne w użyciu, że ludzie przestali panować nad jego produkcją. Bez moralizowania autorzy przyznają, że życie bez plastiku jest obecnie niemożliwie, dlatego tak ważne jest, by ograniczyć jego używanie do minimum. Rozejrzyjcie się po własnym mieszkaniu i policzcie, ile plastikowych przedmiotów znajduje się w Waszym najbliższym otoczeniu. Przerażające, prawda? A ile z tych rzeczy dałoby się zastąpić innym tworzywem?

"Plastik fantastik?" jest świetną edukacyjną pozycją, która w zrozumiały i przystępny sposób tłumaczy dzieciom, czym jest to ropopochodne tworzywo. Duże i wyraźne ilustracje skupiają uwagę i skłaniają do dyskusji - dyskusji w obecnym czasie bardzo potrzebnej .

Autorzy książki "Plastik fantastik?" dobrze wiedzą, w jaki sposób...

Dzisiaj o książce w której EKOLOGIA ma znaczenie💚.
Forma przekazu pięknie współpracuje z dziecięcym wyobrażeniami
Już sam tytuł wzbudza ciekawość. Rymowane pytanie, brzmi intrygująco. Dzieci zachodzą w głowę ale nie dają za wygraną😉. Ja już wiem, że to chodzi o to, że😉:
"Plastik jest fajny."
"Plastikowe butelki są fantastyczne bo można z nich zrobić rakietę."
"Plastik to taki materiał i go można fantastycznie używać."

I to jest intuicja😎.

Wszystko zaczyna się w 1992 roku, kiedy w skutek wielkiego sztormu, ogromny kontenerowiec poruszający się po Oceanie Spokojnym, wysypał tysiące plastikowych zabawek do kąpieli. Czyniąc tym samym z Oceanu-wielka wannę🫣🤭.

Na kolejnych stronach "śledzimy" losy pływających zabawek-kaczuszek. Wiele z nich dociera do najróżniejszych zakątków świata, co najważniejsze, sprawne, nadające się do zabawy (mimo zmian atmosferycznych).

I tu pada jedno z kluczowych pytań:
DLACZEGO?🤔

I wtedy wchodzi ON. PLASTIK- lekki, wytrzymały na zniszczenia i wodoodporny.

I się zaczyna! Rewelacyjna podróż, po przedmiotach wykonanych z plastiku, które znajdziemy w naszym otoczeniu.

Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego tak dużo rzeczy jest plastikowych? Czy to dobrze, czy jednak nie?

Z czego powstaje plastik?
(świetne ilustracje, obrazujące cały proces przetwarzania ropy naftowej w plastik👍.)

Wiele ciekawostek, które dzieci chłoną najszybciej m.in.:

📚"Butelka plastikowa po wodzie waży ok 30 gramów a butelka szklana- już ponad 500gramów. Plastikowa butelka jest lżejsza, a w dodatku się nie stlucze"

📚"Samochody, statki kosmiczne są lżejsze właśnie dzięki temu, ze część elementów metalowych można wymienić na plastikowe.

📚Użyteczność plastiku w medycynie: plastikowe strzykawki, rękawiczki większa sterylność, za tym idzie bezpieczeństwo pacjenta.

Historyczna kartka z kalendarza:

Od kiedy używamy plastiku? Pierwsze tworzywa sztuczne, nylonowe pończochy, plastikowe naczynia,plastikowa butelka.

I tak ważne zestawienie faktów. Rzeczywistości Dotyczącej nadprodukcji plastiku w świecie. Plastik, któremu (jak już wiemy) przypisać możemy wiele zasług staje się główną przyczyną ekologicznej katastrofy😑🙄.
Miliony ton odpadków dostających się do oceanów, nazywanych "Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci", będąca 5 razy większą od terytorium Polski☹️.

Dlaczego to tak niebezpieczne dla zwierząt, ludzi, przyrody? Odpowiedź znajdziecie w tej książce.

Podobnie jak receptę, na jak najszybsze ograniczenie przedmiotów plastikowych w swojej przestrzeni. Ponowne przetwarzanie plastiku czyli RECYKLING.

To już kolejna EKOLOGICZNA KSIAŻKA dla dzieci, która proponuje wydawnictwo Babaryba. Kolejna wyczerpująco traktująca o wpływie człowieka na przyszłość naszej planety🌎. Nie oceniająca a skupiająca się na faktach, co czyni treści wartościowymi i aktualnymi❤️.

Dzisiaj o książce w której EKOLOGIA ma znaczenie💚.
Forma przekazu pięknie współpracuje z dziecięcym wyobrażeniami
"Plastik jest fajny."
"Plastikowe butelki są fantastyczne bo można z nich zrobić rakietę."
"Plastik to...

Czy wiecie, że odkrycie pierwszego tworzywa sztucznego w 1869 roku przyczyniło się do uratowania słoni?
Szukano zamiennika do produkcji kul bilardowych, które wykonywano z kości słoniowej. Później poszło już z górki i plastik opanował świat.

Jak to się stało, że coś co powstało ze szlachetnych pobudek i miało uratować jeden gatunek obecnie przyczynia się do powolnej degradacji planety?

Autorzy książki "Plastik fantastik?" w obiektywny sposób przedstawiają historię plastiku. Opowiadają o jego zaletach jak i wadach jednocześnie uświadamiając jak szkodliwy i niebezpieczny jest jego nadmiar.

Książka rozpoczyna się od historii żółtej, plastikowej kaczuszki, która przypadkiem znalazła się w oceanie i niemalże w nienaruszonym stanie przepłynęła pół świata. Opowieść ta, prosta i równocześnie bardzo trafiona, przedstawia właściwości plastiku, jego wytrzymałość na zniszczenia oraz wodoodporność.
W dalszej części autorzy oprowadzają nas po plastikowej historii od produkcji, poprzez użytkowanie, po utylizację.

Słyszeliście o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmierci lub pracach nad stworzeniem plastiku biodegradowalnego? W książce znajdziecie wiele podobnych ciekawostek, o których, być może, nie mieliście wcześniej pojęcia.

Obecnie ciężko wyobrazić sobie choćby jeden dzień bez kontaktu z tworzywami sztucznymi. Plastik zrewolucjonizował świat i wykorzystywany jest w każdej dziedzinie życia. Niestety w ciągu 50 lat jego zużycie wzrosło blisko o 296 mln ton rocznie, a ze względu na swoje właściwości i dużą wytrzymałość stanowi ogromny problem przy utylizacji.

Co zatem zrobić z tym plastikowym problemem?
Autorzy wspominają o ciekawych inicjatywach mających na celu wzrost świadomości społeczeństwa oraz potrzeby racjonalnego korzystania z tworzywa zarówno w skali makro jak i mikro.

"Plastik fantastik?" to ciekawy, proekologiczny tytuł, który nie demonizuje samego plastiku, ale uświadamia jak szkodliwy jest jego nadmiar. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale również (a może nawet przede wszystkim) dorosłych. Bo kto jak nie my odpowiada za los przyszłych pokoleń?

Plastik fantastik? to kolejna pozycja wydawnictwa Babaryba, która mówi o zanieczyszczaniu naszej planety. Tym razem głównym tematem został plastik. Po ilości zużycia, tworzywo niezwykle niezbędne, tylko czy faktycznie tak musi być?

Mała żółta kaczuszka.
Czyż to nie brzmi niewinnie?

Taka kaczuszka oraz wiele innych zabawek kąpielowych w 1992 roku przeszło dość niespodziewanie ekstremalne testy wytrzymałość. Otóż w wyniku sztormu kilka kontenerów pełnych tego rodzaju zabawek trafiło do oceanu i tak zaczęła się ich niesamowita droga. Nie straszny okazał im się wiatr, słona woda, słońce i inne czynniki. Wiele z nich pokonało tysiące kilometrów, aby finalnie dobić do brzegów Alaski, Szkocji czy nawet na Arktykę.

Jak to było możliwe? 🤔

Przetrwały, bo zostały wykonane z plastiku, a ten jak widzicie ma niezwykle właściwości. Jak trzeba jest elastyczny, inny razem twardy jak skała oraz mega wytrzymały. Da się z niego zrobić praktycznie wszystko, to też i wszędzie go spotkacie. Niema miejsca na Ziemi, w którym nie znalezionoby jego śladów bytności. Może być również w naszym ciele.

I tu pojawia się problem. Bo taki rodzaj tworzywa, choć w życiu codziennym może okazać się fajny, to w dalekosiężnych konsekwencjach przynosi opłakane skutki. Jest go pełno. Trudno się go pozbyć, bo rozkłada się 1000 lat. A jak już poddajemy go obróbce to emitujemy przy tym szkodliwe gazy.

Co zatem zrobić? 😳

Ograniczyć. Korzystać wielorazowo. Zastępować bardziej naturalnymi wyrobami. Żyć świadomie, a może będziemy mieć farta i nie umrzemy od stertą plastiku.

---

Rewelacyjna książka. 👍 Serio. Dowiedzieliśmy się z niej chyba wszystkiego w temacie plastiku. Gdybym miała wybrać jedną książkę o ekologii o byłaby to właśnie ta.

Mała żółta kaczuszka.
Czyż to nie brzmi niewinnie?

Jeśli masz możliwość wyboru na co stawiasz?
Woda w butelce szklanej, czy plastikowej?
Zabawki z drewna, czy te niezniszczalne, z plastiku?
A kiedy wybierasz kosmetyki, zwracasz uwagę w czym są zapakowane? 🤔

Tych pytań może być bardzo wiele.

"Plastik fantastik?" od @wydawnictwobabaryba autorstwa Eun Ju-Kim, to jedna z tych książek, które dają do myślenia i poszerzają czasem ograniczony horyzont. Pełni rolę broszury pełnej informacji i ciekawostek a także podkreśla możliwość wyboru.
Dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do tematu plastiku w naszym środowisku znajdą się też argumenty świadczące o dobrym zastosowaniu. 😊

Gotowi?

PLASTIK. Lekki, wytrzymały, niezniszczalny, łatwy w transporcie i formowaniu.
Niska cena sprawia, że produkty z tego surowca produkowane są już na skalę masową i wykorzystywane są każdego dnia w naszym funkcjonowaniu.

Wiesz czym jest?
Niczym innym, jak pochodną ropy naftowej, naftą.

Książka opowiada o kolejnych procesach, jakie są podejmowane aby otrzymać plastik. Wspomina także o pozytywnych aspektach!
Przecież ma swoje ogromne zastosowanie w medycynie! Wszystkie strzykawki, odzież ochronna, rękawiczki, część protez, plomby- wykonane są właśnie z różnych jego postaci.

Podkreśla powagę segregacji odpadów i recyklingu, by ponownie wykorzystywać to, co już nie używane aby ograniczyć trafiające na wysypiska plastikowe odpady, które potrzebują między 100-1000 lat aby całkowicie się rozłożyć... I jednocześnie trafić ponownie w obieg przyrody.

Jeśli ktoś z Was zna mnie osobiście wie doskonale jakim jestem ekologicznym freakiem.
Zamiast pieluch jednorazowych stawiam na wielo.
Zabawki zastępuje drewnianymi, a jeśli kupuje coś wykonanego z plastiku, to na lata- albo na tyle wytrzymałe, aby mogła po nas korzystać z tego kolejna osoba.
Reklamówki jednorazowe staramy się całkowicie wyeliminować.

Książka genialnie uświadamia i pokazuje możliwości.
Przecież zawsze są, prawda?

Przytaczając fragment ksiazki: niedługo w naszych oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
Czy to tego chcemy być świadkami?

Jeśli masz możliwość wyboru na co stawiasz?
Woda w butelce szklanej, czy plastikowej?
Zabawki z drewna, czy te niezniszczalne, z plastiku?
A kiedy wybierasz kosmetyki, zwracasz uwagę w czym są zapakowane? 🤔

Tych pytań może być bardzo wiele.

• Dla dzieci
  • Samodzielne
  • Biblioteka Miejska
  • Wyd. Babaryba

Dodaj cytat z książki Plastik fantastik?