Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić

Okładka książki Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić Felicity Brooks
Okładka książki Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić
Felicity Brooks Wydawnictwo: Papilon literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Papilon
2023-03-08
2023-03-08
32 min.
Paulina Kielan

“Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić” to kopalnia pomysłów radzenia sobie z trudnymi emocjami, przykładowo zachęca do własnoręcznych robótek i spędzania czasu z najbliższymi. Podoba mi się rozdział “Nie daj się!”, który proponuje, aby narysować swoje zmartwienia i wyrzucić je do kosza - ta technika może sprawdzić się nawet u dorosłych.
Dowiemy się też, czym jest lęk, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Oswajanie dzieci ze zmartwieniami jest bardzo ważne, a my - jako rodzice - mamy szansę wesprzeć swoje pociechy, kiedy tego potrzebują. Myślę, że nie jest warto ukrywać tego, co przeżywamy, bo dzieląc się trudami życia, możemy sprawić, że dziecko podzieli się z nami swoimi dylematami. Książka jest przepięknie opracowana, ładnie zilustrowana i należy do serii, która należy do jednej z naszych ulubionych. Skłoniła Leosia do opowiadania i identyfikował się z wieloma sytuacjami z tego tomu rewelacyjnej serii, o której przypomniałam już u siebie na profilu @trilingualmotherhood

Dowiemy się też, czym jest...

Każdy z nas czasami czegoś się boi lub zwyczajnie czymś martwi. W życiu codziennym czeka nas wiele stresujących momentów, które mogą stać się przyczyną strachu, niepokoju, czy lęków. Jak w takiej sytuacji pomóc swojemu dziecku? Jak jako rodzic nauczyć się rozmawiać z dzieckiem o jego niepokojach, czy emocjach? Jeśli sama/ sam właśnie się nad tym zastanawiasz to ta książka będzie dla Ciebie wielką pomocą.

"Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić" to świetna książka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Napisana jest bardzo prosty i zrozumiały sposób, a same słowa wspierane są poprzez liczne ilustracje, które mają pomóc dzieciom w zrozumieniu treści.
Muszę przyznać, że wszystkie ilustracje są pięknie wykonane, a także dodatkowo opatrzone opisem, który pomaga jest rozumieć. A więc, o czym jest ta książka?

Na podstawie krótkich i rzeczowych tekstów oraz przykładowych ilustracji możemy wytłumaczyć dziecku, czym są lęki i zmartwienia, a także skąd tak właściwie się one biorą. Możemy przeczytać o przykładowych reakcjach naszego ciała na lęki i stres (np. płacz, ściskanie w żołądku, czy trzęsienie się),a przede wszystkim nauczymy nasze dziecko, jak sobie radzić z sytuacjach stresowych. Książka pokazuje wiele sposobów na to, jak radzić sobie ze strachem, jak się go pozbyć i wyciszyć organizm. Dodatkowo zawiera parę zadań, które można wykonać z dzieckiem i dzięki nim poznać sposoby na patrzenie na problemy z innej perspektywy.

Bardzo podoba mi się to, że książka jest tak łatwa w zrozumieniu, zarówno poprzez tekst, jak i ilustracje. Ale największy jej plus to wskazówki dla rodziców. Bo przecież, kto jak kto, ale rodzice zrobią wszystko, by pomóc dziecku, a dzięki tej pozycji będziemy doskonale wiedzieć, jak to zrobić.

„Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić” to książka, która przyda się zarówno dzieciom jak i rodzicom. Całość została bardzo dobrze opracowana i kompleksowo tłumaczy mechanizm niepokoju i to jakie emocje mogą nam przy tym towarzyszyć. Autorka zachęca nas do rozmowy o tym co czujemy i opowiada nam jak reaguje nasze ciało, gdy się czegoś boimy, co się dzieje, gdy ignorujemy nasz strach oraz przedstawia patenty na regulowanie lęków. Wspomniane już techniki rozpraszające strach warto wprowadzić do codziennych rytuałów, ponieważ nie tylko oswajają lęki i pozwalają o nich na chwilę zapomnieć, ale są również doskonałą alternatywą do wspólnego spędzania czasu. Tekst jest łatwy w odbiorze i nie ma go zbyt wiele, a w połączeniu z barwnymi ilustracjami ułatwia zrozumienie tematu. W książce znajdziecie 14 krótkich rozdziałów – ostatni jest skierowany do rodziców i zawiera cenne wskazówki jak ułatwić dzieciom radzenie sobie z lękiem. Bardzo ciekawy i wartościowy rozdział, który jest idealnym dopełnieniem całości i pomoże we wspólnej pracy nad lękami. Świetna książka, którą polecam wszystkim.

Czego się boicie? 🤔 Pająków, wojny, śmierci? Często boimy się tego samego, co inni, a czasem zupełnie błahych (dla innych) rzeczy. 😮 Dzieci też się boją. Jak im pomóc w tych trudnych emocjonalnie momentach? Na to pytanie odpowiada książka Felicity Brooks "Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić" od @wydawnictwo_papilon.

Książka w prosty sposób wyjaśnia maluchom, jak radzić sobie z lękiem i zmartwieniami. 👌 To spis prostych sposobów na polepszenie własnego nastroju. Pomaga ona zrozumieć, czym jest lęk i co go powoduje. 👍Pewnie - jako dorosły - znasz najpopularniejsze metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. 👩‍🦰Ćwiczenia oddechowe, rozmowa z kimś bliskim. Maluchom też mogą się one przydać, ale warto poznać też inne sposoby na radzenie sobie ze strachem - adekwatne do wieku dziecka. 👦 W tej książce znajdziesz ich naprawdę sporo. A co najważniejsze - będą one opisane w sposób zrozumiały dla malucha. 👧

Normalizacja strachu i zmartwień to coś, co wyróżnia tę książkę. 📖 Autorka zaznacza, że te emocje są czymś zupełnie normalnym i każdy je przeżywa. Ich symptomy mogą być różne dla różnych osób. Jedni się nadmiernie pocą, inni trzęsą, a jeszcze inni ciągle chodzą do toalety. 🤢 Niektórzy umieją sobie z nimi radzić lepiej, inni gorzej. Ważne, żeby umieć rozpoznać trudne emocje i znać sposoby na ich łagodne przeżywanie. 🙂

Książka ma twardą oprawę. Ilustracje Maxa Ferrero są kolorowe i stanowią świetne tło do opowieści. 👌 Doskonale pokazują dziecku, jak radzić sobie ze strachem, lękiem czy zmartwieniami. 👍

"Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić" to też pozycja dla rodziców. 📖 Na końcu książki znajdziecie wskazówki, jak ułatwić dziecku radzenie sobie z lękiem. To nie wszystko, dowiecie się też, jak poznać po maluchu, kiedy martwi się za bardzo i kiedy szukać fachowej pomocy. Naprawdę warto przeczytać. ☺️

Książka w prosty sposób wyjaśnia maluchom, jak...

Nauka radzenia sobie z emocjami to trudna sztuka. Badania naukowe dowodzą, że uczymy się tego nawet ponad 20 pierwszych lat naszego życia. Nic więc dziwnego, że czasem reakcje emocjonalne dzieci wyglądają jak wybuchu wulkanu.

Pierwszym krokiem do opanowania świata wewnętrznych doznań jest ich zrozumienie i tu z pomocą przychodzi nam książka "Wszystko o tym jak się nie bać i nie martwić", która pomoże nam przepracować temat strachu u lęku.

Książka podzielona jest na 14 krótkich rozdziałów, w których tłumaczy m. in.:
👉 co to są lęki i zmartwienia,
👉co dzieje się z naszym ciałem kiedy jesteśmy w emocjach,
👉 jak odwrócić swoją uwagę od zmartwień za pomocą zajęć kreatywnych,
👉 dlaczego ważna jest rozmowa z kimś bliskim,
👉 jak pomóc innym w trudnych sytuacjach.

To ważna i potrzeba książka, która nadaje się już dla młodszych dzieci. Tekst i informacje są bowiem zrównoważone z ilustracjami, a przekaz prosty w odbierze i zrozumiały.

Całość została naprawdę dobrze opracowana i kompleksowo tłumaczy mechanizmy lęku, jednocześnie pokazując gotowe metody jak sobie z nim radzić.

Nie wrzuca też dziecięcego lęku do worka o paskudnej nazwie "nie przesadzaj", ale wykazuje się zrozumieniem dla dziecięcych emocji i daje wyraźnie do zrozumienia, że są one ważne.

Na końcu książki znajdują się także wskazówki dla rodziców, które służą pomocą podczas rodzicielskich interwencji i pokazują szeroki wachlarz opcji niesienia pomocy.

Bardzo polecam!❤️

Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia już od najmłodszych lat. Często napędza nas do działania, sprawia że podejmujemy określone decyzje ale co jeśli nadmierne zamartwianie się niekorzystnie wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie naszych dzieci?
Autorka w książce "Wszystko o tym jak się nie bać i nie martwić" pokazuje nam czym są lęki i zmartwienia, uczy jak rozpoznać reakcje organizmu na niepokojące sytuacje i co najważniejsze przedstawia sposoby radzenia sobie ze stresem.
Książka zawiera cenne wskazówki zarówno dla dzieci jak i rodzicow. Przypomina że umniejszanie i lekceważenie lęków nie spowoduje że znikną i że każdy z nas może odczuwać strach w innych sytuacjach.
Bardzo podobały mi się przedstawione w książce sposoby i chętnie będziemy z nich korzystać 🥰 To nie tylko pomoc w stresujących sytuacjach ale tez świetne pomysły na wspólne spędzanie czasu ❣️

Drżenie rąk, przyśpieszony oddech i łomotanie w piersiach – strach, obawa, lęk – bez względu jak nazwiemy tę emocję będzie ona tak samo nieprzyjemna. Nikt przecież nie lubi się bać. Jednak nie możemy wymazać strachu ze swojej palety emocji. To właśnie on prowadzi pod rękę odwagę, on pozwala na odkrywanie siebie i mierzenie się z własnymi słabościami, to on daje nam sygnał, że dzieje się coś nieodpowiedniego. Jedyne, co powinniśmy ze strachem zrobić, to trzymać go w ryzach, aby wspomagał rozwój, a nie go blokował.

Ujarzmienie emocji, nauka ich odczytywania i radzenia sobie z nimi nie jest łatwa. Doświadczamy tego my – dorośli. Na szczęście rynek wydawniczy dba o nasz komfort i oferuje duży wybór książek o emocjach. Wśród nich wyróżnia się seria Felicity Brooks, którą niezwykle cenię za praktyczne podejście do opowiadania o emocjach.

„Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić” to najnowsza pozycja w całości poświęcona tematowi strachu. Odpowiada na pytania czym są lęki i zmartwienia, jak nasze ciało może na nie reagować, co się dzieje, gdy ignorujemy to, co się z nami dzieje, ale przede wszystkim podaje pomocną dłoń i podsuwa sposoby na regulowanie lęków. Co więcej, to książka, która wspomaga nie tylko dziecko, ale także rodzica (zakończona wskazówkami dla rodziców).

Utrzymana jest w konwencji znanej z poprzednich tytułów. Nie opiera się na prezentacji suchych faktów, ale bazuje na przykładach bliskich dzieciom, mobilizuje do rozważań na temat omawianej emocji poprzez znajdujące się w treści pytania i zadania, sprawia, że skupiamy uwagę na własnych uczuciach i podejmujemy próbę odkrycia swoich reakcji na lęk oraz sposobów walki z nimi.

Przyjazne ilustracje Mar Ferrero nadają jej lekki, dziecięcy charakter, a dymkowe wtrącenia i wypowiedzi postaci przykuwają uwagę. Całość nie jest przesycona ani ilustracjami, ani nadmiarem tekstu – doskonale wyważona, dająca przestrzeń na rozmowy i pracę nad sobą/dzieckiem.

Polecam! Niezwykle cenię tak wspierające książki

Po raz kolejny we współpracy z @wydawnictwo_papilon wracam do Was z czymś dla Małych Czytelników.
Tym razem jest to tytuł bardzo ważny.
"Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić" to temat, który u maluchów jest bardzo częsty. Nie ma chyba dziecka, które czegoś się nie boi. Są to małe straszki, ale tez duże lęki. W tej książce mamy przedstawione sposoby jak niektórych się pozbyć. W naszym życiu są jednak takie lęki, których nie należy się pozbywać, bo są ważne dla naszego bezpieczeństwa. Nie należy być nieustraszonym i nie można tego uczyć naszych dzieci. Strach jest zdrowy pod warunkiem, że jest kontrolowany i racjonalny. Warto o tym z dziećmi rozmawiać, aby mogły zrozumieć swoje emocje.
My z Hanią jesteśmy aktualnie na etapie obawy przed guzikami. Skąd się to wzięło? Nie mam pojęcia. Tłumaczymy, rozmawiamy i staramy się przełamać ten lęk. Nie jest to strach przed niebezpieczeństwem. Ot po prostu niechęć i lęk przed guzikami. Czy na siłę będę go zwalczać? Nie, ale będę próbować zabawą i tłumaczeniem.
Tak książka "spadła nam z nieba" w tej sytuacji i powoli widzimy światełko w "guzikowym" tunelu 😆
Książka przedstawia różne rozwiązania rozwiązywania problemów z lękami i zmartwieniami Małych Czytelników, ale także dla rodziców. Warto aktywizować dziecko w tym temacie. Rozmawiać, wspierać i szukać wspólnego rozwiązania.
Już dawno nie miałyśmy tak świetnej książki o wydawałoby się oczywistej sprawie, ale jakże trudnej do "ogarnięcia".
Czy polecam? Oczywiście! Dla rodziców i maluchów, bo wiele może pomóc.

Współpraca barterowa.

Tym razem jest to tytuł bardzo ważny.

To już piąta książka fantastycznej serii „Wszystko o …”. Tym razem na prostych przykładach z codziennego życia przeganiamy strach i smutki. Ta pozycja do wspólnego czytania rodziców z dziećmi jest wspaniałym narzędziem dla tych starszych, a dla młodszych pełnym ciekawostek i kolorowych ilustracji umilaczem czasu, który jednocześnie bawi i edukuje.
Najpierw wyjaśnijmy sobie czym strach i zmartwienia są, a potem przejdźmy dalej do rozpracowywania tematu. Zmartwienia mogą być duże albo małe, a bać możemy się zupełnie czegoś innego niż nasi koledzy, czy dorośli. Każdy te emocje odczuwa zupełnie inaczej i w innym natężeniu. Nasze ciała też mogą różnie na nie reagować. Jedni będą odczuwali niepokojące objawy w brzuchu, innym zaczną się trząść ręce lub nogi, albo możemy chodzić częściej niż zwykle do toalety.
Jak sobie z tym radzić? Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić zawsze i wszędzie jest oddychanie. Głębokie wdechy i powolne wydechy pozwalają się uspokoić. A gdy jesteśmy już nieco spokojniejsi warto z kimś porozmawiać i zająć się czymś, aby nie mieć za dużo czasu na myślenie. Wiecie co jeszcze warto robić? Pomagać innym.
Uwielbiam tą serię, a tym samym tą książkę. Po pierwsze emocje nigdy nie są łatwym tematem, a tu są pokazane dzieciom w bardzo przejrzysty sposób, na przykładach, które spotykają dookoła siebie. Po drugie mamy tu dużo ilustracji, haseł w dymkach, jak w komiksie, a mało tekstu. Dzięki takiemu zabiegowi jest więcej łatwych do zapamiętania zwięzłych treści, niż przydługich opisów. Obrazki pokazują emocje i zachowania, które trafiają do wyobraźni. Są tu też aktywizujące małych czytelników pytania i zadania. Podoba mi się także to, że rodzice znajdą tu wskazówki skierowane do siebie.
Polecam serdecznie, to świetna książka.

Najpierw wyjaśnijmy sobie...

Lęk, podobnie jak radość, smutek i inne emocje jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. I choć jest całkowicie naturalną reakcją na zbliżające się niebezpieczeństwo, niesie ze sobą nieprzyjemne uczucia: ból głowy lub brzucha, przyspieszone bicie serca, poty lub dreszcze, drżenie rąk.
O tym, dlaczego ludzkie ciało tak reaguje i jakie są sposoby na poskromienie leków przeczytacie wspólnie z dzieckiem w książce Felicity Brooks pt. "Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Papilon.
Ta urocza, wprost przepięknie zilustrowana publikacja w nieskomplikowany sposób wyjaśnia dzieciom czym są lęki i dlaczego ludzie obawiają się różnych rzeczy.
Maluchy dowiedzą się, że powody lęku mogą mieć różne podłoże oraz że istnieją sposoby, lęk poskromić. Książka podpowiada m.in. by o swoich obawach z kimś porozmawiać. To bardzo dobre miejsce, by zrobić króciutką przerwę w lekturze i zapewnić swoją pociechę, że w każdej sytuacji może na nas liczyć. I nie ważne, czy będzie to strach przed potworem z szafy, owadami, czy trudnym sprawdzianem. W każdej sytuacji, która jest powodem zmartwienia nasze wsparcie jest nieocenione, gdyż dodaje pewności siebie.
Na końcu książki znajdują się wskazówki dla rodziców, w których opisano najczęstsze źródła dziecięcych leków, podpowiedzi, jak owe lęki i obawy oswoić, a także wskazówki, kiedy sięgnąć po fachową pomoc.
Osobiście jestem tą książką zachwycona. Pokazuje najmłodszym, że każdy z nas czegoś się obawia, czymś się martwi. Podkreśla, że lęk nie jest czymś złym, a wręcz przeciwnie, jest potrzebny do stawiania czoła wyzwaniom.
Polecam wszystkim rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

• Dla dzieci
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Dziecięce - (2) dla starszaków
  • 6 lat
  • Dziecięce
  • .2023
  • Samodzielne
  • 5 lat

Dodaj cytat z książki Wszystko o tym, jak się nie bać i nie martwić